» »

Domena uni-lj.si nedosegljiva do nedelje

Domena uni-lj.si nedosegljiva do nedelje

Arnes - Arnes na svoji spletni strani sporoča, da od danes do predvidoma nedelje ne bosta dosegljiva oba glavna imenska strežnika (DNS) Univerze v Ljubljani in sicer za domeno uni-lj.si.

Arnesovo obvestilo pravi, da bosta strežnika nedosegljiva zaradi nujnih del v univerzitetnem omrežju Metulj. Zaradi tega bo moten dostop do vseh strežnikov na domeni uni-lj.si, torej dostop do fakultetnih spletnih strani, elektronske pošte na strežnikih v okviru te domene, itd.

Na nedelovanje omenjenih omenskih strežnikov Arnes nima vpliva. Računalniški center Univerze v Ljubljani je namreč do pred kratkim imel sekundarni DNS strežnik na Arnesu, kasneje pa so ga (po naših informacijah na lastno željo) prenesli v svoje omrežje. Omenjena imenska strežnika se danes nahajata na naslovu metulj.uni-lj.si (193.2.64.46) ter ns.uni-lj.si (193.2.64.45).

Posledice te odločitve bomo uporabniki čutili do nedelje.

96 komentarjev

«
1
2

Sergio ::

Sej to ne mores verjet. Mi, v digitalni kurcevi dobi, ne moremo zagotovit redundance? Za _CELOTNO_ uni-lj.si domeno. V sred izpitnega obdobja.

Da jih ni sram.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

cojss ::

Kaj pa e-student, a dela?

Sergio ::

Ja ne, sej zato.

*.uni-lj.si ne dela.

Kdor se je mislil prijavit danes, jutri ali pa v nedeljo na izpit (zarad casovnega roka), je pogrnil. Ne bo se mogel prijavit. Edino mogoce iz samih prostorov fakultete.

To je popolnoma neresno.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

JerKoJ ::

Tole je res podn od podna
vsi Lj faksi v kameni dobi (al pa 20 let nazaj - je isto)

prijave na izpit : kuli v roke, pot pod noge pa prijavnico
ročno izpolnt :)

LapD ::

Še dobr da mam zrihtane prijave :D Edin za informacijo o času in prostoru bom prikrajšan sam to je najmanjši problem.
A drgač se da prjavt osebno? Če bi profesorju mail poslal bi zrihtal ali?

zee ::

sistemci na uni-lj.si so ... hm ... bolj nekompetentni kot ne. spomniti velja na afero s poštnimi filtri.

DNS serverji od uni-lj.si so pa itak malovredni ... na FKKT dela vse to preko Arnesovih ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

xabre ::

Mah drek, skoz neki ven meče. Še dobro da zdele ne rabim preveč:|

rh^ ::

Jaz pa lih rezultate izpita čakam ... grr.

bzp ::

lapajne: na katero domeno bos pa posiljal mail? :)

Res so dobr cajt najdl ... sred "pocitnc". Obvestijo pa tko k slo-tech, pol k je ze mim/prepozn.

Person ::

rezultatov itak pred ponedeljkom ne bo ...
Let's make something useful!

HellBird ::

Po mojih informacijah naj bi bil tudi gess.si (Gimnazija in ekonomska srednja šola Trbovlje) jutri brez interneta. Je zadeva povezana z izpadom uni-lj.si?

dejanslo ::

pa še informativni dnevi so že skorajda tu
There`s More Than One Way To Do It

BigWhale ::

Zakaj jih arnes ne hosta? Mislim, saj zdaj bi pa infrastrukturo ja morali imeti... ;>

CyberPunk ::

A cisto slucajno zato tud stran od Kiberpipe ne dela?

minmax ::

goto 195.246.11.19

Bakunin ::

#> whois kiberpipa.org

Name Server:SWEET.KISS.UNI-LJ.SI
Name Server:WET.KISS.UNI-LJ.SI

iskra ::

Res svaka jim čast. Klanjam se takim invalidom, ki dajo offline cel sistem, na katerem sloni tisoče študentov. Sploh boljšega časa res ne bi mogli izbrat.

In ravno sem enemu profesorju težil, naj mi končno spravi oceno v e-indeks, pa bo zaradi tega pozabil in mu bom moral spet težit drugi teden.

Kako lahko tak sistem nima backupa? :\ ;((
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

neoto ::

Če so DNS-i dol padli, se da dobiti direkt IP-je od strežnikov posameznih fakultet, al sem čist mim falu?

Brilko ::

uni-mb pa normalno dela >:D

mb ruls :D

Gizmo_X ::

Še cel vikend ne bom zvedel, kakšno oceno sem dobil pri Analizi 1?:\ Sem vedel, da bi moral prej pogledati..:\

Dobro, da sem se prijavil kar na vse izpite na tisti dan, ko sem se prijavil na prvega. Drugače bi bilo naslednji teden pestro.:\ Ali pa bi bilo pač potrebno iti nalašč v Ljubljano na faks:D

In še najpomembnejše vprašanje:
Ali bodo krivci te množične zmešnjave vrnili potne stroške študentom?>:D
Don't pay the BILL at the big GATES.

Utk ::

Treba jih bi tožit pa morda bi, čez 5 let. Tudi še za kaj drugega niso povrnili stroškov...ko bi pa res morali.

urke710 ::

fak, res zajeban,...sredi izpitnega obdobja si privoščijo takole pizdarijo... še sreča da jz nimam zdej kšnga roka,...to bi blo res gnilo,...gnoji so.
d.i.g.

christooss ::

Kdor hodi na FRi je mislm da čist navajen da so pejđi DOWN :) Sej itak vsako soboto in nedeljo nedelajo :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

pikachu004 ::

a se lahko na estudenta prijavite iz firefoxa?

BluPhenix ::

Mah estudent ti itak dosti ne pomaga, ker se moraš na izpit načeloma prijavit TRI DELOVNE dni pred izpitom. Se pravi če imap v ponedeljek izpit je zadnji dan za prijavo sreda (čeprav včasih pusti tudi potem prijaviti). Edino kar bi lahko bil problem je to, če se je mislil kdo prijavit v petek ker ima v sredo izpit. Pač kdor ima tak problem naj pokliče v referate, itako bodo morali ročno prijaviti, ker je napaka na "njihovi" strani.

Jaz sem zadevo že lepo občutil. Cel dan sem čakal odgovor profesorja če bom imel v ponedeljek ustni izpit in kolnil ker nisem dobil maila, dokler nisem opazil da ne dela fe.uni-lj.si (oziroma *.uni-lj.si). Upam da zaradi tega ne bom imel problemov s profesorjem.

Samo ej, res so morali to delati v petek? Ne predstavljam si kako so penili razni prof. in laboratoriji, ko jim ni delalo nič. Samo domov so lahko šli.


pikachu, nisi štekal? Vse kar je xxx.uni-lj.si ne dela torej tudi estudent.xxx.uni-lj.si ne

EDIT2: gizmox sej estudent navadno pošilj rezultate tudi po mailu (v kolikor ga imaš vpisanega)
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

Ne ker rabiš met IP naslov. Edin če kdo iz kakšnega firewall loga al pa kej privleče IP na dan.
Quack !

Switch ::

Upam, da tak odnos s strani univerze ni samo začetek pometanja s študenti;((

BluPhenix ::

? Kaj pa ti to zdej mečeš ven?

Malo slabo poznaš kdo poskuša pometati s študenti.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

l-note ::

Tole je IP FRI-jevega e-studenta: 193.2.104.252
Ampak se pojavijo težave pri "upravljanju" s stranjo, ker vsi linki uporabljajo domeno estudent.fri.uni-lj.si.

Edit: IP sem dobil s pomočjo Netcraftove baze uptime-a serverjev: http://uptime.netcraft.com/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: l-note ()

neoto ::

Čudno se mi zdi to, da za delo na takem omrežju ne vedo prej in o tem ne obvestijo uporabnike sistema. Nikjer na straneh faksa namreč nisem opazil obvestila, da bo prišlo do izpada omrežja...

neoto ::

Uporabniki WinXP odprite hosts file (c:\windows\system32\drivers\etc - skrita mapa) ter dodajte vrstico:
193.2.104.252 estudent.fri.uni-lj.si

Deluje za FRI in FE faks!

Ima kdo IP osnovne FE strani?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

l-note ::

No, takole bo pa delalo ja. :)

Edit: IP od FE-jeve osnovne strani: 193.2.66.140
Ampak meni se odpira izjemno dolgo .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: l-note ()

neoto ::

Tile naši računalničarji na FE so pa malce trčeni na grške bogove... http://tanaya.net/dns/193/2/90.text

hruske ::

Oprostite, ampak to je BOLNO.

Da izklopijo DNS take organizacije, kot je univerza, pa da nihce ne pomisli, da to ni prav in da bi nekdo moral to narediti drugace oz. pač nositi posledice...

Pomanjkanje hardvera jim ne more biti v izgovor, ker bind lepo tece na precej oskubljenih racunalih.

Drugace me pa prav zanima KDO vse je sistemski administrator, da ga bit**slapnem, ko ga vidim, ko tako meče slabo luč na umetnost sistemske administracije.
Rad imam tole državico. <3

Microsoft ::

Dejte se malo paranoje naredit, pa bomo gledali naslednji teden v Trenjih. Men bi kar ugajalo.:))


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Cross ::

Hahaha, nč presenetljivega!
entering the subspace

Roadkill ::

Smo frijevci že kar navajeni, da http://www.fri.uni-lj.si/ ne deluje od sobote do ponedeljka.
To se je sedaj zgodilo že vsaj 15× (če upoštevamo zadnje leto)....

Smo na fri-info forumu že razmišlai o tem, da med vikendom pač ni štroma na našem faxu.... Na žalost se to ponavadi dogaja le med izpitnim obdobjem, ali pa takrat, ko čakaš na rezultate kakega kolokvija.

Ampak se človek navadi in gre raje na fax pogledat. In razočarano ugotovi, da ni na oglasnih deskah nič bolje. Čeprav te v ponedeljek (morda) čaka ustni izpit.

Pravijo, da je kovačeva kobila vedno bosa... bo že držalo.

Je pa to prvič (mojega časa), da je celotna domena down. Ponavadi je bila samo Vič sekcija down (fri, fe, fmf pa še par..).

edit: heh so me že prehitel:
>>Kdor hodi na FRi je mislm da čist navajen da so pejđi DOWN :) Sej itak vsako soboto in nedeljo nedelajo :)
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

Funpace ::

tole poimenovanje pa kar dobro zgleda....
A si preverjal ce kateri sprejema zelje, na kaksnih vratih...ali te je zgolj firbec matral, ce je hiska polna.

Spc ::

Meni samo nekaj tukaj ni jasno.
Zakaj imajo potem 2 serverja .. ?
Po moji logiki zato, da enega popravljajo medtemčasom ko drugi servira ali obratno...
Ampak, da grejo oba izklopit to pa je že sramota.
:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

B-D_ ::

To me spominja na zgodbico o redundenčnih optičnih kablih... kao, "da bo ziher" je planirano da bo iz vsake (nasprotne) strani bajte speljan en optični kabel in priključen naravnost na centralo.

Kako je bilo v resnici izvedeno? Namesto ločenih central (ena levo ena desno) so se debilčki, ki so šparali odločili, da je bolj ekonomično potegnit kabel okoli hiše in potem oba kabla skupaj v isti cevi potegnit do iste centrale. Ko je enkrat plug peljal čez cev uganite kaj se je zgodilo z redundenco... >:D


Sicer pa me tale neumnost s serverji na faxu spominja na naše avtoceste... vedno se najbolj naslanjajo na lopate in ovirajo promet z zapiranjem pasov v vrhuncu sezone. :\

Vlady ::

+ tega obvoza po možnosti ni, ali pa ne moreš do njega ker je kolona 10km+, +tega moraš še plačati za cestnino, ki je totalno previsoka za tako zje*ane avtoceste kot jih imamo... :\

Sicer pa tale izpad strežnikov res ni nič novega, saj se fri.uni-lj.si dostikrat usuje ravno takrat ko ga najbolj rabiš. Recimo stran že ni delala ene 2-3 dni, in ko smo imeli včeraj izpit iz analize, sploh pol folka ni vedelo kje ga imamo. Potem smo morali pa še čakati 15 minut, ker so lbi še eni pred nami notri, ki so pisali računovodstvo al karkoli že. :\ Mislem, če razpišejo datum in kraj izpita bi se tega lahko držali.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

pikachu004 ::

pikachu, nisi štekal? Vse kar je xxx.uni-lj.si ne dela torej tudi estudent.xxx.uni-lj.si ne

sem stekal da vam sploh ne dela, ampak ko je govora o estudentu me je zanimalo ce se lahko prijavite iz firefoxa, ker pri nas (fpp portoroz) se lahko samo iz ie

Vlady ::

pikachu, lahko se prijaviš iz firefox-a, samo digitalno potrdilo uvozi v fox-a. :D
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

poweroff ::

Glede redundance. Do pred kratkim, je RCUL imel redundančni strežnik - na Arnesu. Potem pa so ga od tam prenesli k sebi. In to ne na Arnesovo željo.

Sicer pa FDV v takih primerih običajno rok prijave na izpite podaljša za čas nedelovanja... upam, da imajo podobno tudi ostale fakultete.
sudo poweroff

neoto ::

Sicer pa me tale neumnost s serverji na faxu spominja na naše avtoceste... vedno se najbolj naslanjajo na lopate in ovirajo promet z zapiranjem pasov v vrhuncu sezone. :\

Če bi ti vedel, da se javni razpisi za obnovo cest sprejemajo šele v začetku poletja, potem bi vedel, zakaj takrat tudi obnavljajo na veliko. Pač pametna država...

ps: pozna kdo IP od laboratorija za biokibernetiko v LJ (lbk.fe.uni-lj.si)? Rezultati izpita naj bi bili v petek objavljeni... :D

link_up ::

a znate sploh kaj drugega, kot samo kritizirati vse kar se dogaja? Ce so pac vzdrzevalna dela so pac dela in tu nimate kaj...kar se tice studentskih servisnih strani je pa za vse res malce nerodno. Verjemite, da so te spremembe NUJNE za nemoteno delovanje uni-lj.si domene. Ce tega ne razumete bodite pac tiho..ni pa treba pametovat o tem kako nekompetentni so ljudje tam...ce ste boljsi se pac javite na njihove razpise...dovolj o tem!

@Sergio...tisto o prijavi na izpit je pa tako lame, da verjet ne mors...zdej bi mogl cakat do poletja za menjavo dnsov ane?? jao jao jao...

malce vec
In and Out

dejanslo ::

@link_up ljudi ne moti, da opravljajo dela in razumejo, da so spremembe kakršnekoli že nujne. problem je v tem, da se da z zelo malo truda pripravit popolnoma funkcionalni nadomestni server za ta čas, ko se opravljajo kakršnakoli vzdrževalna dela. če bi to naredili, bi marsikomu prihranili veliko živcev, denarja, sebi pa ugled. pa niso..
There`s More Than One Way To Do It

neoto ::

Kaj to, da bi postavili nadomestni server, ko bi vsaj najavili tole delo na omrežju!

Bakunin ::

> Ce so pac vzdrzevalna dela so pac dela in tu nimate kaj..

to je tako kot ce bi vse avtoceste v sloveniji zaprli, ker popravljajo luknjo na AC nekje v Celju.

Ce bi (placani?) admini bili za kaj, bi poskrbeli za nemoteno delovanje domene uni-lj.si tudi ob izpadu omrezja, kjer sta dns streznika za uni-lj.si.

en brezplacen nasvet z moje strani....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dropbox ponuja do 4,5 GB prostora brezplačno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11324525 (16404) Ajrina
»

Google bo ukinil šest storitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
539539 (6805) techfreak :)
»

Sto najstarejših .com domen

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
114959 (3274) ender
»

Domena uni-lj.si nedosegljiva do nedelje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9612739 (8522) NeOman
»

RCUL dokončno ugasnil?

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
395166 (3466) |GrEgOr|

Več podobnih tem