» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
137 / 357
»»

ZaphodBB ::

Lej primitivc. Jaz svojih informacij ne razkrivam zato, da bi se hvalil. Ampak izključno zato, da si bralci pomagajo z njimi.

Zato ker sem se tudi jaz učil od drugih, ki so nesebično delili svoje izkušnje in ker verjamem, da jim na takšen način najbolje poplačam.

Tudi od Invictusa in Gandalfarja sem se naučil par stvari, pa še precej drugih bi se našlo.

Tvoja nevoščjivost, pa ni moj problem. S tem boš moral razčistit sam.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

Kje si zaznal mojo nevoščljivost? Zakaj sem jaz primitivec ti pa ne? Jaz od vaju z Invictusom zaznavam precej večjo količino smeti kot nesmeti. Vajino odzivanje je podobno ranjeni hijeni.

PrihajaNodi ::

S 500k / leto visite tu na slo - techu? Kapo dol.

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Si lahko brez problemov privoščim eno leto luftanja. Tudi več.

Hmm, pa si res lahko?

Mislim, v enem letu se spremeni že precej stvari, poleg tega nisi več na sceni in drugi prevzamejo tvoj kos pogače...

Vprašanje, če si to res lahko privoščiš. Oz. bom drugače vprašal - kdaj si si to nazadnje privoščil?
sudo poweroff

Gandalfar ::

Lahko si privoščiš. Bazične tehnologije znotraj branže ostajajo dovolj iste, vse kar rabiš je da si pogledaš za kakšen mesec kaj so novi updejti za ogrodja/metodologije in pogledaš par aktualnih tech video posnetkov.

Vse kar sem se naučil naprimer iz programiranja API/REST vmesnikov za Django je bilo čisto relevantno, ko je npr. Wordpress predstavil svoj API vmesnik. Tista sintaksa je bila stvar enega popoldneva, da sem pogledal kako si oni to predstavljajo.

Posle se pa načeloma dela tako, da rešuješ ljudem njihove poslovne probleme. Zame to velja, da je to večinoma spletna stran, ki po naključju pomaga tudi pri poslovnih procesih. Ker se še ne znam oblačit v prave obleke in prodajat poslovno svetovanje, moram to drugače zapakirat. Tu se ti eno leto prav nič ne pozna.

Zdaj zame eno leto off pomeni, da imam stranke na vzdrževalnih pogodbah, s preostankom časa se pa učim novih skillov. Trenutno javnega govorništva, da bom lažje potem level upal. Lahko bi pa tudi ves ta čas porabil za to, da bi treniral za iron mana. Stvar osebnih prioritet.

Mimogrede, trenutno aktualen thread na Hacker News z remote službami - https://news.ycombinator.com/item?id=12... (išči Remote). Poznam kar nekaj ljudi v moji okolici, ki so si s cold emailom v enem takšnem threadu zrihtali 5x službo slovenske povprečne plače.

> S 500k / leto visite tu na slo - techu? Kapo dol.

Izkaže se da je življenje v Sloveniji dosti ugodno. Ko imaš enkrat dovolj, da ne rabiš gledat na vsak eur, ti počasi zmanjka posebnih stvari za počet. Obstaja končna količina krame, elektronike in nepremičnin, ki bi se ti jih dalo kupit. Potovanja so fajn, ampak po 10 letu v enem letu, se ti tudi počai več ne da. Prav ne moreš kaj preveč posebnega počet, če imaš višji prihodek od svoje okolice. Pač se prilagajaš, ne naprezaš se preveč in del časa tudi tukaj zabluziš.

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Lani sem državi dal cirka 10k EUR davkov in prispevkov. Plus tega da sem dobil dohodnino nazaj...

Saj ne gre za to kje si dal, kako si dal in koliko si dal, gre za to da nisi konsistenten. Ko ti paše govoriš o neto, ko ti pa to neha pasat pa o bruto.

In vse to naše neznanje in nevedenje te neizmerno boli ampak vseeno boš to požrl in se še naprej žrtvoval za nas plebejce. Od 2003 že vztrajaš na tem forumu pa še zdaj živiš v iluziji "da si samo ti pametan a svi mi ostali budale".

Daj raje malo te svoje izkušnje, ki jih baje imaš deli z ostalimi, ki so tega potrebni, ne pa da se non-stop samo napihuješ.

Če bi bil funkcionalno pismen in bi znal poiskati moje poste po forumu, bi našel cel kup mojih nasvetov.

Poleg tega nerad svetujem zateženim kretenom. Pač ciljam na normalen komunikacijski proces.

BlaY0 je izjavil:

Kje si zaznal mojo nevoščljivost? Zakaj sem jaz primitivec ti pa ne? Jaz od vaju z Invictusom zaznavam precej večjo količino smeti kot nesmeti. Vajino odzivanje je podobno ranjeni hijeni.

Tvoj garbage detektor me ne zanima. Nevoščljivost si pa lahko pozimi pokuriš. Boš imel dovolj za ogrevanje.

PrihajaNodi je izjavil:

S 500k / leto visite tu na slo - techu? Kapo dol.

Kdo je govoril o 500k/leto? Še eden ne pozna številk? Delaš na policiji, pa si odgovoren za črke?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

thramos ::

BlaY0 je izjavil:

Oh ja, če bi bila to tema o frilensanju, potem bi še šlo...


Večina teh in gandalfarjevih nasvetov malo višje, pride zelo prav tudi pri iskanju redne zaposlitve oz. višanju plače.

Če jih delijo arogantni fahidioti (s tem NE mislim na gandalfarja, ostali se bodo verjetno hitro našli ;)), še ne pomeni da so nasveti slabi.

Invictus ::

poweroff je izjavil:


Hmm, pa si res lahko?

Mislim, v enem letu se spremeni že precej stvari, poleg tega nisi več na sceni in drugi prevzamejo tvoj kos pogače...

Vprašanje, če si to res lahko privoščiš. Oz. bom drugače vprašal - kdaj si si to nazadnje privoščil?

Glej, to o nenehnem spreminjanju je neka fama v računalništvu in danes še kje drugje.

Ja, imaš firme, ki non stop delajo nekaj novega. Ampak večinoma gre za eno in isto sranje v drugačni preobleki. Nekih novih, bazičnih zadev ni. Bi bolj rekel, da veliko firm pobere vse zadnje buzzworde z neta, in potem dela z njimi. Ker se marketinško dobro sliši.

V moji branži se zadeve sploh ne spreminjajo. Core je isti, če so pa malo GUI polepšali, who the fuck cares. Delam na coru, kar je tudi fajn plačano.

Nisem si privoščil, ker imam non-stop pogodbo. Denarja pač ne mečeš stran ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Nisem si privoščil, ker imam non-stop pogodbo. Denarja pač ne mečeš stran ;).

Točno o tem govorim. ;)

Nekega dne se boš zjutraj zbudil in ugotovil, da imaš sicer kup denarja, si pa že star.
sudo poweroff

Invictus ::

poweroff je izjavil:


Nekega dne se boš zjutraj zbudil in ugotovil, da imaš sicer kup denarja, si pa že star.

Bolje biti star z denarjem kot brez ;).

In nič bat. Mi trenutno ostane dnevno več kot 20 ur za moje hobije.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

thramos je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Oh ja, če bi bila to tema o frilensanju, potem bi še šlo...


Večina teh in gandalfarjevih nasvetov malo višje, pride zelo prav tudi pri iskanju redne zaposlitve oz. višanju plače.

Če jih delijo arogantni fahidioti (s tem NE mislim na gandalfarja, ostali se bodo verjetno hitro našli ;)), še ne pomeni da so nasveti slabi.

Saj to mene moti. Ne moti me nasvet, moti me na kakšen način je podan ta nasvet.

Tema je že precej dolga in eni (se bodo prepoznali sami) _stražijo_ to temo že praktično od začetka. Potem v temo prihaja po nasvete različen folk in vprašanja se začnejo hitro ponavljati. Tem _stražarjem_ počasi začenja to presedati in njihov način komuniciranja se precej spremeni. Postanejo arogantni/ošabni, zadirčni, nepotrpežljivi in na sploh napsihirani. Zgleda, kot da samo čakajo kdaj bodo koga nalajali, če se jim zdi, da jim je pritisnil na žulj. Skratka ni jim več poglavitno bistvo teme ampak jim je tema zgolj in samo še kanal za sproščanje frustracij. Očitno jim torej dejstvo, da morajo periodično nekam sprostiti svojo nesnago, preprečuje, da bi temo, ki jim takorekoč že preseda, zapustili.

Skratka, model(i) (verjetno se bodo prepoznali, ker so baje funkcionalno pismeni) tukaj oglašujejo kakšen vse mora bodoči IT rock star biti, katere socialne vrline mora poleg profesionalnih tudi obvladati (naštete so par postov višje) hkrati pa jih dva moja posta čisto vržeta iz tira, začnejo preklinjati, te pošilajti nekam, te označevati in podobno.

Torej kaj naj si jaz oziroma povprečen plebejec o njihovih nasvetih misli(m)?

Invictus je izjavil:


In nič bat. Mi trenutno ostane dnevno več kot 20 ur za moje hobije.

Hmm, jaz sem do zdaj pri tebi zaznal pretežno samo en hobi :P Ampak OK, če praviš da jih imaš več, ti bom pač verjel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Glej, to o nenehnem spreminjanju je neka fama v računalništvu in danes še kje drugje.

No, to je dobra iztočnica za diskusijo. Nekaj časa nazaj sem v temi kjer je model tarnal, da ne vidi več smisla v svoji službi, izjavil da ni panike tudi če se iz foha pobereš za dve leti ali celo da zamenjaš foh. In folk me je takoj napadel da to pa že ni res.

111111111111 ::

@BlaY0: prosim če ti podeliš kak nasvet o dejanski temi. Tisti po katerih pljuvaš so jih dali že precej, od tebe je pa spodbujanje nekonstruktivne debate. Sem ti nastavil zrcalo? Si užaljen? Se boš zjokal v tej temi ali v naslednji?

EDIT: vidim da si vmes dodal nekaj bolj konstrutivnega. Upanje zate še ostaja. :)

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

Moj inicialni post v tej temi je bil vprašanje in sicer kje, kako ali kdo v SLO dobi redno službo za 4k EUR ki jih je omenjal Invictus. In sem zaradi tega ratal primitivec, funkcionalno nepismen ter ne vem kaj še vse...

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:


Saj to mene moti. Ne moti me nasvet, moti me na kakšen način je podan ta nasvet.

Skratka, model(i) (verjetno se bodo prepoznali, ker so baje funkcionalno pismeni) tukaj oglašujejo kakšen vse mora bodoči IT rock star biti, katere socialne vrline mora poleg profesionalnih tudi obvladati (naštete so par postov višje) hkrati pa jih dva moja posta čisto vržeta iz tira, začnejo preklinjati, te pošilajti nekam, te označevati in podobno.


Pa kaj bi še rad? Rabiš da te na koncu mojega posta še pobožam po glavi in ti dam piškot?

Če nisi sposoben izluščiti sebi pomemebne informacije iz vseh postov, potem tako ali tako nisi za ta job. Ker dostikrat se zahteva da iz vsega sranja, ki ga stranka spiše najdeš tisto kar je res pomembno.

Če se pa počutiš inferiornega ob mojih postih, pa to ni naš problem. Delaj na sebi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

111111111111 je izjavil:

Tisti po katerih pljuvaš so jih dali že precej...

Ne dvomim v to in nikdar nisem. Ampak a je dejansko treba to, kakšen je bil tvoj ali čigar koli pozitiven prispevek še ene 10x ponoviti?

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:


Hmm, jaz sem do zdaj pri tebi zaznal pretežno samo en hobi :P Ampak OK, če praviš da jih imaš več, ti bom pač verjel.

Kot sem že omenil. Nisi funkcionalno pismen, drugače bi vedel da jih imam več. In ne znaš zbirat informacij...

BlaY0 je izjavil:

Moj inicialni post v tej temi je bil vprašanje in sicer kje, kako ali kdo v SLO dobi redno službo za 4k EUR ki jih je omenjal Invictus. In sem zaradi tega ratal primitivec, funkcionalno nepismen ter ne vem kaj še vse...

Jobov za 4k ni v Sloveniji. Ne vem od kje ti ta butasta ideja. Dobiš 4k bruto kot freelancer, kar pa potegne za sabo malo znanja o računovodstvu.

Še enkrat si pokazal da si funkcionalno nepismen osebek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

Ampak iz svoje kože pa ne moreš ane?

111111111111 ::

BlaY0 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Tisti po katerih pljuvaš so jih dali že precej...

Ne dvomim v to in nikdar nisem. Ampak a je dejansko treba to, kakšen je bil tvoj ali čigar koli pozitiven prispevek še ene 10x ponoviti?


Dejansko se vprašanje 10x ponovi, medtem se odgovor ni spremenil. Verjamem, da se ljudem ne da brat za nazaj, pač mnenje napišem še enkrat. :) Vmes se pojavi še kaj zanimivega, vedno pa se pojavi nekdo, ki je pamtnejši od pametnejših. Taka je pač narava tega in verjetno vseh ostalih forumov. :)

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Pa kaj bi še rad? Rabiš da te na koncu mojega posta še pobožam po glavi in ti dam piškot?

Ne, pričakujem pa od tebe, da se do mene obnašaš tako kot praviš da se obnašaš do svojih strank. Zdaj boš ti vprašal zakaj hudiča bi pa to mogle? Pa si kar sam poskušaj odgovoriti...

111111111111 je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Tisti po katerih pljuvaš so jih dali že precej...

Ne dvomim v to in nikdar nisem. Ampak a je dejansko treba to, kakšen je bil tvoj ali čigar koli pozitiven prispevek še ene 10x ponoviti?


Dejansko se vprašanje 10x ponovi, medtem se odgovor ni spremenil. Verjamem, da se ljudem ne da brat za nazaj, pač mnenje napišem še enkrat. :) Vmes se pojavi še kaj zanimivega, vedno pa se pojavi nekdo, ki je pamtnejši od pametnejših. Taka je pač narava tega in verjetno vseh ostalih forumov. :)

To vem. Moje vprašanje gre v smeri a je treba dejansko vsakič znova poudariti kakšen je bil do sedaj tvoj prispevek v smislu: "Jaz sem dal že 93478 nasvetov ti pa nobenega! Pa daj ti kakšnega če si tako pameten!".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Jobov za 4k ni v Sloveniji...

Egzekli. Ampak ZaphodBB je omenjal plačo 800 EUR, ti si pa z 800 skočil kar na 4k. Nato sem jaz vprašal kaj pa vmes, recimo za 2k in poudaril da moraš že za 2k imeti kar precejšnjo srečo, tudi če si zelo dober. Pa ne zato ker takih đobov ne bi bilo ampak iz subjektivnih razlogov. Govorimo o neto, da ne bo nesporazumov, ker zgoraj spet pišeš o bruto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

111111111111 ::

BlaY0 je izjavil:


To vem. Moje vprašanje gre v smeri a je treba dejansko vsakič znova poudariti kakšen je bil do sedaj tvoj prispevek v smislu: "Jaz sem dal že 93478 nasvetov ti pa nobenega! Pa daj ti kakšnega če si tako pameten!".


Da. Treba in vsakič 93478 folk ne posluša in se še kar usaja. O 4k neto ne morem razpravljat, ker sem sam na nižji plačilni lestvici in nisem še tam, spremljam pa temo že toliko časa da ti lahko povem da se motiš, eni te pač ozmerjajo, drugi pa ti lepo povemo. :)

Ni se treba usajat, ampak če imaš izkušnje z zadevo povej kaj je to in zraven dodaj svoje mnenje, ne pa da malo povprek in počez izzivaš in se obešaš na vsako besedo in stavek.

ZaphodBB ::


Egzekli. Ampak ZaphodBB je omenjal plačo 800 EUR, ti si pa z 800 skočil kar na 4k. Nato sem jaz vprašal kaj pa vmes, recimo za 2k in poudaril da moraš že za 2k imeti kar precejšnjo srečo, tudi če si zelo dober. Pa ne zato ker takih đobov ne bi bilo ampak iz subjektivnih razlogov. Govorimo o neto, da ne bo nesporazumov, ker zgoraj spet pišeš o bruto...

Prvi korak, če hočeš imet 4000€ neto v Sloveniji je, da se nehaš pogovarjat o neto plači.

Drugi korak je, da odpreš S.P. - ker samo bedak bi dajal državi 5000€ na mesec in kar neenkrat imaš namesto 4000€ neto plače - 8000€ neto plače.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

@Chuapoiz: O čem točno se motim? O tem da ima ta tema par stražarjev orkov ali kaj? Oziroma kaj sem takega napisal, kar ne drži?

BlaY0 ::

ZaphodBB je izjavil:


Prvi korak, če hočeš imet 4000EUR neto v Sloveniji je, da se nehaš pogovarjat o neto plači.

Se strinjam. Tudi za 2k+ neto se moraš začeti pogovarjat o bruto ker si že v tretjem dohodninskem razredu. In fact vedno se moraš pogovarjati o bruto, ker je to osnova za tvojo penzijo (čeprav je mogoče ne bo v takem smislu kot si mnogi predstavljajo), vedno pa gledaš koliko boš dobil ven neto.

ZaphodBB je izjavil:


Drugi korak je, da odpreš S.P. - ker samo bedak bi dajal državi 5000EUR na mesec in kar neenkrat imaš namesto 4000EUR neto plače - 8000EUR neto plače.

Ja itak. Samo jaz sem mnenja da ni vse tako preprosto kot se sliši, še posebej ne za newcomerje. Dve strani nazaj sem omenjal eno past. Pa to ni edina. Mogoče bi bilo dobro če se oglasi nekdo, ki mu z s.p. ni ravno uspelo. Začuda jih tukaj gor ni (mogoče se bojijo blamaže) ampak dejansko jih je pa 90% (ne govorim samo za IT). Poznam ljudi, ki jim gre trenutno zelo slabo pa jim je šlo med krizo dobro. Poznam tudi ljudi, ki jim je šlo med krizo slabo zdaj pa dobro.

Skratka ni samo, ja odpreš s.p.... sem ga tudi sam odprl 12 let nazaj, ne zaradi razloga ki ga omenjaš ampak zgolj zato da sem bil na pravi strani zakona. Zadeva laufa tako kot sem si zastavil in nikoli nisem imel problemov, moram pa poudariti da sem se pred odprtjem na to pripravljal skoraj eno leto, ker sem po naravi velik ziheraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

ZaphodBB ::

Ja itak. Samo jaz sem mnenja da ni vse tako preprosto kot se sliši, še posebej ne za newcomerje. Dve strani nazaj sem omenjal eno past. Pa to ni edina. Mogoče bi bilo dobro če se oglasi nekdo, ki mu z s.p. ni ravno uspelo. Začuda jih tukaj gor ni (mogoče se bojijo blamaže) ampak dejansko jih je pa 90% (ne govorim samo za IT). Poznam ljudi, ki jim gre trenutno zelo slabo pa jim je šlo med krizo dobro. Poznam tudi ljudi, ki jim je šlo med krizo slabo zdaj pa dobro.

Skratka ni samo, ja odpreš s.p.... sem ga tudi sam odprl 12 let nazaj, ne zaradi razloga ki ga omenjaš ampak zgolj zato da sem bil na pravi strani zakona. Zadeva laufa tako kot sem si zastavil in nikoli nisem imel problemov, moram pa poudariti da sem se pred odprtjem na to pripravljal skoraj eno leto, ker sem po naravi velik ziheraš.

Imam okrog sebe ljudi, ki so bili s.p.-ji pa so rajši zaprli in so spet redno zaposleni.

Bistvena razlika je po mojem v mentaliteti. Meni ni bilo hudo biti s.p. - tudi ko mi (še) ni šlo tako dobro, kot mi gre danes. Sem pa že tedaj opravljal korake, ki so mi omogočili, da mi danes gre dobro.

In bistvena razlika v mentaliteti je - da začneš razmišljat kot direktor podjetja in ne kot delavec. Ali, če se navežem nazaj na tvoje originalno vprašanje - kako dobiti službo za 4000€?

Tako, da je ne potrebuješ. Invictus pravi, da to v Sloveniji ni možno - jaz pa vem da je. Ker mi stranke ponujajo take pogoje a jih odklanjam, ker mi niso v interesu.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

ZaphodBB je izjavil:


In bistvena razlika v mentaliteti je - da začneš razmišljat kot direktor podjetja in ne kot delavec.

Tukaj je pa keč zakaj jaz pravim da redna služba _delavca_ za 2k mogoče celo 1,5k neto niti ni tako slaba varianta napram 5k+ s.p. _direktorja_. Če si dober v obeh pogledih in te tudi oboje veseli potem ja, go for it. Kaj pa če te meneđiranje dejansko ne veseli oziroma ne izpolnjuje? Recimo da bi rad samo delal tisto kar te veseli in to ni meneđiranje. V tem kontekstu je tudi redna služba za 1,5k v dobro stoječem podjetju, ki ti zagotavlja 30 dni dopusta, dodatno pokojninsko ter nezgodno zavarovanje, letne zdravniške preglede, menzo z relativno dobro ponudbo prehrane, služben telefon, mogoče celo služben avto... z direktorjem/vodjo ki ti pri delu pusti proste roke, te posluša/upošteva, ti zagotavlja odlične delovne pogoje, ti daje možnost za tvoj nadaljni razvoj tako da te pošilja na konference/izobraževanja (oziroma si jih izbiraš sam), skratka te spodbuja pri delu ki te veseli. Mnenja sem da vse to mirno lahko primerjamo s tistimi 4k+.

Vse to govorim iz lastnih izkušenj... imel sem redno službo za 2k z recimo vsem kar sem zgoraj naštel in sem bil zadovoljen. Ko pa sem dobil direktorja/vodjo, ki ga je en klinc bolel zame oziroma ga moje delo takorekoč sploh ni zanimalo, pa nisem več videl smisla (podobno kot OP te teme), čeprav sem še vedno prejemal 2k + vse tisto do treh pikic. Dosti ljudi mi je govorilo BlaY0 ti si neumen, pojdi na svoje (se pravi full s.p.), jaz pa nisem bil tako prepričan v to, saj me direktorovanje oziroma meneđiranje NE veseli. Skratka da bi dobil ven tistik 4 ali 5k bi se moral deloma ukvarjati tudi z rečmi ki me ne veselijo. Overall bi to po moje slabo vplivalo na samo kvaliteto življenja, kvaliteta življenja pa je po mojem mnenju še vedno tisto glavno čemur moraš posvečati največ pozornosti.

Torej če zaključim... jaz sem raje zadovoljen delavec z 1,5k (+ vse tisto kar sem naštel) kot pa nesrečen _direktor_ s 4k+. Ne vidim pa v tej _mentaliteti_ nič slabega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

ZaphodBB ::

Jaz sem bil čisto zadovoljen s svojo 2k plačo - razen tega, da nisem imel prave kontrole nad svojo kariero niti nad projekti. Ker me zanima širok nabor ved in znanj, sem na neki točki dobil občutek, da vodstvo podjetja v katerem delam ne ve prav dobro kaj počne. Pa sem se trudil, predlagal, protestiral, lobiral in na vse načine poskusil preprečiti najhujše.

Seveda mi nadrejeni niso bili preveč hvaležni, da vtikam svoj nos kamor ne spada.

Zato sem se odločil, da bom vzel svojo usodo v svoje roke. Tudi pri moji trenutni stranki se dogajajo stvari, za katere menim, da so slabe za to organizacijo kot inštitucijo. Vendar se ne rabim sekirati dokler ne vplivajo negativno name. Ko bodo, bom pa dal roko, dvignil sidro in šel naprej.

Ker sem zunanji me ne posiljujejo s svojim načinom dela. Ravno tako mi ne utrujajo z drugimi "kulturnimi" obveznostmi, včasih vljudno povem svoje mnenje, včasih me vprašajo za kak nasvet. Večinoma pa delam stvari po svoje - kot sem najbolj efektiven - in to je to.

Je pa res, da sem od nekdaj želel biti sam svoj gospod.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

marjan_h ::

Torej ste vi dobili posel s tem, da ste hodili po tujih konferencah in delili vizitke?

Kako pa je s temi službami, katere ponujajo na "stackoverflow"? Nekatere so zelo dobro plačane ter možnost dela od doma.

Ali potrebuješ s.p? Kako je s prispevkom za pokojnino in zdravstveno zavarovanje, glede na to da si verjetno plačan ko je projekt končan in ne po mesecih.

ZaphodBB ::

Kako pa je s temi službami, katere ponujajo na "stackoverflow"? Nekatere so zelo dobro plačane ter možnost dela od doma.

Za StacOverflow ne vem, sem pa čisto na začetku dobil gig prek Elance za 40$/h, za modela sem potem delal skoraj pol leta. Tako da načeloma se povsod da dobit dober posel.

Ali potrebuješ s.p? Kako je s prispevkom za pokojnino in zdravstveno zavarovanje, glede na to da si verjetno plačan ko je projekt končan in ne po mesecih.

Ja, potrebuješ neko obliko pravne osebe. Že v Sloveniji te ne bo nihče resno jemal, če boš utrujal z avtorskimi ali podjemnimi pogodbami. Tujci pa itak ne vedo kaj hudiča je to.

Kar se pa tiče denarja - gori sem napisal, OBVEZNO rabiš VSAJ za pol leta življenja gotovine na strani. Na ta račun ne rabiš vzeti čisto vsake stranke, ki pride mimo.

Kar se plačil tiče - za stranke za katere sem že delal se da dogovoriti marsikaj. Dva meseca plačilni rok. Plačilo po projektu, whatever.

Za nove oz. nepoznane stranke - na začetku bi zahteval plačilo na 14 dni ali pa celo na teden. Za nepreverjeno stranko imam odpor do računanja na projekt. Če že - zahtevam ustrezne milestone/deliverable (spet 14 dni je lepa doba) in ustrezno kratek rok plačila. Seveda pri projektih na ključ zelo dobro zacementiram obseg projekta.

S tem prihranim živce sebi in stranki.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Gandalfar ::

> Ali potrebuješ s.p? Kako je s prispevkom za pokojnino in zdravstveno zavarovanje, glede na to da si verjetno plačan ko je projekt končan in ne po mesecih.

Trenutno se največ dela kar preko normiranih s.p.jev. Prispevki so ranga ~400 Eur na mesec, če si polno zaposlen in ~70 če ti je s.p. dopolnilna dejavnost. S tem lahko posluješ s celim svetom - ZDA in cela EU mirno. Če delaš z EU moraš postati še DDV zavezanec (tipičen ali atipčen), ni nek bavbav. (Poanta tega sestavka je, da imaš zdaj prave ključne besede za Googlat dalje).

V osnovi si firma in kot firma je vse na tebi kako se zmeniš za plačilo. Jaz račune izdajam s 30-dnevnim plačilnim rokom (kot je praksa v sloveniji), stranke navadno plačajo v roku enega tedna od prejema računa (torej pred valuto). Je pa seveda tako, da če se dela projekt pride s tem vse kar je povezano - čakanje naročnika, potrjevanje itd. Mirno mine par mesecev od začetnega stika do takrat, ko vidiš denar.

Kot en dober vir informacij priporočam http://www.freelancetransformation.com/ Podcast na spošno.
Je imel pa Brennan Dunn v zadnjem podcastu dobro debato o "Feast and Famine" ciklih: https://doubleyourfreelancing.com/doubl...


Mimogrede, če se komu zdi, da mu je tak način razmišljanja zanimiv in ga zanima več, me lahko kontaktira in ob kavi z veseljem razložim več osebne zgodbe in delim še kakšen bolj konkreten nasvet.

sterling ::

Js nevem ka vi delate ali kje da se vrtite v 2k+ krogih jaz sem full stack (python/django, php/lara/zend (ne vec), java/play) plus vse kar spada zraven in vec. AWS in MS certified bla bla 2 faksa in magisterj, par hackaton zmag itd..

Ponudb je velik ampak se se giblje 1200-1400 neto.

Najboljso ponudbo a sm dobu preko stack overflow z svedakega podjetja po tem ko sem jim resu problem glede x algoritma. Ponudba je bila 66.000/mesec (krone).

Edini problem je bil da sem bil da sem da 2 mesca prepozn odgovoril.

V sloveniji najdes oglase kjer ti pise 1400-2100 kar pomeni 1400-1500 po letu dve ko bos pa vprasu o povisici te pa menjamo.

Pri nasih sosedih v gradcu pa sem preko priporocila dekana in drugic prof. dobil 2 lepi ponudbi 2700 in 3~k neto ampak po obisku mi "nemski" rezim dela kot robot ne ustreza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sterling ()

BlaY0 ::

sterling je izjavil:


Ponudb je velik ampak se se giblje 1200-1400 neto.

Če govoriš o redni zaposlitvi je to žal realni domet. Za 2k+ moraš imeti res zegen, tukaj ni dileme. Če si res rock star in ti rata priti v pravo podjetje, ki zna s takim profilom, lahko računaš tudi na napredovanja. Če firme tak profil ne zanima jim je v bistvi vseeno a si rock star ali ne, dobil boš 1,2k.

Vem pa recimo iz izkušenj koliko lahko tak rock star košta, če je autsorsan in ga ponuja firma, ki dejansko ve kaj je to rock star in kako ga izkoristiti. Cene na uro se gibljejo od 100 pa tudi do 300 EUR za full time outsorsing, se pravi 30+ ur na teden. Torej, tukaj lahko samo pritrdim Zaphodu, da JE možno kot freelancer v SLO dobiti full time gig za več kot 100 EUR na uro za pol leta ali več, je pa malo verjetno. Firme ki autsorsajo strokovnajke se raje obračajo na _renomirane_ firme in raje plačajo več njim kot pa manj nekemu freelancerju, ki ga recimo da ne poznajo. Tukaj pridejo v poštev t.i. soft skills kvalitete, ki s samo stroko nimajo nobene zveze. Skratka moraš biti interdisciplinarno usmerjen, da ti to uspe kot freelancerju.

Meni kot že rečeno tak način ne ustreza in se bi v takem primeru prej zadovoljil z 1,2k in ne vidim v tem nič slabega. Bi pa non-stop iskal oziroma gledal za nove možnosti in ni hudič, da se v parih letih ob predpostavki da sem res dober _userje_ tudi meni.

Začel sem pa s takratnih 140.000 SIT kar bi danes (ob upoštevanju vseh dejavnikov) ustrezalo nekje 1.000 EUR, pa še to se mi je po domače rečeno usralo. Pa nisem bil aberveznik oziroma zgolj produkt neke slovenske univerze.

EDIT: Še nekaj mi je šinilo v glavo... kaj pa razne variante ala CodinGame in podobno? Špilaš, rešuje probleme in si s tem dviguješ renome/rating. Potem te potencialni naročniki sami najdejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

marjan_h ::

Na kakšnih projektih pa delate za tujino?

Spletni portali, spletne aplikacije, oziroma standardno ali kaj bolj zahtevnega?

Uporabljate večinoma osnovne jezike ali tudi kakšne eksotične?

sterling ::

Jaz spletnih strani ze ene 3-4 leta nisem izdeloval. Vecinoma delamo na high I/O backendih kadar gre za nekaj nizjega-srednjega razreda python/django (nas fork djangota, optimiziran ORM, double auth, bit search bla bla bla) kadar pa enterprise zadeve pa Java in Playframework. Recimo intranet za vodenje pristanisca, sinhronizirane blagajne, sistem za nadzor distribucijskega omrezja za poste, G2G sistem za izmenjavo zdravstvenih kartotek itd..

Ce bi imel izbiro sicer nebi bil web developer s tem je pac lazje delo dobit. Java mi je najbolj pri srcu kar pa je pri nas na voljo za Javo pa je vecinoma Android kar pa mi ni vsec za tem pa C/ASM. V prostem casu vecinoma programiram avto ECUje, flight controllerje, kake os service itd..

Spura ::

ZaphodBB je izjavil:


Zato sem se odločil, da bom vzel svojo usodo v svoje roke. Tudi pri moji trenutni stranki se dogajajo stvari, za katere menim, da so slabe za to organizacijo kot inštitucijo. Vendar se ne rabim sekirati dokler ne vplivajo negativno name. Ko bodo, bom pa dal roko, dvignil sidro in šel naprej.

To je to.

Invictus ::

marjan_h je izjavil:

Na kakšnih projektih pa delate za tujino?

Spletni portali, spletne aplikacije, oziroma standardno ali kaj bolj zahtevnega?

Uporabljate večinoma osnovne jezike ali tudi kakšne eksotične?

Tu je preveč konkurence.

Splača se pogledat software velikih vendorjev ala IBM, SAP, Oracle, HP,... Tam so potem veliki denarji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Spura ::

Mal sm pogledal linkan hackernews thread. Vecina backend jobov so data processing (NoSQL + Hadoop/Sparc + ...). Zgleda je to v modi zdaj.

pegasus ::

Ne samo v modi. Če znaš iz kupa dreka izluščit grame zlata, si car.

Isotropic ::

sterling je izjavil:

ampak po obisku mi "nemski" rezim dela kot robot ne ustreza.

daj povej malo več od tega prosim.
je pa 1200-1400 nekako normalno za slo trg (imo), razen če nimaš blazne sreče in/ ali jih mal nategneš z nakladanjem.

thramos ::

Ne gre zgolj za srečo, ampak (poleg seveda tehničnega znanja, kar večina tukajle smatra za samoumevno) za metode, o katerih sta govorila Gandalfar in ZaphodBB.

sterling ::

1200-1400 Se mi zdi kr fer placa glede na znanje, ki ga mores imeti za recimo senior full stack dev.

Kolega prodaja kuhinje pa ima 1100, se en kolega 1000 v kuhinji, sosed 1200 v montazi soncnih celic : ) bratranc 1000 ciscenje dimnikov, se en sosed 1070 trgovina z avtodeli.

Jerry000 ::

Isotropic je izjavil:

sterling je izjavil:

ampak po obisku mi "nemski" rezim dela kot robot ne ustreza.

daj povej malo več od tega prosim.
je pa 1200-1400 nekako normalno za slo trg (imo), razen če nimaš blazne sreče in/ ali jih mal nategneš z nakladanjem.

Sorry da sprašujem, če je skrivnost seveda ni potrebno odgovoriti, kaj pa sploh je tvoje delo (firbcam samo)?

Invictus ::

sterling je izjavil:

1200-1400 Se mi zdi kr fer placa glede na znanje, ki ga mores imeti za recimo senior full stack dev.

Kolega prodaja kuhinje pa ima 1100, se en kolega 1000 v kuhinji, sosed 1200 v montazi soncnih celic : ) bratranc 1000 ciscenje dimnikov, se en sosed 1070 trgovina z avtodeli.

Ti primerjaš fizično delo z umskim in se ti zdi 20% višja plača že zadostno plačilo? Mogoče res, če delaš nekaj preprostega. In na slovenskem trgu, kjer so IT cene res nekje v podnu. Ker to zna tudi sosedov mulc, ki je ravno inštaliral svojo prvo igrico...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sebastjan28 ::

Invictus je izjavil:

sebastjan28 je izjavil:

Indijci/Kitajci, ki niso rojeni v Evropi imajo izredno velike težave že s Nemščino, kaj šele s kakšno Francoščino,..

Oni imajo težave že z angleščino...


Nekateri jih imajo, v povprečju pa neprimerno manj, kakor drugi evropski narodi(Nizozemci in mogoče še Švedi/Danci so tukaj izjema). Angleščina je v Indiji skupni jezik celotne federacije. Tudi v šolskem sistemu je to večinoma prvi jezik. Evropejci imamo sicer(predvsem v začetku) velike težave s razumevanjem načina njihove izgovorjave, ki je precej drugačen od nam najbližje Ameriške različice.

Vendar kdo in po katerih kriterijh sploh lahko odloča, katera je "prava" angleščina? Svet se spreminja,..

Isotropic ::

sterling je izjavil:

1200-1400 Se mi zdi kr fer placa glede na znanje, ki ga mores imeti za recimo senior full stack dev.

Kolega prodaja kuhinje pa ima 1100, se en kolega 1000 v kuhinji, sosed 1200 v montazi soncnih celic : ) bratranc 1000 ciscenje dimnikov, se en sosed 1070 trgovina z avtodeli.

oni imajo verjetno toliko "na račun" in ne brez vseh dodatkov.

Invictus ::

sebastjan28 je izjavil:


Nekateri jih imajo, v povprečju pa neprimerno manj, kakor drugi evropski narodi(Nizozemci in mogoče še Švedi/Danci so tukaj izjema). Angleščina je v Indiji skupni jezik celotne federacije. Tudi v šolskem sistemu je to večinoma prvi jezik. Evropejci imamo sicer(predvsem v začetku) velike težave s razumevanjem načina njihove izgovorjave, ki je precej drugačen od nam najbližje Ameriške različice.

Vendar kdo in po katerih kriterijh sploh lahko odloča, katera je "prava" angleščina? Svet se spreminja,..

Očitno prav z veliko Indijci nisi komuniciral.

Oni kao znajo angleško. V bistvu je pa to neka popačenka njihovega lokalnega dialekta. Izražajo se tako slovnično kot tudi govorno precej napačno. Sploh Indijci iz Indije. Pozabi na Indijce, šolane v UK.

Tudi prekmurska slovenščina se zdi Prekmurcu čisto normalna. Sam ga pa komaj zastopim.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

Invictus je izjavil:

sterling je izjavil:

1200-1400 Se mi zdi kr fer placa glede na znanje, ki ga mores imeti za recimo senior full stack dev.

Kolega prodaja kuhinje pa ima 1100, se en kolega 1000 v kuhinji, sosed 1200 v montazi soncnih celic : ) bratranc 1000 ciscenje dimnikov, se en sosed 1070 trgovina z avtodeli.

Ti primerjaš fizično delo z umskim in se ti zdi 20% višja plača že zadostno plačilo? Mogoče res, če delaš nekaj preprostega. In na slovenskem trgu, kjer so IT cene res nekje v podnu. Ker to zna tudi sosedov mulc, ki je ravno inštaliral svojo prvo igrico...


Firma je pravkar pripeljala nekih 400 itjevcev iz Indije na Norveško. Delajo za 5EUR\h + stanovanje in hrana. Dela se 10h \ dan.

Zgodovina sprememb…

McMallar ::

Temu lahko samo pritrdim - pogovarjaj se z enim indijcem, ki dela na helpdesku oz. na podobnem nivoju. Komunikacija je v 99% primerov katastrofalna, da ne omenjamo pisnega dela. Ko pa se pogovarjas z izobrazenimi ljudmi (poznam recimo diplomata in pa nekoga visje v managementu) pa je neprimerno boljse. Je pa res, da velika vecina vlece njihov naglas (kot ga tudi vecina Slovencev) in se moras temu privaditi.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:


Firma je pravkar pripeljala nekih 400 itjevcev iz Indije na Norveško. Delajo za 5EUR\h + stanovanje in hrana. Dela se 10h \ dan.

Malo morgen.

Če delajo na Norveškem, se morajo držati Norveških zakonov. Kar sem jaz srečal Indijcev, noben ni delal za 5 EUR/uro. In tzudi ne 10h/dan. Ker ne sme.

Na drugi strani pa tudi noben Norvežan ni tako butast da bi zaposlil te ljudi, ker so neuporabni.

Raje povej od kje ti info, razen iz tvoje domišljije.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
137 / 357
»»