» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
73 / 357
»»

Isotropic ::

"Ministerstvo za eksperiment"
kaj to pomeni?

ZaphodBB ::

FS? IT diplomanti? Ti to resno?

Ne razumem kaj si želel povedat/vprašat. Daj poskusi še enkrat.

30% je hudo masten zaslužek v kateri koli panogi, če nisi nekaj specifičnega ali pa hudo dober. ma splošno se na inžinirstvo profiti gibljejo nekje med 10 in 15%.

Nisi najbolje razumel. Pravim, da te firme od javne uprave dobijo zgolj 30% prihodkov, vse ostalo je gospodarstvo. V storitvah je 30% marža že bolj boga zadeva. Inženirji, ki za svoje storitve poberejo zgolj 10-15% so pa tudi bolj loleki. Oz. so Inženirji samo po titulah.

PrimozR ::

V bistvu sem ciljal na Mufasov post, ki si ga ti Quotal. Jaz pa potem tvojega 'napačno'. Govoril je, da FRI, FE, FS, FERI, FMF in ti sproducirajo 200+ potencialnih IT diplomantov. Ne predstavljam si, kako bi lahko FS sproduciral kakega potencialnega IT diplomanta, razen če ta diplomant na FS hodi zgolj iz užitka, IT-ja pa se uči na lastno pest.

Isotropic ::

ZaphodBB je izjavil:


Nisi najbolje razumel. Pravim, da te firme od javne uprave dobijo zgolj 30% prihodkov, vse ostalo je gospodarstvo. V storitvah je 30% marža že bolj boga zadeva. Inženirji, ki za svoje storitve poberejo zgolj 10-15% so pa tudi bolj loleki. Oz. so Inženirji samo po titulah.

no katere pa so te firme? ker par strani nazaj se je pisalo o takih, ki so 90% na drzavo prisesane.

noraguta ::

Isotropic je izjavil:

"Ministerstvo za eksperiment"
kaj to pomeni?

proste roke za "igranje" z kodo, designom, kar hočeš ... je bila takrat ponudba
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

ZaphodBB ::

no katere pa so te firme? ker par strani nazaj se je pisalo o takih, ki so 90% na drzavo prisesane.

To pišejo ljudje, ki nimajo pojma.

poweroff ::

Pogledaš v Supervizor in vidiš delež prihodkov iz sektorja država. In teh IT firm ni tako malo...
sudo poweroff

Isotropic ::

katerih, unih z 90% ali tistih z 30%? za prve vem, da jih je kar veliko ja:)
druge pa ne poznam lih toliko.

poweroff ::

Govorim o prvih, ja.
sudo poweroff

Mufasa ::

" Ne predstavljam si, kako bi lahko FS sproduciral kakega potencialnega IT diplomanta, razen če ta diplomant na FS hodi zgolj iz užitka, IT-ja pa se uči na lastno pest."

Primer človeka, ki je diplomiral iz FS šel v ameriko in pred kratkim svojo firmo Where prodal Ebayu za maljone? Mal bolj normalen pa je primer dveh prijateljev ki sta šla delat v elektro in sta tam sedaj praktično developerja.

IT diplomanti...seveda je blo mišljeno IT potencialni crnčuge

Invictus ::

Ni tako malo diplomantov FS v ITju.

Sam jih kar nekaj poznam. Pa so eni tudi razvijalci.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

Where, Inc. was founded in 2004 under the name uLocate Communications, Inc. by partners, Geoff Palmer, Frank Schroth, and Alan Phillips.

pukyplay ::

eo en realističen oglas za sistemskega administratorja. nota bene: 763 bruto je 560€ neto, praktično zakonsko predpisana minimalna plača. In bojo dobili nekaj 10 prijav za to delo
Opis del in nalog

servisiranje in montaža strojne in programske opreme,
podpora kupcem: tehnična podpora,
vzdrževanje opreme,
odprava napak, administracija in nadzor omrežja


Sramota,kaksen znesek. Sigurno iscejo strokovnjaka :)

WarpedGone ::

Čudno da ni zahtevana univerzitetna izobrazba.
Zbogom in hvala za vse ribe

BlueRunner ::

pukyplay je izjavil:

Sramota,kaksen znesek. Sigurno iscejo strokovnjaka :)


No, pa poglejmo kaj to obicajno pomeni v podjetju, ki je po slovensko "srednje veliko" (cca. 30 zaposlenih, SOHO za preostanek sveta).


servisiranje in montaža strojne in programske opreme,

Menjava RAM-a, obcasno potrebno prikljuciti zaslon, tipkovnico, misa in elektriko na kaksno novo PC Hand brand name kisto. Redne reinstalacije oken pri tajnici firme, ker ji je nov virus znova "pojedel" vse podatke na disku. Vsako leto tradicionalno iskanje cracka za MS Office, da bo delal se naslednje leto.

podpora kupcem: tehnična podpora,

Pomoc sefu z njegovim super-duper predlanskim prenosnikom, izbira racunalnika za njegovega mulca in pomoc racunovodkinjini hcerki (highlight of the day). Ko bo imel kaksen "kupec" (t.j. prijatelj sefa, ki ga je potrebno impresionirati) kaksno vprasanje o tem, zakaj mu ne dela faks masina, bos takoj zadolzen za tehnicno podporo pri tej tezavi.

vzdrževanje opreme,

Zaloga krpic za zaslone, brisanja kroglic za misi vec ni, je pa potrebno vsake toliko kupiti kaksno tortico DVD-jev ali pa zateziti Telekomu, da je racun izpred treh mesecev sedaj res placan in lahko priklopijo internet nazaj. Ce slucajno ne spada pod "servisiranje strojne opreme", tudi zamenjava kaksnega obcasno odlomljenega drzala za skodelice in kaksnega napajalnika pri modelu na koncu hodnika, ki "kao vec ne kadi" v svoji pisarni.

odprava napak, administracija in nadzor omrežja

Sef je na prenosniku vklopil num-lock, zato mu tipkovnica vec ne deluje, nekdo je s kaksnim P2P zasedel celoten promet in sedaj nikomur ne dela e-posta, iskanje "resnega rutarja" za 60EUR, ker je to toliko, kolikor je sef placal kolegu za tistega, ki ga ima doma in si mu ti sam (duh!) pred pol leta pojasnil zakaj je to najboljsi usmerjevalnik za njega.

Jp.

Strokovna izobrazba ni nujna. Bi pa priporocal rahlo zmesano osebo s trdo in debelo kozo. Prvi sicer ni nujno, je pa priporocljivo.

Je to vredno vec od 700 bruto? Po strokovni plati res ne. Po plati unicenih zivcev (ce si taksen tip), pa nekajkrat premalo.

Ziga Dolhar ::

Hehe - BlueRunner je lepo ilustriral, da je "sistemska administracija" na najbolj osnovnem nivoju lahko kaj hitro podobna nalogam (in odgovornostim) hišnika ali čistilk. Dokaj potrebno in dobrodošlo - a vsekakor ne nekaj, ki bi si že zgolj zaradi povezave z "računalniki" zaslužilo višji zaslužek.
https://dolhar.si/

Daedalus ::

No, pa poglejmo kaj to obicajno pomeni v podjetju, ki je po slovensko "srednje veliko" (cca. 30 zaposlenih, SOHO za preostanek sveta).


Zdaj pa vrži še poleg kako administracijo AD strežnika, skrb za backupe (OS, podatki), posodobitve, obnovitve/nabave licenc za programsko opremo, urejanje digitalnih arhivov (če je za to potreba)... Se nabere tudi kaj dodatnega dela, kot je samo brisanje praha s tipkovnic - to lahko počnejo tudi userji sami.

Je pa res, da za to ne rabiš full time človeka. Ampak nekoga na pogodbo, za par ur na mesec, znesek pa tam nekje okoli predlaganega za teh par ur. Aja, sam pol si pa že predrag...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BlueRunner ::

Daedalus je izjavil:

No, pa poglejmo kaj to obicajno pomeni v podjetju, ki je po slovensko "srednje veliko" (cca. 30 zaposlenih, SOHO za preostanek sveta).


Zdaj pa vrži še poleg kako administracijo AD strežnika, skrb za backupe (OS, podatki), posodobitve, obnovitve/nabave licenc za programsko opremo, urejanje digitalnih arhivov (če je za to potreba)...

Realnost Slovenije je, da se tega praviloma in pretezno ne pocne.

Invictus ::

Firma 30-tih zaposlenih sploh ne rabi svojih serverjev. Rabi samo mrežo in računalnike. Za to sploh ne rabiš posebej človeka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daedalus ::

Firma 30-tih zaposlenih sploh ne rabi svojih serverjev. Rabi samo mrežo in računalnike. Za to sploh ne rabiš posebej človeka.


Odvisno od dejavnosti, bi rekel. Pavšale sekat... je pa rahlo brezveze.

Realnost Slovenije je, da se tega praviloma in pretezno ne pocne.


Bo kr držalo. Čeprav imam vsaj nekaj precej drugačnih izkušenj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Tody ::

Firma 30 rabi vsaj mail server. Ali pa administratorja, ki bo skrbel za pozabljene passworde in odpiranje novi acc ter praznjenje polnih predalov. Plus vse ostale IT stvari ki so bile že gor naštete.

Gandalfar ::

Google Apps?

Isotropic ::

^^ haha
http://www.theregister.co.uk/2010/08/24...
ni sicer v evropi in ni google, ampak sploh ni vazno. ne vem zate, ampak jaz lahko brez racunalnika na sihtu samo v zrak gledam.

Mavrik ::

Saj a ni to za IT kader nekako samoumevno? Kaj pa ma tisti članek veze s tem?
The truth is rarely pure and never simple.

Isotropic ::

da se ni dobro slepo zanasati na karkoli v cloudu?

Mavrik ::

To je tudi samoumevno. Še vedno mi ni jasno kaj bi rad povedal - govorimo o firmah do okoli 30 ljudi, ki najemajo "tehnike" za praktično minimalca. Kateri od teh ljudi je za tako plačo sposoben držati uptime enih Google apps?
The truth is rarely pure and never simple.

Isotropic ::

mja, good point. res pa je, da ce zna vsaj za silo zakleniti winse (antivirus, brez ie, restricted user za tajnico), niti nima kaj veliko za biti narobe...

s tem, da to lahko naredi tudi one-time zunanji, on pa samo se vzdrzuje. za kaksne bolj orenk posege se pa spet poklice tega prvega za kaksno uro.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Gandalfar me prov zanima koliko ekonomistov (prodajalcev),tajnic,šefov, strojnikov, skladiščnikov želi administrirat google apps za svojo firmo :)

Ziga Dolhar ::

... al pa kok kvalificiranih IT-jevcev želi to počet ;-).
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

Resnici na ljubo ne niti AD okolja niti google apps nenaučijo na faksu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Gandalfar ::

Tody je izjavil:

Gandalfar me prov zanima koliko ekonomistov (prodajalcev),tajnic,šefov, strojnikov, skladiščnikov želi administrirat google apps za svojo firmo :)


Kaj pa se ma za bunit? Pac naklika tiste accounte.

Invictus ::

Niso Google Apss neka znanost ... Za to pa res ne rabiš IT-jevca.

Vsak pola pismen zna nastavit tiste emaile ... in ostale zadeve.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Vidim da ste vsi že delali v okoljih kjer vsak rad preživi še ekstra urico ali 3. V podjetju ki je 30 ali več ljudi in niso tech podjetje boš težko prepričal nekoga da bo moral še skrbet za nekaj kar ni v opisu njegovih nalog.

BlueRunner ::

Tody je izjavil:

Vidim da ste vsi že delali v okoljih kjer vsak rad preživi še ekstra urico ali 3. V podjetju ki je 30 ali več ljudi in niso tech podjetje boš težko prepričal nekoga da bo moral še skrbet za nekaj kar ni v opisu njegovih nalog.

Zato pa imas studentske napotnice. Potem pa, ko ugotovis, da potrebujes enega bolj "resnega" pa dobis ven taksno ponudbo za delo.

Daedalus ::

Zato pa imas studentske napotnice.


Pol pa v jok pa na drevo, ko na kišti, ki šera dokumente, crkne edini disk. Backupa pa ni. Sicer je en študent pred parimi letimi nekaj o tem govoril, vsi ostali za njim pa pač ne. Al pa še boljš. Backup sicer "je", sam ni noben par mesecev preveril, če dela/ali se izvaja. In pol pride restore, pa puff... nič od tega.

Kaj pa se ma za bunit? Pac naklika tiste accounte.


Pol pa pogrunta, da ne ve, kaj je to MX:)) Resno ljudje, ni neka znanost v tem. Čisto vsaka tajnica pa tudi ni sposobna skup spravit vseh zahtev za ene gugl appse poštimat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

c00L3r ::

Vse je super in enostavno, dokler ne gre kaj narobe :) Takrat potem vidiš kak kader imaš. Dober računalničar/sistemec/informatik bo pripravljen za "worst case scenario" in bo v nekaj urah vzpostavil delujoče stanje. Če pa imaš nekoga zaposlenega za minimalca in še po možnosti menjuješ računalničarja relativno pogosto, pa lahko samo upaš, da ne bo (spet) kaj odpovedalo.

BlueRunner ::

Daedalus je izjavil:

Zato pa imas studentske napotnice.


Pol pa v jok pa na drevo, ko na kišti, ki šera dokumente, crkne edini disk. Backupa pa ni. Sicer je en študent pred parimi letimi nekaj o tem govoril, vsi ostali za njim pa pač ne. Al pa še boljš. Backup sicer "je", sam ni noben par mesecev preveril, če dela/ali se izvaja. In pol pride restore, pa puff... nič od tega.

Da, seveda. Kako pa mislis, da prides v taksno splosno oceno stanja.


Daedalus je izjavil:

Kaj pa se ma za bunit? Pac naklika tiste accounte.

Pol pa pogrunta, da ne ve, kaj je to MX:)) Resno ljudje, ni neka znanost v tem. Čisto vsaka tajnica pa tudi ni sposobna skup spravit vseh zahtev za ene gugl appse poštimat.

Pise mu v pomoci kaj mora naklikati na vmesniku za managed DNS. Razen, ce si mislil, da je taksen "cudezno" sposoben upravljati lasten DNS. Z uporabo kaksnega ISC Bind, po moznosti. No, sicer pa lahko skupaj z Apps-i poklikas tudi najem domene in si prihranis klikanje vsaj po enem vmesniku.

fosil ::

Tudi če je tajnica razgledana in bi znala naklikat, je stvar v tem, da verjetno niti ne ve da obstaja google apps, oziroma kaj naj bi to bilo.
Treba je razumet, da stvari ki so večini tukaj na forumu samoumevne, večini drugih ljudi niso.
Tako je!

pukyplay ::

Je pa vseeno fajn da so visino plače vkljucili v oglas,skoda da vsi to ne delajo.Drugace pa DELL isce taprave sistemce,za Jugovzhodno Evropo ce koga zanima,plača verjetno visja kot 700 evrov bruto.Iscejo pa preko linkedina

Dell as the key leader in the IT field is looking for news talents.

We have newly created opportunities in pur Technical Support Team (server + storage) to reinforce our European team.

Is it possible that someone in your network might be interested in this dynamic position? I'm happy to share a more detailed position description, and I'd greatly appreciate any leads.

Thank you,
...

BlueRunner ::

fosil je izjavil:

Tudi če je tajnica razgledana in bi znala naklikat, je stvar v tem, da verjetno niti ne ve da obstaja google apps, oziroma kaj naj bi to bilo.
Treba je razumet, da stvari ki so večini tukaj na forumu samoumevne, večini drugih ljudi niso.

Neumnost. Tajnica ne rabi nic vedeti, to je sef videl, ko je podpisoval pogodbo za svoj nov telefon.

Treba je razumet, da nekatere za poslovanje osnovne stvari vec nimajo zveze z malikovanjem silicijevih bogov ali pa skrivanjem za momljajocimi govori o kompleksnih sistemih.

Imajo vsi to? Seveda ne. Ali se vsi zavedajo obstoja teh resitev? Seveda tudi ne. Ampak ne si misliti, da je to neko "posveceno" vedenje nekih "svecenikov", ker to ni.

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Ne gre za posvečenost, ampak preprosto zato, da če te določeno področje ne zanima takih stvari niti ne registriraš.
Lahko da je recimo prejšnji mesec prišlo na trg eno super novo zdravilo za holesterol, ampak jaz tega ne vem.
Ali pa da je recimo sedaj na trgu nov revolucionaren menjalnik za kolesa.
Čeprav se občasno vozim s kolesom, jaz česa takega sploh ne bi registriral.

Pa vzemimo situacijo, da imamo v firmi eno službeno kolo.
Šef je nekje zasledil ta novi super menjalnik, se boš javil da ga boš ti vgradil, čeprav nimaš pojma o kolesih?
To seveda pomeni tudi, da si boš moral umazat roke vsakič ko bo šlo s tem menjalnikom kaj narobe.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

BlueRunner ::

Zato pa imas paketno prodajo. Gospod, ste vedeli, da imamo sedaj tudi to in to. Zadosca. Reklamireanje teh resitev obstaja in sam zato, ker ti in jaz nisva cilj taksnega oglasevanja, se ne pomeni, da ga ni, ali pa, da se to ne prodaja.

Razen, ce si mislil, da microsofti in googli tega sveta naredijo svojo super duper resitev, potem pa krizem rok cakajo, da jih bo morda kdo zagledal in potem se morda pofirbcal kaj to je.

Bolj banalno od tega, da to kupis v paketu za svoje poslovne telefone, pa ne gre. In ce ima to tvoj podjetniski kolega, te bo ze pomatral firbec kaj to je in kaj to ni. Sploh, ce ima boljsi avto od tebe.

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Samo če ti kupiš google apps pri simobilu potem ti to dejansko outsurcas, tega ne počne več tajnica zastonj, ampak nekomu plačuješ da ti to vzdržuje.
In ti potem oni naklikajo račune in ko kaj ne dela kličeš njih.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

BlueRunner ::

In ce svoji "deklici za vse" reces, da naj uredi se to, ker Simobilu pac ne bos placal tistih nekaj EUR vec, bo to pac to.

Nobene metafore niso potrebne, nobena filozofija. Ljudje imajo Okna, ker jih ima cel kup drugih. Ljudje imajo Office, ker ga ima cel kup drugih. Ljudje imajo Birokrata, ker ga ima cel kup drugih. Na koncu ima tudi vedno vec ljudi stvari v oblaku, ker... glej ga zlomka, se jih reklamira in prodaja na veliko... in jih ima tudi vedno vec drugih.

Vse to vrzes enemu, naj ti vzdrzuje. Najprej kaksen kolegov sine, ku mu placas preko napotnic, po prvem razsulu kaksen faliran student FRI, ki spoka ob prvi priliki (ce je vsaj minimalno sposoben), po odhodu tega pa zavnes pocasi objavljati oglase zgornjega tipa.

Nic fancy na temu. Veliko naj je bilo v svoji karieri vsaj enkrat na vsaj eni izmed teh stopnick. Kot je ziga rekel. Samo zato, ker sem sposoben sam opraviti to ali ono "hisnisko" opravilo na racunalniku, to se ne pomeni, da ima smisla, da to se naprej pocnem.

ABX ::

Žalostno je, da vsakič ko želiš jit na višjo stopničko v teh hierarhiji moreš dat odpoved in menjat službo.

Sicer ne vem zakaj jokam, to sem redno počel, ampak ker zdaj se imam super kjer sem bi rad da cel svet okoli mene začne razmišljat drugače. Fuck :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BlueRunner ::

V majhnem ne-IKT podjetju je biti "sistemc in deklica za vse" najvisja stopnicka, ki jo lahko dosezes v IKT karierni poti. To, da je to hkrati tudi najnizja in zacetna stopnicka, res ne pomaga.

V IKT podjetju bi tipicno moral imeti moznosti za napredovanje bodisi v sirino, bodisi v visino. Niso pa vsa podjetja taksni texbook primerki. Tako, da za oceno perspektivnosti potrebujes tudi realno oceno v kaksnem podjetju sploh si. Kar sploh ni enostavno.

Najvecja napaka, ki pa sem jo bil tudi sam kriv (bad me!) je pa to, da gres v podjetje kot npr. "sistemc" in z racunico, da bos v nekem doglednem casu v letih napredoval do vodje oddelka sistemcev. Kruta resnica je, da praviloma (dam roko v ogenj za 99% in vec primerov) ne bos. Ce si dober "sistemc", te to delo verjetno veseli in biti vodstveni kader pomeni, da se bos temu moral odpovedati. Ce si slab sistemc, pa v konkurenci boljsih ne bos imel sanse kamorkoli napredovati, da bi lahko upal na to, da te bi kdo opazil kot "dobrega managerja". Je pa to izgleda lekcija, ki sem jo vsaj jaz moral dati skozi, da sem ugotovil kaj me res zanima in za kaj sem sploh sposoben. Vse to pa samo zato, ker sem vcasih mislil, da moras biti "manager", da lahko zasluzis vec.

jype ::

ABX> Žalostno je, da vsakič ko želiš jit na višjo stopničko v teh hierarhiji moreš dat odpoved in menjat službo.

Saj ni treba vedno. Zgolj dokler delaš za ljudi, ki bodisi ne razumejo, bodisi nočejo zaradi drugih vzgibov.

ABX ::

BlueRunner je izjavil:

ker sem vcasih mislil, da moras biti "manager", da lahko zasluzis vec.


To sem pri sebi že dosti časa nazaj razčistil in tudi 2x večja plača me ne bi zanimala. Sem sistemc in ne bom nikoli vodaj oddleka, me ne zanima.

Bolj mi gre na živce to da ti samo nalagajo delo, nikoli pa ne dobiš ponudbo za novo delovno mesto (recimo SQL majster). V drugih oddelkih mislim da je to bolj pogosta praksa, kjer če ni napisano v tvoji pogodbi da določeno delo pokrivaš, ga tudi ne boš.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

videc ::

Meni je pa bolj zanimivo to, da moraš kot IT-jevec "poznat" in "obvladat" vse. Me prav zanima, če je enako pri ekonomistih. Vsi obvladajo vse, od financ do ne vem česa še.
Konec koncev, če je za Google Apps zadosti ena tajnica, je potem tudi za finančno poslovanje, marketing, računovodstvo, ...

nekikr ::

Odvisno od položaja. Tako kot dober ITjevec pozna malo morje različnih stvari se tudi dober ekonomist spozna še na marsikaj drugega kot zgolj na nek osnovni task. Tudi dober vodovodar se spozna na marsikaj poleg osnovne montaže pipe.
««
73 / 357
»»