» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
141 / 357
»»

GummyBear ::

>> Ocitno bo treba na sever : ) No konec koncu smo si sami krivi ker folk sprejema take place.

Pa jo zavrni oz. pojdi jutri do šefa in mu reci, da je tvoja plača prenizka in rabiš kakšen evro več. Če boš po tem še imel službo, se ti pridem poklonit.

A razumeš kaj mislim? IT-jevcev je danes preveč. Po drugi strani pa je to edini posel, ki se ga še da dobiti, zato število IT-jevcev narašča. Posledica se kaže v tem, da te lahko kadarkoli zamenjajo, ker si nadomestljiv (izbire je veliko) - šef bo v roku 1 tedna našel nekoga, ki bo delo opravljal tako dobro kot ti. Če nočeš ostati brez stolčka, moraš biti pripravljen sprejeti tudi manj plačano delo (zakaj pa misliš, da imam jaz minimalca). Kot sem rekel, boljše samo nekaj evrov, kot pa ničesar.

sterling ::

Tko hudo se ni. Kajti ce recemo, da na leto dobimo 100 novih programerjev jih je dejansko 5 uporabnih, 10, ki so mogoce OK. Ostalo je vse bolj bogo dobis ze kandidate ampak kar proizvajajo je na nivoju Indije, Pakistana itd..

Malajlo ::

GummyBear je izjavil:

>> Ocitno bo treba na sever : ) No konec koncu smo si sami krivi ker folk sprejema take place.

Pa jo zavrni oz. pojdi jutri do šefa in mu reci, da je tvoja plača prenizka in rabiš kakšen evro več. Če boš po tem še imel službo, se ti pridem poklonit.

A razumeš kaj mislim? IT-jevcev je danes preveč. Po drugi strani pa je to edini posel, ki se ga še da dobiti, zato število IT-jevcev narašča. Posledica se kaže v tem, da te lahko kadarkoli zamenjajo, ker si nadomestljiv (izbire je veliko) - šef bo v roku 1 tedna našel nekoga, ki bo delo opravljal tako dobro kot ti. Če nočeš ostati brez stolčka, moraš biti pripravljen sprejeti tudi manj plačano delo (zakaj pa misliš, da imam jaz minimalca). Kot sem rekel, boljše samo nekaj evrov, kot pa ničesar.

There. Fixed.
Ko bo to jasno managementu, bodo pa tudi stvari kvalitetno narejene. In plače temu primerne.

trstenjak ::

Malajlo je izjavil:

GummyBear je izjavil:

>> Ocitno bo treba na sever : ) No konec koncu smo si sami krivi ker folk sprejema take place.

Pa jo zavrni oz. pojdi jutri do šefa in mu reci, da je tvoja plača prenizka in rabiš kakšen evro več. Če boš po tem še imel službo, se ti pridem poklonit.

A razumeš kaj mislim? IT-jevcev je danes preveč. Po drugi strani pa je to edini posel, ki se ga še da dobiti, zato število IT-jevcev narašča. Posledica se kaže v tem, da te lahko kadarkoli zamenjajo, ker si nadomestljiv (izbire je veliko) - šef bo v roku 1 tedna našel nekoga, ki bo delo opravljal tako dobro kot ti. Če nočeš ostati brez stolčka, moraš biti pripravljen sprejeti tudi manj plačano delo (zakaj pa misliš, da imam jaz minimalca). Kot sem rekel, boljše samo nekaj evrov, kot pa ničesar.

There. Fixed.
Ko bo to jasno managementu, bodo pa tudi stvari kvalitetno narejene. In plače temu primerne.

Če greš k šefu za višjo plačo, potem to napravi takrat, ko imaš pripravljeno drugo službo. Sicer sploh ne razumem, zakaj ste tako navezani na eno firmo? Je pa res, kolega je iskal sodelavca na Dunaju, pa se ni javil niti en sam. Pa je bila dobra plača. Potem sklepam, da je bolj problem pri nas v glavah kot pa v šefih, firmah ipd. Vprašal bi tudi, zakaj je diplomiran inženir računalništva pripravljen delati za plačo, ki je bistveno nižja od povpračne slovenske plače? Vsak ekonomist, ki konča faks, se zna postaviti za sebe, samo enim računalničarjem se zdi fajn, da lahko delajo za minimalca.

Malajlo ::

Druga služba ni tak mus, če imaš za par mesecev rezerve. Kar mladim diplomantom ne bi smelo predstavljati težav, ker kredita za nepremičnino itak še nima, familije si pa tudi še niso (večina sicer) ustvarili. Služb je kot listja, če začne kuzla v rit skakat.
Ja, sem že dobil "hvala za idejo, nimam namena zvišati plače" (češ, kaj pa mislim, da sem), pa nisem imel druge službe v žepu. Sem si pa plačo popravil v naslednji firmi čez par dni. Cohones moraš imeti, pa je.
Da jezik stegneš za višjo plačo res ni potrebno dati (trenutne) zaposlitve na mizo. Sicer nikjer ne piše, da bo tvoj predlog (takoj) sprejet ;)

jukoz ::

trstenjak> Vsak ekonomist, ki konča faks, se zna postaviti za sebe, samo enim računalničarjem se zdi fajn, da lahko delajo za minimalca.

Kje si pa te ekonomiste najdu? Sej je jasno zakaj jih je največ med brezposelnimi - ne za to ker bi bila to samo statistika (številčno največji faks), ampak ker gredo študirati ekonomijo vsi, ki ne vedo kaj bi sami s sabo.

Fora pri ekonomskem faksu (vsaj EF in pa seveda tudi FDV) je to, da ti jasno od prvega dne govorijo, da služb ni in da si jo boš moral ustvarit sam. Nič se ne bulshita da je to poklic prihodnosti itd.
Med tem ko na FRI (elektro, fizika, biologija, kemija, ...) in podobno očitno govorijo same bedarije da je potreba po ITjevcih (in ostalih poklicih) neskončna - pa ni. In ITjevci so dandanes enako kot polagalci ploščic, s tem da morajo biti še arhitekti zraven (psihologi in psihoanalitiki so pa tako arhitekti kot ITjevci, ker drugače stranke ne moreš razumeti).

In na koncu koncev je povsem vseeno. Če ste zadovoljni s službo in vam omogoča preživetje se ne sekirajte preveč, delati boste morali do onemoglosti, UTD nam pa ne uide.

trstenjak ::

Jukoz, dobro, ekonomiste sem vzel, ker so tako kot pedagogi, zgodovinarji, fdv-jevci, kadri, ki jih je bistveno preveč. Pa se ves čas bunijo in nič jim ni prav, na koncu dobijo višjo plačo.

Malajlo, ko predlagaš zvišanje plače, nisi ti tisti, ki boš v primeru zavrnitve dal odpoved, ampak bi te znal šefe kickiniti. Zato je dobro imeti backup.

Drugače pa, če dobiš višjo plačo za podoben obseg dela, go for it. Več kot poznaš ljudi in tehnologij, boljše za tebe. Pa tudi pravi timing moraš imeti za zvišanje plače. Ko zagusti na projektu, termini so zategnjeni, oni pa odvisni od tebe. Takrat se to najlažje izpelje. Se pač malo dobička prelije k delavcem :)

MadMen ::

sterling je izjavil:

Se opravicujem sem spregledu. Nevem pol od koga so uposteval se place da so prsl na to cifro, bom vprasu folk.

Moraš se zavedato da poprečje celotnega podjetja ti ne da realne slike, zato bi morali delati analizo na posameznih področjih.

technolog ::

Slabi nasveti, zelo slabi.

To, da lahko šefu rečeš za povišico, ker tud če ti da odpoved (ali pa jo daš sam), ker boš itak čez par dni itak dobil novo službo z višjo plačo - to je bullsiht, oz. drži za top 10% najboljših.

Če to narediš, je nekako realistično pričakovat, da boš novo službo dobil po 2h mesecih, tri mesece poizkusne dobe, plačo pa nižjo, ker: 1. Nisi še navajen na tehnologije, ki se uporabljajo v podjetju. 2. Zelo verjetno je, da set zahtevanih izkušenj ni čisto popolnoma isti. 3. Na novo moraš spoznat celoten codebase podjetja 4. Začneš spet na ground zero, brez vseh povišic in dodatkov na uspešnost.

Plus, tvegaš, da se boš z novim podjetjem dosti slabše ujel kot z obstoječim.

p.s.: Pozabil peti razlog za nižjo plačo: kot brezposeln imaš dosti slabšo pogajalsko pozicijo. Še to, zagotovo te bodo vprašali, zakaj si končal prejšnjo zaposlitev. Imej pripravljen pameten odgovor.

Zgodovina sprememb…

user-pass ::

technolog je izjavil:

p.s.: Pozabil peti razlog za nižjo plačo: kot brezposeln imaš dosti slabšo pogajalsko pozicijo. Še to, zagotovo te bodo vprašali, zakaj si končal prejšnjo zaposlitev. Imej pripravljen pameten odgovor.

Mama mia! A to, da je bila placa premajhna, ni dovolj dober odgovor?

technolog ::

O, torej ste dali odpoved samo zato, ker vam plača ni bila dovolj dobra? Mogoče je to dober odgovor, mogoče ne. Za Slovenijo bi rekel, da prej ne, za tujino pa je to čisto veljaven razlog.

Še vedno drži to, da imaš kot brezposeln precej slabšo pogajalsko pozicijo, razen če si seveda v top 10%, kot sem omenil. Pogojno top 20%. Torej moj nasvet je, da se greš te igrice samo, če imaš že pripravljen boljši counter offer od konkurenčnega podjetja.

Ahim je izjavil:

GummyBear je izjavil:

Povejte mi en poklic, kjer je potrebno toliko znanja za tako majhno plačo! Delavec bo dobil prav toliko (minimalec) pa ne bo rabil angleščine, ne bo logično razmišljal, ne bo imel nekega hudega izobraževanja.


Kot si sam ugotovil, bi za isti denar bilo boljse pakirati vijake na liniji ali kaj podobno nezahtevnega.


Not really, ker pakiranje vijakov na liniji ima točno 0 potenciala za napredovanje. Delat v IT za nekaj pod povprečno plačo je koristno s tega vidika, da boš v prihodnosti zagotovo našel kaj bolj plačanega, ko dobiš neakaj izkušenj, pa čeprav samo na CVju.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

GummyBear je izjavil:

Jaz sem pred 3 leti končal faks in trenutno imam prvo zaposlitev. Pred zaslonom presedim 40 ur tedensko, da delo lahko opravim in si prislužim minimalca pa moram znati: uporabljati software, programirati v kar nekaj jezikih, logično razmišljati, razumeti angleško, sodelovati z teamom, slediti trendu in se po potrebi izobraževati.

Manjše plače več ne morem imeti, ker že tako imam minimalca. Kljub temu sem zadovoljen, saj marsikdo nima niti tega. Po drugi strani pa bi delo z veseljem in brez pomisleka takoj zamenjal, če bi le imel možnost. Povejte mi en poklic, kjer je potrebno toliko znanja za tako majhno plačo! Delavec bo dobil prav toliko (minimalec) pa ne bo rabil angleščine, ne bo logično razmišljal, ne bo imel nekega hudega izobraževanja. IT posel ni več to, kar je bil včasih. Marsikdo ima še v glavi, da zaposleni v IT na mesec pokasirajo vsaj jurja, čeprav je v resnici daleč od tega.

kaj TOČNO pa ti delaš? pa točno povej vsaj par večjih točk.
npr. kaj programiraš, inštaliraš winse, office...

pomoje bi še na telekomu v herp supportu dobu več.
+ moznost napredovanja, če se naučiš networkinga (juniper).

Tear_DR0P ::

Mavrik je izjavil:

Tody je izjavil:

Kako si pa project manager na daljavo? Oz vodstveni ključni kader na daljavo? Razumem da lahko programiraš od kjerkoli...


O tem je v bistvu ogromno napisanega okoli, je pa težje kot fizično biti na lokaciji in podjetje mora biti ustrezno strukturirano da omogoča distributirano delo. Se pa da.


Predvsem mora podjetje to omogocati. Zajebano je, ce so ljudje iz veliko razlicnih casovnih con. Drugace pa ni neke pretirane razlike. Od kar imam team v pisarni, se je treba za kako planiranje kdaj umaknit ven.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

          ::

Meni osebno bi bilo poleg plače pomembno vsaj še:
- bližina delovnega mesta (ni vseeno, ali se voziš eno uro in še pol ure iiščeš parking ali pa se v 5 minutah sprehodiš do službe),
- delovni čas (složba ne bo moj način življenja, jaz nameravam v službo hoditi zaradi tega, da bom lahko v prostem času počel še ostale stvari, ki me zanimajo in ne nameravam v službi viseti cele dneve)
- odnosi v kolektivu (prevečkrat sem slišal zgodbe o tem, kako novodobni meneđerji mislijo da je najboljši tisti, ki najbolj v glavo jebe svoje zaposlene in podobno)

Invictus ::

Tody je izjavil:

Kako si pa project manager na daljavo? Oz vodstveni ključni kader na daljavo? Razumem da lahko programiraš od kjerkoli...

Stranke tega ponavadi nočejo.

Poleg tega nočeš biti PM, če so kaki Indijci vpleteni...

GummyBear je izjavil:


A razumeš kaj mislim? IT-jevcev je danes preveč. Po drugi strani pa je to edini posel, ki se ga še da dobiti, zato število IT-jevcev narašča. Posledica se kaže v tem, da te lahko kadarkoli zamenjajo, ker si nadomestljiv (izbire je veliko) - šef bo v roku 1 tedna našel nekoga, ki bo delo opravljal tako dobro kot ti. Če nočeš ostati brez stolčka, moraš biti pripravljen sprejeti tudi manj plačano delo (zakaj pa misliš, da imam jaz minimalca). Kot sem rekel, boljše samo nekaj evrov, kot pa ničesar.

Malo morgen...

Če mene fliknejo ven, bo trajalo vsaj en mesec v firmi, da bodo pripravili zahtevo za novega. Potem bo iskanje trajalo minimalno en mesec. Ljudje z mojim znanjem imajo že delo. In bi morala firma čakati na prostega.

Potem bi trajalo nekako 3 mesece da človek pade noter v projekt.

Se pravi vse skupaj cirka6 - 9 mesecev, preden postane človeka dobiš, da le ta postane uporaben in ve zakaj se gre pri projektu.

Če delaš za minimalca, malo razmisli kaj znaš, in kje se lahko bolje prodaš. Saj lahko tukaj objaviš, pa ti bomo povedali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

sebastjan28 ::

Seveda lahko vedno zaprosite za povišnico, brez tveganja, da bi vas odpustili:) Saj ni potrebno, da naravnost postavite skrajno zahteva. Navadno, ko ena od strani začne postavljate ultimate, je samo še vprašanja časa, kdo bo prišlo do razhoda. Precej bolj produktivno je, da smojemu šefu/odločevalcu razložite, konkretno zakaj si zaslužite povišnico(povečali ste prihodke, poceni ste razvoj, dobili ste bistveno večje zadolžitve, poleg svojega dela, morate skrbeti za kvaliteto drugih,...) oziroma kaj boste naredili, da jo boste tudi zaslužili. Ogromno ljudi preprosto razmišlja, da jim višja plača avtomatično pripada, ker delajo xy let na delovnem mestu.

Sicer ne vem kaj delate, vendar večina senior razvijalskih pozicij zahteva 5-10 let primerljivih delovnih izkušenj. Tukaj niti približno ne gre samo samo za pisanje gole kode. Potrebno je poznati tudi poslovna pravila problematike problema, design pattern-e, proces pobiranja zahtev, vsaj osnove unit testiranja in GUI automatizacije. Dobro je poznati tudi kakšen program za prezentacijo delovnih procesov("workflow") in pa imeti tudi znanje za branje osnovnih KPI projekta. Samoumevno je tudi, da iz prakse skupaj s prednostmi in slabostmi poznate nekaj metodologij razvoja,...

Sicer ne vem koliko časa, ste vi potrebovali za "ovladovanje" vsega prej naštetega, vendar v mojem primeru niti približno ni šlo za nekaj mesecev,... temu primerna je tudi cena za zamenjajo zaposlenega, ki znaša 8.-18. mesečnih plač. Da začnete delati za "pest riža" je nekaj povsem normalnega. Ogromno poklicev(npr. tudi zdravniki, ki delajo specializacijo) gredo skozi ta proces. Takrat tudi zelo spijo,... seveda pa to ne pomeni, da se zadovoljijo in čez 5 let še vedno delajo za isti denar.

Glede samega stanja na trgu dela pa. Trenutno imamo eno najdaljših konjektur na trgu dela v zadnjih 200 letih. Stopnje brezposelnosti so v ogromno državah rekordno nizke. Glede na ekonomske zakone vemo kaj to pomeni na srednji/daljši rok,...

Mufasa ::

Hec je da v tujini se ti zahvaljujejo ko kaj narediš / si pripravljen narediti in se ti to tudi pozna v tošlu, v slo se pa po mojih izkušnjah kolegiji pogosto sprevržejo v kazanje s prstom kdo je kaj kriv da se kakšna urca ne bo faktorirala stranki... itak so ponavad potem krivi tisti ki jih na kolegiju ni - raja programerska.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

detroit ::

Ne samo jamrat fantje. Začne se na začetku. Ko si zaslužiš več zahtevaš več. Če ne dobiš greš drugam. Voila enostavna filozofija:)
Skero

Mavrik ::

Mufasa je izjavil:

Hec je da v tujini se ti zahvaljujejo ko kaj narediš / si pripravljen narediti in se ti to tudi pozna v tošlu, v slo se pa po mojih izkušnjah kolegiji pogosto sprevržejo v kazanje s prstom kdo je kaj kriv da se kakšna urca ne bo faktorirala stranki... itak so ponavad potem krivi tisti ki jih na kolegiju ni - raja programerska.


Največja napaka ki jo lahko narediš je to, da misliš da je Slovenija kakorkoli posebna (v neg. in poz. smislu) in padeš v krog neumnega jamranja. Vloži to energijo da najdeš več potencialnih delovnih mest in bo za dobro plačo poskrbela statistika.
The truth is rarely pure and never simple.

Mufasa ::

Mavrik je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Hec je da v tujini se ti zahvaljujejo ko kaj narediš / si pripravljen narediti in se ti to tudi pozna v tošlu, v slo se pa po mojih izkušnjah kolegiji pogosto sprevržejo v kazanje s prstom kdo je kaj kriv da se kakšna urca ne bo faktorirala stranki... itak so ponavad potem krivi tisti ki jih na kolegiju ni - raja programerska.


Največja napaka ki jo lahko narediš je to, da misliš da je Slovenija kakorkoli posebna (v neg. in poz. smislu) in padeš v krog neumnega jamranja. Vloži to energijo da najdeš več potencialnih delovnih mest in bo za dobro plačo poskrbela statistika.


Še bolje kar loh narediš je da pogledaš čez planke ako je trava pri sosedih res bolj zelena kot doma...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

thramos ::

A ni bolj smiselno najprej poizkusiti doma?

pegasus ::

Gotovo je smiselno, če naletiš na dojemljive ljudi. Če pa si v okolju, ki je itak najboljše daleč naokoli in zato ne čuti potreb po spremembi, je pa to kot boj z mlini na veter ... in je res bolje it k sosedom.

sebastjan28 ::

Pri prvi zaposlitev je daleč najpomenbnejša izbira dobrega/inteligentnega Mentorja in pa odprtost delodajalca za uvajanje novosti. Ali gre doma v tujini je predvsem odvisno od specifičnosti dela. Za nekatera specializirana področja(kjer je na daljši rok tudi plača precej boljša) v Sloveniji pogosto niti ne obstajajo delovna mest.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Kako pa to ugotoviš, brez da poizkusiš?

Invictus ::

thramos je izjavil:

A ni bolj smiselno najprej poizkusiti doma?

Ko si idealist in ne poznaš tujine, to probaš.

Ko spoznaš tujino, pošlješ to slovensko sceno v PM.

thramos je izjavil:

Kako pa to ugotoviš, brez da poizkusiš?

A nismo na tem forumu že dovolj napisali? A je mladina danes nepismena?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

thramos ::

Na tem forumu je tudi kar nekaj ljudi, ki jim je "uspelo" doma.

AndrejO ::

Mufasa je izjavil:

Še bolje kar loh narediš je da pogledaš čez planke ako je trava pri sosedih res bolj zelena kot doma...

Po mojih izkušnjah je trava isto zelena, samo s košnjo se več zasluži, ker jo firme predelajo v silažo in prodajajo skozi celotno leto po višji ceni, ne pa 2x letno zgolj prodajo suho seno in to takrat, ko ga je itak največ na trgu in že vsem potencialnim kupcem gleda ven skozi ušesa.

Invictus ::

thramos je izjavil:

Na tem forumu je tudi kar nekaj ljudi, ki jim je "uspelo" doma.

Saj te nobeden ne sili. Odloči se sam, samo ne potem tukaj jamrat, ko slovenska podjetja ne bodo plačevala računov.

V tujini se mi to še ni zgodilo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Nihče me v nič ne "sili". Ampak spodbujati ljudi k selitvi v tujino, brez da bi poizkusili narediti karkoli glede svoje situacije že doma, je bedarija. Že v tej temi je cel kup dobrih nasvetov ljudi, ki jim je uspelo doma.

Invictus ::

V bistvu ni bedarija.

Praktično vsi, ki sem jih spoznal, da so spizdili v tujino, so bili doma kar uspešni.

Ampak so imeli dovolj 12 - 16 urnega delovnika, prosjačenja za plačilo računov, spreminjanja projektov brez aneksa in dodatnega keša.

V tujini (ali še vedno v Sloveniji) živijo mirno, večinoma 8 urno delovno življenje računalničarja. Vključno z mano. In imamo potem čas za bolj pomembne zadeve. Plus več zanesljivega keša.

Ampak, kar poskusi. Ko boš delal po cele dneve za mizerno tarifo, ki ti bo konec meseca prinesla minimalno plačo po odbitju vseh stroškov.

Seveda je pa tudi odvisno kako visokoleteče mesečne dohodke imaš v planu. Slovenski inženir je povečini povsem zadovoljen z 1300 - 1500 neto plus prevoz plus malica. In dober laptop na 3 leta. Pa imaš kot delodajalec mir, pa še dela ti folk po cele dneve. Ne samo 8 ur. Brez povišic, ker si tako ali tako dobil "hud" laptop. Tudi že videno ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Kot pravi Mavrik to, da Slovenija nekaj bistveno iztopa v katerokoli smer je bolj posledica nekih osebnih frustracij kot realnih opazanj. Ima svoje pluse in ima svoje minuse. Kaj ti bolj pase je tudi odvisno od posameznika.

Nekateri bodo raje delali v Sloveniji za 50k€ letno, kot da bi se preselili in delali za 100k€, in obratno. Jaz osebno ocenjujem, da bi mi sedaj selitev v tujino za dvojno placo, zmanjsala luksus, ne pa povecala. Ampak mogoce mi bo pa cez 5 let zapasalo zivet v Londonu, vsakemu svoje.

Invictus ::

Tujina ni samo London... In meni verjemi, tam nočeš živeti...

50k letno dobi vSloveniji zelo malo ljudi. Saj je bila objavljena lista plač ravno par dni nazaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Invictus je izjavil:

V bistvu ni bedarija.

Praktično vsi, ki sem jih spoznal, da so spizdili v tujino, so bili doma kar uspešni.

Ampak so imeli dovolj 12 - 16 urnega delovnika, prosjačenja za plačilo računov, spreminjanja projektov brez aneksa in dodatnega keša.


V napačnih krogih se giblješ.

Red_Mamba ::

Invictus je izjavil:

V bistvu ni bedarija.

Praktično vsi, ki sem jih spoznal, da so spizdili v tujino, so bili doma kar uspešni.

Ampak so imeli dovolj 12 - 16 urnega delovnika, prosjačenja za plačilo računov, spreminjanja projektov brez aneksa in dodatnega keša.

V tujini (ali še vedno v Sloveniji) živijo mirno, večinoma 8 urno delovno življenje računalničarja. Vključno z mano. In imamo potem čas za bolj pomembne zadeve. Plus več zanesljivega keša.

Ampak, kar poskusi. Ko boš delal po cele dneve za mizerno tarifo, ki ti bo konec meseca prinesla minimalno plačo po odbitju vseh stroškov.

Seveda je pa tudi odvisno kako visokoleteče mesečne dohodke imaš v planu. Slovenski inženir je povečini povsem zadovoljen z 1300 - 1500 neto plus prevoz plus malica. In dober laptop na 3 leta. Pa imaš kot delodajalec mir, pa še dela ti folk po cele dneve. Ne samo 8 ur. Brez povišic, ker si tako ali tako dobil "hud" laptop. Tudi že videno ;).


what he said
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Tujina ni samo London... In meni verjemi, tam nočeš živeti...

50k letno dobi vSloveniji zelo malo ljudi. Saj je bila objavljena lista plač ravno par dni nazaj...

Saj tudi 100k€ ne dobi vsak programer v zahodni Evropi. Pac dal sem tak primer (50k€), kjer lahko ze dokaj luksuzno zivis v Sloveniji. Tisti, ki se ob taki placi se zmeraj selijo v tujino se verjetno zaradi specificnega podrocja, ki jih zanima in ga ne morejo dobiti pri nas (in ne zaradi denarja).

GummyBear ::

>> kaj TOČNO pa ti delaš? pa točno povej vsaj par večjih točk.
>> npr. kaj programiraš, inštaliraš winse, office...
>> pomoje bi še na telekomu v herp supportu dobu več.

Programiram vse od A do Ž. Včasih v Javi ali C# razvijam kakšno manj obsežno aplikacijo, spet drugič v JSP ali PHP popravljam ali nadgrajujem že obstoječo spletno stran. Potem pišem še razne druge programčke v bashu ali pythonu. Kar nekaj aplikacij sem razvil za potrebe podjetja... se pravi, končni uporabnik je nekdo iz podjetja in aplikacijo uporablja z namenom, da mu pohitri delo in se lahko osredotoči na bolj pomembno stvar. Res da gre velikokrat za manjše popravke ali nadgradnje, vendar vseeno moram najprej preučiti program (ki ga je spisal nekdo drug) in kakšno stvar pogooglat.

V podjetju imamo nekaj programerjev, vendar je veliko tudi zunanjih - torej, podjetje si "sposodi" nekega razvijalca iz drugega podjetja. Brez problema bi se lahko odpovedali enemu programerju (recimo mene ali sodelavca odpustijo) in delo razdelijo zunanjim izvajalcem. Z vidika podjetja je tako in tako vseeno komu plačajo delo.

Pri prvi zaposlitvi je pač tako. Meni je bilo važno, da delo sploh dobim, zato sem bil pripravljen karkoli sprejeti. Če bi se probal "prodati" za preveliko ceno, bi me lahko delodajalec kadarkoli črtal s seznama in vzel drugega. Morda bi si celo mislili "z malim ni zadovoljen, zakaj bi mu dali več?" Pogajam se lahko še zmeraj, vendar šele ko bom postal nenadomestljiv oz. ko bo podjetje vame toliko vložilo, da bo zamenjava res tvegana. Zdaj imam delo vsaj "zagotovljeno" - lahko iščem boljše ali pa ostanem kjer sem in dobim minimalca (še zmeraj boljše kot nič). Ko si enkrat že zaposlen, je tudi naslednje delo lažje dobiti. Saj razumete, treba je nekje začeti.

KraitPay ::

Pozabljaš da je vsak nadomestljiv. Če pa je kdo nedadomestljiv, je pa za to kriv delodajalec sam. V splošnem pa vsi delodajalci hočejo, da smo nadomesljivi, predvidljivi, poznajo naše potrebe (finančne in mentalne) ter nas imajo v "pesti". Tako lahko z nami počnejo kar hočejo.
Tisti, ki tega še ni izkusil, verjetno za "vodjo" še ni imel ekonomista.

Smurf ::

KraitPay je izjavil:

Pozabljaš da je vsak nadomestljiv. Če pa je kdo nedadomestljiv, je pa za to kriv delodajalec sam. V splošnem pa vsi delodajalci hočejo, da smo nadomesljivi, predvidljivi, poznajo naše potrebe (finančne in mentalne) ter nas imajo v "pesti". Tako lahko z nami počnejo kar hočejo.
Tisti, ki tega še ni izkusil, verjetno za "vodjo" še ni imel ekonomista.

Ne razumem kako nas imajo lahko v pesti. Ce mi je sluzba vsec, sem v tej sluzbi. Takoj, ko mi ne bo, jo bom zamenjal.

Moja naloga pa je, da ostajam dovolj konkurencen, da grem lahko delati drugam.

pegasus ::

Smurf je izjavil:

Moja naloga pa je, da ostajam dovolj konkurencen, da grem lahko delati drugam.
Ta element manjka 95% današnjim "codemonkey" ITjevcem. Še vedno prevladuje mentaliteta "zdaj mam diplomo, zaslužim si službo do penzije". Well, taki si res zaslužite minimalca. Mogoče.

BlaY0 ::

Miha 333 je izjavil:

Ko prebiram o slovenskih IT plačah v tej temi, se mi nehote vsiljuje primerjava: sorodnica dela kot natakarica v malo boljši restavraciji. Nima nobene gostinske izobrazbe, priučena je v slabem mesecu. Plača skupaj z nekaj vikend nadurami ter z napitninami: med 1200 in 1400 mesečno. Kakšno je vaše mnenje, če to primerjate s slovenskimi IT plačami?

Jaz osebno za 1200 raje delam tisto kar rad delam in ne tistega česar ne maram. Kelnariti ne maram ravno, torej če mi ob predpostavki da drugega dela in višjega plačila ne morem dobiti, kdo reče tukaj imaš 1200 in si izberi ali boš kelnaril ali pa programiral, bom raje programiral. Tudi za 1500 verjetno še ne bi kelnaril ampak bi raje programiral za 1200. Če mi pa kdo za kelnarjenje ponudi 2000 in istočasno za programiranje 1200, bom pa že verjetno šel kelnarit.

Mufasa ::

Red_Mamba je izjavil:

Invictus je izjavil:

V bistvu ni bedarija.

Praktično vsi, ki sem jih spoznal, da so spizdili v tujino, so bili doma kar uspešni.

Ampak so imeli dovolj 12 - 16 urnega delovnika, prosjačenja za plačilo računov, spreminjanja projektov brez aneksa in dodatnega keša.

V tujini (ali še vedno v Sloveniji) živijo mirno, večinoma 8 urno delovno življenje računalničarja. Vključno z mano. In imamo potem čas za bolj pomembne zadeve. Plus več zanesljivega keša.

Ampak, kar poskusi. Ko boš delal po cele dneve za mizerno tarifo, ki ti bo konec meseca prinesla minimalno plačo po odbitju vseh stroškov.

Seveda je pa tudi odvisno kako visokoleteče mesečne dohodke imaš v planu. Slovenski inženir je povečini povsem zadovoljen z 1300 - 1500 neto plus prevoz plus malica. In dober laptop na 3 leta. Pa imaš kot delodajalec mir, pa še dela ti folk po cele dneve. Ne samo 8 ur. Brez povišic, ker si tako ali tako dobil "hud" laptop. Tudi že videno ;).


what he said


:)
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Tear_DR0P ::

KraitPay je izjavil:

V splošnem pa vsi delodajalci hočejo, da smo nadomesljivi, predvidljivi, poznajo naše potrebe (finančne in mentalne) ter nas imajo v "pesti". Tako lahko z nami počnejo kar hočejo.


Zares si tudi ti želiš biti nadomestljiv. Tako lahko v vsakem trenutku spokaš na dopust ali menjaš službo brez odpovednega roka in uvajanja novih ljudi.

Je pa razlika, če delodajalec potrebuje pol človeka, da nadomesti tebe, al potrebuje dva, pa bo mogoče komaj dovolj. V slednjem primeru imaš zelo dobro pogajalsko izhodišče za marsikaj.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

GummyBear ::

>> p.s.: Pozabil peti razlog za nižjo plačo: kot brezposeln imaš dosti slabšo pogajalsko pozicijo.

Ravno zaradi tega sem jaz "zadovoljen" z minimalcem. Delodajalcu lahko nekaj pomeni že 20€, če ima dva enako dobra kandidata. Bo pač zaposlil tistega, ki je cenejši.

Dejansko pa imam sedaj jaz delodajalca v pesti. Recimo, da podjetje vame vloži nekaj časa, zaposlitev drugega (na moje delovno mesto) bo za njih tvegana, saj nimajo nobenega zagotovila, da bo kandidat res primeren za njihove potrebe. Če bi se za menjavo delodajalca odločal zaradi slabe plače, bi se bilo podjetje (verjetno) pripravljeno pogajati - višja plača in ostanem pri njih. Kadarkoli jim lahko rečem, da sem našel bolje plačano delo (četudi ga nisem) in imam priložnost, da kaj dosežem - zgubit tako nimam kaj, saj sem že na minimalcu. Razumete kaj mislim? Pri prvi zaposlitvi je res delodajalec v prednosti, po določenem času pa je odločitev v mojih rokah.

thramos ::

Še enkrat: že pred časom si spraševal za nasvete na forumu. Kaj si v zadnjih letih naredil glede svoje situacije?

          ::

GummyBear je izjavil:

Programiram vse od A do Ž. Včasih v Javi ali C# razvijam kakšno manj obsežno aplikacijo, spet drugič v JSP ali PHP popravljam ali nadgrajujem že obstoječo spletno stran. Potem pišem še razne druge programčke v bashu ali pythonu. Kar nekaj aplikacij sem razvil za potrebe podjetja... se pravi, končni uporabnik je nekdo iz podjetja in aplikacijo uporablja z namenom, da mu pohitri delo in se lahko osredotoči na bolj pomembno stvar.


Tukaj si opisal same tehnične stvari. Napredoval (finančno in drugače) pa ne boš zaradi njih, ampak zaradi "socialnih veščin" ali po domače ritolizništva. Jaz ti svetujem, da začneš več delati na samohvali (pomni pregovor: dobra roba se sama hvali) pred šefi. Ne samo delati, kar ti rečejo, na dan prihajaj z idejami in predlogi, jih realiziraj in ne pozabi se o tem pohvaliti. Pazi edino, da tega ne počneš preveč očitno in ne pred sodelavci, saj te bodo kmalu imeli za ritoliznika in pred tabo skrivali ideje. Da, pohvališ se lahko tudi z delom drugih, ampak le če si siguren, da pravi avtor tega ne bo izvedel (npr. z delom nekoga, ki ga ni več na firmi ali kaj podobnega). Če imaš za šefa "ekonomista", ki nima tehničnega znanja, lahko marsikaj tudi zblefiraš, saj itak ne bo vedel, kaj si v resnici naredil.

          ::

GummyBear je izjavil:

Kadarkoli jim lahko rečem, da sem našel bolje plačano delo (četudi ga nisem) in imam priložnost, da kaj dosežem - zgubit tako nimam kaj, saj sem že na minimalcu. Razumete kaj mislim?


Vsak pameten delodajalec ti bo na vprašanje "ali povečaj plačo ali grem" rekel da pojdi. Kajti če je delodajalec pameten, se ne bo pustil izsiljevati in bo raje požrl težave z uvajanjem novega delavca, kot pristal na take zahteve. Ker če bi na to pristal enkrat pri enem, bi potem lahko pričakoval še plaz ostalih s podobnimi zahtevami. Tako pa bi tvoj primer dal zelo jasen signal ostalim, da se za plače ni pripravljen pogajati.

thramos ::

Če plače niso primerljive s trenutnimi razmerami na trgu dela, je to tudi jasen signal vsem (sposobnim) delojemalcem, naj hitro spokajo. V Sloveniji pa tudi vsem ostalim, naj se na daleč izognejo takšnega delodajalca.

ERGY ::

Po mojih izkušnjah so delodajalci raje pripravljeni zvišati plačo za razumen odstotek kot pa odpustit. Seveda moraš imet še konkretne razloge za povišanje.

poweroff ::

GummyBear je izjavil:

Dejansko pa imam sedaj jaz delodajalca v pesti. Recimo, da podjetje vame vloži nekaj časa, zaposlitev drugega (na moje delovno mesto) bo za njih tvegana, saj nimajo nobenega zagotovila, da bo kandidat res primeren za njihove potrebe.

Tukaj se pa motiš.

Večina delodajalcev ne zna logično razmišljat in nimajo problem odpustit nekoga, pa čeprav jim "podpira tri vogale pri hiši". Mislijo si, da bodo že pač dobili koga drugega.

Po navadi o tem začnejo razmišljati šele nekaj časa po tem, ko človeka odpustijo. Do takrat jim je pa kar naravno, da človek pač veliko ve in zna. Šele ko ga izgubijo vidijo, kaj so imeli. In še potem jim je težko priznati, da so sprejeli napačno poslovno odločitev - raje krivijo novega "nesposobneža" (in ga spet zamenjajo).

Videno v praksi že večkrat.
sudo poweroff

kunigunda ::

A kdo konkretno ve, kaksen so top place za developerje v raznih Comtrade, S&T ipd ?
««
141 / 357
»»