» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
253 / 357
»»

kuall ::

nejo123 je izjavil:

a je njihovo delo precej precej težje

Po moje tole odgovori na vprašanje, ali si iz pravega testa za programerja.Odgovor je ne zato, ker se ti že zdaj zdi težko. Programerju se nič ne sme zdeti težko ampak mora bit težkih izzivov vesel. Drugače mu bo služba mučenje, ker je polno težkih problemov. Ravno danes sem razmišljal, na katerem področju programiranja jaz najbolj blestim in sem pogruntal da v bistvu pri debuggiranju, posebej če debuggiram tujo kodo. Debuggiranje mi je v redu zaradi dveh razlogov: 1. veš, da delaš nekaj, kar bo nekomu sigurno prav prišlo. ker popravljaš program, ki ga uporabnik že uporablja,namesto da pišeš nek potencialni program, ki ga potem ne bo noben nikoli uporabljal. Drugi razlog pa je to, ker mi daje užitek razumet, zakaj nekaj ni delalo. Tretji pa mogoče še ta , da se potem sam sebi zdim dokaj pameten, če moram popravljati za drugimi nesposobneži.
Če boš tako dolgovezno programiral kot si sestavil tale post tudi ne bo ok. Ali pa na tako dolgo odgovarjal na kake emaile te tudi ne bodo veseli.
10 let rabiš, da ti programiranje pride v navado in da ti ni več težko, podobno kot je za vožnjo potrebnih 10 let, da si res dober voznik.
Če se ti ne da za hobi kaj sprogramirat potem kar pozabi na kariero programerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nejo123 ::

Rekel sem, da je delo programerjev težje od administratorskega dela. Nikjer pa nisem rekel, da je (pre)težko. Še v posebnem odstavku napeljujem na posameznike, ki na svoji šolski poti niso bilo tako uspešni, pa jim je v samem programiranju uspelo.
Tudi nisem rekel, da se mi ne da, ker to že počnem. Spraševal sem se o smiselnosti učenja. Če mi to koristi, potem se splača, v drugem primeru pa je to metanje časa in živcev proč.

kuall ::

Programiranje je tako, da se ne učiš, potem pa začneš ko enkrat znaš, ampak kar začenš programirat in se sproti učiš. Začni nekaj programirat pa boš videl ali te veseli. Samo učit se ne, to je zguba časa. Se boš že naučil sproti.
Probaj od sodelavcev programerjev dobit kakšen realen problemček za rešit. To bi bilo idealno zate.

damirj79 ::

nejo123 je izjavil:

Ugibam, da izraz programer ne več, tako kot pred leti, daje prizvok nekega računalniškega genija, ki med peščico ljudi obvlada delo z računalnikom in pripadajočimi sistemi.


Beseda programer ze dolgo ne vec oznacuje tega. Vecina programerjev ne glih obvlada deelo z racunalnikom, poznam tudi take, ki skoraj ne vejo kje se prizge. Vecina programerjev je code monkeyev (v vecjih firmah, kjer jih je veliko) pomeni da v programski obliki zapise tisto kar si je nekdo zamislil in sami po sebi ne resujejo problemov. To pocnejo druge osebe, ki ponavadi niti ne programirajo (in tega niti ne znajo). Jecpacto potem lahko drugace, ce gre za one-men-bend. Ampak potem trpijo druge stvari..

estons ::

Po mojih izkušnjah je osnovni predpogoj za programerja/razvijalca/computer scientista, da imeš nek, recimotemutako, "algoritemski" način razmišljanja. In to imaš ali nimaš. Npr. poznam mladeniča, pameten, priden, zanimajo ga računalniki, ukvarja se s 3d printerji, zna naredit zadeve... Ampak ne razume npr. vgnezdene for zanke, kaj šele kakšnih bolj naprednih konceptov. Pa sploh ni nujno, da je to zapisano v določenem programskem jeziku, samo kot koncept mu ni jasno. In je človek moral namesto kariere programerja zaviti na čisto drugi tir.

Skratka, pojdi čez najbolj osnovni tutorial za programiranje, in probaj rešiti nekaj nalog - v to boš vložil kakšnih 40 ur in boš po tem času ugotovil, ali znaš razmišljati na tak način ali ne. Vnaprej razmišljati "ali se splača" je popolnoma zgrešeno za kariero, kjer se vseskozi izobražuješ in nadgrajuješ.

BigWhale ::

damirj79 je izjavil:

Vecina programerjev je code monkeyev pomeni da v programski obliki zapise tisto kar si je nekdo zamislil in sami po sebi ne resujejo problemov.


Dej to mal bol podrobno razlozi? Kako to zgleda? Direktor recimo rece: "joj jaz bi mel pa aplikacijo za predvajanje glasbe" in pol gre do code monkeya, ki v bistvu to pol zapise v programski obliki? Direktor je tko lastnorocno resil problem predvajanja glasbe z racunalniki in ce direktorja ne bi blo, pol code monkey tega nikol v bistvu neb naredil?


damirj79 je izjavil:

one-men-bend


Cestitke za super oxymoron. :>

Vanquish ::

@estons - analiticno razmisljanje

@BigWhale - zal je vecina programerjev takih, da napise tisto kar je v specifikaciji, brez nekega razmisljanja o kvaliteti kode, dupliciranju, performance, kaj sele integraciji in ostalo. Koda sicer dela, jo pa je tezko vzdrzevat itn.

Sej sam vec dosti boljse kot jaz. In taki programerji zbijajo ceno ostalim, ker se vecino stvari ne vidi dokler ni prepozno - tisti, ki pa so zraven programerjev se analitiki in imajo domain knowledge pa so "star" programerji in so resnicno vredni suho zlato.

BigWhale ::

Vanquish je izjavil:

@BigWhale - zal je vecina programerjev takih, da napise tisto kar je v specifikaciji, brez nekega razmisljanja o kvaliteti kode, dupliciranju, performance, kaj sele integraciji in ostalo. Koda sicer dela, jo pa je tezko vzdrzevat itn.


A lahk vsaj predstavis velikost svojega vzorca kjer si zajemal podatke? Tolk, da vidimo kolk relevanten vzorec imas.

kuall ::

damirj79 je izjavil:

Vecina programerjev je code monkeyev

Ta žaljivi mem, ki se je vgnezdil v beticah mi gre kr mau na živce. Code monkey? Programiranje je zadost težko, da je že "code monkey" bit zadost težko, kaj šele, da boš zraven razmišljal o drugih nivojih. Lahko si one man band razdeli delo v načrtovanje in programiranje. Ko bo programiral bo še vedno "code monkey": sprogramiral bo točno tisto, kar si je napisal v načrt in nič drugega, ker bi bilo drugače pretežko sprogramirat stvar, ki bi delovala hitro, bug free in tako kot je bila mišljena.

estons je izjavil:

poznam mladeniča ... ukvarja se s 3d printerji. Ampak ne razume npr. vgnezdene for zanke

Ti dve področji sta v resnici zelo daleč narazen. Mene materialne zadeve sploh ne zanimajo: avti, šraufanje, tudi računalniki sami po sebi me ne zanimajo kot hardware, zanima me samo software. Zgleda, da so človeški možgani tako narejeni, da sta ta področja ločena. Programerji smo bolj družboslovci kot naravoslovci v marsičem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Goran's Blog ::

Programerji so proizvodnja linija, kaj narediti po navadi dobijo s strani projektanta.
Bi pa 80% programerjev poslal na osnove računalništva saj sem opazil, da so lahko top programerji ampak ko je kakšno enostavno zadevo na računalniku za narediti je pa lahko "štala" :)

kunigunda ::

In po 250 straneh komentarjev se vedno noben ni napisal, katere SLO firme ponujajo po 5k. Ali sem kaj spregledal ?

oemdzi ::

kunigunda je izjavil:

In po 250 straneh komentarjev se vedno noben ni napisal, katere SLO firme ponujajo po 5k. Ali sem kaj spregledal ?

Če je govora o bruto je tu zagotovo Zemanta, za ostalo ne vem dovolj dobro, da bi na pamet govoril.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

kuall ::

Goran's Blog je izjavil:

Programerji so proizvodnja linija, kaj narediti po navadi dobijo s strani projektanta.

Veliko direktorjev in najbogatejših in najbolj uspešnih ljudi na svetu je (bilo) programerjev (Bill Gates, Zuckenbeg, Musk, skor vsi madona).
Seveda pa imaš med programerji tudi veliko neuravnoteženih in nesramnih osebkov, kot lahko vidimo na tem forumu.

111111111111 ::

kunigunda je izjavil:

In po 250 straneh komentarjev se vedno noben ni napisal, katere SLO firme ponujajo po 5k. Ali sem kaj spregledal ?

- Celtra
- Outfit17
...

Ampak je naporen delovnik.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Vanquish ::

BigWhale je izjavil:

Vanquish je izjavil:

@BigWhale - zal je vecina programerjev takih, da napise tisto kar je v specifikaciji, brez nekega razmisljanja o kvaliteti kode, dupliciranju, performance, kaj sele integraciji in ostalo. Koda sicer dela, jo pa je tezko vzdrzevat itn.


A lahk vsaj predstavis velikost svojega vzorca kjer si zajemal podatke? Tolk, da vidimo kolk relevanten vzorec imas.


ni reprezentativen, je pa na podlagi 15 let izkusenj kot BA/QA v 5 razlicnih podjetjih, kjer smo imeli tudi zunanje vendore. Senior in ostali nazivi se zal v vecini dodeljujejo glede na delovni staz, ne pa nivo.

Tody ::

No ni vse v programerjih, to jaz tukaj tumbam že desetletje... Koliko se je bo potrudil eden koliko drugi, je odvisno od veliko dejavnikov. Za 700 eur neto bo bolj malo efekta.

damirj79 ::

BigWhale je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Vecina programerjev je code monkeyev pomeni da v programski obliki zapise tisto kar si je nekdo zamislil in sami po sebi ne resujejo problemov.


Dej to mal bol podrobno razlozi? Kako to zgleda? Direktor recimo rece: "joj jaz bi mel pa aplikacijo za predvajanje glasbe" in pol gre do code monkeya, ki v bistvu to pol zapise v programski obliki? Direktor je tko lastnorocno resil problem predvajanja glasbe z racunalniki in ce direktorja ne bi blo, pol code monkey tega nikol v bistvu neb naredil?


Verjamem, da se samo hecas in v resnici tocno ves, kako to gre.

damirj79 ::

kuall je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Vecina programerjev je code monkeyev

Ta žaljivi mem, ki se je vgnezdil v beticah mi gre kr mau na živce. Code monkey? Programiranje je zadost težko, da je že "code monkey" bit zadost težko, kaj šele, da boš zraven razmišljal o drugih nivojih. Lahko si one man band razdeli delo v načrtovanje in programiranje. Ko bo programiral bo še vedno "code monkey": sprogramiral bo točno tisto, kar si je napisal v načrt in nič drugega, ker bi bilo drugače pretežko sprogramirat stvar, ki bi delovala hitro, bug free in tako kot je bila mišljena.


Tudi meni, ampak taksna je realnost. Cenejsa delovna sila pac ne prinese vec od tega. Deloma pa tudi zato, ker dober program ni samo to, da neko zadevo dobro obdeluje, mora tudi dobro zgledat, biti cloveku rnostaven in razumljiv, biti z dobro podporo, pregleden in predvsem uporaben help itd.. to vse zelo tezko ena oseba zmore. Ce je odlicen programer, je ponavadi izdelek na pogled grd, za uporabo je pa boga mati in si rajsi zvrtas luknjo v koleno. In obratno, lahko bo izgled popeglan, vse pixel perfect, samo kaj ko nic ne dela. Nekako kot apple, windows, linux scena.

Smurf ::

111111111111 je izjavil:

kunigunda je izjavil:

In po 250 straneh komentarjev se vedno noben ni napisal, katere SLO firme ponujajo po 5k. Ali sem kaj spregledal ?

- Celtra
- Outfit17
...

Ampak je naporen delovnik.

Poleg mi na hitro na pamet se pade:
CosyLab, Plume, Dewesoft, SAP, DataLab, Instrumentations Technology, Spica, 3fs, Reciprocity, Bitstamp, Comtrade

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Vanquish ::

Smurf je izjavil:

111111111111 je izjavil:

kunigunda je izjavil:

In po 250 straneh komentarjev se vedno noben ni napisal, katere SLO firme ponujajo po 5k. Ali sem kaj spregledal ?

- Celtra
- Outfit17
...

Ampak je naporen delovnik.

Poleg mi na hitro na pamet se pade:
CosyLab, Plume, Dewesoft, SAP, DataLab, Instrumentations Technology, Spica, 3fs, Reciprocity, Bitstamp, Comtrade


pri Comtrade je to velika izjema, ce ma kdo od programerjev 5k bruto, ker imajo prostore po celi regiji in so standardi tam cist drugi.

showsover ::

Ja, 5k sicer nemogoče ni, ampak kar dvomim, da je to že skoraj standard v Sloveniji, za redno zaposlenega programerja.

Smurf ::

Zgornji spisek je kje lahko nek izkusen in dober programer v Sloveniji dobi 5k bruto.

Junior v nobeni izmed teh firm ne bo dobil toliko.

showsover ::

No, edina stvar, kar poznam nekako, je Comtrade, kjer stacioniran vrhunski tehnološki strokovnjak z razširjenimi pooblastili res ne vem, če dobi 5k bruto. Najboljše, da pove nekdo, ki je to dočakal v prvi osebi :-) Vem pa, da CT zagotovo ni top IT employer niti v Sloveniji

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Vanquish ::

Smurf je izjavil:

Zgornji spisek je kje lahko nek izkusen in dober programer v Sloveniji dobi 5k bruto.

Junior v nobeni izmed teh firm ne bo dobil toliko.


sem delal na par projektih tam in ti povem, ko sem se pogovarjal z lead programerji (MB) in niso bli niti blizu 5k.
Tudi tarife kot pogodbeniki imajo za programerje, smesne.

Smurf ::

Vanquish je izjavil:

Smurf je izjavil:

Zgornji spisek je kje lahko nek izkusen in dober programer v Sloveniji dobi 5k bruto.

Junior v nobeni izmed teh firm ne bo dobil toliko.


sem delal na par projektih tam in ti povem, ko sem se pogovarjal z lead programerji (MB) in niso bli niti blizu 5k.
Tudi tarife kot pogodbeniki imajo za programerje, smesne.

Jaz sem od marsikatere do zgornjih podjetij ze dobil ponudbo za 5k+ bruto, ali pa imam znance, ki delajo tam za tako placo.

Invictus ::

showsover je izjavil:

Ja, 5k sicer nemogoče ni, ampak kar dvomim, da je to že skoraj standard v Sloveniji, za redno zaposlenega programerja.

%K je tam na maksimumu kar se tudi davčno splača. Pri višjih so tudi višje dajatve, pa neradi plačujejo več. Greš ponavadi na kak s.p... če firma omogoča.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

showsover ::

Uf, Smurf, respect, resno mislim, da dobiš ponudbo za 5KEUR bruto v Sloveniji za nedoločen čas. Kako pridem v tvoj krog preferiranih znancev? Sem samo navaden freelancer, ki mu je pred mesecem potekla pogodba, te cene niso primerljive, ampak eno je trajnost zaposlitve, drugo pa projektno delo. Pa sem še malo len, se mi ne da prav iskati, bolj čakam, da me kontaktirajo rekruterke, če odmislim, da delam na HFT EA (očitno, neuspešno zaenkrat).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Smurf ::

showsover je izjavil:

Uf, Smurf, respect, resno mislim, da dobiš ponudbo za 5KEUR bruto v Sloveniji za nedoločen čas. Kako pridem v tvoj krog preferiranih znancev? Sem samo navaden freelancer, ki mu je pred mesecem potekla pogodba, te cene niso primerljive, ampak eno je trajnost zaposlitve, drugo pa projektno delo. Pa sem še malo len, se mi ne da prav iskati, bolj čakam, da me kontaktirajo rekruterke, če odmislim, da delam na HFT EA (očitno, neuspešno zaenkrat).

Ja, naceloma je tako, da imajo freelancerji nizje urne postavke kot redno zaposleni (primerjam bruto place), ker so tudi bolj pogresljivi. Najames jih, ce se ti je na hitro povecalo povprasevanje, ali pa ce isces neko specificno znanje, ki ga ne rabis imeti znotraj povedai.

Za 5k bruto na slovenskem trgu, je nekako placa sposobnega senior programerja od katerega se pricakuje, da pozna domena, je sposoben samostojno nacrtovanje produkta, zraven pa ima todi nekaj social skilla, da lahko jasno preda svoje znanje ostalim.

Jaz osebno dobiim nekje 3/4 dobrih ponudb, preko znancev in le kaksno 1/4 preko recruiterjev.

Vanquish ::

Smurf je izjavil:


Jaz sem od marsikatere do zgornjih podjetij ze dobil ponudbo za 5k+ bruto, ali pa imam znance, ki delajo tam za tako placo.


sej ti pravim - da so fejst izjeme pri Comtrade-u. Spadas pac v ta rang izjem.

showsover ::

Smurf je izjavil:

Ja, naceloma je tako, da imajo freelancerji nizje urne postavke kot redno zaposleni (primerjam bruto place), ker so tudi bolj pogresljivi.

Verjemi, da ne, no, morda v Sloveniji, drugo po EU in ZDA zagotovo ne. Kot freelancer zaslužim v enem letu toliko kot zaposleni v večih.

Smurf je izjavil:

Za 5k bruto na slovenskem trgu, je nekako placa sposobnega senior programerja od katerega se pricakuje, da pozna domena, je sposoben samostojno nacrtovanje produkta, zraven pa ima todi nekaj social skilla, da lahko jasno preda svoje znanje ostalim.

Sem zainteresiran, lahko na stvari kakšno bolj konkretno rečeva, kam ti lahko pošljem svoj (ni ravno skromen in lokaliziran) CV?

Dule007 ::

A morda kdo ve povedati kako je na Bankartu? So plače nadpovprečne? Morda kdo ve, kje v LJ ima sedež razvojna ekipa? Celovška 150?

endelin ::

Kok ur dnevno se dela za 5k kot developer? 16?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: mareftw ()

Cruz ::

A imamo v Sloveniji kakšna obetavna podjetja, ki se poslužujejo umetne inteligence/strojnega učenja?

Smurf ::

endelin je izjavil:

Kok ur dnevno se dela za 5k kot developer? 16?

V povprecju 8?

thramos ::

Smurf je izjavil:

Za 5k bruto na slovenskem trgu, je nekako placa sposobnega senior programerja od katerega se pricakuje, da pozna domena, je sposoben samostojno nacrtovanje produkta, zraven pa ima todi nekaj social skilla, da lahko jasno preda svoje znanje ostalim.


"Programer" in "samostojno načrtovanje produkta" sta dva različna pojma. Ne razumete se glede definicije delovnih mest.

Po mojih izkušnjah bo (v Sloveniji) "programer" razen če je res top ekspert v nekaj programskih jezikih težko dobil 5k bruto zgolj za "programiranje". Za te zneske se ponavadi pričakuje znanje izven golega programiranja - od načrtovanja (arhitekture), DevOps, dobrega poznavanja poslovnega dela, ipd.

hendriks ::

Dule007 je izjavil:

A morda kdo ve povedati kako je na Bankartu? So plače nadpovprečne? Morda kdo ve, kje v LJ ima sedež razvojna ekipa? Celovška 150?

Jaz sem bil tam 2 leti, od 2005 do 2007. Ne vem kako je sedaj, ampak takrat so bile plače vezane na NLB (lastniki Bankarta so bile takrat vse večje slovenske banke, NLB največja lastnica). Žal sem ohranil z bivšimi sodelavci bolj malo stika, lahko pa povem da je razvojna ekipa vredu, podjetje pa urejeno in stabilno. Ne pa pričakovat 5K bruto, bolj tam nekje od 2.5K do 3K bruto. Razvoj je na Celovški 150.

strawman ::

thramos je izjavil:


Po mojih izkušnjah bo (v Sloveniji) "programer" razen če je res top ekspert v nekaj programskih jezikih težko dobil 5k bruto zgolj za "programiranje". Za te zneske se ponavadi pričakuje znanje izven golega programiranja - od načrtovanja (arhitekture), DevOps, dobrega poznavanja poslovnega dela, ipd.


Tole.
Za plačo 5k+ moraš ponavadi praktično prevzeti projekt od točke, ko je bil prodan (ali še prej), in ga pomagati izpeljati do konca / supporta.

Mavrik ::

Ja, kar je ponavadi zahteva za t.i. "senior engineer" naslov a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

link_up ::

mah za 5k se kar pretegnes. Odsvetujem za daljsi rok. :) Je pa res, da so ocitno zvisali ponudbe glede na lansko leto, ker je vse 5k+. Govorim za firmware market. Lansko leto so bili se pri 4k+.
In and Out

Smurf ::

thramos je izjavil:


"Programer" in "samostojno načrtovanje produkta" sta dva različna pojma. Ne razumete se glede definicije delovnih mest.

Po mojih izkušnjah bo (v Sloveniji) "programer" razen če je res top ekspert v nekaj programskih jezikih težko dobil 5k bruto zgolj za "programiranje". Za te zneske se ponavadi pričakuje znanje izven golega programiranja - od načrtovanja (arhitekture), DevOps, dobrega poznavanja poslovnega dela, ipd.

Samostojno nacrtovanje pomeni, da znas samostojno resiti problem s tehnicnega vidika. Ni potrebno zraven znati se DevOpsa ali prodajanje. Moras pa verjetno biti pripravljen se pogovoriti s stranko toliko, da lahko odgovoris na njene tehnicne vprasanje (kar tvoj sales ne zna).

strawman je izjavil:


Tole.
Za plačo 5k+ moraš ponavadi praktično prevzeti projekt od točke, ko je bil prodan (ali še prej), in ga pomagati izpeljati do konca / supporta.

Tole si kar dobro napisal definicijo senior software inzenirja ja :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Tody ::

Je pa zelo pomembno za koliko se vaš projekt prodaja. Če se prodaja za male pare (ala wordpress stran) in cel projekt stane 500 eur morate jih 5 na mesec narest da dobite svojo plačo 1500 eur pa firma nima nič od tega.

Če delate projekte za 100.000 eur pa vrjetno lažje dobite kak eur več.

OracleDev ::

Matematika za vse plače je zelo enostavna. Če firmi prinesete toliko denarja (oz. več ker noben ne dela s pozitivno ničlo) kot ga delodajalec da vam lahko sanjate o višji plači. Dejstvo je da je 5k plača relativno redka, ni pa nedosegljiva, ampak za to moraš seveda kaj pokazati.

Do 5k ste pa prišli ko je nekdo spraševal če se mu splača podati v te vode. Priznam njegovega celga posta nisem bral. Če je začetnik je iluzija da razmišlja o takšnih cifrah pri plačah do katerih ste prišli v tej temi.
Moje skromno mnenje je, da če gleda da se loti dela v ITju "samo" zaradi plače je v osnovi nekaj narobe in ne gre v pravo smer. Jaz vsakemu rečem pokaži kaj znaš potem se pa lahko pogovarjamo o plači, drugače seveda začneš pri začetniški.

Smurf ::

Od nekega razvojnega inzenirja se pricakuje, da ustvari minimalno x2/x3 svoje place. Pri 5000 bruto, je to 70k bruto bruto letne place. Se pravi, da more inzenir ustvariti vsaj 150-200k dodane vrednosti.

Vanquish ::

Smurf je izjavil:

thramos je izjavil:


"Programer" in "samostojno načrtovanje produkta" sta dva različna pojma. Ne razumete se glede definicije delovnih mest.

Po mojih izkušnjah bo (v Sloveniji) "programer" razen če je res top ekspert v nekaj programskih jezikih težko dobil 5k bruto zgolj za "programiranje". Za te zneske se ponavadi pričakuje znanje izven golega programiranja - od načrtovanja (arhitekture), DevOps, dobrega poznavanja poslovnega dela, ipd.

Samostojno nacrtovanje pomeni, da znas samostojno resiti problem s tehnicnega vidika. Ni potrebno zraven znati se DevOpsa ali prodajanje. Moras pa verjetno biti pripravljen se pogovoriti s stranko toliko, da lahko odgovoris na njene tehnicne vprasanje (kar tvoj sales ne zna).

strawman je izjavil:


Tole.
Za plačo 5k+ moraš ponavadi praktično prevzeti projekt od točke, ko je bil prodan (ali še prej), in ga pomagati izpeljati do konca / supporta.

Tole si kar dobro napisal definicijo senior software inzenirja ja :).


no za to, da lahko stranki odgovarjas na tehnicna vprasanja imas ponavadi BA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

Smurf ::

Vanquish je izjavil:


no za to, da lahko stranki odgovarjas na tehnicna vprasanja imas ponavadi BA

Odvisno za kako tehnicno debato se gre.

damirj79 ::

OracleDev je izjavil:

Matematika za vse plače je zelo enostavna. Če firmi prinesete toliko denarja (oz. več ker noben ne dela s pozitivno ničlo) kot ga delodajalec da vam lahko sanjate o višji plači. Dejstvo je da je 5k plača relativno redka, ni pa nedosegljiva, ampak za to moraš seveda kaj pokazati.

Do 5k ste pa prišli ko je nekdo spraševal če se mu splača podati v te vode. Priznam njegovega celga posta nisem bral. Če je začetnik je iluzija da razmišlja o takšnih cifrah pri plačah do katerih ste prišli v tej temi.
Moje skromno mnenje je, da če gleda da se loti dela v ITju "samo" zaradi plače je v osnovi nekaj narobe in ne gre v pravo smer. Jaz vsakemu rečem pokaži kaj znaš potem se pa lahko pogovarjamo o plači, drugače seveda začneš pri začetniški.


Ce govorimo o delovnem mestu v nekem podjetju, kjer je vec zaposlenih in ne da si sam, kot npr s.p., potem mora biti najprej v prvi vrsti podjetje sposobno zagotoviti posel v takem znesku, da gre taksnen bruto OD skozi. Se pravi so pred to osebo sigurno se vsaj CEO, CTO, CMO, in celotna prodaja, marketing team itd. Ker ce to ne spila in niso sposobni dobro ali pa masovno prodati izdelka, potem si lahko se tako dober programer, pa ti taksnega OD ne morejo dati.

thramos ::

Smurf je izjavil:

Samostojno nacrtovanje pomeni, da znas samostojno resiti problem s tehnicnega vidika. Ni potrebno zraven znati se DevOpsa ali prodajanje. Moras pa verjetno biti pripravljen se pogovoriti s stranko toliko, da lahko odgovoris na njene tehnicne vprasanje (kar tvoj sales ne zna).


Seveda, a povsem odvisno od tega, za kakšen problem gre.

Smurf je izjavil:


strawman je izjavil:


Tole.
Za plačo 5k+ moraš ponavadi praktično prevzeti projekt od točke, ko je bil prodan (ali še prej), in ga pomagati izpeljati do konca / supporta.

Tole si kar dobro napisal definicijo senior software inzenirja ja :).


To so kvalitete, ki jih zgolj "dober programer" ne potrebuje. Ampak ja, kdor jih ima, načeloma v Sloveniji ne bi smel imeti težav dobiti takšne plače.

Tody je izjavil:

Je pa zelo pomembno za koliko se vaš projekt prodaja. Če se prodaja za male pare (ala wordpress stran) in cel projekt stane 500 eur morate jih 5 na mesec narest da dobite svojo plačo 1500 eur pa firma nima nič od tega.

Če delate projekte za 100.000 eur pa vrjetno lažje dobite kak eur več.


In praviloma projekti za več denarja zahtevajo tudi več znanja za izvedbo. Praviloma, niti slučajno ne vedno. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

strawman ::

Mavrik je izjavil:

Ja, kar je ponavadi zahteva za t.i. "senior engineer" naslov a ne?


Se strinjam ja, vendar je veliko odvisno tudi od scopa in področja projekta.
Je precej razlike med manjšimi IT-focused SW projekti in večjimi projekti, ki zahtevajo več seniorjev in specifično ne-IT domensko znanje.
Zato so pa tudi razponi plač za seniorje precej širši kot za nižje pozicije.

Tody ::

Sej če pogledate od Celtre kak oglas za zaposlitev boste videli kaj se zahteva.

@Smurf kako pa ovrednostiš koliko dodane vrednosti je nekdo prinesel v firmo / projekt? Resno me zanima, kako lahko šefu konec leta rečeš lej... Če predpostavimo da nimaš nekega svojega projekta ki ga iz nule od ponudbe do izvedbe izpelješ? Kjer je recimor jasno da si pokasiral toliko in toliko in zapravilil toliko manj

Smurf ::

Tody je izjavil:

Sej če pogledate od Celtre kak oglas za zaposlitev boste videli kaj se zahteva.

@Smurf kako pa ovrednostiš koliko dodane vrednosti je nekdo prinesel v firmo / projekt? Resno me zanima, kako lahko šefu konec leta rečeš lej... Če predpostavimo da nimaš nekega svojega projekta ki ga iz nule od ponudbe do izvedbe izpelješ? Kjer je recimor jasno da si pokasiral toliko in toliko in zapravilil toliko manj

Vidis koliko dodane vrednosti prinese nek projekt, ter ves katera ekipa je na njem delala. Znotraj ekipe imas tudi ovrednoteno koliksen doprinos je prinesel posameznik.

V realnosti sicer ni tako, da se pogajas dikretno na podlagi svoje dodane vrednosti, ne skodi ce pa ves vsaj ballpark oceno. Na podlagi tega ves kako visoko kotira firma, hkrati pa tudi koliko si ti pomemben za podjetje

V praksi imas potem razne team leade/project managerje/ctoje, ki skrbijo za overall maksimiziranje dodane vrednosti. Ce so v tem dobri, si lahko privoscijo potem tudi dobre programerje (oz. jih lahko zadrzijo).

Po drugi strani sem imel ze projekte, ki ga je lahko naredil vsak student, racunali smo pa strankam nekje 700€/dan (student je verjetno stal manj kot 100€). Ampak tukaj vrednost ni ustvaril student, ampak brand podjetja.
««
253 / 357
»»