» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
66 / 357
»»

dronyx ::

Isotropic je izjavil:

dronyx je izjavil:


In zgolj mimogrede nakaj številk. Jaz sem v 41 plačnem razredu, kar je cca 1300 EUR neto (plus hrana in prevoz). Kolega, ki dela v privat firmi po pogodbi za JU (namešča računalnike, programe - desktop skratka) ima uradno končano srednjo šolo (naziv sicer sistemski inženir), osnovno neto plačo pa čez 1600 EUR (brez prevoza in prehrane).

in ko bo JU zacela kaj bolj zategovati proračun (za IS in opremo), bo ta kolega prvi brez sihta v tisti firmi

Saj te tedence se že nakazujejo. Se pa t.i. "varčevanje" (gre sicer za klasičen PR buzzword) jemljejo sila poenostavljeno. Ne bomo podpisovali nobenih pogodb, sploh IT je jama brez dna za denar! Prav, samo delo pa bo moralo biti opravljeno. Imate morda idejo, kdo bo potem to počel? In potem vse tiho je bilo.

Sam se strinjam, da denar vsekakor ni vse, vendar plače v JU tako pogosto omenjam zato, ker se mi zdi, da se zganja glede tega po medijih in posledično v javnosti velika demagogija, kakšni zaslužkarji naj bi bili javni uslužbenci, potem pa ko komu pokaže plačilni listek ali se pojavi celo na razgovoru za službo v JU, se samo kislo nasmehne. Ja, seveda so nekateri zaslužkarji, ampak to še zdaleč niso navadni delavci, ki so v veliki večini.

Tak kader, kot je omenjen zgoraj, bi s srednjo šolo v JU dobil plačo okrog 800 €. Torej pol manj kot v solidni zasebni firmi. Zato s srednjo šolo praktično ni nikogar, ki bi v JU to počel. Če ima kandidat faks in brez poznanstev, bo začel nekje v 33 plačnem razredu, kar je spet komaj okrog 1000 € neto. Če nimaš službe in pač hodiš na delo malo urejat zasebne zadeve ali celo še kaj fušaš med delovnim časom je to sicer povsem OK. Ampak problem je, ker večinoma temu ni tako in povsem lahko se ti zgodi, da boš delal več kot pri privatniku. Tako da tudi tu nekega navala ne bi bilo. Sploh pa je zaposlovanje že nekaj časa praktično povsem ustavljeno, tako da brez pogodb z zunanjimi izvajalci se bodo pač nekatere reči preprosto ustavile.

Če pogledam tisti nesreči failed projekt e-sociale, ki je medijsko izpostavljen (takih faild projektov, ki so stali milijone je še ogromno, za katere javnost ne ve in žrejo čuda denarja). Projekt e-sociale so vodili ljudje, ki so plačani približno ranga zaposlenega pri privatniku, ki jim pride naložit računalnik in namestiti gonilnik za tiskalnik. Pogodbe pa podpisujejo taki, kot so oni sami in po mojih izkušnjah takim ljudem privatne firme pihnejo na dušo že s tem, da jih povabijo enkrat na leto na neko "poslovno srečanje" (kanapeji in kozarček vina), za novo leto pa jim dajo t-shirt z logotipom firme ali pa XXL veliko marelo, prav tako z logotipom firme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Daedalus ::

Sam se strinjam, da denar vsekakor ni vse, vendar plače v JU tako pogosto omenjam zato, ker se mi zdi, da se zganja glede tega po medijih in posledično v javnosti velika demagogija, kakšni zaslužkarji naj bi bili javni uslužbenci, potem pa ko komu pokaže plačilni listek ali se pojavi celo na razgovoru za službo v JU, se samo kislo nasmehne. Ja, seveda so nekateri zaslužkarji, ampak to še zdaleč niso navadni delavci, ki so v veliki večini.


Javni uslužbenci so problem... ampak to velja za javne uslužbence v najširšem pomenu besede - zaposlene v celotnem javnem sektorju. Sama javna/državna uprava je pa tako-tako. Nazadnje ko sem bil tam na razgovoru, nisem vedel, al se norca iz mene delajo, al kaj.

Ok, resda imam narejeno samo srednjo šolo (časa inu volje za diplomo že nekaj let ni), pa to razumem, da nimam kaj praskati. Popolno ignoriranje delovnih izkušenj? Jah, študentski servis pač ne šteje, ane? Popolno ignoriranje ostalih znanj? Jah, veš kako je. Al maš pildek s tečaja, al te pa ni. In ponujena plača? 750€ neto MAX? A ste na glavo padli? Pol pa seveda, če narediš faks do konca, pa potrpiš kako leto, bo pa šla višja plača skoz... ki sem jo že takrat mel. Pol se pa čudijo, da vsi sposobni al grejo stran, al pa sploh pomislijo ne na delo v JU.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

onyx> Samo pazi, da nekega dne ne bodo kaj takega pisali po forumu tvoji sedanji sodelavci.

Če so boljši, si zaslužijo.

dronyx ::

@Daedalus: Tudi če bi se zaposlil s srednjo šolo za 750 € in potem končal kakšno fakulteto (v JU je pomemben samo papir, lahko končaš karkoli) sploh ni nujno, da bi kakorkoli napredoval pri plači. Poznam kar nekaj primerov zaposlenih, ki so med delom dokončali fakultete, morda celo magistrirali, ostali so pa v istem plačnem razredu, ker se nihče ni za njih zavzel oz. nimajo nobenega "botra".

nekikr ::

Pa saj to je pravilno. Zakaj bi moral pa avtomatično dobiti višjo plačo, ko končaš fakulteto - če pa tvoje delovno mesto tega ne zahteva?

dronyx ::

nekikr je izjavil:

Pa saj to je pravilno. Zakaj bi moral pa avtomatično dobiti višjo plačo, ko končaš fakulteto - če pa tvoje delovno mesto tega ne zahteva?

Na leto JU zapusti vsaj 5% zaposlenih, tako da se marsikatero delovno mesto tako sprosti in se da take primere tudi premestiti na "zahtevnejše" delovno mesto - "če je seveda volja". Brez zvez pa te volje v JU običajno ni in tako mesto ponavadi zasede nekdo od zunaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

nekikr ::

Če je volja IN prosto delovno mesto. Poznam kar nekaj kalibrov, ki so šli na razne vikend tečaje in pridobili neko dodatno izobrazbo zato, da so na istem delovnem mestu dobili višjo plačo, čeprav niso ničesar delali drugače. Pa noben od teh ni imel kakšnega botra...

dronyx ::

nekikr je izjavil:

Če je volja IN prosto delovno mesto. Poznam kar nekaj kalibrov, ki so šli na razne vikend tečaje in pridobili neko dodatno izobrazbo zato, da so na istem delovnem mestu dobili višjo plačo, čeprav niso ničesar delali drugače. Pa noben od teh ni imel kakšnega botra...

Dvomim da tako v podrobnosti poznaš te primere, da bi lahko vedel za vse okoliščine. Meni je znano, da magisterij ali doktorat pomenita avtomatično nek dodatek k plači, tudi če delovno mesto tega ne zahteva oz. zaposleni ne počne čisto nič drugega, kot je počel pred tem. Razni tečaji, kjer ti na koncu pomolijo v roke izpisano potrdilo o udeležbi, se zbirajo v kadrovski službi in se nekaj malega štejejo pri napredovanjih. Ampak redna napredovanja so mislim da na 4 leta ali še redkeje, sprememba v plači je pa ranga 50 €, koliko je vreden posamezni plačni razred.

Če nisi že ob prvi zaposlitvi v JU začel z visokim koeficientom ta napredovanja pomenijo zelo malo, saj recimo po 10 letih napreduješ največ za par plačilnih razredov, pa še to ob pogoju, da te šef dobro oceni. Se pa zadeva povsem spremeni, če se politično angažiraš in pride tvoja opcija na oblast. V tem primeru te pa dobesedno katapultira v sekretarski naziv in 50++ plačni razred, kar pa je že solidnih 2000 EUR na mesec. Je pa slabost tega v tem, da se čez 4 leta lahko vladajoča elita zamenja in te ali povsem ignorirajo, ali pa celo kam premestijo, samo kar je bistveno...PLAČNI RAZRED TI OSTANE. In tako se povsem lahko zgodi, da ne delaš čisto nič za 2 kilo na mesec. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

Isotropic je izjavil:

na kaksnem podrocju pa delas, knezs? drgac pa cestitke.
edino, v čem si jih prehitel, mi ni jasno?

Invictus je izjavil:

Na taka izobraževanja (vendorska) se hodi, da se zve vse o produktu. In to niso počitnice kot si večina Slovencev predstavlja izobraževanje, ampak delo po programu.

taka izobrazevanja so v dosti primerih zgolj reklama oz. ne odneses veliko od njih.
imo.


Očitno na kakem dobrem tečaju še nisi bil. Ali pa si razmišljal kam boš šel na pir po tečaju oz. kaj si boš pogledal v tujem mestu.

Tečajniki so celo zadovoljni da so se kaj naučili. In se tudi hočejo naučit. Za njih to niso počitnice, ampak priložnost za nova znanja. In posledično bolj varna služba.

Je pa res da ima kar nekaj vendorjev tečaje brez vaj. Tisto je pa res brez zveze.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

knesz ::

Isotropic je izjavil:

na kaksnem podrocju pa delas, knezs? drgac pa cestitke.
edino, v čem si jih prehitel, mi ni jasno?

Invictus je izjavil:

Na taka izobraževanja (vendorska) se hodi, da se zve vse o produktu. In to niso počitnice kot si večina Slovencev predstavlja izobraževanje, ampak delo po programu.

taka izobrazevanja so v dosti primerih zgolj reklama oz. ne odneses veliko od njih.
imo.

Začel sem delati kot sistemc, podpora... na koncu pa končal kot prodajalec računalnikov in opreme za bakšiš. Poleg tega, da je bil delovni čas tak, da otrok skoraj nisem videl.
Šel sem pa investicijo malo boljšega 3D tiskalnika in se ukvarjam z 3D tiskom. To mi je sedaj prioriteta. Iz popoldanskega s.p. sem prenesel pogodbenike, vzdrževanje, spletno gostovanje tem strankam (sem registrar), ter izdelavo namenskih android aplikacij (v glavnem tuji naročniki).

Isotropic ::

to je kar popularno sedaj ja, je pa zacetna investicija orenk
poslji url spletne strani na zs, obcasno rabimo take zadeve...

Iatromantis ::

Je 3D tisk v Sloveniji že komercialno popularen? Če prav razumem je to za poslovne uporabnike in ne toliko zasebnike? Če se motim, te pa tudi jaz prosim za povezavo.

knesz ::

Komercialno popularen še ni, ker je pri nas zadeva še na začetku, kar je glavni razlog, da sem šel v to :) Naročniki so v glavnem večja podjetja in plastičarji in tudi modelarji.
Smo offtopic, tako da več informacij lahko dam ZS ali v novi temi.
lp

Red_Mamba ::

knez lahk das kontakt/speltno stran za 3d print,
ker bi meni tudi vcasih prav prisel pa me zanima cena :)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

nekikr ::

Pa še meni ZS prosim, da te pokoristimo maksimalno :)

Mavrik ::

Dajte prosim to na ZS, tu je hudo offtopic.
The truth is rarely pure and never simple.

Fairplay ::

Imam nekaj vprašanj. Siguren sem, da ste to že povedali, ampak tema je zelo dolga :)
Kakšen je povprečen teden dela informatika?
S tem mislim:
-koliko dni na teden se dela? Sobota je delovna?
-koliko imate povprečno nadur?
-Če ni skrivnost pa še koliko zaposlenih je v podjetju na IT oddelku.

Hvala

jype ::

A to sprašuješ za javni sektor?

Ker v zasebnem nadur običajno ni :)

LeQuack ::

V zasebnem se ne glede na ure, razen če jih imaš premalo. :D

if (oddelane_ure > st_delovnih_dni * 8)
   oddelane_ure = st_delovnih_dni * 8;
else
   opozorilo_za_neproduktivnega_delavca();
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

ZaphodBB ::

Če odmisliš najnižje komercialne segmente (servisi, IT podpora, itd.) se dela vseskozi. Pa ne nujno zato, ker so delodajalci taki bastardi ampak zato ker gre za kreativno delo, katerega dobro delaš ko si razpoložen to pa ni nujno na delovnem mestu.

- Tako, da jaz sem ko sem bil zaposlen v večjem slovenskem IT podjetju delal vsaj 6 dni na teden. Sedaj, ko sem na svojem so pa zadeve še manj razmejene.
- Nadur sem imel vsak mesec vsaj 40. Firmi sem jih pa računal povsem po občutku. Sem pa dobil vedno pošteno plačane (legalno pa seveda ne, ker delodajalec ne more legalno plačati toliko nadur). Največ nadur na mesec sem imel 120 (torej 15 dni).
- Ker je bilo podjetje povsem IT, je bilo na IKT zaposlenih več kot sto ljudi. Če te pa zanima samo IT support so pa to za par sto ljudi opravljali trije zelo vestni in sposobni fantje (pri določenih specializiranih zadevah prevzamejo strokovnjaki iz ustreznih oddelkov).

A to sprašuješ za javni sektor?

Ker v zasebnem nadur običajno ni :)

Come again?

jype ::

ZaphodBB> Come again?

Delaš točno toliko, kolikor si se dogovoril, institut nadur pa uporabljajo le zelo redki.

dronyx ::

jype je izjavil:

A to sprašuješ za javni sektor? Ker v zasebnem nadur običajno ni :)

Tudi v javnem sektorju nadur za te poklice ni. Jaz nisem dobil plačane v 13 letih niti ene nadure. Seveda pa se "nadura" šteje kot plus ura, ki jo lahko koristiš, ali do 20 ur preneseš v naslednji mesec. Kar je več, lahko mirno pozabiš.

Invictus ::

In zakaj potem sploh delate nadure? Če niso plačane?

Nadure so samo posledice slabega načrtovanja ...

V realnosti niso potrebne. Zato se jim tudi reče nad(ure).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Nadure so en tak fenomen, ker je pač nekdo rekel da je treba 8 ur na dan delat in kar je več so nadure... Od vsakega podjetja je odvisno kako jih obravnava. Če si sam svoj mojster se seveda ne boš pisal nadur. Je pa res da več kot 40 ur na teden je težko jemati kot produktivnost (tko pravjo članki in znanost).

jype ::

Invictus> In zakaj potem sploh delate nadure? Če niso plačane?

Uh, številni razlogi:
- soudeležba pri dobičku in propad podjetja, če se dela ne opravi.

Invictus> Nadure so samo posledice slabega načrtovanja ...

To drži.

Invictus> V realnosti niso potrebne. Zato se jim tudi reče nad(ure).

V realnosti na IT področju dovolj dobrega načrtovanja, da ne bi potrebovali nadur, ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

poweroff ::

Če so potrebe, denarja za zaposlitev novih pa ni - so nadure.
sudo poweroff

borges ::

jype je izjavil:


V realnosti na IT področju dovolj dobrega načrtovanja, da ne bi potrebovali nadur, ni.


Narobe.

So samo dobri načrtovalci in slabi. Dobri poznajo področje, resurse (ljudi, mašine, orodja ...), zahteve, vedo kaj je dobro specificirano in kaj ne, ter nenazadnje, vedo, koliko bufferja rabijo ...

Slabi pa upajo, da jim bo uspelo ...

Govorim iz izkušenj.

Saj veš, načeloma se prej kot v devetih mesecih, na normalen način, ne rodi otrok.

Aja, še to. Če koga zanima ena dobra knjiga na to temo: "Tom DeMarco: The Deadline".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borges ()

dronyx ::

Invictus je izjavil:

In zakaj potem sploh delate nadure? Če niso plačane? Nadure so samo posledice slabega načrtovanja ...V realnosti niso potrebne. Zato se jim tudi reče nad(ure).

No, jaz sicer ne vem, kaj je točna definicija nadure. Ampak jaz imam recimo 8 urni delovni čas in gibljiv odhod od 15:30 do 17:00. Včasih grem kam na teren, kar pomeni tudi na drug konec države in lahko pridem nazaj ob 18:00 ali še pozneje, pri čemer sem tisti dan naredil čez 10 ur. Resda bi se lahko naredil klasičnega birokrata, končal sredi dela in prišel nazaj do 15:30. Ampak potem je potrebno še enkrat na pot. hmm, če dobro pomislim, v luči vsesplošnega "zategovanja pasu" morda niti ne tako slaba ideja! :D

jype ::

mn1970> Saj veš, načeloma se prej kot v devetih mesecih, na normalen način, ne rodi otrok.

Saj veš, da včasih zmanjka elektrike celo v velemestih?

Ne pravim, da so nadure nekaj normalnega, zgolj da se jim ne da izognit.

nekikr ::

V celoti ne, seveda ne. Če so pa te nadure 4x na teden je pa to izključno posledica slabega načrtovanja (kamor spada tudi premajhno število izvajalcev recimo).

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Saj veš, načeloma se prej kot v devetih mesecih, na normalen način, ne rodi otrok.

Saj veš, da včasih zmanjka elektrike celo v velemestih?

Ne pravim, da so nadure nekaj normalnega, zgolj da se jim ne da izognit.


Eno so izredni dogodki, drugo pa načrtovanje.

Pa tudi za izredne dogodke je dobro imeti plan.

para! ::

jype le lepo povedal zakaj se dela nadure: ker si (so)lastnik podjetja in si posledično udeležen pri dobičku/izgubi. Če pa nisi, potem se pa nadur ne dela.

lp
Death before dishonor!

dronyx ::

nekikr je izjavil:

V celoti ne, seveda ne. Če so pa te nadure 4x na teden je pa to izključno posledica slabega načrtovanja (kamor spada tudi premajhno število izvajalcev recimo).

Tam kjer jaz trenutno delam je 900 zaposlenih, čez 500 računalnikov, 15 strežnikov in tako dalje, za informatiko sva pa zaposlena natančno dva. Trenutno so prekinili tudi praktično vse pogodbe z zunanjimi izvajalci, tako da izgleda vse skupaj precej zabavno (mislim da bom moral na daljšo bolniško).

jype ::

mn1970> Pa tudi za izredne dogodke je dobro imeti plan.

Ne, v resnici pogosto dejansko ni dobro imeti plana za izredne dogodke, sploh kadar so tako malo verjetni.

Overengineering kills companies.

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Pa tudi za izredne dogodke je dobro imeti plan.

Ne, v resnici pogosto dejansko ni dobro imeti plana za izredne dogodke, sploh kadar so tako malo verjetni.

Overengineering kills companies.


You're grasping at straws. Če so tako malo verjetni, so pač šum.

In problem o katerem teče beseda ni tak, ki se zgodi enkrat na leto, ali še redkeje. Ljudje delajo nadure vsak teden, vsak dan ... In to običajno zaradi slabega načrtovanja.

jype ::

mn1970> Če so tako malo verjetni, so pač šum.

Ampak povzročajo daleč največ nadur.

mn1970> Ljudje delajo nadure vsak teden, vsak dan ... In to običajno zaradi slabega načrtovanja.

Glede tega se strinjam, a tudi takrat temu večina ne reče nadure.

nekikr ::

Onyx: tale tvoja firma ima potem izredno slabo načrtovanje teh storitev. Super, da si potrdil.

Jype: samo do neke mere. Potres v središču Ljubljane tudi ni verjeten dogodek, pa je vseeno dobro imeti plan tudi za kaj takega. Je pa odvisno kakšen izpad dohodka (na kratki ali dolgi rok) lahko pričakuješ, če na izredni dogodek nisi ustrezno pripravljen. In tako kot pravi mn1970, izredni dogodek 4x na teden ni izredni dogodek.

borges ::

jype je izjavil:

mn1970> Če so tako malo verjetni, so pač šum.

Ampak povzročajo daleč največ nadur.


Ne razumem? Kako lahko nekaj, kar se zgodi enkrat na leto, povzroči več nadur, kot pa jih naredijo ljudje, ki jih delajo vsak teden?

dronyx ::

nekikr je izjavil:

Onyx: tale tvoja firma ima potem izredno slabo načrtovanje teh storitev. Super, da si potrdil.

Dejstvo je, da država za IT zmeče bistveno več denarja, kot bi ga sicer ob normalnem načrtovanju in predvsem resnem odnosu do IT področja. Ene glavnih krivcev za tako stanje pa vidim jaz nekatere na bivšem CVI in MJU, ki niso nikdar udarili po mizi in zadevo postavili na zdravih temeljih, ampak je bil sistem vedno zastavljen podobno, kot recimo na področju gradbeništva. Slabo načrtovanje, preplačani zunanji izvajalci, praktično nobenega nadzora, podcenjujoč odnos do lastnega kadra itd.

jype ::

mn1970> Ne razumem? Kako lahko nekaj, kar se zgodi enkrat na leto, povzroči več nadur, kot pa jih naredijo ljudje, ki jih delajo vsak teden?

OK, jaz ne delam nadur vsak teden (delam sicer okoli 10 ur na dan, ampak ne vse za isto podjetje), nikakor se pa ne vsajam, ko je nujno treba naredit karkoli zaradi izrednega dogodka.

Nisem želel rečt, da je normalno, da se vsak dan naredi dve ali tri nadure.

LeQuack ::

Zakaj imamo v kreativno in projektno usmerjenih službah še zmeraj inštitut ure? Če te plačujejo za prisotnost potem se ne mora pričakovati, da bodo ljudje motivirani delati hitreje in bolj produktivno, če pa te plačujejo za projekt oz. za neko opravljeno delo, potem pa prav se prav tako ne more pričakovati, da bo nekdo ultra produktiven, če bo za nagrado moral ostali tam še n ur. Ta arhaična metoda bo očitno še kar nekaj časa trn v peti kreativnosti in svobodi.
Quack !

borges ::

jype je izjavil:


V realnosti na IT področju dovolj dobrega načrtovanja, da ne bi potrebovali nadur, ni.


Cool. Torej glede na vmes napisano, se strinjaš, da bi bila bolj prava trditev:

Na IT področju obstaja dovolj dobro načrtovanje, da ne bi potrebovali nadur, razen v primeru redkih izrednih dogodkov, katerih pogostnost in škoda, ki jo naredijo, ne opravičujeta tega, da bi se na njih pripravili?

Nestrinjanje z gornjim je namreč eden ključnih razlogov zakaj IT industrija šepa. Tisti, ki to zgoraj vedo, so namreč običajno zelo uspešni in se ne lotevajo "nemogočih" projektov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borges ()

jan_g ::

Težava je tudi v delovni zakonodaji, ker ponavadi ni tako preprosto prilagajati števila zaposlenih kakor se spreminjajo razmere na projektih oz. nasplošno v poslovanju podjetja.

In da dodam, tudi če bi imeli tako zakonodajo, še vedno ne bi bilo preprosto, ker skoraj nobenega človeka ne 'streniraš' v enem tednu, da postane učinkovit v okolju, v katerem se razvija software (v določenem podjetju).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

ZaphodBB ::


Dejstvo je, da država za IT zmeče bistveno več denarja, kot bi ga sicer ob normalnem načrtovanju in predvsem resnem odnosu do IT področja. Ene glavnih krivcev za tako stanje pa vidim jaz nekatere na bivšem CVI in MJU, ki niso nikdar udarili po mizi in zadevo postavili na zdravih temeljih, ampak je bil sistem vedno zastavljen podobno, kot recimo na področju gradbeništva. Slabo načrtovanje, preplačani zunanji izvajalci, praktično nobenega nadzora, podcenjujoč odnos do lastnega kadra itd.


Dejstvo je, da ti kr neki nabijaš. Stalno. Pa ti je bolj malo jasno. Če ni ene stvari na tem svetu, ki bi jo država počela ceneje in bolje kot zasebni sektor, zakaj hudiča bi bila IKT izjema? Eno najzahtevnejših interdisciplinarnih področij na našem planetu?

Saj tvoje opažanje stanja večidel drži. Ampak rešitev za te stvari ni. Socializem se ne obnese, ker ima fundamentalne probleme in zato za božjo voljo ljudje, nehajte prenašat odgovornost za svet okrog sebe na "višjo silo". To je največji kliše za izogibanje odgovornosti.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:

Če ni ene stvari na tem svetu, ki bi jo država počela ceneje in bolje kot zasebni sektor, zakaj hudiča bi bila IKT izjema?


Britanske železnice so bolje delovale, ko so bile še državne. Sedaj se ti lahko zgodi, da kakšen vlak, recimo, sploh ne vozi, če strojevodja zboli.

jype ::

mn1970> Na IT področju obstaja dovolj dobro načrtovanje, da ne bi potrebovali nadur, razen v primeru redkih izrednih dogodkov, katerih pogostnost in škoda, ki jo naredijo, ne opravičujeta tega, da bi se na njih pripravili?

Ja, jasno.

mn1970> Tisti, ki to zgoraj vedo, so namreč običajno zelo uspešni in se ne lotevajo "nemogočih" projektov.

Nemogoči projekt je zdaj že izveden in prinaša denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

borges ::

jype je izjavil:


mn1970> Tisti, ki to zgoraj vedo, so namreč običajno zelo uspešni in se ne lotevajo "nemogočih" projektov.

Nemogoči projekt je zdaj že izveden in prinaša denar.


Potem pa ni bil nemogoč.

Gandalfar ::

> Zakaj imamo v kreativno in projektno usmerjenih službah še zmeraj inštitut ure?

A jih imamo?

jype ::

mn1970> Potem pa ni bil nemogoč.

Na srečo nam tega tisti, ki so to vedeli, takrat niso povedali.

dronyx ::

ZaphodBB je izjavil:

Dejstvo je, da ti kr neki nabijaš. Stalno. Pa ti je bolj malo jasno. Če ni ene stvari na tem svetu, ki bi jo država počela ceneje in bolje kot zasebni sektor, zakaj hudiča bi bila IKT izjema? Eno najzahtevnejših interdisciplinarnih področij na našem planetu?

Saj tvoje opažanje stanja večidel drži. Ampak rešitev za te stvari ni. Socializem se ne obnese, ker ima fundamentalne probleme in zato za božjo voljo ljudje, nehajte prenašat odgovornost za svet okrog sebe na "višjo silo". To je največji kliše za izogibanje odgovornosti.

IT sektor pri nas bi se lahko nekaj malega naučil od gradbincev! Dolgo vrsto let so imeli potuho države, molzli kjer se je le dalo, ko pa je bilo konec avtocestnega križa in je počil še nepremičninski balon, pa so izginili praktično vsi po vrsti kot po tekočem traku. Trenutno umira še zadnji od velikih - Primorje.

Če bo država res tako zategnila pas pri IT naročilih, kot trenutno kaže (in za to se zavzemajo tudi sindikati), potem bo IT sektor doživel usodo gradbincev in marsikdo ne bo preživel, ker državnih seskov enostavno ne bo več, drugje na trgu pa ne znajo preživet, ker so lagodno živeli na račun države in se jim ni bilo potrebno čisto nič truditi.

Če se vrnem nazaj k našim gradbincem.

Jaz sem trdno prepričan, da bi bilo za njih bistveno bolje, da bi jih že pred leti, ko je bil avtocestni križ na vrhuncu, soočili s tujo konkurenco in jim omogočili, da se naučijo plavat! Tako pa so vsi po vrsti zarili v prah in so danes samo še polpretekla zgodovina (ne vem če je tu na mestu LOL?).

In očitno ti mene nisi dobro razumel. Tako kot ne pričakujem, da bo država sama gradila avtoceste in stanovanjske bloke, tako tudi ne pričakujem, da bo sama programirala razne "velike" IT projekte, ker dejansko to nima smisla. Pričakujem pa, da se bo obnašala kot dober gospodar, ker to je v interesu na dolgi rok tudi zasebnemu sektorju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()
««
66 / 357
»»