» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
67 / 357
»»

ZaphodBB ::

borges je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Če ni ene stvari na tem svetu, ki bi jo država počela ceneje in bolje kot zasebni sektor, zakaj hudiča bi bila IKT izjema?


Britanske železnice so bolje delovale, ko so bile še državne. Sedaj se ti lahko zgodi, da kakšen vlak, recimo, sploh ne vozi, če strojevodja zboli.

Obstajajo stvari, ki fundamentalno ne morejo dobro delovat v zasebni lasti. Primeri so nadzor/upravljanje transportnih poti, nadzor nad nasiljem, nadzor nad naravnimi viri (voda,zrak,svoboda). Pri vseh teh zadevah, ki so vitalnega interesa vsakega posamičnega prebivalca nekega območja odpade prosti trg.

Kar se pa železnic tiče je pa zgodba čisto druga. V vseh državah kjer so svoje logistične kapacitete usmerjali v cestni promet imajo potniške železnice problem. Tovorna železnica pa šiba, kot vedno in povsod.

Torej bi v kontekstu kakršen je, Britanske železnice v državni lasti mogoče vozile bolj točno. Ampak cena bi bila brutalna. Tako kot naši paradržavni avtobusni prevozniki ali SŽ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

borges ::

jype je izjavil:


Na srečo nam tega tisti, ki so to vedeli, takrat niso povedali.


Očitno so se motili. Razen, če se šteješ za slepo kuro :P.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:


Torej bi v kontekstu kakršen je, Britanske železnice v državni lasti mogoče vozile bolj točno. Ampak cena bi bila brutalna. Tako kot naši paradržavni avtobusni prevozniki ali SŽ.


Mah, to je pa bolj kompleksna zadeva. Bilo je par nesreč z mrtvimi, pa mi povej, kakšna cena je to.

Stvar je taka, da so nekatere stvari pač javni servis in morajo biti dostopne vsem ter bi za njih morala poskrbeti država. Recimo: zdravstvo, šolstvo, javni prevoz, ceste, železnice ...

Naloga države pa je, da je sistem kot tak, čim bolj vzdržen. In pri nas trenutno ni.

jype ::

mn1970> Razen, če se šteješ za slepo kuro

Večina startupov je slepih kur. Nikomur se niti sanjalo ni, da se bo prodajalo to, kar se zdaj prodaja.

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Razen, če se šteješ za slepo kuro

Večina startupov je slepih kur. Nikomur se niti sanjalo ni, da se bo prodajalo to, kar se zdaj prodaja.


Uporabljaš napačen kontekst za slepo kuro. Vsak startup je vedel, kaj hoče prodajati in je za to tudi dobil denar. Res pa je, da se sčasoma lahko to, kaj bi se prodajalo, spreminja, glede na dogodke na tržišču, tehnologije, nove ideje in seveda nove vire financiranja.

Isotropic ::

vsak startup kvecjemu misli, da ve, kaj se bo prodajalo... nad 90% jih namrec propade oz. životari.

jype ::

mn1970> Vsak startup je vedel, kaj hoče prodajati

V resnici to ne drži. VC sredstva potrebuješ predvsem zato, ker znaš rešiti konkreten tehnološki, socialni ali kak drug problem, pojma pa nimaš, kako rešitev tržit.

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Vsak startup je vedel, kaj hoče prodajati

V resnici to ne drži. VC sredstva potrebuješ predvsem zato, ker znaš rešiti konkreten tehnološki, socialni ali kak drug problem, pojma pa nimaš, kako rešitev tržit.


Nasprotuješ sam sebi. Startup v tem primeru pač prodaja svoje znanje, kako rešiti konkreten tehnološki, socialni ali kak drug problem.

Drugi problem pa je, kako se bo to znanje prelilo v nekaj, kar boš lahko tržil.

Ta del, se strinjam, v marsikaterem startupu ni jasen. Včasih je jasen VCjem, včasih pa pač špekulirajo, da je problem, ki se ga rešuje, dovolj zanimiv, da bo že nekako prinesel profit.

jype ::

mn1970> Startup v tem primeru pač prodaja svoje znanje, kako rešiti konkreten tehnološki, socialni ali kak drug problem.

VC pa prodaja svoj denar v zameno za poslovno priložnost, ki se morda skriva za rešitvijo.

mn1970> Včasih je jasen VCjem, včasih pa pač špekulirajo, da je problem, ki se ga rešuje, dovolj zanimiv, da bo že nekako prinesel profit.

Ja, tako nekako.

ZaphodBB ::

V resnici to ne drži. VC sredstva potrebuješ predvsem zato, ker znaš rešiti konkreten tehnološki, socialni ali kak drug problem, pojma pa nimaš, kako rešitev tržit.

Morda to velja za vaš startup. Eni znajo oboje, pa potrebujejo denar od VCjev za land-grab torej osvajanje teritorija. Tretji so marketingarji, pa rabijo najet inženirje. Četrti znajo vse sami a je njihova ideja draga za implementirat.

Edino kar je skupno vsem startupom in VCjem je to, da imajo VCji denar katerega morajo nerazumno oplemenitit. Startupi pa nerazumne apetite po časti, slavi in bogastvu.

VCji so pa neveste, ki izbirajo s kom bodo šli v posteljo in mu pobrali pol premoženja.

jype ::

ZaphodBB> nerazumno oplemenitit.

Takih VCjev nihče ne mara. Pri nas so VCji v podjetje prinesli ogromno znanja in izkušenj.

ZaphodBB> Startupi pa nerazumne apetite po časti, slavi in bogastvu.

Lahko tudi tako rečeš, ampak v resnici gre samo za idealno okolje za deloholike, ki imajo še vsaj malo ambicije in vizije.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:


VCji so pa neveste, ki izbirajo s kom bodo šli v posteljo in mu pobrali pol premoženja.


Če tako razmišljaš in si na strani startupa, potem raje pusti vse skupaj in pojdi počet kaj drugega, saj boš verjetno težko kakšnega VCja prepričal. Če pa ti že uspe, potem pa, ali bo res tak, kot si ti misliš, da VCji so, in boš imel probleme, ali pa ga boš ti imel za takega, kot misliš, da VCji so in boš to vzrok za probleme.

ZaphodBB ::

jype je izjavil:

ZaphodBB> nerazumno oplemenitit.

Takih VCjev nihče ne mara. Pri nas so VCji v podjetje prinesli ogromno znanja in izkušenj.

ZaphodBB> Startupi pa nerazumne apetite po časti, slavi in bogastvu.

Lahko tudi tako rečeš, ampak v resnici gre samo za idealno okolje za deloholike, ki imajo še vsaj malo ambicije in vizije.

Nima veze kaj kdo mara. To je VCjeva služba. Od 500K€ do 100MM€ vložit v 10-50 podjetij v roku 10 let, v tem času jih bo 50% propadlo, 30% jih bo shajalo, vendar ne dovolj dobro, da bi pokrili izgube najslabših. 15% jih bo solidnih. 5% jih bo pa osvojilo takšno kapitalizacijo, da bodo prinesli donos, ki bo strankam prinesel 11-20% na letni ravni. VCju pa 2+20% provizijo.

Tak je plan. Zaradi tega folk daje denar VCjem oni ga pa investirajo. Vse ostalo so pa metode dela, ki imajo eni take drugi drugačne. Ti pa spet krneki obračaš. Tvoja baba, kolo, VC in polipi v anusu so vsi boljši od naših.

Če tako razmišljaš in si na strani startupa, potem raje pusti vse skupaj in pojdi počet kaj drugega, saj boš verjetno težko kakšnega VCja prepričal. Če pa ti že uspe, potem pa, ali bo res tak, kot si ti misliš, da VCji so, in boš imel probleme, ali pa ga boš ti imel za takega, kot misliš, da VCji so in boš to vzrok za probleme.


Lej, če jaz uproabljam nekoliko bolj poetičen jezik, to ne pomeni, da sem nujno ciničen bedak. Ampak to so motivi VCjev, če se tega zavedaš potem lažje sprejemaš tozadevne odločitve. Jaz nimam problema poslovat z ljudmi in sistemi take in drugačne narave. Ampak motivi morajo bit pa pošlihtani.

Ko/če sploh bom kdaj iskal VC me bo pa zanimalo predvsem kako skupaj lahko zaslužimo čimveč denarja. VCji me bodo pa financirali, če jih bom prepričal da obstaja 10% možnost, da jim z njihovo finančno injekcijo pripeljem šajtrgo denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

borges ::

ZaphodBB je izjavil:


Lej, če jaz uproabljam nekoliko bolj poetičen jezik, to ne pomeni, da sem nujno ciničen bedak. Ampak to so motivi VCjev, če se tega zavedaš potem lažje sprejemaš tozadevne odločitve. Jaz nimam problema poslovat z ljudmi in sistemi take in drugačne narave. Ampak motivi morajo bit pa pošlihtani.


Poetični jezik uporabljaj za poezijo. :(

Če napišeš: "VCji so pa neveste, ki izbirajo s kom bodo šli v posteljo in mu pobrali pol premoženja." potem se to težko razume, kot da so VCji nekaj pozitivnega, a ne?

Ampak v bistvu so. Saj brez njih mnogi startupi ne bi uspeli.

Rabiš torej nekoga, ki ima idejo in znanje, kako to idejo uresničiti na eni strani, ter nekoga ki v to idejo "verjame" in finančno omogoči, da se ideja uresniči, na drugi strani. Tisti, ki pripomorejo, da se ta uresničena ideja spremeni v zaslužek, pa so ponavadi malo na eni, malo na drugi strani.

Če stvar uspe, imata korist obe strani.

ZaphodBB ::

Saj je v zakonu isto a ni?

V zakon (naj bi) greš z dobrimi nameni, za uspešnega je veliko dela. Pa kljub delu niso vsi uspešni.

Fizikalko ::

Fairplay je izjavil:

Imam nekaj vprašanj. Siguren sem, da ste to že povedali, ampak tema je zelo dolga :)
Kakšen je povprečen teden dela informatika?
S tem mislim:
-koliko dni na teden se dela? Sobota je delovna?
-koliko imate povprečno nadur?
-Če ni skrivnost pa še koliko zaposlenih je v podjetju na IT oddelku.


Evo, pri nas je nekako takole:
- dela se , kolikor je dela. Do prve polovice maja so vsi vikendi delovni, na primer.
- nadur NI
- majhna ekipa, probl. 10 ljudi

Daedalus ::

Se pravi, delaš nadure, brez kompenzacije za njih? Če nisi solastnik/soudeležen pri dobičku, je to precej neumno početje, IMHO.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

Plača na uro je nižja, ampak če maš za 60 ur na teden 4 jurje neto, potem to ni noben problem. Pač en teden vsake toliko ne delaš.

LeQuack ::

Najbrž 4k neto ni tipična plača za tiste, ki delajo neplačane nadure, saj se tak človek ne bi pritoževal.
Quack !

Fizikalko ::

Daedalus je izjavil:

Se pravi, delaš nadure, brez kompenzacije za njih? Če nisi solastnik/soudeležen pri dobičku, je to precej neumno početje, IMHO.


No ja... tako delam že 10 let. Solastnik sem postal pa šele lani.

Po moje mora biti tako, da če si res dober in te hkrati delo zelo veseli, je število nadur res irelevantno. Seveda pa je nujno, da za dobro delo pričakuješ dobro plačilo. Poleg urejenih razmer v firmi, pogojev za delo, itd.

LeQuack je izjavil:

Najbrž 4k neto ni tipična plača za tiste, ki delajo neplačane nadure, saj se tak človek ne bi pritoževal.


Jaz se nikakor ne pritožuijem nad nadurami, pravzaprav si jih sam dodelim oziroma določam količino dela. Ja, tako je to, če rad delaš to, kar pač delaš...

jype je izjavil:

Plača na uro je nižja, ampak če maš za 60 ur na teden 4 jurje neto, potem to ni noben problem. Pač en teden vsake toliko ne delaš.


Točno tako. Jaz, denimo, večino "off" časa izkoristim poleti. Včasih tudi po tri ali štiri tedne. Večino let apa delam na polno, s povprečjem kakih 10-12 ur na dan. In je prav fino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

LeQuack ::

Ampak lastnik ali solastnik se mora vseeno zavedat, da če ima sam tako vnemo, jo ne more pričakovati tudi od ostalih zaposlenih (in biti na podlagi tega razočaran), saj je njihova edina povezava s firmo ponavadi plača.
Quack !

Fizikalko ::

Se nikakor ne strinjam. Jaz sprejmem v ekipo le ljudi z velikim veseljem do dela in vnemo, ki je predpogoj, da bo tak sodelavec postal strokovnjak svetovnega ranga. In bo v tem primeru seveda deležen tudi vsega supporta in pogojev, omenjenih malo prej.

Povprečnežev pa pač ne rabim(o). Delamo stvari z visoko dodano vrednostjo.

jype ::

Mi mamo na stranišču napisano

LOVE WHAT YOU DO, OR LEAVE

LeQuack ::

Ok love what you do je eno, love your company je pa drugo, s tem se najbrž strinjata. Ljudje imamo prirojeno to, da se za svoje stvari, za svoje bližnje, za svoj interes dosti bolj potrudimo, ampak to imamo v genih in ni nič narobe s tem.
Quack !

jype ::

Ja, saj smo praktično vsi udeleženi pri uspehu.

tony1 ::

Kar je seveda ravno nasprotno od običajnih delodajalcev...

Daedalus ::

Po moje mora biti tako, da če si res dober in te hkrati delo zelo veseli, je število nadur res irelevantno. Seveda pa je nujno, da za dobro delo pričakuješ dobro plačilo. Poleg urejenih razmer v firmi, pogojev za delo, itd.


Hja, to je tudi zelo odvisno od družinskih razmer. Žena ne bi bila preveč vesela, če bi delal petek-svetek 12h na dan. Ko so enkrat poleg otroci, je pa kaj takega precej nemogoče. Pa seveda, dokler sem plačan z delat n ur na dan, plus kak (običajno manjši) dodatek za uspeh, se ne bom lih pretegnil.

Pa nisem lih neka extra lenoba, danes sem oddelal dodatne 3 ure za stranko, 1 ura dela me še čaka, vmes bom pa malo perl skripte premetaval. Je pa res, da tiste 3 ure od danes, grejo direkt na moj račun, brez posrednikov vmes.

LOVE WHAT YOU DO, OR LEAVE


Radi serjete pol, al kako:D

Povprečnežev pa pač ne rabim(o). Delamo stvari z visoko dodano vrednostjo.


Kaj (okvirno) delate?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Isotropic ::

Fizikalko je izjavil:


Evo, pri nas je nekako takole:
- dela se , kolikor je dela. Do prve polovice maja so vsi vikendi delovni, na primer.
- nadur NI
- majhna ekipa, probl. 10 ljudi

sobota IN nedelja? koliko ur dnevno?
+1 na ženo sicer

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Daedalus je izjavil:

Žena ne bi bila preveč vesela, če bi delal petek-svetek 12h na dan.


Ja saj te nihče ne sili vzet tako službo, ane?

Sploh pa ni predpogoj N ur na dan, ampak predvsem profesionalen, visoko samomotiviran pristop do dela, zagnanost, vestnost, natančnost,...

Ostalo pride samo po sebi. Seveda pa je predpogoj, da ima sodelavec vse pogoje dela take, da lahko tak je ali vsaj postane. In pri nas jih definitivno ima.

Predvsem so to:
- profesionalna ekipa, od katere se lahko noro veliko naučiš, če le želiš
- vsa potrebna infrstruktura (pisarna, mir, HW, SW, you name it!)
- šolanja
- delo, ki predstavlja res velik izziv
- stumulativno plačilo, ko so doseženi rezultati
- vzdušje v firmi, sproščena pravila dela (mi se ne "štempljamo", ne merimo, koliko ur kdo dela, imemo precej prijakteljski odnos... pričakujemo pa seveda rezultate dela - prej ali slej

Mavrik ::

Tole se pa bere kot direkten PR z oglasa za delo (ki se potem v večini izkaže kot neresničen :P).

Glede na to da je tema o plačah... koliko nad povprečjem pa tako zagnanost kompenzirate?
The truth is rarely pure and never simple.

Fizikalko ::

Finančno ne kompenziramo zagnanosti, ampak rezultate dela. Ti so zaradi teh pogojev le precej lažje uresničljivi, zahtevajo pa seveda tudi osebnostne karakteristike, ki so za tovrstno službo primerne.

Sicer pa nikakor to ni mišljen kot PR, saj tudi podjetja nisem povedal.

Tudi sito je na začetku kar konkretno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Mavrik ::

Še vedno nisi napisal niti okvirne številke - v temi o IT plačah bi se mislim da sposobilo da po toliko hvaljenja vsaj on-topic napišeš koliko za take delovne pogoje sploh to fancy podjetje plačuje.

Pa mislim da si me narobe razumel - komentiral sem samo, da je tvoje sporočilo napisano v identičnem tonu in z identično frazeologijo kot jo ponavadi srečamo v oglasih za delo in se v 90% primerov izkaže kot nekaj prepisanega od drugod in kompletno nakladanje. Zato te je nekoliko težje jemati resno.
The truth is rarely pure and never simple.

Isotropic ::

pa se napisi, za koliko povprecno ur dnevno (ne tebe, ampak nekoga, ki se ni partner, kateri od mlajsih recimo) in koliko cez vikendi (do maja)
prosim

Fizikalko ::

@Zato te je nekoliko težje jemati resno.

Saj me ni treba. Napisal sem pač dejstva, to, kdo mi pa verjame, mi pa dol visi.

Sicer pa ne vem, zakaj bi bilo to tako neverjetno - pogoji za delo so dobri, pričakujemo pa veliko. Kaj drugega bi bilo odmik od fair playa.

Plače zelo varirajo in jih ne mislim pisat konkretno samo zato, da mi bo nekdo verjel, kakšne pogoje dela tretiram za optimalne...

V kolikor nekdo ni ok, lahko kar hitro opravi, zelo sposobni pa so nekje na jypetovih številkah.

Isotropic je izjavil:

pa se napisi, za koliko povprecno ur dnevno (ne tebe, ampak nekoga, ki se ni partner, kateri od mlajsih recimo) in koliko cez vikendi (do maja)
prosim


VSe je odvisno od posameznika, koliko ur želi investirat. Nekako se pričakuje povprečje okrog 8 ur na dan.

Eden od ožje ekipe dela podobno ur kot jaz (in je tudi med najbolje plačanimi, pa ne le zaradi ur), večina pa so kar v okviru normale.

In spet: zakaj naj bi bilo to hvaljenje (Mavrik?)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

poweroff ::

dronyx je izjavil:

Tam kjer jaz trenutno delam je 900 zaposlenih, čez 500 računalnikov, 15 strežnikov in tako dalje, za informatiko sva pa zaposlena natančno dva. Trenutno so prekinili tudi praktično vse pogodbe z zunanjimi izvajalci, tako da izgleda vse skupaj precej zabavno (mislim da bom moral na daljšo bolniško).

V takem primeru ti svetujem, da resno razmisliš o menjavi službe. Pa magari če ono na FDV vzameš.

Če bo država res tako zategnila pas pri IT naročilih, kot trenutno kaže (in za to se zavzemajo tudi sindikati), potem bo IT sektor doživel usodo gradbincev in marsikdo ne bo preživel, ker državnih seskov enostavno ne bo več, drugje na trgu pa ne znajo preživet, ker so lagodno živeli na račun države in se jim ni bilo potrebno čisto nič truditi.

Pravilno.
sudo poweroff

Fizikalko ::

poweroff je izjavil:

dronyx je izjavil:

Tam kjer jaz trenutno delam je 900 zaposlenih, čez 500 računalnikov, 15 strežnikov in tako dalje, za informatiko sva pa zaposlena natančno dva. Trenutno so prekinili tudi praktično vse pogodbe z zunanjimi izvajalci, tako da izgleda vse skupaj precej zabavno (mislim da bom moral na daljšo bolniško).

V takem primeru ti svetujem, da resno razmisliš o menjavi službe. Pa magari če ono na FDV vzameš.

Če bo država res tako zategnila pas pri IT naročilih, kot trenutno kaže (in za to se zavzemajo tudi sindikati), potem bo IT sektor doživel usodo gradbincev in marsikdo ne bo preživel, ker državnih seskov enostavno ne bo več, drugje na trgu pa ne znajo preživet, ker so lagodno živeli na račun države in se jim ni bilo potrebno čisto nič truditi.

Pravilno.


Se globoko stirnjam....

Daedalus ::

Ja saj te nihče ne sili vzet tako službo, ane?


To je čisto res. Sounds tempting, though.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Fizikalko ::

Ja, je pa včacih problem, ker večin akandidatov najprej zagrab ia te pluse, žal pa je treba tudi veliko švicat, da jih pokriješ :)

No, če ne prej, se po par mesecih vedno vidi, kdo je top in kdo ne...

Taki pogoji bi sicer za dobre strokovnjake, ki jih lahko mirno pošlješ svetovat tudi kamorkoli v tujino in na zahtevne sisteme, pravzaprav nekaj popolnoma normalnega.

jype ::

Z družino jaz nisem imel večjih težav - razumevanja za težave z otroki je bilo ogromno, dobil sem skoraj eno leto časa, da sem vse uredil.

Ker je tudi partnerka deloholik (itak nima izbire - dela, dokler ni narejeno) razume to da ogromno časa preživim ob delu, ki ga imam tako rad.

Fizikalko ::

Moja sicer ni deloholik (na srečo, pravzaprav, ker ona pa doma precej več postori, čeprav se trudim poboljšat), me pa na srečo razume.

Mavrik ::

Mavrik je premaknil sporočila v IT industrija in vrednost diplome.

Mavrik ::

Sem počistil malo temo - debato o faksih izločil v ločeno temo, opensource prepoucavanje samo izločil. Nazaj na topic :)
The truth is rarely pure and never simple.

black ice ::

Posvetite ves čas samo službi ali delate tudi na kakšnih obstranskih (hobi) projektih? Koliko % časa jim posvetite v primerjavi s službo?

Lion29 ::

na sreco je moj hobi projekt tudi moja sluzba ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

kunigunda ::

In kaksen je najbolj "hud" projekt k ste ga v lajfu delal, neki na kar ste ponosni ?

Lion29 ::

mesetar.com ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

WarpedGone ::

Prva resna plačana zadeva je bil generator PostScript kode za tiskano izdajo telefonskega imenika slovenije -> priklopil se je na bazo, scuzal podatke ter oblikoval vsebino imenika, zraven na komando vstavil še kakšno reklamo. Ta PS koda je šla nato v tiskarno kjer so iz nje nastale tiskane verzije telefonskega imenika za leta 2001, 2002 in vsaj še 2003. Za kasnejše pa ne vem, nism več spremljal, ker me ni blo več zraven.
Naslednja resna zadeva pa traja vse do današnjih dni - proračun RS.
Zbogom in hvala za vse ribe

kunigunda ::

WarpedOne, pol pa buge poprav, k iz dneva v dan vec dnarja manjka v proracunu :) (hec)

WarpedGone ::

You don't wanna know :)
Zbogom in hvala za vse ribe

LuiIII ::

Actually I do ;-)
««
67 / 357
»»