» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
57 / 357
»»

barakus ::

Bivši študent z nekaj čez letom izkušenj pri eni firmi. Postavka je bla ~7eur/h prek napotnice pri tem pa naj bi mel vsak mesec do teden fraj če hočem in en mesec poleti.

No izkazalo se je, da je bilo dosti dela in so mi vsak mesec prosli naj si ne vzamem fraj, isto ni bilo nič z mesecem poleti, delalo pa se je tudi kak vikend (nimam problemov s tem). No v 1 letu sem se ogromno naučil in posledično je bilo vedno več nalog v moji domeni. Na koncu mi je dopizdlo, ker nisem imel nič časa in stvar ni bla tako casual, kot bi jaz hotel. Sem dobil feeling da mi za 7eur/h ne pomislijo dvakrat kaj mi dajo za počet ampak mi dajo karkoli jim pade na pamet, skratka sem poceni kurba za vse in zato sem quittal za nedolocen cas (vmes sem imel vzdrzevalne intervencije, ker imam vest, ne ker bi mi dišalo...).

Sedaj me ponovno nekaj snubijo, pa me predvsem zanima, kakšne so realne cifre, kakšno postavko/plačo lahko realno zahtevam?

Jaz sem pri sebi razmišljal tako:
-pogoji so precej težji od tistih na katere sem pristal za 7eur/h
-precej izkušenj na specifičnih stvareh za firmo
-nič redne zaposlitve (s.p.)

To bi mi moralo višat plačo. Ne vem pa na koliko lahko realno ciljam za slovenske razemere zato me zanima pe vaše mnenje glede:

1. Koliko lahko max realno pričaujem postavko / plačo, koliko se vam bi zdelo fer? (v splošnem kakšen je razpon)
2. Kakašna je optimalna oblika plačila? Jaz sem imel v mislih, da bi imel s.p., kakšna so tu razmerja med tem kar oni meni plačajo in temu, kar jaz vem dobim na koncu meseca po plačanih vseh prispevkih itd.? Kako je pa z avtorskimi pogodbami?

Bom temeljito premislil preden se znova podam v te vode...

Hvala in lp.

ZaphodBB ::

Za manj kot 20€ bruto na uro kot SP praktično ne moreš delat.

Takšnim strankam kot je tvoja se prodaja dneve. Torej 160€ na dan je strogi, strogi minimum. Po mojem.

LeQuack ::

barakus je izjavil:

Bivši študent z nekaj čez letom izkušenj pri eni firmi. Postavka je bla ~7eur/h prek napotnice pri tem pa naj bi mel vsak mesec do teden fraj če hočem in en mesec poleti.

No izkazalo se je, da je bilo dosti dela in so mi vsak mesec prosli naj si ne vzamem fraj, isto ni bilo nič z mesecem poleti, delalo pa se je tudi kak vikend (nimam problemov s tem). No v 1 letu sem se ogromno naučil in posledično je bilo vedno več nalog v moji domeni. Na koncu mi je dopizdlo, ker nisem imel nič časa in stvar ni bla tako casual, kot bi jaz hotel. Sem dobil feeling da mi za 7eur/h ne pomislijo dvakrat kaj mi dajo za počet ampak mi dajo karkoli jim pade na pamet, skratka sem poceni kurba za vse in zato sem quittal za nedolocen cas (vmes sem imel vzdrzevalne intervencije, ker imam vest, ne ker bi mi dišalo...).

Sedaj me ponovno nekaj snubijo, pa me predvsem zanima, kakšne so realne cifre, kakšno postavko/plačo lahko realno zahtevam?

Jaz sem pri sebi razmišljal tako:
-pogoji so precej težji od tistih na katere sem pristal za 7eur/h
-precej izkušenj na specifičnih stvareh za firmo
-nič redne zaposlitve (s.p.)

To bi mi moralo višat plačo. Ne vem pa na koliko lahko realno ciljam za slovenske razemere zato me zanima pe vaše mnenje glede:

1. Koliko lahko max realno pričaujem postavko / plačo, koliko se vam bi zdelo fer? (v splošnem kakšen je razpon)
2. Kakašna je optimalna oblika plačila? Jaz sem imel v mislih, da bi imel s.p., kakšna so tu razmerja med tem kar oni meni plačajo in temu, kar jaz vem dobim na koncu meseca po plačanih vseh prispevkih itd.? Kako je pa z avtorskimi pogodbami?

Bom temeljito premislil preden se znova podam v te vode...

Hvala in lp.


Če nočeš biti redno, potem je s.p. skoraj edian alternativa, vse ostalo je preveč obdavčeno in nima smisla. Tudi sam vsake toliko časa naredim računico, tako da tukaj spodaj imaš izračun, koliko bi preko s.p. dobil na koncu meseca ven, ob upoštevanju zgornje postavke, se pravi 20€/uro, ki se mi zdi kar realen minimum, vsaj če boš delal tam dolgoročno.

Moraš namreč vedeti, da ko odpreš s.p. imaš prvo leto najnižje prispevke (naj me kdo popravi če ni res), vsa nadaljnja leta pa se gleda, koliko si zaslužil prejšnje leto, in so tudi prispevki ustrezno višji. Dohodnina se pa izračuna pač po tisti dohodninski lestvici, enako kot pri redni zaposlitvi. Upošteval sem izračunal za eno celo leto, plus to da so vmes prazniki, neka simbolična bolniška ter dopust, saj moraš te stvari vračunati vnaprej, ker se ponavadi plačajo samo ure, ki jih oddelaš. Zato moraš urno postavko imeti višjo, kot bi se ti mogoče sprva zdela, da si lahko pokriješ te izpade.



Važne so tiste cifre čisto spodaj, ki so preračunane čez celo leto, s tem da sem za obliko s.p. vzel normirance, to pomeni da ti država avtomatična prizna 25% stroškov, v nasprotnem primeru bi moral voditi sam odhodke, kar pa seveda zakomplicira in najbrž tudi podraži računovodstvo. Te cifre so nekako enake neto znesku, ki bi jih dobil pri rednem delu, več ali manj. So pa potem pri rednem delu še druge stvari, kot so regres, nagrade, božičnice, daljše bolniške in podobno, ki ti lahko zvišajo neto, oziroma ti ga znižajo pri s.p. obliki dela, samo jih tukaj nisem upošteval, ker so preveč variabilni.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Blinder ::

a to obstaja, da ga prvo plačajo 7€/h, pol pa da mu kr na 20€/h butnejo plačilo??
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

barakus ::

Zelo zanimivo, hvala. Ali gre za kak javni kalkulator tu? Bi se z veseljem še sam malo poigral.

Se strinjam, da je 20eur/h bruto res minimum, ja. Ampak to bi moral delat 8ur na dan non stop, da bi prišel skozi. Trenutno mi je prav super, malo fušam - pride jurja na mesec, včasih več, včasih manj, porabim pa ~2uri na delavnik, preostali čas pa imam zase, da počnem kar me veseli, čisto nasprotje lanskemu letu. Zaenkrat ko ni družine, za ostalo mi pa dol visi, prav težko najdem argumente za kakršnokoli legit zaposlitev.

@Blinder
7eur/h je blo prek studenta, te opcije sedaj vec ni (in mi je ze takrat bla prenizka)

Gre se sam za to, da si razčistim koliko je realna cena in če sem zanjo sploh pripravljen delat. Potem pa lahko rečejo ja al ne, dol mi visi v bistvu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

Malajlo ::

In če si pošten do sebe, dvigneš ceno kot s.p. na 40 EUR za simpl zadeve in na 90 EUR za zajebane. Lahko pritisneš za izredne ure kakšen popust v rangu 15%, in to je to.
Sam sem štartal v prejšnjem stoletju z minimalcem in nato vsako leto hotel več.
Ampak že takrat sem imel idejo, da bom pri starosti 10.000 dni imel jurja mark plače (takrat nekje dvakratnik minimalca). Izkušenj sem imel glih 4 leta, smer na faksu sem pa falil malenkost več let prej ;((

lambda ::

a to obstaja, da ga prvo plačajo 7€/h, pol pa da mu kr na 20€/h butnejo plačilo??

Obstaja, v tej državi si kot študent priviligiran. Imaš zastonj šolstvo (delavcem vzamejo, tebi dajo), bone za prehrano, študentski dom, 8k olajšave namesto 3k kot običajni državljani, plačano osnovno in dodatno zdravstveno zavarovanje, opcijo Zoisove/republiške štipendije in verjetno še kaj. Za tako osebo plačaš če tistih 16.5% (ali nekaj podobnega) dajatve študentskem servisu, ki to potem razdeli naprej. Ampak vsaki osebi statusa enkrat zmanjka. Nato moraš najti novega za 7 € in ga učit ali pa že naučenega zaposlit oz. poslovat z s.p.-jevcem.

jype ::

Malajlove številke podpiram. Če bodo komplicirali jih lahko še dvigneš (jaz sem jih in se je obneslo - zdaj opravljam le še najnujnejša dela).

knesz ::

Enako. Angleži sicer to računajo v dnevih, tarife so pa 650-750€ na dan (se pravi nekje okoli 90/uro). Brez slabe vesti. Seveda to za zahtevne zadeve/projekte.

LeQuack ::

Vse je odvisno od tega, koliko te rabijo in kakšna firma so. Če so firma ki "bazira" na študentih ali pa niso pripravljeni plačati tistih cifer, potem predvidevam da bodo ostali škrti in raje najeli študenta ali dva.
Quack !

barakus ::

Aha, zanimivo. No, jaz bom še malo premislil in postavil svojo ceno, kakšna firma so prepuščam njim, da se odločijo.

LeQuack, kaj pa moje vprašanje glede kalkulatorja?

Invictus ::

knesz: to za Anglijoi ne velja več. Če dobiš 500 GBP na dan, moraš biti res dober. Ali pa zelo zajeban projekt in/ali nekoga nujno rabijo.

Razen če imaš kake boljše informacije. Se priporočam za to na ZS ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LeQuack ::

barakus je izjavil:

Aha, zanimivo. No, jaz bom še malo premislil in postavil svojo ceno, kakšna firma so prepuščam njim, da se odločijo.

LeQuack, kaj pa moje vprašanje glede kalkulatorja?


Ni na internetu, sem sam v Excelu ustvaril na roko. Sem pa razmišljal, da bi dal na internet v obliki dinamične forme, kjer bodo nekateri parametri fleksibilni. Ti sporočim ko bo kaj napredka, lahko pa poveš kaj naj spremenim pa bom še enkrat naračunal.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

wind ::

LeQuack: pri izračunu nisi upošteval, da pri prihodkih nad 25k letno postaneš zavezanec za DDV.
w

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wind ()

Gandalfar ::

LeQuack je izjavil:

barakus je izjavil:

Aha, zanimivo. No, jaz bom še malo premislil in postavil svojo ceno, kakšna firma so prepuščam njim, da se odločijo.

LeQuack, kaj pa moje vprašanje glede kalkulatorja?


Ni na internetu, sem sam v Excelu ustvaril na roko. Sem pa razmišljal, da bi dal na internet v obliki dinamične forme, kjer bodo nekateri parametri fleksibilni. Ti sporočim ko bo kaj napredka, lahko pa poveš kaj naj spremenim pa bom še enkrat naračunal.


Vrzi v google spreadsheet :)

LeQuack ::

wind je izjavil:

LeQuack: pri izračunu nisi upošteval, da pri prihodkih nad 25k letno postaneš zavezanec za DDV.


Vem, da postaneš zavezanec, izračun je pač zelo poenostavljen. Res pa je, da dejstvo, da postaneš davčni zavezanec načeloma ne spremeni izračuna, razen da ga moraš obračunati na računu, ter seveda plačati. Za delodajalca je strošek isti, saj si plačani ddv odšteje od vhodnega dvvja.
Quack !

Malajlo ::

Oh, pa saj ne rabiš interneta in kalkulatorja. IT dela po 100 ur na mesec z okoli 75% efektive (izgubljanje časa na poti ali pa v internetih). Se pravi, da moraš v 75 urah zaslužiti okoli 4000 EUR. Jasno ti ne uspe ravno vsak mesec, zato pa so pavšalne pogodbe, ki ti pokrijejo čase suhih krav. Ali pa bolezni in dopust. Dobrih 3000 v povprečju je kar znosna cifra (kaj pa lahko tudi na firmo kupiš z odbitnim DDV).
Če se meniš z bodočim delodajalcem in kolebaš med redno zaposlitvijo in pogodbo (kot sp), se postavi na trg in se (o)ceni. Nato postavi bruto znesek (zaokroži navzgor). Preračunaj na ure (prej omenjene), preračunaj stroške delodajalca pri takem bruto, pa se odloči. Nekam se moraš postaviti. Med študenti pa ne boš zmagal (vsaj dokler nova vlada ne uzakoni malega dela).
Obenem upoštevaj še faktor backupa, ki ga v kakšni firmi imaš, ker kot one-man-band boš imel lahko tudi precej napete dopuste (in v rangu dveh ur vožnje z avtom, nikakor ne na otoku).
In če ne boš samozaposlen, tiste dobre tri jurje množi s tri, da prideš do cifre, ki jo moraš zaslužiti za svojo (bruto) plačo. (kar znese nekje 20 delovnih dni po 500 eur z že upoštevanimi popusti in skozi prste gledanje; izobraževal se boš seveda v privatnem času)
Ali pa štataš s pol manj, kot dobiš z napotnicami.

Glede DDV in zavezancev - še vedno ne vem, v čem je prednost, da nisi zavezanec... Raje računam 100 EUR neto kot 100 EUR bruto. Za plačnika (firme, ne fiziklce) je isto, zame ne.

LeQuack ::

Problem je ta, ker je dobra večina IT podjetij odvisna in državnih projektov, posredno ali neposredno, zaradi pomanjkanja le teh pa se koljejo po razpisih s cenami, ki so tudi pod 40€/uro za strokovnjaka. Nad tem se hoče narediti še lep profit in hoj, smo že pri slovenskih inženirskih plačah, ki so kakršne so.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Invictus ::

Saj tudi v tujini ni rožnato. Tudi tam težko dobiš 100 EUR/h.

Za tujino je postavka ponavadi dnevna ... Nočejo se zafrkavati z nadurami ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malajlo ::

Tole o IT firmah, ki se pasejo po JU, je pa zlajnana. SRC pa Unistar. Ok, pa Nil. Potem smo pa skoraj končali. Vsem ostalim je JU bolj kot ne začimba.

LeQuack ::

Jaz pa mislim, da ni tako daleč od resnice. Saj je rekel, da tudi posredno delajo, se pravi lahko za državno podjetje ali pa za drugo večje podjetje, ki sodeluje z državo, ali preko subvencij, pa še bi se našlo. Tak je pač pogled z moje perspektive.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

jype ::

Jaz v 10 letih nisem še delal v firmi, ki bi bila odvisna od države.

Malajlo ::

Jaz tudi ne v zadnjih 15 letih. Niti nisem (nismo) delal za tako firmo.
Se nam pa obeta spet razcvet, ki smo ga nekateri zamudili v letih 2004-2008 :D

Invictus ::

3/4 slovenskih IT firm propade če JU zapre pipico in zaposli svoje ljudi. Sploh če bi začeli IT vodit bolj učinkovito.

To da nekateri v takih firmah niste delali, ni noben faktor. Sam pa sem delal, in poznam tudi ljudi ki delajo v drugih takih firmah. Saj tukaj ni samo JU, ampak še vsa državna in paradržavna podjetja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Ne oporekamo temu, da takih podjetij ni malo, zgolj temu, da jih je 3/4.

Od kod ta ocena?

Mufasa ::

Tudi energetika, razni Telekomi, Sioli, Mobiteli, Petroli, bančni sektor...tukaj orbitira precej razni s.p.jev in 5-10man band d.o.o. jev, ki so neposredno odvisni od monopolnih položajev in sekretarjev ter od vlade postavljenih nadzornikov..

Čez palec 3/4 ITja gre skozi traktat državnega proračuna je kar ok ocena po moje.

Malajlo ::

Ne bluzi. A realni sektor ima pa svoj IT in ne rabijo nikogar? Najbrž tudi čistilni servisi in menze služijo samo zaradi JU. Pa še kaj bi se našlo, ane.

ZaphodBB ::

3/4 slovenskih IT firm propade če JU zapre pipico in zaposli svoje ljudi. Sploh če bi začeli IT vodit bolj učinkovito.

To da nekateri v takih firmah niste delali, ni noben faktor. Sam pa sem delal, in poznam tudi ljudi ki delajo v drugih takih firmah. Saj tukaj ni samo JU, ampak še vsa državna in paradržavna podjetja.

Do neke mere drži a nemogoče da bi se zgodilo. Ne glede na to kako slab imiđ imajo naša IT podjetja, JU sama ni sposobna logistike, ki bi bila cenejša in boljša. Drugič, tista peščica ki dejansko skrbi, da sistemi živijo ne bi nikdar delala v JU. Tretjič, kje bo JU dobila kadre? Načeloma ustrezajo samo obstoječi kadri v obstoječih firmah. To pomeni isto sranje za več denarja.

S strogo s stališča IT delavcev po logiki a'la Semolić bi bilo to kvečjemu dobro za trg dela IT storitev v Sloveniji :>.

jype ::

Mufasa> Čez palec 3/4 ITja gre skozi traktat državnega proračuna je kar ok ocena po moje.

Po moje pa ne. Še 1/4 se mi zdi preveč.

Mufasa ::

Malajlo je izjavil:

Ne bluzi. A realni sektor ima pa svoj IT in ne rabijo nikogar? Najbrž tudi čistilni servisi in menze služijo samo zaradi JU. Pa še kaj bi se našlo, ane.


Zgoraj omenjeni imajo svoj IT in nižajo stroške z nižanjem plač/odpuščanjem/višanjem produktivnosti zaposlenih nad 50%/ in rezanjem zunanjih izvajalcev. Poznam kar nekaj takih malih firmic ki je lani ugasnilo. Nekateri so tudi morali odprodajati premoženje..

Res pa je da je % čez palec težko reči...odvisno od socialnih krogov v katerih se giblješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

ZaphodBB ::

Zgoraj omenjeni imajo svoj IT in nižajo stroške z nižanjem plač/odpuščanjem/višanjem produktivnosti zaposlenih nad 50%/ in rezanjem zunanjih izvajalcev. Poznam kar nekaj takih malih firmic ki je lani ugasnilo. Nekateri so tudi morali odprodajati premoženje..

Res pa je da je % čez palec težko reči...odvisno od socialnih krogov v katerih se giblješ.


Večji problem je usmerjenost izvajalcev na notranji trg. Zato se vsaka sprememba v sistemu pozna pri velikem delu članov sistema.

jype ::

Pa sej pogledaš BDP in primerjaš s proračunom. Več kot to pač ne more bit.

$47 miljard BDP vs. $18 miljard proračuna se ne more prelit v 3/4 ITja odvisnega od države (še posebej zato, ker gre velik del proračuna za plačevanje dolgov), sorry.

Marat ::

jype je izjavil:

$18 miljard proračuna

če tukaj misliš slovenijo, je tista 1ka odveč :)

jype ::

Dolarjev v 2010, al kaj sem že nagooglal.

V evrih in trenutno stanje lahko kdorkoli želi.

Recordman ::

Saj odkar imamo Supervizorja se lahko za vsako podjetje enostavno preveri, v kakšni meri se napaja iz javnih sredstev.

Recimo ena mini analiza revije Monitor Pro:
 prihodki iz proračuna

prihodki iz proračuna

jype ::

In to so verjetno največji, potem pa deleži upadajo?

Loocas ::

To so samo prihodki iz proračuna direktno brez podjetij v lasti države.

S&T odpušča recimo ravno zaradi tega drugega.

jype ::

Podjetja v lasti države niso javni sektor.

Tody ::

To je bolano da ne moreš preživet z 11.6 mio eurov ...

LeQuack ::

Tody je izjavil:

To je bolano da ne moreš preživet z 11.6 mio eurov ...


Gledano iz strani prihodkov za S&T, so se jim znižali za 3 milijone od 2009 na 2010, iz nekje 290 zaposlenih v 2009 pa so prišli na 260 v 2010. Prihodki na zaposlenega znašajo za 2010 nekje 160.000€ na zaposlenega, imeli pa so slaba dva milijona dobička.
Zgleda da še kar lepo živijo, res pa je da ne poznam situacije iz 2011 in naprej.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

ZaphodBB ::

To je bolano da ne moreš preživet z 11.6 mio eurov ...

Bolano je, da folk vleče kar ene zaključke četudi o poslovanju in gospodarskih družb ne ve nič.

Marat ::

jype je izjavil:

Dolarjev v 2010, al kaj sem že nagooglal.

V evrih in trenutno stanje lahko kdorkoli želi.


v evrih je 18 mrd $ enako 13 mrd €, kar tudi ni pravilno... slovenski proračun je med 8 in 9 mrd EUR - sicer ni bistveno za to temo, sam tko kot info

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

Recordman ::

jype je izjavil:

In to so verjetno največji, potem pa deleži upadajo?


Bi človek tako pričakoval, ampak očitno ne.

Če recimo prveriš Comland ali sestrski Ipmit, ki se pojavljata v IT zgodbah v medijih, imata v zadnjih letih po cca 2mio prihodkov, od tega 3/4 na račun proračuna RS.

disclaimer: nič ne namigujem, zgolj opisujem dejstva

amigo_no1 ::

skydiver je izjavil:

Ob informativnem dnevu poročajo, da naj bi plače mladih inženirjev znašale od 1500 do 2000 eur NETO, ključni kadri pa naj bi imeli tudi po 5000, 6000 eur:
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=...

Ker po 7 letih dela kot programer nimam niti 1500 eur plače, niti moji kolegi sodelavci, me zanima ali se morda nahajam v napačni firmi, oziroma kje konkretno v katerem podjetju so takšne plače (in za kakšno vrsto dela gre pri tem)?

Kaj pomeni biti "ključen kader"? V naši firmi so vsi nekako ključni, saj je že malo daljši dopust težko vzeti, kaj šele bolniško, ker s tem dobesedno zabremzaš celotne projekte.

Poudarek je seveda na "naj bi".
Poznam nekaj takih mladih inženirjev (naravoslovna izobrazba) v različnih podjetjih in nihče nima neto plače več kot 1k E.
Tehnični kadri so bili iskana roba tudi 10 let nazaj, vmes se (za njih) žal ni kaj veliko spremenilo na bolje.

ZaphodBB
Katera "branža", firma (lahko na zs) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

gslo ::

kot sem slišal je SRC v DU zgubil posel z Lotus Notes-om.. kader so pa že tako zdesetkal. me zanima kje bodo na lestvici drugo leto Unistar bo pokasiral še več imo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gslo ()

Spura ::

jype je izjavil:

In to so verjetno največji, potem pa deleži upadajo?

Nope, ta seznam ni comprehensive. Manjka vsaj ZZI d.o.o., BRON d.o.o, pa se bi se kaj naslo. SRC al S&T (ne vem tocno kateri) imajo relativno majhen procent tudi zato, ker so imeli posle z bolnicami, ce se prav spomnim. Najbrz to ni blo steto pod proracunski denar.
Men se zdi ocena da v Sloveniji 50% prihodkov v zvezi z razvojem programske opreme, pride od drzave (direktno ali pa preko zavodov in drugih paradrzavnih stvari), kar realna.

P.S. pa vidim da so drugi nasli se nekatere firme. Ja, ni tist seznamcek ni Top 10, ni res da imajo ostale firme pa pod 15% od drzave.

Spura ::

Pa se ena stvar mi je padla na pamet: veliko je "trickle down economics". Naprimer podjetje ima vecinoma posle z drzavo. Pri parih teh projektih pa najame dva mala d.o.o.-ja pa kakega s.p.-ja, ki imajo skoraj 100% prometa potem s to firmo. Teh malih podizvajalcev potem ni v supervizorju, ampak efektivno so delal prakticno celo leto za drzavn denar.

Recordman ::

Na hitro, čez palec, ker mam ravno čas:
RRC - 3mio prihodkov v 2010, 90% od države
ADD - 9m, 1m
LANcom - 13m, 4,5m
Marg - 1,6m, 27%
Nil - 18m , 5,3m
ZZI - 3m, 73%
Maop - 3,9m, 41%
SAOP - 4m, 36%
XLAB - 2, 30%
Vasco - 3m, 15%
FMC - 12,7m, 2,6m
Silicon - 2m, 29%
Gambit - 23m, 16%
Oracle - ocena 13m, 2,4m
Birotehna - 4,1m, 16%
Bron - 1,3m, 50%
Smart Com - 10,4m, 1m
ComTrade - 32m, 5,2m

-valvoline- ::

Torej se že dobr ve kje lahko Jajo štarta z rezanjem...
:D

jype ::

Hecno, meni se nič ne bi poznalo, ker z nobenim od teh ne sodelujem poslovno, vsekakor pa vidim, da je med temi podjetji veliko takih, ki pobirajo sredstva na razvojnih razpisih in vzdržujejo infrastrukturo faksom in podobnim. RRC in Nil, recimo, pokrivata zajeten del opreme in rešitev ARNESa in Univerze v Ljubljani. Ne razumem, kako si ljudje predstavljajo, da se to lahko "reže" v času, ko si šolnine lahko privošči manj kot 1% prebivalstva (in če se konkretno zniža davke, to zraste na 1%).
««
57 / 357
»»