» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
270 / 357
»»

Geho ::

Invictus je izjavil:

Samo nekaj mi razloži...

Kako bo FURS ali inšpektorat za delo RS opravil inšpekcijski pregled pri "domnevnem delodajalcu" v tujini? Recimo v mojem primeru v UK? Bodo leteli tja? In kakšna pooblastila sploh imata ti dve inštituciji izven Slovenije?

Brez inšpekcijskega pregleda pač ne more biti kazni. Kadija tuži, kadija sudi >:D.

Saj ne rabi. Pogledajo samo tvoje izdane račune in poslovni/osebni račun in vidijo, da samo od enega dobivaš plačane račune. To je dovoljšen dokaz za to, da TI dobiš kazen. In če ne morejo potem kaznovati tujega podjetja, potem tebi naložijo še plačilo prispevkov in davkov za nazaj, kot da bi bil redno zaposlen. Njih boli patak od koga je denar, samo da se minus pokrije.

6bt9hmDwY ::

Hmm, morda ima Modri prav, da je to bolj mišljeno kot zaščita ranljivih s.p.jev, ne pa preganjanje s.p. z zloščenim oklepom, človek včasih kar ne pomisli na kakšne takšne scenarije. Sicer zakon, kot je napisan, tega ne definira dovolj eksaktno in ja, čist možno je, da tudi v Sloveniji kakšen s.p. dobi opozorilo od skrbne AAA (slovenske!) stranke, da naj pazi na strukturo prihodkov, da ne bo nepotrebnih sitnosti.

In potem pride Geho, ki spet postavi v pravo perspektivo, da te hoče FURS samo je*ati na vsakem koraku, ne glede na sijaj oklepa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

maticb492 ::

Invictus je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Ne vem na pamet ampak mislim da lahko padeš že na tem da imaš več kot 80% dohodka od ene stranke. Elementi delovnega razmerja so tudi če delaš po urah, če imaš dopust itd itd.

Ti to samo misliš, nimašp pa pojma.


Dobesedno zakon sem prilepil par postov kasneje, kaj več še hočeš?

6bt9hmDwY je izjavil:

Hmm, morda ima Modri prav, da je to bolj mišljeno kot zaščita ranljivih s.p.jev, ne pa preganjanje s.p. z zloščenim oklepom, človek včasih kar ne pomisli na kakšne takšne scenarije. Sicer zakon, kot je napisan, tega ne definira dovolj eksaktno in ja, čist možno je, da tudi v Sloveniji kakšen s.p. dobi opozorilo od skrbne AAA (slovenske!) stranke, da naj pazi na strukturo prihodkov, da ne bo nepotrebnih sitnosti.

In potem pride Geho, ki spet postavi v pravo perspektivo, da te hoče FURS samo je*ati na vsakem koraku, ne glede na sijaj oklepa.



Zakon je napisan zato ker so se ljduje zaposlovali preko SPja in vplačevali minimalno zdravstveno in pokojninsko, vlekli pa pač veliko višje cifre. Pa to je bilo par let nazaj, ker zdaj ni več čisto možno, ker so prispevki vezani nia dobiček lanskega leta.

Še jaz sem dobil, ko sem imel prvo ponudbo za šiht, ponudbo preko SPja, rekel je da nima dovolj denarja za pogodbo za nedoločen čas, lahko mi pa ponudi zaposlitev preko SPja, takrat sem seveda rekel ne hvala, ker mi ni bilo v interesu in nisem imel drugih stikov/strank.

Garantiram ti 100%, da so "zaposlene preko SPja" lovili v sloveniji, sploh ne vem kaj je point da se norčujete iz tega kar pišem, če vem da je dejstvo, mislim what the fuck? Moja mama je računovodkinja in pozna primere, in ne vem zakaj bi mi mama lagala glede kaj takšnega. Kot sem tudi že napisal NE VEM kako to izgleda če si "zaposlen preko SPja" za tujino.

Over & out, lahko ste pač prepričani v svoje, ampak kot ste sami napisali, inšpektor si lahko zakon interpretira isto kot si ga jaz...
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Invictus ::

maticb492 je izjavil:


Garantiram ti 100%, da so "zaposlene preko SPja" lovili v sloveniji, sploh ne vem kaj je point da se norčujete iz tega kar pišem, če vem da je dejstvo, mislim what the fuck?

V Sloveniji. A si dobil občutek da delamo za dober denar v Sloveniji preko s.p.?

maticb492 je izjavil:

Moja mama je računovodkinja in pozna primere, in ne vem zakaj bi mi mama lagala glede kaj takšnega. Kot sem tudi že napisal NE VEM kako to izgleda če si "zaposlen preko SPja" za tujino.

Če je pa mama rekla, pa že drži. Hojs varianta... Slovenski računovodje so sploh biser inteligence, ne zaupam nobenemu. Cel kup napačnih tolmačenj, sploh ko je prišel normiranec ven.

No, enemu že, ampak je že na stopnji davčnega svetovalca z izpiti.

Dokler slovenski računovodja ne bo kazensko odgovoren za sranje, ki ga poroča FURSu, potem ga jaz ne rabim.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

6bt9hmDwY ::

maticb492 je izjavil:

Garantiram ti 100%, da so "zaposlene preko SPja" lovili v sloveniji, sploh ne vem kaj je point da se norčujete iz tega kar pišem, če vem da je dejstvo, mislim what the fuck? Moja mama je računovodkinja in pozna primere, in ne vem zakaj bi mi mama lagala glede kaj takšnega. Kot sem tudi že napisal NE VEM kako to izgleda če si "zaposlen preko SPja" za tujino.

Over & out, lahko ste pač prepričani v svoje, ampak kot ste sami napisali, inšpektor si lahko zakon interpretira isto kot si ga jaz...

Oprosti, po nepotrebnem se vznemirjaš, se ne norčujem iz tebe ampak iz sklicevanja na nepopolno definirajoč zakon z dodatnimi referencami nekih namenskih poznanih strani.

Kakšen konkreten je bil scenarij 'zaposlenih preko SP-ja', ki je bil predstavljan, če že o tem polemizirano, stvar predstavi tisti, ki prinese 'na mizo' v debato. Tudi ne velja v takšni obliki, čeprav je mogoče stvar zlorabljati ampak kar tako pa te tudi ne 'obesijo' na trgu.

Kot rečeno, izraz 'dlje trajajoče' interepretira polagalec ploščic, prodajalec v trafiki, računalničar, vodovodar in še kak kader različno in tu mora biti zapisana jasna distinkcija, ki pa je ni, in je potem odvisno od inšpektorja, ki ga država formalno pooblašča, da te kaznuje, čeprav stvari ne razume, ne inšpektor in ne država. To je prva stvar. Druga stvar je, da še nisi ničesar dodal glede lastništva sredstev takšnega podjema in lokacije pisarne, tokrat govorimo v kontekstu te teme.

PS: Over&out ni rabljen pravilno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

maticb492 ::

Invictus je izjavil:


V Sloveniji. A si dobil občutek da delamo za dober denar v Sloveniji preko s.p.?


V zakonu ni definirano ali je to tujina ali slovenija nikjer. Kot rečeno pa NE POZNAM primerov za tujino, tako da za to ne bom nič trdil.

6bt9hmDwY je izjavil:


Kakšen konkreten je bil scenarij 'zaposlenih preko SP-ja', ki ti je bil predstavljan, če že o tem polemizirano, stvar predstavi tisti, ki prinese 'na mizo'. Tudi ne velja v takšni obliki, čeprav je mogoče stvar zlorabljati, ampak kar tako pa te tudi ne obesijo na trgu.


Seveda se zlorablja, zato ker je "delodajalec" vesel, da se te lahko znebi na lažji način in povečini je za isti neto znesek njemu ceneje. Recimo par let nazaj je sodelavec šel iz naše firme delat "preko spja" za neko firmo tu v MB, dobival je 2300EUR na mesec, če računaš koliko je to bruto plača je pač tistega jurja pa nekaj čez, če pa preko spja ti pa ostane malo več, na pamet rečeno mislim da 1800EUR. Tako da je on vesel, ker dobi toliko več, delodajalec mu pa plačuje skoraj 2 jurja manj kot bi moral bruto bruto za njegov isti znesek na zaposlitvi.


V tujini so zneski pač višji jasno, ampak tudi Invictius bi dobil "samo" cca. 4-5 jurjev neto vsak mesec če bi bil redno zaposlen (10k bruto = 5167EUR neto z osnovno olajšavo). In to je iz perspektiva države slabše, ker dobijo manj davkov ne, mislim da je to jasno?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

BigWhale ::

6bt9hmDwY je izjavil:

In potem pride Geho, ki spet postavi v pravo perspektivo, da te hoče FURS samo je*ati na vsakem koraku, ne glede na sijaj oklepa.


A je res tako tezko razumeti, da FURS ne jebe ljudi na vsakem koraku samo kr tko zaradi lepsega? Imamo doloceno zakonodajo, ki jo je pac treba upostevati in zakonodaja trenutno pravi, da kot s.p. ne smes delati za nekoga (pa naj bo to stranka iz Slovenije ali pa iz tujine), ce se za to sodelovanje potem izkaze, da ima elemente delovnega razmerja.

Hkrati pa FURS poskusa scititi tudi manjse s.p.-je, ki jih delodajalci na tak nacin izkoriscajo.

To ni ali-ali sistem. :)

6bt9hmDwY ::

BigWhale je izjavil:

ce se za to sodelovanje potem izkaze, da ima elemente delovnega razmerja.

Prosim, naštej jasno, kaj so elementi delovnega razmerja, da razčistimo s tem.

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Dokler slovenski računovodja ne bo kazensko odgovoren za sranje, ki ga poroča FURSu, potem ga jaz ne rabim.


O cem tocno zdaj govoris? Saj racunovodja je kazensko odogovoren za stvari, ki jih oddaja.

6bt9hmDwY ::

maticb492 je izjavil:

Seveda se zlorablja, zato ker je "delodajalec" vesel, da se te lahko znebi na lažji način in povečini je za isti neto znesek njemu ceneje. Recimo par let nazaj je sodelavec šel iz naše firme delat "preko spja" za neko firmo tu v MB, dobival je 2300EUR na mesec, če računaš koliko je to bruto plača je pač tistega jurja pa nekaj čez, če pa preko spja ti pa ostane malo več, na pamet rečeno mislim da 1800EUR. Tako da je on vesel, ker dobi toliko več, delodajalec mu pa plačuje skoraj 2 jurja manj kot bi moral bruto bruto za njegov isti znesek na zaposlitvi.

V tujini so zneski pač višji jasno, ampak tudi Invictius bi dobil "samo" cca. 4-5 jurjev neto vsak mesec če bi bil redno zaposlen (10k bruto = 5167EUR neto z osnovno olajšavo). In to je iz perspektiva države slabše, ker dobijo manj davkov ne, mislim da je to jasno?

Torej, po tvoji logiki, so s.p. ji goljufi, ki morajo zaslužiti manj ali največ toliko kot redno zaposlen, da država ne bo oškodavana, čeprav država sama dovoljuje pojav s.p. in normirancev in to? K sreči zakon zaenkrat tega ne pogojuje, ko pa bo (in izgleda, da bo na splošno atmosfero v temi), bomo stvari preoblikovali.

BigWhale ::

6bt9hmDwY je izjavil:

BigWhale je izjavil:

ce se za to sodelovanje potem izkaze, da ima elemente delovnega razmerja.

Prosim, naštej jasno, kaj so elementi delovnega razmerja, da razčistimo s tem.


Teh elementov je vec in so lahko razlicni od primera do primera. Delas samo za eno stranko, s pogodbo za nedolocen cas? To je lahko ze en element. Mogoce delas z eno stranko in pogodbe podaljsujete vsake pol leta? Potem je vazna tudi vsebina pogodb. Stranka ti je kupila opremo za delo? Delas v prostorih, ki jih placuje stranka?

Zdaj ne vem, a se samo sprenevedate tolk in se namerno delate, da teh reci ne razumete al je to res tolk tezko razumeti?

maticb492 ::

6bt9hmDwY je izjavil:


Torej, po tvoji logiki, so s.p. ji goljufi, ki morajo zaslužiti manj ali največ toliko kot redno zaposlen, da država ne bo oškodavana, čeprav država sama dovoljuje pojav s.p. in normirancev in to? K sreči zakon zaenkrat tega ne pogojuje, ko pa bo (in izgleda, da bo na splošno atmosfero v temi), bomo stvari preoblikovali.



A sploh ti razumeš point kje se to zlorablja? Ko prideš na razgovor in ti dobesedno rečejo da boš zaposlen preko SPja, z predpostavko da boš delal samo za njih? To državi NI VŠEČ in se kaznuje, pri nas v Sloveniji zako SPjevca, kot podjetje, ki to dela. Kaj si jaz mislim je absolutno irelevantno.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

6bt9hmDwY ::

BigWhale je izjavil:

Teh elementov je vec in so lahko razlicni od primera do primera. Delas samo za eno stranko, s pogodbo za nedolocen cas? To je lahko ze en element. Mogoce delas z eno stranko in pogodbe podaljsujete vsake pol leta? Potem je vazna tudi vsebina pogodb. Stranka ti je kupila opremo za delo? Delas v prostorih, ki jih placuje stranka?

Zdaj ne vem, a se samo sprenevedate tolk in se namerno delate, da teh reci ne razumete al je to res tolk tezko razumeti?

Ne, zakaj bi se sprenevedal? Jaz res ne poznam tega, kje so razmejitve, ker morajo biti jasno definirane v zakonu. Nekatere stranke ti kupijo opremo, ker samo z njihovo smeš v njihov vpn. Nabavi ti tudi licence za delo. Nekatere ti ne, ti samo dajo vpn dostop in to je to. Pogodbe podpisujemo vsake pol leta, aneksi morebiti podaljšajo. Če je dobro in pravočasno plačujoča stranka, bi jaz podaljšal do penzije, kar tudi menda nakazujejo ampak se bo potrebno preoblikovati (bo zaposlitev drugih dovolj?) potem, kar je malenkost, so pa pač določene inconveniences.

maticb492 je izjavil:

A sploh ti razumeš point kje se to zlorablja? Ko prideš na razgovor in ti dobesedno rečejo da boš zaposlen preko SPja, z predpostavko da boš delal samo za njih? To državi NI VŠEČ in se kaznuje, pri nas v Sloveniji zako SPjevca, kot podjetje, ki to dela. Kaj si jaz mislim je absolutno irelevantno.

Ti razumeš, da pišeš v temi Plače v IT industriji? IT? Res je, s.p. ne dobi plače direktno, to se pa res strinjam. Tebi pa (resnično) predlagam, da takšne, morda upravičene, pomisleke 'prijavljaš' na pravem mestu in IT panoga to v veliki meri ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

maticb492 ::

6bt9hmDwY je izjavil:


Ti razumeš, da pišeš v temi Plače v IT industriji? IT? Res je, s.p. ne dobi plače direktno, to se pa res strinjam. Tebi pa (resnično) predlagam, da takšne, morda upravičene, pomisleke 'prijavljaš' na pravem mestu in IT panoga to v veliki meri ni.



Smo že zdavnaj off topic, in dejansko nisem začel off topic-a jaz, hehe.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

BigWhale ::

V zakonih je precej stvari, ki niso popolnoma jasno definirane. Zato ker ne morejo biti, ker se primeri med seboj ponavadi razlikujejo. Obstoj elementov delovnega razmerja se ugotavlja pri vsakem primeru sproti. Tega res ni tezko razumeti. Tako kot se okoliscine preverjajo pri vseh drugih krsitvah zakonov, taksnih in drugacnih. Se jebena omejitev hitrosti na cesti ni zabetonirana s popolnoma fiksno stevilko v zakonu.

6bt9hmDwY ::

maticb492 je izjavil:

6bt9hmDwY je izjavil:


Ti razumeš, da pišeš v temi Plače v IT industriji? IT? Res je, s.p. ne dobi plače direktno, to se pa res strinjam. Tebi pa (resnično) predlagam, da takšne, morda upravičene, pomisleke 'prijavljaš' na pravem mestu in IT panoga to v veliki meri ni.



Smo že zdavnaj off topic, in dejansko nisem začel off topic-a jaz, hehe.

Jaz, oprosti, poznam samo svoje primere iz IT panoge, ki so, kolikor je končno BigWhale navedel, povečini super legit ali pa delno občasno in v resnici problemov ni. Problematike drugih področij veliko premalo poznam, da bi lahko komentiral. Če pa bi me mlada inšpektorica (vem dobro, kdo je) povabila na izjasnitev dejstev, pa bi ji plačal še kosilo in ni nujno, da bi se tam končalo glede razlag.

BigWhale je izjavil:

V zakonih je precej stvari, ki niso popolnoma jasno definirane. Zato ker ne morejo biti, ker se primeri med seboj ponavadi razlikujejo. Obstoj elementov delovnega razmerja se ugotavlja pri vsakem primeru sproti. Tega res ni tezko razumeti. Tako kot se okoliscine preverjajo pri vseh drugih krsitvah zakonov, taksnih in drugacnih. Se jebena omejitev hitrosti na cesti ni zabetonirana s popolnoma fiksno stevilko v zakonu.

Torej smo, izgleda, porabili zadnjih X ur čisto neproduktivno, ker to vse vemo, samo neke nedoločene stvari so se privlekle v debato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

maticb492 ::

Dejstvo je da je elemente delovnega težko dokazovat (sploh ne vem kako bi to zigeldalo "da delo poteka neprtrgano", mogoče bi bil JIRA board kot dokaz na sodišču), in kogar so v sloveniji lovili so bile programerske firme, ki so imele recimo 30 programerjev, pa vsi "preko SPja" zaposleni. Torej navidezno niso imeli nobenega zaposlenega, v pisarni je bilo pa 30 fantov.

Da bojo začeli lovit ali dobili naprimer nekoga, ki dela za tujino pri sebi doma... to pa ne vem kakšne so šanse, verjetno zelo zelo majhne, razen če ti je sosed fouš in te prijavi ter so te dolžni preverjat.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

6bt9hmDwY ::

maticb492 je izjavil:

Da bojo začeli lovit ali dobili naprimer nekoga, ki dela za tujino pri sebi doma... to pa ne vem kakšne so šanse, verjetno zelo zelo majhne, razen če ti je sosed fouš in te prijavi ter so te dolžni preverjat.

Sosed ni favš, ker ne poveš, če pa daš novo fasado gor pa inox ograje, pa SE pa Teslo X pred bajto, pa bo že postal nejevoljen, ker, jebiga, tak zblojen narod smo, da moramo biti v vsi revščini.

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

Invictus je izjavil:

Dokler slovenski računovodja ne bo kazensko odgovoren za sranje, ki ga poroča FURSu, potem ga jaz ne rabim.


O cem tocno zdaj govoris? Saj racunovodja je kazensko odogovoren za stvari, ki jih oddaja.

Ne ni.

Za finančne podatke FURSu je odgovoren prokurist podjetja. Ki potem lahko civilno toži računovodjo.

Če bi bili računovodje kazensko in odškodninsko, ne bi stali 20 EUR/mesec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Cupakabra123 ::

Glede na pisarije na zadnjih straneh sem srecen da nimam S.P. Se mi ne bi niti podrazno dalo ukvarjati z vsemi temi zakoni in kako jih obiti.

Invictus ::

Cupakabra123 je izjavil:

Glede na pisarije na zadnjih straneh sem srecen da nimam S.P. Se mi ne bi niti podrazno dalo ukvarjati z vsemi temi zakoni in kako jih obiti.

Saj večina s.p.jev delamo po zakonu. Ni nobenih obvodov, ker se pri tem sistemu ne splačajo...

O.K. nekaj jih je, ampak ne bo o tem tukaj :P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

6bt9hmDwY ::

Evo, vidita zdaj, BigWhale in matic, Cupakabro ste preplašili, pa so stvari čisto enostavne. S tem ne bo izpolnil svojega poslanstva in bo vsako leto do penzije imel podvojeno plačo in bo srečen. Tudi jaz bi bil.

Invictus je izjavil:

Če bi bili računovodje kazensko in odškodninsko, ne bi stali 20 EUR/mesec...

Čeprav stvari urejajo računovodje, je priporočljivo preveriti vse stvari, še posebej, ker včasih kak zakon nepravilno interpretirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

Invictus ::

6bt9hmDwY je izjavil:


Torej, po tvoji logiki, so s.p. ji goljufi, ki morajo zaslužiti manj ali največ toliko kot redno zaposlen, da država ne bo oškodavana, čeprav država sama dovoljuje pojav s.p. in normirancev in to? K sreči zakon zaenkrat tega ne pogojuje, ko pa bo (in izgleda, da bo na splošno atmosfero v temi), bomo stvari preoblikovali.

Taktika fovšljivcev...

Drugače smo pa ITjevci ta normiranec grdo izkoristili, ker v osnovi ni bil namenjen nam, ampak zaposlenim v javni upravi. Nekaj dokazov:

- Limit popoldanca je 50k. V javni upravi lahko šef brez soglasja nadrejenega potrjuje račune do 4k. 12 x 4k je 48k. Ajde, fali 2 jurja.
- Javna uprava nima konkurenčne klavzule. Zato si storitve iz enega zavoda v drugega zaračunavajo preko normiranega s.p. In si dajejo račune en drugemu. Škoda, kerni več Supervizorja...
- Davek je bizarno majhen.
- Malenkost doplačila prispevkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

6bt9hmDwY ::

Invictus je izjavil:

Drugače smo pa ITjevci ta normiranec grdo izkoristili, ker v osnovi ni bil namenjen nam, ampak zaposlenim v javni upravi.

Govori zase :-) Če je nekaj ugodnost dovoljena in kvalificiraš za pridobitev, si negospodaren, če je ne pridobiš.

Invictus ::

Izkoristili bi moral dati v navednice...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tony1 ::

Smurf je izjavil:

Erm.. tudi, ce delas za tujo firmo ti FURS lahko ugotovi elemente delovnega razmerja.


O tem si enkrat v tej temi že pisal. Ampak še vedno vse kaže, da takega primera v RS še ni bilo.

Seveda pa ne govorimo o primerih, kjer se dela za lokalno podružnico tuje firme ali prej omenjen primer, ko tuja firma v RS najame poslovni prostor, kjer dela več Slovenskih s.p.jev.

hendriks ::

Glede na to, da čedalje več IT-jevcev dela preko S.P. za tuje startup firme, kjer ponujajo 100K+ letne plače je za to, da ne prideš na radar FURSA potrebno naslednje:
- opremo (če lahko) si kupiš sam
- najameš co-working space da ravno nisi skozi doma
- podjetje za katerega delaš prosiš, da ti enkrat izstavi račun za 5K, enkrat za 7K ipd. (in potem to rotiraš vsako leto)
- vmes narediš še kakšen posel za kakšno drugo podjetje

Sem zadel?

TheBlueOne ::

6bt9hmDwY je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Pri marsicem odlocajo sodisca glede na pravno podlago in glede na dokaze. Pise, da je najmanj 80% letnih dohodkov od enega narocnika, torej lahko predvidevas, da postopke najlazje zacnes po enem letu. Skratka meni deluje, da gledajo predvsem skozi letni davcni cikel.

Kako pa bi ti pisal zakon? Tukaj racunaj, da so to bonboncki za s.p.je, da so lahko konkurencni tavelikim. Ce lahko vsakega stisnes v s.p., potem bi se v to se bolj sililo. Sploh pa kaksna je preksa? Da ni bolj v stilu, da s.p.jevec lahko tozi delodajalca, kot pa da te lovi davcna, ce imas premalo strank, ti pa isces probleme, kjer jih prakticno ni.

Komaj zdaj vidim tvoje sporočilo, oprosti, jaz vidim probleme v slabo napisanem zakonu... Pa da se jaz grem nazaj zaposlit, po mojem me infarkt od stresa. Kolikor pa se mi zdi, davčni je glih en k*, če se naročnik in izvajalec strinjata s sodelovanjem, četudi gre za navidez konflikt z zakonom.


Ni tako enostavno. Pogodbe pac morajo biti legalne, da onemogocis izsiljevanje. To je pac nek normativ, ki je na sreco mozen v razvitih drzavah.

V tem primeru je tu verjetno zascita za delavce katere podjetja silijo v s.p. in s tem zaobidejo celotno zakonodajo okoli relacije med podjetjem in zaposlenim. Okoliscine glede tega kako in kaj pa seveda obravnava sodisce, ker imas lahko razlicne situacije. Samo na grobo, lahko vzames kot prispodobo, ker nisem nek pravnik.

1.) Delodajalec delavca skozi ultimat prisili v s.p., ceprav dela enako delo --> delavec prijavi delodajalca, sodisce ugotovi, da je bil ze prej tam zaposlen in dela enako, torej bi moral biti klasicno zaposlen.
2.) S.p. se prijavi na razpis podjetja s katerim prej ni imel nobene veze. Podjetje vzame storitve, s.p. pa potem tozi podjetje, da je imel z njimi vec kot 80% posla in bi ga morali zaposliti. V tem primeru je situacija podobna ampak so okoliscine kaj drugega, posebej, ce narocnik nima pojma koliksen % je delal z njimi.

Ce bi bila potem pravna praksa na sodiscu taka, da bi velika vecina z njo bila zadovoljna, ti zakonov ni treba spreminjati. Ohlapno zapisan zakon bi v primeru, ki sem ga podal bil bolj pravicen. Potem pa pride vprasanje stevilka dva, ki pa je ali zakon zakomplicirati, da tehnicno bolj natancno pokriva podrocje. Verjetno je cilj enostavnost in kompliciras, ce se v praksi ne obnese.

marska83 ::

Kako lahko najbolj enostavno urediš da te zaposli ameriška firma, delaš iz Slovenije?

Predvidevam da pri tem rabiš delovno vizo... Si sploh ne predstavljam kako to sploh spelješ...

user4683 ::

Odpreš doo in še naprej pogodbeno sodeluješ z istim podjetjem - na povsem enak način kot prej, samo da je sedaj volk sit in koza cela.

TheBlueOne ::

Tam verjetno ne potrebujes vize, ker je za potovanje. V sloveniji pa bos moral oddati dohodniko, ker si rezident.

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Ce si podjetje je morda res lazje.

marska83 ::

Ja znupy sej to mi je jasno da če si pravni subjekt (sp, doo) je to precej enostavno, pač podpišeš pogodbo o sodelovanju in pošlješ račun. Edino na tem mestu ne razumem zakaj bi bil doo drugače od sp-ja s stališča ekonomske odvisnosti, elementi delovnega razmerja...

Ja samo dvomim da američani prav enostavno prijavijo nekega tujca in sklenejo z njim delovno razmerje. No mogoče se pa motim.

user4683 ::

Ker po zakonu je ekonomsko odvisna oseba lahko samo fizična oseba (sp je tudi fizična oseba).

Pač zakonodajalec si je ta zakon verjetno zamislil kot zaščito fizičnih oseb, da jih delodajalec ne more prisiliti v tovrstno delovno razmerje. Na žalost nekaterim "zaposlenim" tovrstno "delovno razmerje" povsem odgovarja in si ga izrecno želijo, ampak se ga ne morejo posluževati (oz. hodijo po tankem ledu).

maticb492 ::

user4683 je izjavil:

Ker po zakonu je ekonomsko odvisna oseba lahko samo fizična oseba (sp je tudi fizična oseba).

Pač zakonodajalec si je ta zakon verjetno zamislil kot zaščito fizičnih oseb, da jih delodajalec ne more prisiliti v tovrstno delovno razmerje. Na žalost nekaterim "zaposlenim" tovrstno "delovno razmerje" povsem odgovarja in si ga izrecno želijo, ampak se ga ne morejo posluževati (oz. hodijo po tankem ledu).


Tole je verjetno najlepše zapisano oziroma povzeta debata zadnjih par strani ja :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

x3ca ::

user4683 je izjavil:

Odpreš doo in še naprej pogodbeno sodeluješ z istim podjetjem - na povsem enak način kot prej, samo da je sedaj volk sit in koza cela.

Kaksne pa so potem razlike v prihodkih? Predvidevam, da d.o.o. placa precej vec davka kot pa tiste 4%, ki jih normiran s.p.?

user4683 ::

Tudi doo je lahko normiran, je pa res da s preostankom denarja ne razpolaga prosto tako kot sp. Če si nato dobiček izplačaš, plačaš 27.5% davka. Pod črto in zelo zelo od oka torej si obdavčen cca 30%, če si daš minimalno plačo in izplačaš ves preostanek.

6bt9hmDwY ::

user4683 je izjavil:

Pač zakonodajalec si je ta zakon verjetno zamislil kot zaščito fizičnih oseb, da jih delodajalec ne more prisiliti v tovrstno delovno razmerje. Na žalost nekaterim "zaposlenim" tovrstno "delovno razmerje" povsem odgovarja in si ga izrecno želijo, ampak se ga ne morejo posluževati (oz. hodijo po tankem ledu).

Debelino ledu lahko izmerimo z jasno določenimi prvinami 'delovnega razmerja', ki niso dokumentirane, nekaj malega je navedel BigWhale. Če bi v nekem antivesolju meni prinesli predlog takšnega zakona v podpis, da gre v proceduro, bi ga zavrnil, ker pušča preveč veliko prostora različnim interpretacijam, je pa menda to Sloveniji stalnica, verjetno namerna - za vsak slučaj, da se lahko zavzame ustrezno stališče glede na kompatibilnost interesov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

thramos ::

Nekdo v tej temi je prvič v življenju bral slovensko zakonodajo. :))

Delovno razmerje definira ZDR1:

4. člen

(definicija delovnega razmerja)

(1) Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.

... kaj so elementi razmerja je torej bolj kot ne jasno. Interpretacija pa se seveda razlikuje od primera do primera.

Zdej da FURS utajo davkov nekaterih SPjev zazna, sankcionira ter da ukrep zdrži tudi na sodišču je zelo verjetno popolnoma res. Vprašanje pa je, v kakšnem deležu SPjev to počne oziroma uspe in pa kateri so tisti elementi razmerja, ki FURS razorožijo.

Smurf ::

user4683 je izjavil:

Tudi doo je lahko normiran, je pa res da s preostankom denarja ne razpolaga prosto tako kot sp. Če si nato dobiček izplačaš, plačaš 27.5% davka. Pod črto in zelo zelo od oka torej si obdavčen cca 30%, če si daš minimalno plačo in izplačaš ves preostanek.

Pa pred tem se d.o.o placa davek na dobicek (ki je 19% ali koliko ze).

dux ::

Da še jaz povem svojo izkušnjo.
Delal sem v UK nekaj let kot svetovalec (Business Intelligence), ko se je rodil otrok sem šel nazaj.
To je bilo še pred covid-om in poslovni model firme je da računa več za "on-shore" resource, tako da smo rekli dajmo probat in sem odprl s.p. za 3 mesece (toliko smo rekli da probamo).
Stranka je bila super zadovoljan, potem smo pa podaljševali po par mesecev in zdaj smo že skoraj na 6 letih, vedno račun na isto firmo.
Po njihovih zakonih ni problema, ker nisem davčni rezident, tukaj pa kot omenjeno ni povsem jasno.

Da sem samostojen gledam poizkušam nakazati tako:

    Menim se stvari neposredno s stranko (dopusti, scope dela in podobno) in ne z delodajalcem (consultancy).
    Ne delam internih stvari (managiranje, sales)
    Imel sem svoj prenosik, dokler ni bil dekret zaradi GDPR
    Sam si plačujem morebitne treninge & certifikate
    Delam tudi za druge stranke sem ter tja, ampak na rangu 10% letnega prometa, ker imam tukaj ~ 40 ur na teden zakupljenih
    Imam svojo spletno stran in domeno kot naj bi neka firma imela.


Do sedaj me ni še nihče nič vprašal glede sp. pa gledajo račune. Ko sem v UK zaprl bančni račun pa sem si nakazal v Slovenijo je bila poizvedba čez par mesecev. Isto, kot je HMRC poslal v Slovenijo moje dohodke za preteklo leto (v UK je davčno leto April/April).
Nekaj časa sem bil v dvomih glede statusa, zdaj pa se nekako ne sekiram več. Kolikor razumem računovodkinjo, so max davki, ki jih moraš plačati za nazaj 3 leta, je pa te stvari težko dokazovat, tako da v praski so zadovoljni s tem, da nehaš delat pa je mir.

Osebno poznam nekaj primerov slovensih firm, ki imajo 2 zaposlena in cca 10 s.p.-jevcev, ki delajo nepretrgoma že 8 let +, pa se ni nihče ob to obregnil. Tako da ocenjujem možnosti preiskave kot zelo majhne (če ni prijave, seveda).
Upanje je v nasih odlocitvah

6bt9hmDwY ::

thramos je izjavil:

(1) Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.

... kaj so elementi razmerja je torej bolj kot ne jasno. Interpretacija pa se seveda razlikuje od primera do primera.

Zdej da FURS utajo davkov nekaterih SPjev zazna, sankcionira ter da ukrep zdrži tudi na sodišču je zelo verjetno popolnoma res. Vprašanje pa je, v kakšnem deležu SPjev to počne oziroma uspe in pa kateri so tisti elementi razmerja, ki FURS razorožijo.

No, torej, je freelancer dovoljen ali ne? Freelancer se prostovoljno (kljukica) vključi v delovni proces naročnika (kljukica), za plačilo (ne pa za kikirikije) (kljukica), osebno (kljukica) in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom naročnika. (kljukica, ne ravno nepretrgoma, pač v običajnih urah delovnega procesa in za čas trajanje pogodbe). Fakture izdaja mesečno, lahko bi pogosteje, tudi redkeje (kljukica).

Same kljukice! Ampak kaj - thramos, freelancer nedovoljen ali dovoljen v Slovenji in v EU? Kako to? Kaj ne štima tule?

PS: Moram tudi reči, da delaš po navodilih naročnika, v smislu, naredi nam to in to, integriraj, dokumentiraj. To je bilo po navidlih in nadzoru (CI/CD, unit tests, integracijski testi, end to end testi) naročnika.

Glede na ZDR1, freelancer ne sme obstajati! Pa vendarle! In ne samo v Slovenji!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

thramos ::

Odvisno - nekatere kljukice niso samoumevne. Če se vključiš v delovni proces na enak način, kot bi se zaposleni, potem ne gre za freelancanje. Večina razlik pa je verjetno na zadnjih točkah, torej nepretrganost, navodila in nadzor, kjer se freelancerji ponavadi bistveno razlikujejo od zaposlenih.

Ampak ja no, glede na le redke primere ugotovljenih nepravilnosti bi sam rekel, da si tako Furs kot sodišča na tem področju močno zatiskajo oči.

111111111111 ::

S.p. lahko vedno poda prijavo in ga mora delodajalec zaposliti, če se ugotovi pogoje za delovno razmerje.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

6bt9hmDwY ::

thramos je izjavil:

Odvisno - nekatere kljukice niso samoumevne. Če se vključiš v delovni proces na enak način, kot bi se zaposleni, potem ne gre za freelancanje. Večina razlik pa je verjetno na zadnjih točkah, torej nepretrganost, navodila in nadzor, kjer se freelancerji ponavadi bistveno razlikujejo od zaposlenih.

Ampak ja no, glede na le redke primere ugotovljenih nepravilnosti bi sam rekel, da si tako Furs kot sodišča na tem področju močno zatiskajo oči.

Seveda dobiš navodila od naročnika - rabim to in to, integriraj v naš framework, potestiraj po panožnih standardih (ki jih freelancer navadno veliko bolj pozna kot naročnik!), estimiran čas za to opravilo je X inženir-mesecev.

Ali kakšna navodila ti misliš v IT panogi? Kakšna bolj nizkonivojska, napiši funkcijo Y, ki izračuna A*B+N glede na parametre? Tako trivialno še zaposleni juniorji nimajo! Pa kdo bo NAJEMAL (najemal, ne zaposloval!!!) freelancerja, ki ni samostojen, kdo, ki ne prispeva vrednosti v procesu? Tu govorimo čisto en mimo drugega, kot da govorimo različne jezike, vi mislite, da so vsi okrog vas nesposobni. Jaz pa mislim, da so vsi okrog mene zelo sposobni.

Je možno, da se oboji motimo? Prav najbrž nimamo!

111111111111 je izjavil:

S.p. lahko vedno poda prijavo in ga mora delodajalec zaposliti, če se ugotovi pogoje za delovno razmerje.

Kar se mene tiče, v redu in je tako tudi prav. Ampak ne govorimo o takšnem primeru!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

user4683 ::

Smurf je izjavil:

user4683 je izjavil:

Tudi doo je lahko normiran, je pa res da s preostankom denarja ne razpolaga prosto tako kot sp. Če si nato dobiček izplačaš, plačaš 27.5% davka. Pod črto in zelo zelo od oka torej si obdavčen cca 30%, če si daš minimalno plačo in izplačaš ves preostanek.

Pa pred tem se d.o.o placa davek na dobicek (ki je 19% ali koliko ze).

Seveda, to sem že vključil v v teh 30% (zelo zelo od oka:))

Pri 100k prihodkov in 80k normiranih odhodkov plačaš 19% na 20k dobička = skoraj 4k

Če si izplačuješ minimalno plačo, malico in max regres te to stane še cca 18k/leto, ven dobiš cca 12k neto.

Preostalih cca 78k si izplačaš kot dobiček, na kar plačaš še 27.5% oziroma cca 21k, ostane ti 57k.

Torej si iz dooja potegnil 57k+12k = 69k oziroma malo manj kot 70%, brez da bi karkoli rabil goljufati s kakšnimi navideznimi stroski.

Izračuni so zelo zelo približni, zgolj za neko orientacijo.

Dpool ::

Nocem odpirati nove teme za to vprasanje, pa upam, da mi boste tukaj lahko odgovorili.

Zanima me kako je tocno z odpovednimi roki? Ce mi v pogodbi pise da je 60 dni... ali je to 60 delovnih dni? Ali nasplosno 60 dni (prazniki, sobota in nedelje tudi vstete, ki niso naceloma delovne v mojem poklicu)? Imam obcutek da je 60 delovnih dni, ampak me preseneca, da to ni bolj poudarjeno v takih pravnih pogodbah. Na spletu nisem uspel najti informacije o tem, povsod pise samo 'dni'.

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

kuall ::

Splošno.

dussan ::

Dpool je izjavil:

Nocem odpirati nove teme za to vprasanje, pa upam, da mi boste tukaj lahko odgovorili.

Zanima me kako je tocno z odpovednimi roki? Ce mi v pogodbi pise da je 60 dni... ali je to 60 delovnih dni? Ali nasplosno 60 dni (prazniki, sobota in nedelje tudi vstete, ki niso naceloma delovne v mojem poklicu)? Imam obcutek da je 60 delovnih dni, ampak me preseneca, da to ni bolj poudarjeno v takih pravnih pogodbah. Na spletu nisem uspel najti informacije o tem, povsod pise samo 'dni'.

Hvala.


Če piše 60 dni je 60 koledarskih dni.

Dpool ::

O! Super, najlepsa hvala za odgovore. OK, potem pa so dosledni s tem kar pise. Nevem zakaj sem sumil da je 60 dni === 60 delovnih dni. Veckrat sem slisal da so 3 mesecni odpovedni roki.. pa zato sem sklepal da je potem 60 delovnih dni. Konkretno v moji pogodbi pise 60 dni, ni omenjenih delovnih.

maticb492 ::

Če piše dni je pač dni, tudi na računu ponavadi piše "Rok plačila 15 dni". Delovni dnevi so samo če eksplicitno piše delovnih dni. Tako, da ni čisto nič narobe poudarjeno :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
««
270 / 357
»»