» »

Kako dati RAM v laptop (prenosnik)

Kako dati RAM v laptop (prenosnik)

Fredi ::

Imam HP Compaq NC8000, rad bi dal novo kupljeni RAM notri. Kaj moram vse odviti?

Vice ::

A v navodila od prenosnika ne znaš pogledat, kjer je vse lepo narisano?

kmhslo ::

Če ga imaš še pod garancijo ga daj na servis
Če pa je nimaš več ga pa obrni naokoli in začni ''šraufati''

Fredi ::

Bom kar sam sebi odgovoril. Venomer se čudim, zakaj ljudje pametnjačijo, če ne poznajo odgovora. Sami politiki.

Torej. Po pregledu navodil in raznih net strani sem ugotovil, da velja za moj model HP Compaq NC 8000 naslednje:

1.) Na spodnji strani prenosnika je vijak, poleg je oznaka tipkovnice. Odvijemo in s tem sprostimo tipkovnico.
2.) Obrnemo. Tipkovnica ima na vrhu štiri zatiče. Jih sprostimo.
3.) Tipkovnico dvignemo.
4.) Na desni strani sta dva socket-a za ram, en je bil seveda poln, v drugega sem vtaknil (previdno in močno hkrati do "klika" varnostnih zatičev) dokupljeni RAM in vse skupaj zaprl v obratnem vrstnem redu.

5.) Po vključitvi prenosnika mi je javil, da sem dodal RAM in če naj spremeni BIOS nastavitve o velikosti RAM-a. F1 za Yes!
6.) Ko so WIN XP že delovali par minut so mi tudi oni javili, da so se spremenile sistemske blabla.. Pritisneš OK in to je to. Seveda je pri tem pisalo kakšen RAM je v prvem in drugem socket-u, pa potem vidiš, da sta enaka. Če ste seveda kupili pravega.

LP vsem

Vice ::

Venomer se čudim, zakaj ljudje pametnjačijo, če ne poznajo odgovora.
Imaš ljudi, ki se v računalništvu enostavno ne znajdejo, kaj šele da bi našli prave informacije na internetu, še posebej, če jim je totalna neznanka se priklopiti na net. Te ljudi zastopi večina in je pomoč skoraj samoumnevna.
Imaš ljudi, ki jim računalništvo ni tujka in je njihov problem neznanka celo za proizvajalca ali kot je v navadi ne nudi dovolj podpore. Te ljudi zastopi večina, da iščejo pomoč na forumih in je pomoč skoraj samoumnevna.
In imaš ljudi, ki jim računalništvo ni tujka , vedar so preleni, da bi kucnili na par tipk ali obrnili par listov v navodilih, da bi prišli do odgovora. Te ljudi zastopi večina, da iščejo pomoč na forumih, vendar je razlika med podpiranjem lenobe in opismenevanjem ljudstva prevelika. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

Fredi ::

Vice, mah se strinjam s tabo precej. Pa vendar, ne vem kam me sicer uvrščaš:), a vseeno mislim, da če si prvič pred problemom in če je kdo že bil prej pri čem takem, pa da dve uri ne bulim v papirje, kjer piše na 50 straneh kako priklopiti recimo USB ključ, potem vseeno raje vidim, ker sem pač natančen in res nerad delam preveč naokoli, da mi nekdo na hitro da namig, kako je z zadevo.

Recimo: pri avtu nisem znal zamenjati žarnice v loputi zračnika na armaturi. Kje hudirja naj začnem "šraufati" sem se spraševal.

Pa mi potem en sosed preprodajalec avtov gre z mezincem v zračnik in ta kar sam ven pade. Zadevo hočem ponoviti sam. Ne gre. Zakaj? Ker, ko sem zatič začutil, nisem vedel kam naj z mezincem tiščim. Ha, potrebno ga je bilo odvihati in zavrteti.
V navodilih kaj takega? Ma kaki. Da pa bo serviser to izdal? Jok. Potem drugič ne bo biznisa....

theoneman ::

sm mene pa zanima če maš lahk 2 različna rama različne firme u kompu:)

Matek ::

Lahko, brez problema.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

croco ::

Imam prenosnik HP nx8220, opis je tukaj. Na strani piše da podpira DDR2 400-MHz & 533-MHz memory support. Zanima me ali bi lahko namestil 2 taka pomnilnika in bi vse skupaj delovalo bp?

solatko ::

Brez problema, bosta pač gibala na nižjem taktu.

croco ::

Nekam sumljivo poceni mi je ta ram? Ni tu kakšna finta? So rami v prenosnikih ravno tako standardni kot pri hišnih? Ima mogoče kdo izkušnje z menjavanjem ramov v prenosniku?

solatko ::

Rami so standardizirani.

Engineer_SLO ::

se pa zna zgoditi da ti stvar ne bo dobro delovala....

poglej na proizvajalčevo stran kaj priporača,kajti meni določen pomnilnik ni hotel delovati ko sem ga vstavil v prenosnik HP (patriot)

lp
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

OmegaBlue ::

HP prenosniki so lahko zelo izbirčni glede modulov - namenoma.

Meni so v AGT dali 2x1GB modula (A-data) naj probam če dela, drugače jih nazaj prinesem. Stvar je seveda delala ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

croco ::

Priporoča original ampak original so preveč dragi.

solatko ::

Ti kar poizkusi kakšne druge, saj jih lahko neseš nazaj v trgovino, če ne bodo delali, saj tudi pri desktopih vse plošče ne podpirajo vseh ramov.

fulgur ::

BOM kar tule vprašal:


hočem nadgraditi moj laptop - Hi-Grade Ultinote M6600 - specifikacije se vidijo na zgornji slikci.... sedaj mi tukaj kaže ko poskeniram, da gre v mojem primeru za AJP 8640 Notebook, kar sploh ne vem kaj pomeni.... imam 2 slota, en zaseden z 256 MB....

pomoje je možn samo DDR in ne DDR2, samo ne vem zakaj :D
maximum piše da je 1 GB, torej 2x po 512 MB...

sedaj pa vprašanja:
- ali se mi splača vreč vn 256-ko in notr fliknt 2x po 512?
- ali je bolje pustit notri 256 in dodati 512?

zanima me primerjava v delovanju in cena obeh kombinacij (približno seveda)

kakšen RAM torej kupiti (ddr, ddr2 - v čem je sploh razlika?) in če je poseben oziroma drugačen za leptope? lahko sam RAM notri dam? je to zahtevno? je treba tut kakšne drajverje inštalirat?

HVALA VAM ZA ODGOVORE

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fulgur ()

solatko ::

fulgur - kupit moraš rame, ki so deklarirani, torej za tvojega DDR, ležišča so različna in ne gre skup. Kupi dva enaka rama po 512MB, razlika v odzivnosti bo ogromna. Iskati moraš SODIM DDR rame, Palčke so dosti krajše, kot za desk, glede na to, da ne podpira dual chennel, bi lahko kupil tudi samo 512 MB, samo osebno ti priporočam nakup dveh po 512MB, razlika je res velika.

fulgur ::

solatko -> HVALA za odgovor....

Moram nabaviti DDR2 z 333 ali 400 Hz? V mojem primeru gre za PC2700 (ne vem ravno kaj to pomeni) :O

sedaj pa še slikca od mojega laptopa - tistega dela, kamor naj bi se ram vštekav :ok:






zanima me, v kateri del naj vstavim RAM? in kje se nahaja že obstoječi RAM 256-ka, ki bi ga rad zamenjal s 512-ko?

HVALAAAA

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fulgur ()

misek ::

PC2100 (DDR266)
PC2700 (DDR333)
PC3200 (DDR400)
Številke v oklepajih so MHz.
Ram pa boš dal v levi prostorček. 256 MB rama je že stalno integriranih na plošči.

fulgur ::

o hvala mišek.... a to pomeni da ne morem nadomestiti 256 integriranega RAM-a z 512-ko?

res lepa hvala za odgovor

misek ::

Verjetno ga ne gre zamenjati. Očitno imaš samo eno režo, kamor lahko vstaviš dodatnega.

Pyr0Beast ::

Poglej, vcasih je druga reza za ram pod tipkovnico, na drugi strani.

EDIT: Aff sm trapast, ja sigurno da lahko 2 palcki not zarines, saj imas 2 rezi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Rami v prenosnikih niso integrirani in so se do sedaj dali še v vsakemu zamenat. Verjetno boš moral kupiti DDR RAM 3200/400Mhz, ki pa bo delal v tvojem prenosniku na 333Mhz. Rami zate so DDR ne DDR2.

fulgur ::

JAz sem pa ravno naročil DDR RAM SODIMM 512 MB 333 Hz (http://www.pcplus.si/strojna-oprema/pom... in ne 400 Hz, ker so mi rekli, da gre pri meni za 2700 RAM, torej za 333 Hz..... Je to kaj narobe sedaj?

EDIT: Aff sm trapast, ja sigurno da lahko 2 palcki not zarines, saj imas 2 rezi.

kako pa vem, da imam dve reži..... jaz vidim samo eno.... tisto na desni strani sem sedaj ugotovil, da je Mini PCI slot za Mini PCI card....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fulgur ()

misek ::

Tvoj ram je že pravi, saj je PC2700 (333 MHz). Sam tudi mene zanima, kje je še ena reža? Tista desna na tvoji slika je verjetno mini PCI.

fulgur ::

ja res je... 100-procentno gre na desni strani za Mini PCI slot za Mini PCI card.... tako da se mora nahajati drugje :D

hvala vam fantje za pomoč

misek ::

Pyr0Beast ima prav. Menda je druga reža pod tipkovnico:http://forums.whirlpool.net.au/forum-re...
I have a Hi-Grade Ultinote M6600 laptop, and I want to upgrade the memory. One of the slots is under the keyboard. Does anyone know how you get the keyboard out, I can't seem to figure out how to do it
Sedaj pa moraš najti še service manual za tvoj laptop, da boš videl, kako odstraniti tipkovnico. Za DELLa imaš tukaj: http://forum.notebookreview.com/showthr...

fulgur ::

o hvala ti za trud.... :D.... tako torej stvari stojijo.... sam ta moj user`s manual piše:
INTERNAL COMPONENTS UPGRADE:
You can upgrade your comp by changing the CPU or adding memory. However, to avoid damage during installation procedure, please ask your dealer for help.

JA HVALA LEPA ZA TAKA NAVODILA... porkaš :D

solatko ::

Hp modeli imajo en ram iz spodnje strani, drugi pod tipkovnico. Odstranitev tipkovnice je popolnoma enostavna, tam kjer je ram, boš videl vijak in zraven simbol tipkovnice, ga odviješ in prenosnik obrneš okoli, dvigneš pokrov in pri tipkah F boš videl tri kvadratne ploščice cca 10x5mm, na rahlo potegneš dol in tipkovnica se dvigne, odklopiš konektor od tipkovnice in boš videl ležišče drugega rama. Vtakneš ga noter, pritisneš dol da se zaskoči, priklopiš tipkovnico, jo lepo položiš nazaj, zakleneš s tistimi ploščicami, zapreš pokrov, obrneš PC, priviješ vijak in zapreš s pokrovčkom. Obrneš, odpreš, prižgeš računalnik, dvakrat potrdiš, ko ti sporoči, da je spremenjena količina spomina in to je to. Dobrih pet minut dela.

Pyr0Beast ::

kako pa vem, da imam dve reži..... jaz vidim samo eno.... tisto na desni strani sem sedaj ugotovil, da je Mini PCI slot za Mini PCI card....
Ajajaj. Predvidevam da nimas W-Lan mrezne. Lahko jo dokupis in zataknes tam, anteno ze imas.

JA HVALA LEPA ZA TAKA NAVODILA... porkaš [:D]
Se zgodi (pre)pogosto :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Na HP strani, je za vsak računalnik na voljo tudi priročnik za servisiranje, kjer je praktično za vsak vijak navodilo kako in kaj. V uporabniškem navodilu ne rabiš navodil za servis, zato ti povsod piše, da se obrni na servis ali trgovca.

fulgur ::

misek - rešil si me........... tist link sem cel prebral in mi je ratalo odpreti tipkovnico :))
ampak ko sem pri tipkovnici potem še moral odšraufati tri vijake, mi je dva ratalo, tretjega sem pa totalno zgonil, tako da ga sploh ne morm več odšraufat (šraufnciger se vrti v prazno - pismo sm jezn nase ;(( .... tako da bom poskušal bol po domače tisto odstranit, saj sta dovolj dva vijaka da držita tipkovnico skupaj - nekako bom malo plastike odžagal :)

solatko hvala za INFO, ampak pri mojem hi-gradu je čisto drugače.... najprej s konico sponke (razvite) pritisneš skozi eno luknjico, ki se nahaja ob vseh konektorjih in portih... (pri mojem ob vhodu za adapter), obenem (med tiščanjem s sponko na en vzvod) pa zgornji del ohišja nad tipkovnico (kjer je knof za prižgat laptopa) malo porineš v levo za 5 mm..... in ga nato odstraniš.... nato odšraufaš tri šraufe ki pritrjujejo tipkovnico.... dva sem odšraufav, tretjega še nism uspel nekako odžagati, tako da pod tipkovnico še nisem videl, kaj se nahaja.... ampak bom danes to poskusil dokončat.... najbrž je spodaj RAM :P

PyroBeast.... hja ne vem če je res antena v mojem laptopu... tako če bi kupil WLAN MiniPCI, verjetno ne bi špilalo.... tako da sem raje nabavil USB WLAN adapter... , ki se mi zdi tudi cenejši.... kako pa si sploh prišel na misel da moj laptop vsebuje WLAN anteno?


HVALAAAAAAAAAA

Pyr0Beast ::

Tam, kjer imas prostor za mini-pci imas en kabelcek, tisto je povezava na anteno :)

Za laptope pa je seveda potrebno dobro orodje, drugace se vedno vidi, kje se je kaj sravfalo :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

misek ::

Za laptope pa je seveda potrebno dobro orodje, drugace se vedno vidi, kje se je kaj sravfalo :)
Še sreča, da je vijak zafušal pod tipkovnico in se ne vidi :D

fulgur ::

ja, saj to imam srečo v nesreči... :)) da se ne bo nič vidlo ker je pod tipkovnico... drugače pa sedaj čakam na RAM... in sporočim kako pa kaj... predvsem glede vstavljanja RAMA :P še nekrat hvala za pomoč.... >:D

p.s.: drugače glede miniPCI.... sem malo gledal cene, pa so dražje od USB adapterjev... se torej ne splača ali pač?8-)

misek ::

MiniPCI kartica je lepo "skrita" v računalniku. Če pa imaš ključek, ti nekaj ven "visi". Seveda pa je cena tudi en faktor.
Ampak menda pa ja niso te kartice tako drage? Nekaj 10 € - Compex WLM54G23 200mW (miniPCI).

fulgur ::

jaz sem za USB varianto dal celih 12 € :D

fulgur ::

ekola.... mi je ratalo odžagati tisto plastiko :))

takule zgleda:





8-)

Pyr0Beast ::

Tak k sem reku ... skoraj :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mini ITX računalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10422331 (18199) Dr_M
»

Ozko grlo omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
181786 (1188) x.sci
»

Ali mi bo pasalo na matično ploščo??? HELP

Oddelek: Pomoč in nasveti
51045 (914) aragornis
»

Nov računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
10958 (769) dzinks63
»

Prenosnik, rami, sloti? in podpora

Oddelek: Strojna oprema
7966 (878) OmegaBlue

Več podobnih tem