» »

SBS 2003 - postavitev

SBS 2003 - postavitev

Zelenko ::

Naučil bi se rad SBS 2003. Imam pa samo SBS 2000 120 dnevno različico. Kje oz. kako bi lahko dobil SBS 2003 Evaluation varianto?

Ali se mi splača, dokler nimam SBS 2003, naložiti SBS 2000? Ali je nova verzija zelo različna stari?
  • spremenil: ToniT ()

Microsoft ::

Kolker sem jst videl ta SBS, ni to nic drugega, kot Windows Server 2003 z dodatkom Exchange 2003 in SharePoint Services, ter SQL 2000 in ISA 2004 v premium verziji. Starejsi SBS 2000 maverjetno tudi starejsi Exchange 2000, ki pa je baje dosti drugacen od novejse verzije.

Sicer pa nisi nic napisal, kaj od tega ze nas. In o SBS 2003 si lahko preberes vec tule, za eval verzijo po poklici na MS Slovenija in jih vprasaj, kje se lahko dobi.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Če me sprašuješ, kaj znam: serverjev še ne, vem pa nekaj o Win 98, 2000, XP, Outlook - z uporabniškega vidika, sistemsko pa ne preveč. O mrežah vem kako deluje zadeva, postaviti znam povezavo dveh računalnikov preko cross over kabla ali z switch-em.

Torej o SBS nimam veliko znanja, berem pa na netu zadeve (tudi link, ki si ga navedel sem že našel).

Konkretno bi imel vprašanje: če inštaliram SBS 2003, ali ga lahko na solo mašino brez interneta, modema - ali je to res nujno potrebno?

P.S.: upam, da lahko računam še na kak tvoj odgovor v nadaljevanju tele teme?

Microsoft ::

Ok, 100% ti ne morem rect, da gre SBS na masino ber internet povezave. Lahko pa recem, da sem 100% preprican, da gre. Res. Ne vidim ovir, zakaj ne bi to slo.

Glede na to, da te zanima postavitev, je to vredu. Samo ze tu bos verjetno mel kaksne tezave, ker SBS ne bo nasel aktive povezave, pa lahko, da te bo zasipal z razno raznimi errorji.
Prav tako je to priporovljivo, da ga nekam povezes, ker bos redko kje nasel kazga SBSja, ki ne bi bil vstekan na mrezo. Potem ma ta SBS praktico tri mocne stvari (SharePoint, Exchange, ISA), zaradi katerih se zdi dokaj smiselno SBS prikljucit v mrezo in pogledat, kaj si lahko s tem pomagas.

Sicer bi ti pa predlagal, da si prej pogledas Windows Server 2003. Iz MSjeve strani si lahko potegnes dol eval verzijo (180dni) in preizkusas. Prav tako lahko 2003-ko das na predpotopen PC. Eno mam recimo na 350MHz/256MB PCju in je zadeva zelo odzivna. Nasprotno pa je SBS dokaj pozresen, saj ma se dost drugih serverskih resitev zraven.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BigWhale ::

> Ok, 100% ti ne morem rect, da gre SBS na masino ber internet
> povezave. Lahko pa recem, da sem 100% preprican, da gre. Res. Ne
> vidim ovir, zakaj ne bi to slo.

Eh?! A si ti sploh prebral kaj si napisal? ;>

Gwanaroth ::

:>>>>>>>>>
Lights often keep secret hypnosis..

Microsoft ::

BigWhale, kaj? Jst sem 100% preprican, da gre. Da bi pa rekel 100% gre, pa ne morem, ker stvari nisem instaliral in videl na lastne oci, da gre.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Gwanaroth ::

Si preprican, da gre, vendar ne mores trdit, da gre ?

Ves, da je jabolko okroglo, ampak si ne upas tega trditi ?

Funny.
Lights often keep secret hypnosis..

Microsoft ::

Pa dober, kaj vaju boli kurac teh 100%. Tema je o SBSju, vidva pa kel neki smetita in sta cisto leet, ker to pocneta. Napista rajs kaj pametnega.:|


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Dobro, jaz sem razumel, kaj si hotel povedati in to je tudi bistvo te teme.

Sedaj pa me zanima v okviru te zadeve: na mašini imam Win XP in hočem hkrati gor dat še SBS 2003 ali pa za enkrat kot predlagaš Windows 2003 server, ki sem ga že tudi dobil 180 dnevno Enterprise Edition. Ali mi bo to delovalo? Kako to naredim, če imam dve particiji in Win XP na C-ju? Ali lahko instaliram na D: particijo SBS ali Windows Server 2003?

Microsoft ::

Ja naredis eno particij, recimo ene 5GB. Ce mas dost diska, pote lahko recimo 10GB. Zapaces image, ki si ga dol potegnil, na CD, reboot, v BIOSu izberes CD pogon za botanje, pri instalaciji izberes tisto particjio, ki si jo prej naredil.

Sicer bi ti pa predlagal, da se prej malo seznanis s stvarmi, ki jih srecas tudi na XPjih. Ker, da bi si sel nek SBS, pa ne bi vedel naredit particije... Vredu ni, lahko poizkusis. Samo jaz sem prej pogledal osnove na podrocju client OS (Windows 2000 Professional), sele zatem sel naprej (Windows 2000 Server). Verjem, je dost stvari.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

No saj nekaj stvari vem, sproti pa se naučim tisto, kar potrebujem in me zanima. Particije sem naredil 14 GB, 10GB in 14GB.

Povej mi samo, če bo na začetku ponudil opcijo dveh sistemov (npr WIN XP in WIN 2003 server) če bom Win XP pustil na C: na D: pa instaliral Win 2003 Server? To mislim tako, kot si imel včasih Win 98 in Win WP, pa si ob zagonu lahko izbral ene ali druge.

Microsoft ::

Ti samo glej, da ti CD pozene in se zacne postopek instalacije. Po tistem, ko bos pritisnu F8 za strinjanje s pogoji, bos mel prikazane vse particije, kjer pa zberes tisto, kamer hoces, da ti instalira.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Win server 2003 sem naložil in dela. Namontiral sem mu tudi 2 mrežni kartici in priklopil na 8 portni hub. O modemu še razmišljam in ga bom verjetno zdajle tudi vgradil, preden začnem postopek za ADD ROLE.

Prosim te le za nasvet, kako naj priklopim kabelski internet: direktno na eno mrežno kartico na serverju ali lahko na HUB in server na HUB?

Imam pa tale računalnik priklopljen direktno na internet in ga bom sedaj uporabil za postajo. Ali moram na kaj paziti?

Microsoft ::

Ja ce se hoces recimo kaj naucit, potem priklopi mode na eno kartico od serverja, iz druge kartice serverja pa na hub. Zdej pa lahko na hub devas PCje. In potem bodo vsi ti PCji sli na internet preko serverja. Gor na server seveda das nek firewall, zraven pa ga nastavis kot ruter in malo gledas, kako kaj preusmerja promet.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Ja tako dober pa še nisem!

Danes se že od 12:00 zezam z nastavitvijo mrežnih kartic. Nastavil sem server po ADD ROLE, naredil DNS, le nekaj sem zamočil na mrežnih karticah!?

Prva mrežna: IP sem dal 192.168.100.1, maska je 255.255.255.0, Gateway nisem vpisal,
Druga mrežna: IP je 192.168.100.2, maska ista, Gateway nisem vpisal

Ko je postavil domeno, mi je popravil številke mrežnih kartic prvi DNS na IP druge mrežne in to pri obeh karticah. Obe imata promet, ne vem pa, kako naj nastavim, da bo sploh prišel na internet.

Pri tejle mašini imam vse avtomatično (brez IPjev). Imam TELEMACH internet in THOMPSON modem.

Microsoft ::

DNS pri obeh karticah naj bo 127.0.0.1. Pa nic drugega. Potem pa DNS serverju nastavis DNS Forwardesr. S tem si naredil to, da ce tvoj lastni DNS server ne more odgovorit na vprasanje, bo to poslal naprej. Recimo, pod Forwareds lahko das 193.189.160.11 (SiOL) int 193.2.1.66 (Arnes).

Gateway kartice, ki je na lokalni mrezi, lahko pustis prazno. Gateway druge kartice pa mora kazat nekam "v smeri interneta". Spet odvisno, kako imas nareto mrezo. Zdej, ce ti na enem PCju dela, odpri Command Prompt, vpisi ipconfig, breberi Default Gateway in ga vpisi na server.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Mislim, da sem zaj... pri instalaciji, ko sem dal opcijo BREZ FORWARDIRANJA. Verjetno da je to moj problem. Ali se da to forwardiranje kje popravit?

Mreža je taka: server 2x mrežna, ena na HUB, druga na THOMPSON modem, na hub priklopim še tole mašino kot postajo - med seboj se ne vidita, tudi interneta ne morem zaznat niti iz serverja, na mrežnih pa kaže prenos (prejem in pošiljanje).

Microsoft ::

Pismo, a mas kak MSN pa me invajtas na nek Remote Assistance, ker tkole bo trajalo dost dlje casa, kot bi sicer.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Sem si naredil MSN. Sicer ga ne uporabljam, malo sem ICQja uporabljal, pa sem ga tudi dol dal.

O.K. kaj ti sedaj sporočim, da se na MSN kontaktirava?

Zelenko ::

Sedaj imam problem, ker moram stalno preklapljat med serverjem in tole mašino, če hočem kaj na forumih vprašat.

Bom počakal na tvoje informacije.

Microsoft ::

Am, dodas recimo mene pod kontakte (jimibtn@email.si), pol pa mas nekje Action > Request Remote Assistance.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zelenko ::

Sem našel od Telemacha IPje, ki so mi dodeljeni (statični). Morda mi bo to kaj pomagalo pri pravilni konfiguraciji serverja 2003.

Pa še enkrat bom vse skupaj instaliral do ADD ROLE in se od tu podkusil povezat na internet, potem pa šele nastavljat naprej.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

win srv 2003 - file sharing

Oddelek: Operacijski sistemi
192117 (1282) Eureka
»

Windows Server 2003 SP2

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
203397 (2451) Microsoft
»

Pomoc in nasveti pri uporabi domacega omrezja

Oddelek: Omrežja in internet
71179 (1071) Microsoft
»

DHCP Server

Oddelek: Pomoč in nasveti
6976 (834) l0wc4
»

WIN 2003 SBS server

Oddelek: Operacijski sistemi
51422 (1374) DARKLORD22

Več podobnih tem