» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
215 / 357
»»

Dpool ::

Kaksne imate kaj izkusnje z odzivi na prijavo na delovno mesto? Imam feeling, da tukaj v SLO kar dolgo traja da dobis tisti odziv za razgovor. Navadno vec kot 3 dni cakam na prvi odziv. Koliko vem, HR Talent aquisition ekipa se itak samo s tem ubada. Zdaj 1000 prijav dnevno ne dobivajo v SLO, cetudi so pro prodjetja. Meni se zdi da brez initial pogovora F2F itak ne mores nic dorect - zakaj se ne ozdovejo npr v naslednjem dnevu od prejetja prijave, v tistem casu pa organizirajo s tehniskim kadrom cas za razgovor predtem pa preletijo CV, toliko da vidijo da je nekaj tehnicnega znanja omenjeno. Prvi razgovor je itak ponavadi casual, da sploh obe strani vidijo in spoznajo ljudi ter delovno okolje. Sele po tistem lahko dobis kaksno nalogo za resiti oz. tehnicni razgovor. Drugace ce posredujes tehnicnemu direktorju CV in github linke to res lahko traja in traja da si on vzame cas in to pregleda. Namesto tega si lahko vzame 60min nek dan v tednu, da mu predstavis vse to v zivo, bo hitreje.

HR bi moral biti res samo tisti initial filter, toliko da preveri da je prijava popolna (CV pripet, v njem se omenjajo keywords za to razpisano pozicijo,.. morda se kaksen info vec).

Skratka, zdi se mi, da zelo dosti casa potrebujejo za ta initial razgovor. Nevem, kaksne so vase izkusnje?

BlaY0 ::

Dpool je izjavil:


HR bi moral biti res samo tisti initial filter, toliko da preveri da je prijava popolna (CV pripet, v njem se omenjajo keywords za to razpisano pozicijo,.. morda se kaksen info vec).

Saj v večini primerov tako tudi je. HR potem prepošlje vse kar je v skladu z njihovimi normami v oddelek kjer bodo zaposlovali. Tam verjetno šef pa še par ljudi ki jih izbere v komisijo pregledajo vse skupaj in sporočijo nazaj HR-ju potencialne kandidate za 1st round. Šele nato se HR zares začne udejstvovat, tako da pripravi vse potrebno za razgovore kje tudi sami sodelujejo.

galu ::

Ma kdo kake izkušnje/priporočila za jobe za določen čas v tujini?

Sem še študent (zadnji letnik magisterija, računalništvo) pa bi rad šel malo pogledat kako je tam, za kakih 6 mesecev do 1 leta. Na linkedinu me večinoma kontaktirajo s permanent contractom, za kar pa še nisem pripravljen, tbh. Gledam nekaj tudi po erasmus+ praksi, ampak ko uporabim svoje filtre (paid, ne-webdev, ipd.) ostane bolj malo.

Kratek technical background: z jeziki nimam problema (vem jih kar nekaj, naučit se tudi ni problem), SQL, EF, .NET (core), WPF, OpenCV, Qt, Android, (ETH) blockchain.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

Dpool ::

NXP Semiconductors Austria. Jaz sem tam delal kot student 2 leti.

BlaY0 je izjavil:

Dpool je izjavil:


HR bi moral biti res samo tisti initial filter, toliko da preveri da je prijava popolna (CV pripet, v njem se omenjajo keywords za to razpisano pozicijo,.. morda se kaksen info vec).

Saj v večini primerov tako tudi je. HR potem prepošlje vse kar je v skladu z njihovimi normami v oddelek kjer bodo zaposlovali. Tam verjetno šef pa še par ljudi ki jih izbere v komisijo pregledajo vse skupaj in sporočijo nazaj HR-ju potencialne kandidate za 1st round. Šele nato se HR zares začne udejstvovat, tako da pripravi vse potrebno za razgovore kje tudi sami sodelujejo.


A pa potem cakajo da se 'nabere' nekaj kandidatov preden se odzovejo sploh na prijave? Pa pac pri tem reskirajo da vmes potencialni kandidat vzame sluzbo drugje, ker se dolgo niso oglasili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

TheBlueOne ::

galu je izjavil:

Ma kdo kake izkušnje/priporočila za jobe za določen čas v tujini?

Sem še študent (zadnji letnik magisterija, računalništvo) pa bi rad šel malo pogledat kako je tam, za kakih 6 mesecev do 1 leta. Na linkedinu me večinoma kontaktirajo s permanent contractom, za kar pa še nisem pripravljen, tbh. Gledam nekaj tudi po erasmus+ praksi, ampak ko uporabim svoje filtre (paid, ne-webdev, ipd.) ostane bolj malo.

Kratek technical background: z jeziki nimam problema (vem jih kar nekaj, naučit se tudi ni problem), SQL, EF, .NET (core), WPF, OpenCV, Qt, Android, (ETH) blockchain.


Tujina pogosto nima te moznosti "za dolocen cas". Pac vzemi pogodbo za nedolocen cas in jo prekini ko ti ni vec. Pazi samo na odpovedni rok, ponavadi je en mesec, lahko pa je tudi dosti vec.

Dpool ::

Aja, za dolocen cas ni. V AUT imas Freelance pogodbe, skenslajo te lahko kadarkoli in ti njih tudi, brez kaksnih odpovednih rokov ali odpravnin. Idealno za studente. Pac v AUT nimajo klasicnega studentskega dela, za to Freelance pogodbe tako preobrazijo.

Za NXP vem da imajo te opcije. Pise 20hr/week, ampak to je ponavadi minimalna prisotnost. Lahko kdaj tudi manj, ponavadi pa si vec.

Invictus ::

Dpool je izjavil:

Aja, za dolocen cas ni. V AUT imas Freelance pogodbe, skenslajo te lahko kadarkoli in ti njih tudi, brez kaksnih odpovednih rokov ali odpravnin.

Vsaka freelance pogodba ima obojestranski odpovedni rok.

Vsaj pri normalnih delodajalcih in delojemalcih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dpool ::

Za odpovedni rok mozno da je pisalo, se ne spomnim.
Za odpravnino pa so se zavarovali z clenom, da te lahko kadarkoli brez razloga odpustijo in da pri tem ti niso dolzni nobene odskodnine. Nekaj takega. Moral bi pogledati tisto pogodbo. Sem si le to zapomnil, ker itak.. takrat mi je to bilo vse novo in me je malo presenetil tak clen - ampak so mi potem razlozili, da se tako oni tudi zascitijo kadar hire-ajo studente.

Mavrik ::

galu je izjavil:

Ma kdo kake izkušnje/priporočila za jobe za določen čas v tujini?

Sem še študent (zadnji letnik magisterija, računalništvo) pa bi rad šel malo pogledat kako je tam, za kakih 6 mesecev do 1 leta. Na linkedinu me večinoma kontaktirajo s permanent contractom, za kar pa še nisem pripravljen, tbh. Gledam nekaj tudi po erasmus+ praksi, ampak ko uporabim svoje filtre (paid, ne-webdev, ipd.) ostane bolj malo.

Kratek technical background: z jeziki nimam problema (vem jih kar nekaj, naučit se tudi ni problem), SQL, EF, .NET (core), WPF, OpenCV, Qt, Android, (ETH) blockchain.


Dokler si študent, so internshipi odlična priložnost. Recimo razpisana mesta pri nas.
The truth is rarely pure and never simple.

galu ::

Mavrik je izjavil:

galu je izjavil:

Ma kdo kake izkušnje/priporočila za jobe za določen čas v tujini?

Sem še študent (zadnji letnik magisterija, računalništvo) pa bi rad šel malo pogledat kako je tam, za kakih 6 mesecev do 1 leta. Na linkedinu me večinoma kontaktirajo s permanent contractom, za kar pa še nisem pripravljen, tbh. Gledam nekaj tudi po erasmus+ praksi, ampak ko uporabim svoje filtre (paid, ne-webdev, ipd.) ostane bolj malo.

Kratek technical background: z jeziki nimam problema (vem jih kar nekaj, naučit se tudi ni problem), SQL, EF, .NET (core), WPF, OpenCV, Qt, Android, (ETH) blockchain.


Dokler si študent, so internshipi odlična priložnost. Recimo razpisana mesta pri nas.


Kul, hvala. Berem da interviewing process traja več tednov; glede na to, da imam še določene študijske in obštudijske obveznosti do konca 2018 bi verjetno blo dobro malo počakati s prijavo (ker prej pač ne morem)? So internship interviewi po vsebini kaj drugačni od full time? Še kaki tip? :P
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

Dpool ::

Evo, je Celtra nabila kar nekaj odprtih pozicij v zaposlitvah. Spet en veliki + ker navajajo rang plac in ne 'TBD'.

Imate tudi Intern pozicije btw, ce vas zanimajo studentska dela.

TheBlueOne ::

Dpool je izjavil:

Aja, za dolocen cas ni. V AUT imas Freelance pogodbe, skenslajo te lahko kadarkoli in ti njih tudi, brez kaksnih odpovednih rokov ali odpravnin. Idealno za studente. Pac v AUT nimajo klasicnega studentskega dela, za to Freelance pogodbe tako preobrazijo.

Za NXP vem da imajo te opcije. Pise 20hr/week, ampak to je ponavadi minimalna prisotnost. Lahko kdaj tudi manj, ponavadi pa si vec.


Ta koncept mi v Avstriji ni znan. Kar se tice zaposlitve z manjso obremenitvijo pa so brez problema mozne skozi normalno zaposlitev.

Kot Freelancer imas verjetno v mislih, da imas svoje podjetje? Potem si pac zaposlen pri sebi, kjer je v Avstriji menda se dodaten problem, da tega menda ne dovolijo, ce imas samo eno stranko. Oziroma menda to gledajo davcni organi in ce potem ugotovijo, da delovno mesto deluje kakor klasicno in je tvoje podjetje "fiktivno" (samo da ni pogodbe), ti menda znajo zateziti. Ampak to samo v opozorilo, sam si nisem bral, sem bil samo opozorjen, ko sem sam zelel odpreti podjetje.

Sicer pa, v cem naj bi bila prednost?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


Kot Freelancer imas verjetno v mislih, da imas svoje podjetje? Potem si pac zaposlen pri sebi, kjer je v Avstriji menda se dodaten problem, da tega menda ne dovolijo, ce imas samo eno stranko.

Samo, če imaš podjetje v Avstriji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dpool ::

No to so recimo primeri Internship v NXP:
https://nxp.wd3.myworkdayjobs.com/en-US...
https://nxp.wd3.myworkdayjobs.com/en-US...

Nevem ce sem nasel ravno SW pozicije, dve prvi sem skopiral. To se dogovoris preko Freelance pogodbe.

Ne, nisem imel nobeno podjetje ali SP. V AUT so to nekako ekstra hendlali... v SLO pa itak tezave, ker takega nacina ne poznajo na davcni.. so mi placilo steilo kot Honorar, tako da max obdavcitev :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Kot Freelancer imas verjetno v mislih, da imas svoje podjetje? Potem si pac zaposlen pri sebi, kjer je v Avstriji menda se dodaten problem, da tega menda ne dovolijo, ce imas samo eno stranko.

Samo, če imaš podjetje v Avstriji...


Verjetno ni cisto res, verjetno samo ne preverjajo avtomaticno, ker nimajo dostopa. V primeru da te kdo prijavi, predvidevam, da bi sprozili enak postopek.

Sicer pa kakor pravim, ne vem v cem je prednost? Ce ti ponudijo pogodbo jo pac podpises in reseno. Boljse kot neskoncno izsiljevati sistem. Tisti, ki sprasuje pravi, da ima ponudbe, tako da jaz bi mu svetoval, da vzame kakor je in lahko dela jutri.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

galu je izjavil:



Kul, hvala. Berem da interviewing process traja več tednov; glede na to, da imam še določene študijske in obštudijske obveznosti do konca 2018 bi verjetno blo dobro malo počakati s prijavo (ker prej pač ne morem)? So internship interviewi po vsebini kaj drugačni od full time? Še kaki tip? :P


Internshipi v večini podobnih podjetij (poglej še kakšen Amazon in podobne) so čez poletje in moraš postopek začeti zdaj če hočeš karkoli dobiti do poletja.

Pa ja internshipi so bližje praksi - imaš ponavadi nek konkreten problem, trajajo omejeno časa (mislim da 3 mesece) in na koncu imaš prezentacijo. So pa jasno plačani.
The truth is rarely pure and never simple.

Dpool ::

Fantje,
lepo bi prosil, ce kdo kaj ve ali pozna, da bi mi na ZS poslal kaksne job offers za Fullstack Developera, preferirano bolj entry level, LJ in bliznja okolica.
Sem ze preletel 'Zaposlitev' zavihek na S-T, ampak kaj vec pa ne.

Gogo ::

Kako pa je s službami v Italiji? Kaj pa Francija in Beneluks? Imamo tule kakega iz teh krajev, da bi iz prve roke povedal kako je?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

black ice ::

Dpool je izjavil:

Fantje,
lepo bi prosil, ce kdo kaj ve ali pozna, da bi mi na ZS poslal kaksne job offers za Fullstack Developera, preferirano bolj entry level, LJ in bliznja okolica.
Sem ze preletel 'Zaposlitev' zavihek na S-T, ampak kaj vec pa ne.

Kako boš pa uspel najti kaj bolj kompliciranega, če ti že enostavna uporaba Googla dela težave? Pojdi na kak meetup ali dva in boš hitro našel nekoga, ki išče developerja, tudi juniorji se iščejo.

Invictus ::

Gogo je izjavil:

Kako pa je s službami v Italiji? Kaj pa Francija in Beneluks? Imamo tule kakega iz teh krajev, da bi iz prve roke povedal kako je?

Slabše plačano, poleg tega moraš znati lokalni jezik.

V Franciji obvezno, Španija tudi, Italija slovi po slabem plačevanju... Za Italijo so meni svetovali plačilo vnaprej, drugače ne iti, ker lahko traja več kot pol leta, da ti plačajo.

Dobil pa zavrnitve dela zaradi jezika...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gogo ::

Thx bro.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

kingsix ::

Ahh FULLSTACK .... dober buzzword, ki pa mi gre na K. Takšnega, ki bi zares na visokem nivoju obvladal vse kar spada v "fullstack" pa še nisem srečal.
Ko smo imeli intervjuje sem tiste, ki so se opisali kot fullstack nalašč bolj grillal s vprašanji. Upam ,da so potem ta nonsense odstranili iz CV'ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Dpool ::

Kingsix, drugace se deloma strinjam s tabo. Fullstack sem mislil bolj v Web Development, kjer ves postavit backend in frontend. Strinjam pa se v tem, da v obem ne mores biti TOP. Lahko si samo povprecen v obeh fieldih, za neke manjse projekte pomoje. Ampak zagotovo si v enem bolj involved (Frontned oz Backend). Ni logike da obstajajo potem posamicno poklici Frontend Dev in Backend Dev.. hkrati pa se kao Fullstack. Zakaj potem rabis tiste 'kvazi polovicarje'? Tako da ja, buzzword zagotovo.

Kaj pa vem.. mogoce po 10-20 letih izkusenj v frontned + backend lahko reces da si dejansko Fullstack dev? Spet, mocno dvomim. Koliko gledma frontend frameworke s kako hitrostjo se podobljajo,... tezko da si res TOP v obeh podrocjih.


Osebno preferiram bolj Frontend (najrajsi vanilla JS, lahko pa tudi frameworks).

Blinder ::

Dpool je izjavil:

Evo, je Celtra nabila kar nekaj odprtih pozicij v zaposlitvah. Spet en veliki + ker navajajo rang plac in ne 'TBD'.

Imate tudi Intern pozicije btw, ce vas zanimajo studentska dela.


Kaj pomaga intern pozicija, ce te kurwe hocejo da imas znanja kot da si ze expert.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Smurf ::

Blinder je izjavil:

Kaj pomaga intern pozicija, ce te kurwe hocejo da imas znanja kot da si ze expert.

Se enkrat se motis. Za interne se ne pricakuje da imajo predhodno znanje.

Blinder ::

Intern je samo beseda ki jo uporabijo, da prepricujejo kandidate da so zacetniki in posledicno si ne zasluzijo dobre place. Glej ti to https://slo-tech.com/delo/podjetje/celt....
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Smurf ::

Blinder je izjavil:

Intern je samo beseda ki jo uporabijo, da prepricujejo kandidate da so zacetniki in posledicno si ne zasluzijo dobre place. Glej ti to https://slo-tech.com/delo/podjetje/celt....

Ne. Intern je narejen za tiste, ki nimajo izkusenj, ki se ali studirajo ali pa koncujejo studij.

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Blinder je izjavil:

Intern je samo beseda ki jo uporabijo, da prepricujejo kandidate da so zacetniki in posledicno si ne zasluzijo dobre place. Glej ti to https://slo-tech.com/delo/podjetje/celt....

Ne. Intern je narejen za tiste, ki nimajo izkusenj, ki se ali studirajo ali pa koncujejo studij.

Drugače na Zahodu je Internship tudi sopomenka za zastonj delo po cele dneve v neki znani firmi ;).

Sicer je tega v ITju manj, ali pač sploh ne, druge branže pa to kar furajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SmeskoSnezak ::

Ko ze omenjate Celtro. Kako razumeti tale sestavek?
Plačilo:
1500 eur + (mid) in 2300 eur + (senior) neto plače (redna zaposlitev), odvisno od iskušenj + vse ostalo EUR / mesec


Minimalno 1500 ali 2300 eur neto place za mid oz. senior pozicijo?
@ Pusti soncu v srce... @

[SkA] ::

kingsix je izjavil:

Ahh FULLSTACK .... dober buzzword, ki pa mi gre na K. Takšnega, ki bi zares na visokem nivoju obvladal vse kar spada v "fullstack" pa še nisem srečal.
Ko smo imeli intervjuje sem tiste, ki so se opisali kot fullstack nalašč bolj grillal s vprašanji. Upam ,da so potem ta nonsense odstranili iz CV'ja.


Ne štekam čisto tega. Zakaj ti gre na K in kaj te moti, če nedko programira v več jezikih in tehnologijah?

Če mi nekdo reče, da je "full stack", s tem ponavadi smatram, da bi znal (in bi mu bilo v veselje) delat tako na backend kot frontend delu kode, verjetno v različnih jezikih. A ni več ali manj samoumevno, da tak razvijalec verjetno ne bo v nulo poznal vsega - vsaj ne primerljivo z enako bistrimi, ki se ves čas ukvarja samo z enim segmentom?

Se mi pa zdi, da potrebe po takem znanju obstajajo v majših ekipah, ali pa takrat, ko bi rad ohranil isto ekipo in je fokus dela precej spremenljiv - v neki kombinaciji z izkušenimi razvijalci za posamezno področje. Dejstvo je da je veliko programerjev, vsaj po mojih izkušnjah, gorečih zagovornikov jezika / ogrodja v katerem dela in jim je ideja, da bi morali delati v kakem drugem ekosistemu, čisti terror.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

pegasus ::

Problem "full stack" oznake je to, da je popolnoma nedefinirana in pomeni različne stvari različnim ljudem. Meni recimo pomeni to, da znaš sešraufat racke, potegnit elektriko, izbrat uporabi primeren hardver, se zdilat z vendorjem, ga naročit, ušraufat v racke, omrežit, skonfigurirat, zdeployat ustrezen softver in naredit zadevo uporabno končnemu uporabniku oz. stranki.

Zabavna opazka: Na linkedinu sem imel v svojem opisu samo "hpc". V petih letih sem dobil natanko 0 ponudb. Ko sem si opis spremenil na "full stack hpc", jih dobivam po 10 na teden. Tako da je ta buzzword vsaj za nekaj dober.

[SkA] ::

Morem sicer priznat, da prvič slišim za tako razširjeno rabo - v večini mojih krogov pod "full stack developer" še vedno igra svojo težo izraz "developer", ne električarja in/ali sistemski administrator.

Čeprav bi se verjetno tudi marsikater programer, do neke mere, znašel še z ostalim.

Vazelin ::

A ni ful stack developer samo alias za "delal boš uporabniške vmesnike in pridobival podatke za njih" v eni osebi?

Koliko časa rabi nekdo, ki nekaj osnov sicer zna (zgolj tak minimalni hobi včasih za kratek čas) in bi rad nekaj programiral za iPhone? Malo me mika, da bi probal xcode na macu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

7982884e ::

Vazelin je izjavil:


Koliko časa rabi nekdo, ki nekaj osnov sicer zna (zgolj tak minimalni hobi včasih za kratek čas) in bi rad nekaj programiral za iPhone? Malo me mika, da bi probal xcode na macu.

osnov cesa? za kaksen namen bi programiral v ios? hobi, profesionalni namen?

minimalno sprejemljiv ios developer mora bit vesc osnov objektno orientiranega developmenta, to je pa pac to, za ostalo imas milijon tutorialov, sploh iphone je za newbija dosti prijaznejsi kot android.

kingsix ::

[SkA] je izjavil:

kingsix je izjavil:

Ahh FULLSTACK .... dober buzzword, ki pa mi gre na K. Takšnega, ki bi zares na visokem nivoju obvladal vse kar spada v "fullstack" pa še nisem srečal.
Ko smo imeli intervjuje sem tiste, ki so se opisali kot fullstack nalašč bolj grillal s vprašanji. Upam ,da so potem ta nonsense odstranili iz CV'ja.


Ne štekam čisto tega. Zakaj ti gre na K in kaj te moti, če nedko programira v več jezikih in tehnologijah?


Zame si npr., da grem bolj specifično, - Front-end developer če RES OBVLADAŠ HTML5, CSS oz. SASS, JS oz. TS in kakšne osnovne frameworke (no vse..) kot so Angular, React, VUE, jQuery in da poznaš v osnovi delovanje backenda.
Jaz vse omenjene zadeve poznam in sem tud že izvedel projekte kjer sem bil front-end za te, pa še se vedno smatram za backend dev'a, ker enostavno ne smatram, da te zadeve zares obvladam. Imam jih v CV'ju le omenjene kot neko dodatno znanje, ki pa ni na zelo visokem nivoju.

Torej, če za front-enda sklepamo tako..potem mora Fullstack RES OBVLADAT frontend IN backend, kakršnega še pa pač nisem srečal. Tu seveda govorim o nekem senior devu, kateri se prodaja kot fullstack in tudi za to hoče zelo visoko plačo. Nek junior kateri navaja, da je fullstack niti ni toliko pomembno - se že potem usmeri.
Mi smo pa imeli na razogvorih senior Fullstack dev'e, ki so zahtevali na osnovi tega bajne plače.. Si pa hitro videl, da ali ne obvlada niti enega področja ali pa nekako le enega.

111111111111 ::

Od fullstacka nekako ne pričakujem obvladovanja vseh področij. Od fullstacka pričakujem odlično poznavanje enega področja (baza, front, sync) in razumevanje ostalih dveh. Fullstack so vsaj v prejšnji firmi bili ponavadi vodje skupin. Nisi mu mogel bučk prodajati, jasni so mu bili časi v katerih morajo biti stvari narejene in kako. V detaile se ni nikoli spuščal. Ker je bila manjša firma, je fural še svoje področje zraven in fural celostni projekt.

Smurf ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Ko ze omenjate Celtro. Kako razumeti tale sestavek?
Plačilo:
1500 eur + (mid) in 2300 eur + (senior) neto plače (redna zaposlitev), odvisno od iskušenj + vse ostalo EUR / mesec


Minimalno 1500 ali 2300 eur neto place za mid oz. senior pozicijo?

Tako je.

kingsix ::

111111111111 je izjavil:

Od fullstacka nekako ne pričakujem obvladovanja vseh področij. Od fullstacka pričakujem odlično poznavanje enega področja (baza, front, sync) in razumevanje ostalih dveh. Fullstack so vsaj v prejšnji firmi bili ponavadi vodje skupin. Nisi mu mogel bučk prodajati, jasni so mu bili časi v katerih morajo biti stvari narejene in kako. V detaile se ni nikoli spuščal. Ker je bila manjša firma, je fural še svoje področje zraven in fural celostni projekt.



Torej, če pričakuješ odlično poznavanje enega področja..npr backenda je to back-end developer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

111111111111 ::

kingsix je izjavil:


Torej, če pričakuješ odlično poznavanje enega področja..npr backenda je to back-end developer.

Torej od direktorja firme pričakujem tudi, da bo obvladoval vsa področja dela v firmi?

pegasus ::

Če trdi, da je full-stack direktor, potem ja. Sicer ne :D

kingsix ::

Če skuša CEO bit CEO+CFO, tako da trdi da obvlada finance, ampak jih dejansko ne..potem je to lahko problem.

pegasus ::

Iskanje med širino in specializacijo je vedno umetnost. Nobena skrajnost ni dobra, kje točno se pozicionirat na sredini pa je verjetno najodvisneje od okolja, v katerem se giblješ.

Na splošno bi rekel, da smo na balkanu preveč pametni in znamo vse, od postavljanja lastne bajte (ki potem plesni in zamaka) do zidanja celotnih lastnih full-stack rešitev, takšnih in drugačnih. Saj na koncu nekako delujejo, a so ponovno razporejene nekako po gaussu in je malo res vrhunskih.

TheBlueOne ::

pegasus je izjavil:

Iskanje med širino in specializacijo je vedno umetnost. Nobena skrajnost ni dobra, kje točno se pozicionirat na sredini pa je verjetno najodvisneje od okolja, v katerem se giblješ.


Za moj okus sirino delas sam, specializiras pa se glede na podjetje, kjer si. Jaz kar dosti menjam in se vedno na novo specializiram na konkretno drugacnih podrocjih. Zacel s tem HTML CSS ipd spilikami, potem pristal na C# MS SQL in LabView, potem pri programiranju industrijskih PLCjev in robotov, mikrokontrolerjih, kjer ima vsak drugacen programski jezik...

Samo hocem povedati, da specializiranje po samoiniciativi je konkreten strel v temu in lahko tudi omejitev, ce potem res isces bolj kot ne to. Mene je to, da sem pripravljen zavreci znanje potisnilo konkretno naprej.

Invictus ::

Že večkrat tukaj rečeno, pa bom še 1x ponovil...

Naučite se programirat, ne uporabljati programskih jezikov...

Sam zdajle "po sili razmer" delam migracijo mySQL na Oracle, pa nisem ene komplicirane zadeve napisal ne za eno, ne za drugo bazo...

Če si dober, se hitro naučiš novega sranja >:D...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

MySQL -> Oracle je verjetno trivialno, obratno verjetno nemogoče :P

infiniteLoop ::

Hej,

Trenutno delam v Angliji in mi je po 10+ letih presedlo biti na otoku. Razmišljal sem o selitvi v smeri proti domu, in za prvi cilj izbral Berlin.
Kolikor sem pregledal strani tipa payscale in podobno, mi je jasno, da bo izkupiček verjetno malo manjši, a sem pripravljen na rez. Po drugi strani pa se ne bi rad prodal pod ceno. Ker nimam neke mreže kontaktov za Berlin, me zanima če ima kdo kontakt od kaksnega zanesljivega agenta s katerim ima dobre izkušnje.
Če je za agenta važna "specializacija", bi rekel da sem trenutno (big) data engineer, ampak mi ni tuje razno back-end delo. V svojem času sem se srečal s kar nekaj tehnologijami, tako, da to ni najbolj važen faktor. Iz osebnih razlogov iščem redno in ne contract zaposlitev.
Saj vem, da lahko grem na zaposlitvene portale in kontaktiram par naključnih agencij, ampak raje ne bi zgubljal preveč časa in me zanima, če kdo pozna kakšno z dobrim renomejem.
Za začetek bi se z njimi zgolj pogovoril o tem kakšen je kaj "employment landscape" in kaj so lahko moja realna pricakovanja. Če imajo na knjigah mojo idealno zaposlitev, toliko bolje, ampak trenutno gre bolj za orientacijo v prostoru.

Hvala
None of us is as dumb as all of us.

[SkA] ::

kingsix je izjavil:


Zame si npr., da grem bolj specifično, - Front-end developer če RES OBVLADAŠ HTML5, CSS oz. SASS, JS oz. TS in kakšne osnovne frameworke (no vse..) kot so Angular, React, VUE, jQuery in da poznaš v osnovi delovanje backenda.
Jaz vse omenjene zadeve poznam in sem tud že izvedel projekte kjer sem bil front-end za te, pa še se vedno smatram za backend dev'a, ker enostavno ne smatram, da te zadeve zares obvladam. Imam jih v CV'ju le omenjene kot neko dodatno znanje, ki pa ni na zelo visokem nivoju.

Torej, če za front-enda sklepamo tako..potem mora Fullstack RES OBVLADAT frontend IN backend, kakršnega še pa pač nisem srečal. Tu seveda govorim o nekem senior devu, kateri se prodaja kot fullstack in tudi za to hoče zelo visoko plačo. Nek junior kateri navaja, da je fullstack niti ni toliko pomembno - se že potem usmeri.
Mi smo pa imeli na razogvorih senior Fullstack dev'e, ki so zahtevali na osnovi tega bajne plače.. Si pa hitro videl, da ali ne obvlada niti enega področja ali pa nekako le enega.

Jaz sicer od frontend razvijalca ne pričakujem, da bo kaj dosti razumel delovanje backenda - ampak ajde, recimo da mu pa mora biti jasno, kako ne obremenjevat API po nepotrebnem in tiste splošne enterprise vzorce in probleme. Samo to je bolj z enterprise področjem povezano - kdor je delal bolj na majhnih projektih, verjetno tudi tega ne pozna.

Sej pravim, ta 'res obvladat' bi moralo bit nekako razumljivo, da se bo vedno našel specializiran kader, ki bo bolje obvladal posamezen del. Po drugi strani pa enemu specializiranemu kadru tisti drugi stack ni popolnoma nič jasen in bo delal na začetku enake napake kot mnogi juniorji. Kar ga bo do neke mere reševalo je potem samo pozavanje splošnih konceptov dobrih praks, ki jih lahko prenese (ker se lahko zgodi tudi, da vzorci iz ene tehnologije pač niso prenesljivi v drugo). Tako da nekdo tak nikoli ne bo zadostil tvojim zahtevam, zato ne razumem čisto poante, da mu greš potem dokazovat, da zna manj, kot nekdo z enako dobo izkušenj samo v enem segmentu. :) Jasno je to spet povezano s pričakovanji in postavljenimi standardi - ampak če se spet vrnem na dejstvo, da ima dan samo 24h, je po mojem treba pri takem kadru (če imaš sploh interes po njem) znanje malo bolj razčlenjeno ocenjevat, tudi v odvisnosti od potreb, ki jih dejansko imaš.

Sicer razumem morda razočaranje, da iščeš npr. frontend developerja in se ti prijavi 'full stack' kandidat, za katerega potem ugotoviš, da je imel večino fokusa/izkušenj na backend tehonolgijah in da ti je njegovo razumevanje željene frontend tehnologije preprosto preslabo, ampak to se lahko zgodi tudi z nekom, ki reče, da je frontend developer.

Kar se pa senior oznak in zahtevati bajne plače, je pa to po mojem dvoplastni problem. Prvi je po mojem opažanju neodvisen od 'full stack' definicije in je preprosto povezan s tem da si marsikdo prehitro začne nadenjat senior oznako. Mogoče je to povezano s tem, da se mu zdi 'junior' oznaka po par letih programiranja v eni tehnologiji neresnična in mogoče tudi je, ampak je pa tudi res, da redko kdaj opazim debate o 'mid level' developerju (čeprav sem tudi kak tak oglas videl in se mi zdi na mestu).

Drugi problem je pa po mojem povezan bolj z dejstvom, komu je kaj vredno in na čem je dejansko imel fokus zadnjih nekaj let. Kot sem rekel, težko enoznačno primerjaš X let izkušenj.

Invictus ::

pegasus je izjavil:

MySQL -> Oracle je verjetno trivialno, obratno verjetno nemogoče :P

Očitno tega še nisi delal... :D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vazelin ::

7982884e je izjavil:

Vazelin je izjavil:


Koliko časa rabi nekdo, ki nekaj osnov sicer zna (zgolj tak minimalni hobi včasih za kratek čas) in bi rad nekaj programiral za iPhone? Malo me mika, da bi probal xcode na macu.

osnov cesa? za kaksen namen bi programiral v ios? hobi, profesionalni namen?

minimalno sprejemljiv ios developer mora bit vesc osnov objektno orientiranega developmenta, to je pa pac to, za ostalo imas milijon tutorialov, sploh iphone je za newbija dosti prijaznejsi kot android.

Bolj za hobi. Recimo da imam kakšno idejo ali dve in bi udejanil. Brez kakšne hude grafike ali podobno.

Morda se bom lotil za foro, da vidim, koliko časa me bo prijelo.:D

[SkA] ::

TheBlueOne je izjavil:

pegasus je izjavil:

Iskanje med širino in specializacijo je vedno umetnost. Nobena skrajnost ni dobra, kje točno se pozicionirat na sredini pa je verjetno najodvisneje od okolja, v katerem se giblješ.


Za moj okus sirino delas sam, specializiras pa se glede na podjetje, kjer si. Jaz kar dosti menjam in se vedno na novo specializiram na konkretno drugacnih podrocjih. Zacel s tem HTML CSS ipd spilikami, potem pristal na C# MS SQL in LabView, potem pri programiranju industrijskih PLCjev in robotov, mikrokontrolerjih, kjer ima vsak drugacen programski jezik...


Moje izkušnje so tudi take - nisem namerno prehajal iz ene tehnologije in jezika v drugega, čeprav bi se tudi to verjetno slej ko prej zgodilo zaradi tehnološkega napredk - fat native clientov verjetno vedno manj podjetji razvija.

Hudomušno vprašanje bi verjetno potem bilo - ali je nekdo, z 10 let delovnih izkušenj, od tega najprej 5 let npr. v C#/.NET in nato 5 let v Javi, junior/mid za oba področja ali senior developer za backend (če predpostavljamo, da so bila to področja dela v obeh tehnologijah).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()
««
215 / 357
»»