» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
56 / 357
»»

lambda ::

Tu lahko BlueRunnerju samo prikimam. Pri vsem kar sem uspel videti, bo storilnost oz. neto korist odličnega programerja za podjetje zagotovo veliko večja od kakih začetnikov, toliko večja, da ta faktor razlike v storilnosti močno presega faktor razlike v plači ki so jo nekatera podjetja pripravljena nameniti odličnim in slabšim programerjem. Pri tem je seveda nekaj predpostavk, ena je recimo ta, da to podjetje sploh proizvaja take produkte pri katerih programer lahko pokaže vse svoje zmožnosti, pa še kakšna bi se našla.

Je pa treba omenit, da odličnega programerja ne najdeš za vsakim vogalom. Tu malce za šalo, malce zares še Joelov guerilla guide :P

Isotropic ::

ja, saj ne recem. drugace naj bi 2k neto imeli ze arhitekti recimo, kaksen programer res mogoce enako ali vec, sam je to tko, one in a million.

ZaphodBB ::

Odlični razvijalci ne delajo za druge, ker se jim ne splača.

jan_g ::

ZaphodBB je izjavil:

Odlični razvijalci ne delajo za druge, ker se jim ne splača.


S tem se ne strinjam povsem. Odličen razvijalec/inženir (ali pa, če smo že pri temu, pravnik/zdravnik/poljubne vrste strokovnjak) bo pogosto *raje* delal v nekem podjetju/organizaciji kot da bi se šel samostojen boj na trgu. Razlogi za to so različni. Seveda so izjeme, ki so sposobne v obeh ozirih (strokovno in poslovno), ampak prej ne kot ja.

Invictus ::

Dejstvo je da Slovenija nima programerske hiše, ki bi imela svoj produkt. Tisoč in eno varianto glavne knjige in računov ne štejem kot produkt ampak kot popoldansko zadevo. No ja, zdaj se ti programi selijo v "oblak". Kar nekaj ...

Da ne govorim o tem da bi celo kak program prodali v tujini. Vse firme so prisesane na javni sektor in tam lepo služijo in podkupujejo tam nesposobne IT zaposlene.

Mogoče se motim, ampak kje je kak slovenski program, ki ga poznajo v tujini in prinese kakih 50 milijonov evrov na leto?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lion29 ::

talking tom? :D
double recall :D
zemanta :D

v bistvu je res, ni slovenskih programov, vsaj ne da bi jaz vedel
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Invictus ::

Lion29 je izjavil:

talking tom? :D
double recall :D
zemanta :D

v bistvu je res, ni slovenskih programov, vsaj ne da bi jaz vedel


Pa naredijo skupaj recimo 50 milijonov na leto? Npr. Zemanta je 120 jurjev v minusu ...

Je kar nekaj izdelkov slovenske pameti, ampak če pogledaš koliko denarja prinašajo ... Je pa rezultat malo bolj žalosten.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

DiTi ::

oldguy ::

Dejstvo je da Slovenija nima programerske hiše, ki bi imela svoj produkt. Tisoč in eno varianto glavne knjige in računov ne štejem kot produkt ampak kot popoldansko zadevo. No ja, zdaj se ti programi selijo v "oblak". Kar nekaj ...

Da ne govorim o tem da bi celo kak program prodali v tujini. Vse firme so prisesane na javni sektor in tam lepo služijo in podkupujejo tam nesposobne IT zaposlene.

Mogoče se motim, ampak kje je kak slovenski program, ki ga poznajo v tujini in prinese kakih 50 milijonov evrov na leto?


Sicer vezano na HW, ampak, Iskratel (Ok, socializem firma, a vseeno). Pa elektrončka ne smete pozabit, tudi oni imajo svoj SW ki ne temelji na ničemer...

projektor ::

Europlus Kranj? Nekoč davno tega sem delal v implementaciji industrijske opreme za označevanje in če se prav spomnim, je bil njihov NiceLabel vodilni svetovni software za industrijsko označevanje.

Invictus ::

Iskratel je bolj boga zadeva. Še sami zaposleni točno ne vedo kaj delajo. Zgleda dobijo precej denarja od vzdrževalnih pogodb, ker nekih novih zadev ni. Pa še tisto jim razvijejo zunanji razvijalci :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Grumf ::

Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Marat ::

Da mal spet oživimo temo, en članek glede zaposlovanja, plač in "kraje" kadrov: Jobs Google prosil naj mu ne spelje inženirja

Pet programskih inženirjev je namreč podjetja obtožilo zarotniškega delovanja, s katerim so poskušali odpraviti konkurenco na področju povpraševanja po visoko kvalificirani delovni sili in s tem znižati stroške podjetja.


A se kaj podobnega dogaja tudi pri nas? :)

Gandalfar ::

Pri tako majhnem IT trgu, seveda CTO-ji govorijo med seboj.

jan_g ::

Se dogaja in kolikor vem imajo (oz. so vsaj imeli) Src, Marand, Softlab in verjetno še kdo, dogovor o neprevzemanju kadrov.

ZaphodBB ::

@jan_g: sej te firme so tko podobne med seboj, da je isti kuraj kje delaš.

:)

jan_g ::

Ja, imaš prav.

LeQuack ::

Kaj pa še kej o plačah, da bomo bolj on topic?
Quack !

Spura ::

Tudi v Sloveniji sem jst dobil prakticno identicne ponudbe iz vecih podjetij. Se potem clovek vprasa ali je trg tako stabilen, da ima tocno dolocen pricetag za nekoga kot sm jst ali pa je kak dogovor tu. It doesn't matter, ker ne morem na podlagi tega aktirat, ampak me vseeno firbec matra.

LeQuack ::

Žalostno, če je res.
Quack !

Spura ::

Za dejstvo vem edino to, da ce se probam prijavit h konkurencni firmi, bodo tam poklicali nasega direktorja in vprasali, ce je nasim v interesu, da ostanem. Torej, kot je rekel gandalfar, direktorji se poznajo in se pogovarjajo ob morebitnih prestopih.

lambda ::

Če si dober, je na trgu dovolj playerjev, da boš našel nekoga, ki se ne dogovarja takih nesmislov. Namreč tak pristop je kvečjemu način, da pri sebi za male pare zadržiš neko maso povprečnega ali podpovprečnega kadra.

Mavrik ::

lambda je izjavil:

Če si dober, je na trgu dovolj playerjev, da boš našel nekoga, ki se ne dogovarja takih nesmislov. Namreč tak pristop je kvečjemu način, da pri sebi za male pare zadržiš neko maso povprečnega ali podpovprečnega kadra.


Če bi to bilo res, potem trenutno ne bi bili nekateri ZELO veliki igralci v tako resnih problemih v US. V Sloveniji je zaradi majhnosti in manjka podjetij ta problem le še potenciran.
The truth is rarely pure and never simple.

lambda ::

Hm, kaj to je torej le stanje zadnjega leta ali dveh ali je to že starejša zadeva?

jype ::

Invictus, pred več kot mesecm> Pa naredijo skupaj recimo 50 milijonov na leto? Npr. Zemanta je 120 jurjev v minusu ...

Od kje ti pa takšne informacije? To si verjetno koga malce narobe razumel, ker niti približno ne drži.

Daedalus ::

Za dejstvo vem edino to, da ce se probam prijavit h konkurencni firmi, bodo tam poklicali nasega direktorja in vprasali, ce je nasim v interesu, da ostanem. Torej, kot je rekel gandalfar, direktorji se poznajo in se pogovarjajo ob morebitnih prestopih.


Hm, kaj takega se mi še ni zgodilo. Pa sem menjal ene par služb...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

Meni se je bidding war zgodil samo enkrat :)

skydiver ::

Ob informativnem dnevu poročajo, da naj bi plače mladih inženirjev znašale od 1500 do 2000 eur NETO, ključni kadri pa naj bi imeli tudi po 5000, 6000 eur:
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=...

Ker po 7 letih dela kot programer nimam niti 1500 eur plače, niti moji kolegi sodelavci, me zanima ali se morda nahajam v napačni firmi, oziroma kje konkretno v katerem podjetju so takšne plače (in za kakšno vrsto dela gre pri tem)?

Kaj pomeni biti "ključen kader"? V naši firmi so vsi nekako ključni, saj je že malo daljši dopust težko vzeti, kaj šele bolniško, ker s tem dobesedno zabremzaš celotne projekte.

ZaphodBB ::

Če delaš v firmi, ki ne ustvarja dovolj velike dodane vrednosti, ne boš nikoli dobil več gnarja - ne glede na to kako si ključen, sposoben in uspešen.

LeQuack ::

Nekako morjo folk privabit, da se vpiše ane.
Quack !

Isotropic ::

skydiver je izjavil:

Ob informativnem dnevu poročajo, da naj bi plače mladih inženirjev znašale od 1500 do 2000 eur NETO, ključni kadri pa naj bi imeli tudi po 5000, 6000 eur:
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=...

Ker po 7 letih dela kot programer nimam niti 1500 eur plače, niti moji kolegi sodelavci, me zanima ali se morda nahajam v napačni firmi, oziroma kje konkretno v katerem podjetju so takšne plače (in za kakšno vrsto dela gre pri tem)?

Kaj pomeni biti "ključen kader"? V naši firmi so vsi nekako ključni, saj je že malo daljši dopust težko vzeti, kaj šele bolniško, ker s tem dobesedno zabremzaš celotne projekte.

v avstriji mogoce?
drugace imas pa baje lahko kar orenk lepo placo zelo hitro, ce delas v firmi, ki je pripojena na drzavo

jype ::

Al pa če delaš v firmi, ki ogromno zasluži kjerkoli drugje.

Marat ::

me zanima koliko jih je tukaj na forumu, ki so "mladi inženirji", delajo v Sloveniji in imajo med 1500 in 2000 neto plače (ali več)? :)

ZaphodBB ::

Jaz sem imel 2400€ bruto po pogodbi, kar je naneslo cca. 1800€ neto, brez morebitnih nagrad.

Tako plačo sem dosegel po treh letih delovnih izkušenj. Začel sem pa kot študent z 800SIT na uro.

jype ::

Jaz nisem študiral, pa imam podobno izkušnjo, z malenkost višjimi dohodki.

black ice ::

ZaphodBB je izjavil:

Če delaš v firmi, ki ne ustvarja dovolj velike dodane vrednosti, ne boš nikoli dobil več gnarja - ne glede na to kako si ključen, sposoben in uspešen.

This.

BTW v Avstriji bi naj po kolektivni pogodbi imel kot Junior developer plačo navzgor omejeno na 1700€. Kaj se smatra pod Junior developer? < 3 leta izkušenj, < 5 let izkušenj ali prosto po Prešernu?

jype ::

Prosto po Alxingerju.

Pa developerji in kolektivne pogodbe ne grejo vkup.

LeQuack ::

Iz 2400€ ne dobiš nikoli 1800€ neto, če si mislil pogodbeno redno delo, država preveč vzame. Medtem ko večji prispevki za pokojnino dolgoročno še nekaj prinesejo (recimo višjo pokojnino), višji prispevki za zdravstvo ne prinesejo nobene prednosti, ravno tako boš čakal par mesecev v vrsti-
Quack !

ZaphodBB ::

@LeQuack: Moj bančni izpisek se ne strinja s teboj.

lambda ::

Pri avtorski pogodbi pravzaprav dobiš (neto * 1,29 ~= bruto). 10 % bruto izplačila so stroški in kot taki neobdavčeni, od 90 % se pa po 25 % stopnji odvede akontacija dohodnine. A s tem nimaš plačanega ne zdravstva, ne pokojninskega prispevka, ne ničesar drugega ...

Phil ::

ZaphodBB je izjavil:

@LeQuack: Moj bančni izpisek se ne strinja s teboj.


A to imaš prijavljene kakšne olajšave? Drugače ne boš potegnil takšnega neto ven.

ZaphodBB ::

Nobenih olajšav.

Redno delo + malica + prevoz.

Blinder ::

ZaphodBB je izjavil:

Nobenih olajšav.

Redno delo + malica + prevoz.


Če ne veš niti kako se računa neto plača dvomim da dobiš 2k€ plače. neto plača je brez malice in prevoza
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

LeQuack ::

Aha no to je seveda druga zadeva, ker pod neto znesek ponavadi tega ne šteješ, če govorimo striktno o računovodskih izrazih. To pa zato, ker se materialni stroški še naknadno prištejejo bruto znesku, zato je malo težko reči, da iz bruto zneska dobiš neto znesek ter materialne stroške.
Quack !

ZaphodBB ::

Če ste funkcionalno nepismeni to ne pomeni, da jaz ne znam računat.

Sem napisal bruto po pogodbi in neto plača. V resnici so računovodske kategorije prevoz in malica (obdavčevanje pa to). Iz danih podatkov si lahko vsak zračuna koliko je bila moja dejanska plača, če zna računat seveda.

Spura ::

Men zgledas edino ti tle funkcionalno nepismen. Malice in prevoza se ne pristeva, ko se govori o neto placi, ker je vsaj prevoz variabilen od cloveka do cloveka. Poleg tega tehnicno niso del bruto place.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

fosil ::

No, lahko imaš 1.800 neto pri 2.400 bruto, ampak ko pride čas za plačilo dohodnine te bo bolela glava.
Tako je!

ZaphodBB ::

>Men zgledas edino ti tle funkcionalno nepismen. Malice in prevoza se ne pristeva, ko se govori o neto placi, ker je vsaj prevoz variabilen od cloveka do cloveka. Poleg tega tehnicno niso del bruto place.

Praktično pa so?

Ko bom zaposloval nekoga za 2400EUR si moram najt funkcionalno nepismenega, da ne bom skos poslušal taksonomskih izgovorov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Isotropic ::

dejansko te zaposluje za 2700 in ne 2400 (ne upostevam davkov na place)

ZaphodBB ::

@loki3000: A sem rekel kaj drugega s tem ko sem navedel podatek Bruto po pogodbi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()
««
56 / 357
»»