» »

privilegij brezžičnega interneta

privilegij brezžičnega interneta

Yohan del Sud ::

Ali ima že kdo kšne izkušnje z brezžičnim (ne satelitskim) internetom?

U Ljubljani vem je v fazi testiranja (kaj pa ni). Imajo (ne bom reklamiral firme) zaenkrat en sam oddajnik (grad) in predvidoma naslednji teden me bodo službeno (ampak še zmeri testno) priklopil gor na 128 K.

Ene par manjših serverjev bom dal gor, bomo videli, kako se obnese.
Cena baje (za firme) okrog 40 ksit neomejen obojestranski promet.

Nasveti? Komentarji?

Elemen_T ::

Brezžični net? To pa je nekaj...:))
ampak začuda še nisem slišal...kako pa gre sploh to?

sinko999 ::

Kolko pa je cena takega sistema .
Recimo da je enih 1 000 000 SIT . ALi se pa motim .

LP
Ni? ni ve?no !

kockish ::

Kupi si en pameten mobitel pa kabel (oz. IR) pa bos mel brezzicni net... drag in pocasen, a vseeno :D:D

JeDo ::

Ja fantje stvar tud hardversko ni tko draga, za dva compa se da dobit okol 800 dem na 11mbit povezavi, stvarca dela na okrog 2.4mhz, tako da ne moti ničesar, so pa to mikrovalovi tok za info, oddajna moč zeloo majhna, drugače bi cvrli mimo leteče golobe :D:D:D Glede zanesljivosti sem nekje prebral, da je ovira močno sneženje in gosta megla, da pa povdarim, da more biti VIDNA razdalja med dvema compoma da stvar dela.

Bom probal izbrskati link, ker ga sedaj na hitro NE morem!

lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

Quickbeam ::

Kakšen je pa doseg? Pri nas mamo tudi grad, še daleč ni, mogoče pa lahko kakšen oddajnik gor postavijo :D

MRB0rYS ::

To bo stvar za prihodnost bo pa baje hitrost velika
b0rys

e-spy ::

Ali pa se prikljucte radio amaterjem k mamo ze kar lep cas zavidljivo digitalno komunikacijo.

:D
-- by e-spy

Yohan del Sud ::

Ja seveda sem pozabu oment, da rabiš en poseben kos hardvera (na me prašat kaj - verjetno nekak na roke seštrikan modem (duh!)), k res baje košta kar nekaj, pa domnevam da še anteno. Ampak, kot sem že rekel, zaenkrat košta to nič, ker je v fazi testiranja. Bom obveščal dalje. Jutri pride mojster pogledat, če se s strehe vidi grad (5 km je stran). Sam da ne bo dol padu. :\

MRB0rYS ::

A boš mel satelit v bajti:\
b0rys

wind ::

Amis ima v Maribori že brezzični net. Meseča naročnina je 7000 SIT. Prenos je omejen na 64 kb/s. Hitrost ni ravno velika, ampak je boljše kot dialup. Ce hočeš večjo hitrost več plačaš 128 kb/s -> 12.000 SIT.
lp, wind

PaJo ::

Jop in to storitev Amis ponuja v LJ. ze tudi, kolko jaz vem. V MB ma anteno na dveh mestih in stvar dokaj laufa, sem danes glih probal. Problem je le ko te pa te zasteka, verjetno se malo pojavi kaksna motnja ali kaj takega. Drugace pa je antena cisto mala(30cm dolga in 5 cm debela palcka) in mora biti usmerjena proti oddajni anteni, med njima pa mora bit vidno polje, vsa stvar pa mislim da vlece okoli 10km.
Sicer cene natancno nevem, mislim pa da je bila nekej okoli 100 jurjev z vso opremo vred. Poklicite na AMIS(www.amis.net) in vprasajte:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Ribicija ::

Gospoda,
Zadeva je odlična. Amis vam bo prinesel eno antenco "modem", potegnil kabel in že ste na internetu.
je pa edino en problem: Dela samo v strnjenih naseljih. Kolikor vem ima Amis zaenkrat pokrit MB in Hoče. S tem da za Hoče nisem siguren.
pogoj ki ga mora vsak izpolnjevati je da ima vizualni kontakt z oddajnikom na Intesu ali MB bolnici. Pa mislim da je še nekje en oddajnik.
Ker pa je zadeva podobna kot GSM je zeloooo drago širjenje omrežja izven strnjenega naselja.
A, pa še to; podobno kot pri GSM signalu lahko povzroča občasne motnje na kaki napravi. REcimo meni v službi ful trese sliko na serverju.

Lp
Ribicija
;);)

Elemen_T ::

7000SIT na mesec oa je zelo poceni varianta...zelo zelo...pa kaj veste kdaj bo to bolj razširjeno...npr. v Kranju...?

Lp

PaJo ::

Saj ti pravim. NAjlazja varjanta ti je da poklices na AMIS Net pa se zmenis. Ce se vas najde zadostno stevilo se da verjetno kar hitro kaj dogovorit:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

hatch ::

Mene prenos nic skrbi...
odzivni casi pa so?

PaJo ::

ziher ni zate;( Ce si preberes zgoraj se dogaja da an zace zastega totalka, kakor se dogaja na GSM-ih in podobnih prenosnih telfonih. Tako da kaksen quake preko tega verjetno odpade, zal;(

Bi pa bilo dobro v praksi sprobat pa ti antancno povedat.
Daj Blaz sprobaj n povej:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

roscha ::

ElemenT: Samo za info: v Kranju imas moznost kabla za isti dnar pa se 100x hitrejse prenose imas. Za kaksnega vraga potem rabis brezzicni net?

Sploh pa ni brezzicni! Ene drate je treba vseen vlect od antene. PREVARA! :)

LP!

twosocks ::

Pa v Ljubljani ma tut testno brezžičn povezavo podjetje v Kosezah (ob avtocesti) in se začne na A in konča na I (A--I), da ne bom reklame delal. Sam ne vem kje majo kake oddajnike. Stvar je v testni fazi.

lp
*------------------------------------------------------------------*
Ni podpisa
*------------------------------------------------------------------*

celica ::

Hojla ...

Fantje, nekdo je lepo pomesal par stvari. Pri AMIS-u nimajo pojma o cem se tukaj govori.8-O Je pa res, da se je pri nas v RADIOAMATERSKIH logih razvila najhitrejsa digitalna komunikacija med razlicnimi terminali, ki omogoca prenose tudi megabitne povezave. Opomnit se moram nekatere, da so te stvari vezane samo za RADIOAMATERSKO delo, in kot tako, mora uporabnik opravit dolocen ISPIT, kasneje pridobi svoj klicni znak, in sele potem lahko zaprosi za posebno dodelitev (zopet posebne) IP stevilke, katero lahko uporablja iskljucno v RADIOAMATERSKE namene. Da pa dosezes to tehniko, pa je potrebno tudi kar nekaj znanja o samogradnji elektronskih komponent
(razne kartice ISA in specijalne postaje), ki so namenjene iskljucno tej vrsti dela.Torej decki in deklice. Vse ki se zanimate za to vrsto dela, napotite se v najblizji RADIOKLUB kjer boste dobili najnovejse informacije. Govorim pa o UKV RADIOKLUBIH, ne pa o CB ... he he |O
Aja ..pa se nekaj .. Vsakrsna uporaba radioamaterskih frekvenc, osebam, ki za to nimajo opravljenega ispita je
Z ZAKONOM KAZNIVA.

Nekaj informacij lahko najdete tudi na naslovih:
http://lea.hamradio.si
Od tam pa imate dalje vec linkov na radioamaterske streznike, kot tudi na uradno ZRS stran ..

Lep RADIOAMATERSKI pozdrav ..( preko radijskega I-neta)

Pa se nekaj. To NIKAKOR ni PRIVILEGIJ, ampak HOBI, in to ZELO drag, ce se v to poglobis tako, da prides do dolocenih doseskov ..8-)
negre..! gre ..? joj GORI ..!

Ribicija ::

Morda bom pa res, če bo našel kaj časa.
Drugače bom kar tebe povabil PAJO . :))
Lp

Igor ::

celica to je drugo
RA net je drugo za to so res posebni pogoji (najvaznejsi je da mors bit radio amater)
tole je pa cisto navadni net prenosi niso problem, za pinge pa ne vem predvidevam pa da BOLJSI kot preko katere koli telefonske povezave) al pa tut ne :)
vse kar rabis za to je posebna mrezna kartica 30-40k posebna usmerjena antena 30-40 in ponudnika ki to podpira
SAMO stvar zna zajebat ko je slabo vreme ala megla dez sneg oblacnost in podobna sranja ..
ta stvar deluje na istem principu kot brezzicne mrezne povezave in je pomembna samo ena stvar vidna razdalja med tabo in ciljem ..
siolu jasno ta poteza ni zanimiva ker jim ljudje nebi vec placali tel impulzov je pa zato toliko bolj zanimiva ostalim ponudnikom ker ljudje ne placajo impulze in zato je tudi dost "velikodusna" ponudba 64kbit za 8k na mesec in se siol rugajo v glavo ker grejo podatki pac po zraku kateri je zastonj
tko da .. aja pa se vecji zacetni strosek je tu 100k ..
pa prosim ne mesat tole z satelitskim internetom ..
ce pa kerga zanima kaj od tega pa let me know ..

Igor ::

se nekej
roscha CENTER KRANJA NIMA IN PO ZAGOTOVILU TUDI LETOS NE BO IMEL MOZNOSTI KABELSKEGA INTERNETA
prikmskovo mogoce dobi ..samo se ni sigurno
kar se pa tice okoliskih mest ala bitne strazise ipd se sicer neki premika samo ne kaze pa nic kaj roznato ..
tko da se prepricaj preden kaj hmm trapastega bleknes ?

Yohan del Sud ::

Evo update:

Za to možnost smo na firmi zvohal, k nam je telemah (ki kraljuje za bežigradom) ponudu tak predračun, da nas je na rt vrgl (napeljava kabla, omejitve prometa, čudni pogoji v stilu - kaj? serverje boste mel gor! to boste plačal, da boste črni, itd) in rok priklopa ene par mescov!

Glih dones pride mojster in me pošlje na spolzko streho (sem bil v bulerijih), če se vidjo šance na gradu. Tresočih kolen in usranih gat potrdim to domnevo in stvar je stekla. Do prihodnjega tedna, upam, bomo lahko stvar testirali.

Me pa veseli dober odziv na ta topic, saj kljub svoji razgledanosti do pred nekaj dnevi sploh nisem vedel, da kaj takšnega obstaja (kot očitno tudi doberšen del čitalcev tega topica). Vidim, da so v MB v tem že nekaj pred LJ (ekhm?!?!) Če se bo stvar iztekla bp, bom izdal firmo in točno ceno in pogoje zainteresiranim.

Ko jebe telemah (al pa boh ne dej telekom). Živela konkurenca.

8-)

PaJo ::

Hehe... lepo to da ste nasli cenjso varjanto in obilo uzitkov ob surfanju:D

Glede Telamcah mi glih nemoremo tako grdo govorit, samo pustimo to zdaj>:D

Kar se pa tice tvojega azdnega stavka pa se popolnoma strinjam in upam da bo res slo le se na bolse in ne na slabse, kakor je bilo do sedaj v praksi:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Ribicija ::

Zadeva je resnično dobra. Mi delamo s tem sedaj že tri mesece in je cool. Brez problemov do sedaj tudi ob slabem vremenu in megli,...

Je pa škoda ker je ta vrsta internet dostopa v MB-ju dostopna samo za podjetja. Cena pa je mislim da cca. 100kSIT.

Več informacij pa bo lahko dal AMIS.

Lp

simon ::

Celica: kolikor sem slisal ta nacin ne deluje na fiksni frevenci in zanjo ne rabis radioamaterskega izpita
Mi ga tudi uporabljamo v firmi (dva meseca), najvecji prenos ki sem ga videl je 170kb/s (bajtov), verjetno je kdaj tudi vecji samo se mi ne da testirat. Je pa se problem ker se ponudniki niso cisto zmenili in se se jim signali mesajo in takrat linija pade. Poleg tega pa se vsake toliko casa najde kaksen radiomater ki se s premocnim signalom iz svoje drage mikrovalovke vmesa in takrat linija pade (poleg tega pa se sosedom z srcnimi spodbujevalniki rata tesno pri srcu>:D) Vsaj za firme je trenutno to edina alternativa da za hiter vod ne placajo oderuskih cen Siolu in se resijo njihove "strokovne" tehnicne podpore. Sicer pa si o naredisam brezzicni povezavi preberite na straneh kluba Skofjeloških studentov

celica ::

Hojla ..



SIMON:*kolikor sem slisal ta nacin ne deluje na fiksni frevenci in zanjo ne rabis radioamaterskega izpita*

___________________________________________

Zadeva deluje na FIKSNI frekvenci, in to ZELO MALE moci (tu je tudi problem dometa), saj drugace nebi dobilo ustreznega certifikata za OSEBNO uporabo.
Kupis 10.kompletov, in vsi imajo enako frekvenco, VSAK VSAKEGA VIDI, je nacelo ..

___________________________________________

SIMON:*toliko casa najde kaksen radiomater ki se s premocnim signalom iz svoje drage mikrovalovke vmesa in takrat linija pade*

_____________________________________________

RADIOAMATER ima vso pravico da dela na omenjenih frekvencah, saj je z zakonom doloceno da na :

2400,000-2450,000 LINKI AMATERSKIH SATELITOV

Ki jih ni malo.

Torej. Ce omenjene zadeve delajo na radioamaterskih frekvencah, potem nekdo krsi, z zakonom rasporejena

radiodifuzna oddajanja. Kar tako, za info. Radioamater lahko dela na omenjenih frekvencah s 50W ..to pa je kar nekaj 100x vec kot pa delujejo ti kompleti ..!

______________________________________________

SIMON:*(poleg tega pa se sosedom z srcnimi spodbujevalniki rata tesno pri srcu)

______________________________________________

Nemore drzat. he he ..Ravno zaradi tega, ker ima zadeva izhodno moc ZELO ZELO malo, in je tudi zato dobila "sporen" certifikat za "OSEBNO" uporabo, ne za MNOZICNO.

_______________________________________________

To pomeni. Ce se vam linki sesuvajo ker uporabljate omenjene tehnicne storitve, se vam sesuvajo zaradi vas samih. Saj VSE delajo na enaki frekvenci, torej, ce imate vec userjev, in vsi delajo, pomeni da vsak moti vsakega ki je trenutno aktiven....!!! Nisi si prebral lepo vseh podatkov.
negre..! gre ..? joj GORI ..!

simon ::

hvala celica za odgovor. Meni je to bolj spanska vas, vem toliko kot sem zvedel, ko sem zbiral ponudbe za priklop in kot mi povedo tehniki, ki stvar vzdrzujejo. Sicer pa sem dobil obcutek da ponudnike zelo zanima zadeva samo z vidika trzenja, popora pa je vecini spanska vas:) Mislim da jih ima bolj malo izpit
Aja, ce je na fiksni frekvenci, kaj pa pomeni spread spectrum pri opisu zadeve?
LP Simon

mico ::

evo da vam js opisem vso zadevo..js sam uporablam brezicno povezavo do mojega ISPja(ne bom povedal kdo je, ni pa noben amis al pa siol pa ti taznani, ker sploh ni ISP :P)..skratka, stvar stane okrog 150.000 SIT(js mam od cabletron --> www.cabletron.com), za povezavo pravijo da si lahko oddaljen do 30 km, obvezno pa moras met vidno polje do druge tocke...lahko delas tut razne gatewaye itd, ce nimas vidnega polja, sam to seveda pol vec stane ..stvar deluje na 2.4 GHZ in ne 2.4 MHZ..hehe..dela v vseh vremenih enako --> tut ce snezi ali dezuje..signali so dokaj dobri(js mam na razdalji 8 km + 1 gateway tam okol 23 decibelov konstantno), hitrosti po LANu tam do 180 kb/s, pingi pa taksni ko po LANu al pa presenetljivo se boljsi...ce se koga kaj zanima naj kr vprasa 8-)

celica ::

Ojla ...

Da se enkrat pokomentiram. Po daljsem debatnem krozku z doticno osebo, sem dobil informacijo. Ti linki, ki delajo na 2.4GHz delajo na oskem pasu, ki je dodeljen
industrijski uporabi. Nobenih motenj, nobenih krsitev in podobno.8-OCe pa je to samo TREZENJE, pa nebi mogel rect, o tej zadevi sem slisal sele tukaj na FORUMU.
Aja, SIMON, kaj misli ponudnik pod "spread spectrum" pa bos verjetno moral prelistat oziroma PREVES v Slovenscino njegova obsezna navodila in podobno literaturo. Tako za info, jas sem je danes v samo pol ure nasel na zgoraj omenjenih linkih in povezavah kar precej MB ...he he |O
Potrjujem pa tudi kar je napisal MICO, namrec tudi v Murski Soboti laufa ze kar nekaj casa podobna zadeva, baje dela proti pricakovanju, ali pa se boljse ..:'(

Aja ..SIMON, za frekvence ki so namenjeni industrijski uporabi, nepotrebujes kaksnega posebnega dovoljenja (preverjeno) :D

OK ..zaj pa grem poskusit, ce bo pri sosedu kaksen spodbujevalnik zacel PROTOKOL ..:D:))
negre..! gre ..? joj GORI ..!

poweroff ::

Napravice za brezzicni internet so znamke Proxim (http://www.identicus.si/proxim.htm ter
http://www.fmc.si/ - pogjelte pod ponudba, komunikacije).

In se nekaj info:
Na vstopno tocko bi prisel strosek okoli 400.000 SIT in po
uporabniku cca. 80.000 SIT....sicer prepustnost se deli, vendar je to se vedno 10x hitreje kot po kabelski
Problem bi bil uporabnik, ki se nahaja za hribom...
Da se nastaviti usmerjene antene in ojacevalce in tako domet povecati. Osnovne antence, ki pridejo z kartico nesejo najvec 150m....uporabniki, ki bi bili od centralne tocke oddaljeni vec kot 150m bi morali imeti se dodatno anteno, ki je usmerjena v centralno tocko....brez nje bi uporabnik samo sprejemal signal, oddajat pa ne bi mogel. S tem se razdalja poveca na mislim da 5km ali se vec.

To so meni povedali, ko sem spraseval FMC...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Komuniciranje brez komunikacijske infrastrukture

Oddelek: Novice / Zasebnost
4712591 (6462) matijadmin
»

Ukv inpolicija

Oddelek: Loža
3520158 (6011) francek1
»

volja wireless (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
554907 (3348) @ljash
»

Hitri internet v vsako Slovensko vas..

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
132208 (1995) rfmw
»

Volja.net: brezžično omrežje v LJ

Oddelek: Omrežja in internet
332352 (1415) Paramedic

Več podobnih tem