» »

Čudo prečudno

Čudo prečudno

Neznalec ::

Zdravo,

prosim oprostite mi, ampak sem popolnoma neveden kar se računalnikov tiče. Imam en problem. Disk imam razdeljen na na dve particiji. Na particiji C, ki je velika 8 GB imam samo windowse xp in pač nekaj programov. Sedaj pa problem; Zadnje čase mi javlja, da je C poln, čeprav ne vem od kod bi to lahko bilo, saj ko označim vse kar je na disku in dam lastnosti vidim, da je dejasnko porabljenega le 5 GB prostora.

Ko sem fragmentiral disk...mi je dal tele podatke:

Velikost nosilca = 7,80 GB
Velikost gruče = 4 KB
Zaseden prostor = 7,68 GB
Nezasedeni prostor = 120 MB
Odstotkov prostora = 1 %

Fragmentacija nosilca
Skupna fragmentacija = 36 %
Fragmentacija datoteke = 46 %
Fragmentacija nezasedenega prostora = 26 %

Fragmentacija datoteke
Skupno število datotek = 42.463
Povprečna velikost datotek = 169 KB
Skupno število fragmentiranih datotek = 990
Skupno število odvečnih fragmentov = 41.606
Povprečno število fragmentov na datoteko = 1,97

Fragmentacija ostranjevalnih datotek
Velikost ostranjevalne datoteke = 768 MB
Skupno število fragmentov = 1.275

Fragmentacija map
Skupno število map = 3.077
Fragmentirane mape = 82

Kako naj odpravim ta problem? Kako naj sprostim prostor, ne da bi mi bilo trebe vse skupaj naložit znova? Kje lahko te odvečne datoteke zbrišem?

Hvala za vaše odgovore in čas!

LP

MAC.H ::

8GB je malo za C disk. Windows XP vzamejo 3GB in še tistih nekaj programov, kar jih imaš, poberejo preostanek. Iz spiska je razvidno, da imaš le še 1% prostora.

P.S. Z miško označiš lahko le vidne datoteke, vprašanje pa je, koliko je tistih, ki imajo atribut "hidden".
MAC.H

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MAC.H ()

marsovcek ::

Zasedenost diska preveriš tako, da v raziskovalcu z desnim gumbom klikneš na disk --> Lastnosti.

Glede prostora: najprej odstrani začasne datoteke (privzeto C:\documents and settings\-uporabnik-\Local settings\Temp) - tam je včasih čuda stvari. Potem odstrani programe, ki jih res ne rabiš. Obstajajo pa tudi orodja, s katerimi spremeniš velikost particije brez izgube podatkov (Partition magic,...)

Arthur ::

če maš hibernacijo vklopljeno, ti še ta pobere tolk MB, kolikor imaš rama.

verjetno že veš tole, če pa ne: desni klik na particijo --> properties --> disk cleanup, s tem lahko začneš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Arthur ()

boss-tech ::

a ni tak da majo datoteke 2 velikosti- dejansko velikost in velikost na disku- ki se razlikujeta.

jaz npr sem označil vse datoteke in mape na disku in

velikost: 45.7GB
velikst na disku: 49,1 GB

če pa dam lastnosti diska pa imam 52,8GB porabljeno in 590MB fraj
http://tovornik.info

Arthur ::

boss-tech: ja, ker so datoteke na disku spravljene v "predalčke" (cluster), ki so fiksne velikosti, pri WinXP je to po defoltu 4 kB. 1 kB velik fajl bo tako zasedel 4kB. 19 kB velik bo zasedel 20 kB.

4 kB velik cluster je po moje danes že premajhen. jaz bi imel tam kjer so programi in okna ene 8 kB, za musko in filme pa še bistveno več - 16, 32, morda tudi 64 kB.

Poldy ::

Tisti program v windowsih za defragmentacijo je prav bogi, priporočam da uporabiš program "OO defrag", ki je za moje pojme zelo dober - na koncu boš imel fragmentacijo 4% in ne 40%.

Upoštevaj pa seveda nasvet, da izklopiš hybernate ali kaj že, kar je nekdo opisal malo višje.

Highlag ::

Kakšen System restore, pa Swap datoteka in DMP datoteke lahko mimogrede pokurijo 3 gigabajte.
Never trust a computer you can't throw out a window

Neznalec ::

Hvala vam vsem za odgovore! :))

Ugotovil sem, da se mi prostor konstantno krči, samo danes je prišlo iz 550MB prostega na 350MB - verjetno se to shranjuje nekaj z interneta al kva. Kako lahko ugotovim od kod hudiča mi nekaj žre prostor. To se mi namreč dogaja šele kakšen teden, prej tega ni bilo. :O

Hvala vam vsem!

LP

boss-tech ::

kak p2p program, trojanc, virus... mal te programe uporab in pospuci
http://tovornik.info

Neznalec ::

Hvala, bom mal pogledal...

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi disk (napredno)

Oddelek: Strojna oprema
81662 (1267) tony1
»

Manjše ne gre na večje ("nenadoma" zraste)

Oddelek: Pomoč in nasveti
171648 (1149) boogie_xlr
»

Western Digital bo bolje izkoristil prostor trdih diskov

Oddelek: Novice / Diski
284782 (3293) Dami
»

NTFS fragmentacija in programi za defrag

Oddelek: Programska oprema
233165 (2642) CaqKa
»

a je racunalnik tak poredn da ne prkaze prave vrednosti????

Oddelek: Pomoč in nasveti
221066 (785) root987

Več podobnih tem