» »

Nakup - prodaja stanovanja

Nakup - prodaja stanovanja

Širajzl ::

Zanima me, če kdo ve kolikšen davek se plača, če bi kupil stanovanje in ga recimo naslednji mesec prodal?

LoneWolf ::

V grobem, placas davek od dobicka (preprodaje), ki gre v dohodninsko napoved - 25% od dobicka placas kot akontacijo davka, tocen znesek se poracuna pri dohodnini, odvisno, v kateri razred pades. Pri prodaji placas tudi 2% davka na promet nepremicnin (glede na prodajno ceno).

jl ::

Da ne odpiram nove teme...zanima me, ce kdo ve, ali se placa davek od dobicka v primeru dedovanja. Gre namrec za to, da je pred 15 leti mama podedovala stanovanje od svojega oceta, nekje sem dobil informacijo, da se po 15 letih placa 5% davek od dobicka, od neke druge osebe pa, da se davka na kapitalski dobicek ne placa v primeru dedovanje 1. dednega reda.
Sedaj sem tole nasel, po cemer bi si isto razlagal, da davka v tem primeru ni:
[vir: pravnisos.si]

Dohodnina od dobička iz kapitala

Kadar je prodajalec ali darovalec nepremičnine fizična oseba, ki je nepremičnino pridobila po 1. januarju 2002, se v primeru ugotovljenega dobička iz kapitala, po določbah zakona o dohodnini, plačuje tudi dohodnino od dobička iz kapitala pri tej transakciji. Obdavči se prodajo, darovanje in tudi zamenjavo nepremičnine. Obdavčljive pa niso naslednje transakcije:

prenos kapitala preminule osebe na dediča oz. prenos nepremičnine v okviru dedovanja;

Morda kdo bolj pozna to tematiko?

borut_p ::

Dedovanja v 1 redu niso obdavcena

Lonsarg ::

Prav tako tudi ni davka na dobiček če imaš vsaj 3 leta tam stalno prebivališče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

jl ::

To vem, da v kolikor imas stalno prebivalisce 3. leta, davka ni. V tem primeru to odpade. Ce prav razumem, ne placas davka oz dohodnine na kapitalski dobicek ko stanovanje podedujes, se vedno pa ga placas, ce ga prodas pred 20 leti od dneva sklepa od dedovanju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jl ()

Ganon ::

Iz prve roke, davka na dobiček ni.

jl ::

@Ganon; glede na to, da poznas zadevo...ali to velja po 1.1.2020 z novo novelo zdoh? Ker sorodnik je stanovanje po istem principu prodajal lani decembra in je placal dohodnino od dobicka.

Ganon ::

Ne, že pred tem. V zadnjih letih vem za tri primere v sorodstvu, v vseh je šlo za prvi dedni red. Nihče od nas ni plačal davka na dobiček.

Greg91 ::

To, da ga ni plačal nihče še ne pomeni, da ga ni potrebno.

MadMen ::

borut_p je izjavil:

Dedovanja v 1 redu niso obdavcena

Dedovanje kot tako ni obdavčeno, če pa ti podeduješ nepremičnino leta 2010 in ga prodaš 2014 in se cena nepremičnine dvigne, plačaš davek na dobiček. Seveda če nimaš tam stalnega prebivališča prijavljenega... lahko pa s cenitvijo dokazuješ da je bilo leta 2010 stanovanje enako vredno ali več kot leta 2014.

Aston_11 ::

Bravo, uspelo vam je zmešati davek na dobiček in davek na dediščine in darila.
2x bravo.

Ganon ::

Greg91 je izjavil:

To, da ga ni plačal nihče še ne pomeni, da ga ni potrebno.


Obrazloži. Po tvoje nisem plačal davka, ki ga je potrebno plačati? Smo jim bili dovolj simpatični?

MadMen je izjavil:

borut_p je izjavil:

Dedovanja v 1 redu niso obdavcena

Dedovanje kot tako ni obdavčeno, če pa ti podeduješ nepremičnino leta 2010 in ga prodaš 2014 in se cena nepremičnine dvigne, plačaš davek na dobiček. Seveda če nimaš tam stalnega prebivališča prijavljenega... lahko pa s cenitvijo dokazuješ da je bilo leta 2010 stanovanje enako vredno ali več kot leta 2014.


Cena je narasla, davka na dobiček nisem plačal. Prvi dedni red.

jl ::

Tudi meni se zdi, da tole ni čisto tako. Za dedovanje v 1. redu se ne plača davka na dediščino, ampak le sodna taksa. Kot gledam pa je potrebno v primeru prodaje plačati davek na dobiček:

https://predlagam.vladi.si/predlog/11793

@Ganon; čisto verjamem, da nisi plačal davka, ampak FURS mislim da te lahko še po 5 letih preveri.

UganiKdo ::

Ne placa se davka na dediscino. Torej ne placas se takrat ko ti stanovanke dedujes.

Ce pa potem stanovanke prodas naprej je pa druga zgodba. Tako da najprej nehajte mesat hruske in jabolka.

Ganon ::

jl je izjavil:

@Ganon; čisto verjamem, da nisi plačal davka, ampak FURS mislim da te lahko še po 5 letih preveri.


Preveri, kaj? Kako si ti zamišljaš vse skupaj, da se dela nekaj mimo finančnega urada? V postopku prodaje sem bil tam in uredil vse potrebno.

Greg91 ::

Ganon je izjavil:

Greg91 je izjavil:

To, da ga ni plačal nihče še ne pomeni, da ga ni potrebno.


Obrazloži. Po tvoje nisem plačal davka, ki ga je potrebno plačati? Smo jim bili dovolj simpatični?

MadMen je izjavil:

borut_p je izjavil:

Dedovanja v 1 redu niso obdavcena

Dedovanje kot tako ni obdavčeno, če pa ti podeduješ nepremičnino leta 2010 in ga prodaš 2014 in se cena nepremičnine dvigne, plačaš davek na dobiček. Seveda če nimaš tam stalnega prebivališča prijavljenega... lahko pa s cenitvijo dokazuješ da je bilo leta 2010 stanovanje enako vredno ali več kot leta 2014.


Cena je narasla, davka na dobiček nisem plačal. Prvi dedni red.


Pri prodaji moraš sam oddati napoved za odmero dohodnine od dobička iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine. Noben te ne bo prosil. Verjamem pa, da je težje, če nisi pismen.

Ganon ::

O vsem sem se pozanimal, ne skrbi.

facepalm ::

Ce dedovano nepremicnino prodas v roku treh let bi praviloma moral placati davek na dobicek. Poudarek na "dobicek".
Torej, oceniti je potrebno vrednost nepremicnine na dan dedovanja (se placa cenilca).
Ce je ocenjena vrednost visja ali enaka prodajni vrednosti, davka na dobicek ne placas. Ce pa prodajna cena presega vrednost na dan dedovanja pa se "visek" obdavci s 25%. Tako smo mi resili (sicer pred 1.1.2020).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja polovice stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8710272 (4972) nergac
»

Prodaja dedovane nepremičnine

Oddelek: Loža
218598 (7899) s1m0n
»

Samostojni podjetnik kako do denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7219929 (17648) lopov
»

Prepis hiše - oče>sin

Oddelek: Loža
227897 (7533) Okapi

Več podobnih tem