» »

hardwersko undervoltanje celerona-m(dothan)

hardwersko undervoltanje celerona-m(dothan)

bond007 ::

Torej imam problem. Zanima me, kako bi undervoltu celerona-m (dothan) v notebooku. Nekaj gradiva sem že našel na netu, vendar mi popolnoma jasno še ni.
tabela voltaž
pinlayout

Privzeta boltaža 1.4 celerona-m je 1.260V. Torej če želim znižati voltažo celeronu-m, bi moral nekako spraviti VID0 ali VID1 ali VID5 iz "0" v "1". Kako to storim?

Obratno se pravi iz "1" v "0" (za višanje voltaže) mi je jasno in je lepo razloženo v tem topicu na XS (17 post) : klik - pač povežeš določene pine na VSS

Mogoče pa bi moral za nižanje voltaže pine povezati z VCC?

BluPhenix ::

Zakaj bi pa nižal voltažo?

Z nižanjem voltaže lahko pride do precej grdih stvari in sicer kr konkretnega sesuvanja sistema, oziroma poštenih napak v programih. Skratka voltaže ni preveč pametno nižati.

Mogoče pa bi moral za nižanje voltaže pine povezati z VCC?

Katere pine vi ti vezal z Vcc? Ker se mi zdi, da ne veš preveč o teh stvarej raje tega ne počni.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

bond007 ::

Glej .. jst še nism nič počel kar tako na pamet. Najprej sem dosti bral o teh rečeh..

Zakaj bi undervoltal? Ker gre za notebooka in mi je pomebna avtonomija in ker ima procesor zelo velik potencial - navije se ponavadi še kakšen GHz brez višanja voltaže.
Torej verjetno deluje pri privzetih 1400 mhz celo pod 1V - in takšne so tudi izkušnje drugih z dothani v laptopih. Poleg tega me moti hrup ventilatorja, ki se prepogosto prižiga.

Undervoltal sem že veliko procov in imam s tem same dobre izkušnje. Kar se tiče tistih grdih stvari;) , pač pride do nestabilnosti in to takrat, ko voltažo preveč znižaš. Seveda je potrebno najti neko stabilno mejo.

Katere pine vi ti vezal z Vcc? Ker se mi zdi, da ne veš preveč o teh stvarej raje tega ne počni.


Če bi pogledal linke, ki sem jih dal, ti bi bilo jasno - torej še enkrat - če bi hotel nižati voltažo bi moral pri pri moji privzeti voltaži 1.260V (poglej v tabelo voltaž, kakšno je stanje pinov pri tej voltaži) nekako spraviti recimo VID5 iz "0" na "1" in dobil bi voltažo 0.748V - to je samo primer, da boš razumel, itak pri takšni voltaži na 1.4 Ghz ne bi delal.

Mene samo zanima, če spremenim stanje iz "0" na "1" tako, da ta pin povežem na Vcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

BluPhenix ::

Aha to, ja to se tako dela. Daš na Vcc, ali Vdd, kar pač imaš označeno.

Glede undervoltanja, me veseli, da nisi še imel problemov. Kar pa me malo čudi, ker so ponavadi ICji dani na tisto minimalno voltažo, ki še omogoča 100% stabilno delovanje.

Tole pa da dela pod 1V normalno, tako kot bi moral pa me ne čisto prepriča. Tudi na full-loadu?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

bond007 ::

Tukaj je ena taka tema, kjer undervoltajo dothane. Veliki večini gre pri 1.6Ghz pod 1V napetosti, nekateri celo za 1.8Ghz rabijo samo 1V. Vse seveda popolnoma stabilno. Eni celo navijejo pa potem undervoltajo.. Torej po mojem ne bi smel biti problem pri mojih 1.4 Ghz.

Bom sprobal, ko bo malo več časa. Sicer imam še eno oviro... in sicer imam procesor prilotan na plato, torej se bo moral stvari lotiti iz druge strani;(.

_Dejan_ ::

Kaj pa maš to za enga nootebooka?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Spajky ::

@ bond007 : moja kristalna krogla pravi, da bo kmalu en crknjen prenosnik na tapeti ... :D ! Dej ne bluzi in pusti ga pri miru! C-M Dothan porabi tako malo štroma, da vse druge stvari porabijo več (disk, LCD backLight etc.) ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

_Dejan_ ::

Kako pa veš da je notr dothan? a če piše da je Intel Celeron-M 360, 1.4GHz Centrino pol je dothan al kako? A dothani porabijo več energije kot navadni Celeron-M 1,4GHz Centrino ?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zheegec ::

Dothan je, če ima 1MB L2 cache in je Celeron M. Tisti Centrino pa kar pusti na miru.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

bond007 ::

Prenosnik je tale.

Spajky: vidim, da si zelo veliko sodeloval po tujih forumih v podobnih debatah. Recimo, da sem malo opustil oz. prestavil idejo o undervoltanju. Če že to ne morem, bi pa vsaj malo navil rad. Imam i855gm chipset. Torej pinmod na 133fsbja odpade, saj chipset ne podpira 533. Vsaj uradno ne, sicer so neke ideje, če bi zamenjal PLL cristal, da bi šlo ... sam to je preveč hardcore že..

Našel sem že clockgen za i855 in deluje.
Problem se pojavi pri 110 mhz, ko odpove zvočna in potem pri 130, ko še grafična. A obstaja mogoče kak program, ki bi nekako fiksiral PCI/AGP frekvence? Clockgen ima možnost 3eh nastavitev frekvenc pci/agp, vendar ne deluje;( Kakšna ideja?

Spajky ::

Kdo je reku, da i855 ne podpira 133Fsb/533qp (mogoče bi bil tle problem, ker ma integrirano grafo not tvoja verzija); problem je v glavnem v Clock gen čipu in Biosu ter mogoče memoriji in mislim, da bi trik z 133fsb(533) na procu [bsel pini] verjetno funkcioniral. Hudič je ker je to laptop in ker maš proc zalotan na plato (oteži experimente, odpiranje, lotanje in lahko zayebesh komp).

Če je not "poceni" ram ddr266 ali ddr333 in v Biosu na Auto(by SPD), lahko tudi, da ti ram preprečuje (ker se mu dviga frekvenca skupaj za enak % kot FSB) ko probaš OC-at. Če lahko mu probaj dat manual nastavitve v Biosu (znižaj default clock če lahko).

Če glih ni Bios šit katastrofa (zna bit!), bi znalo delat takoj ko ga zabrišeš direkt na 133fsb proc preko onga programa (bi se delitelji trebali za ostale frekvence spet spravit na defolt in bi bla zadeva iz Win lahko takoj OC-ana za 33% ali celo več (podobno kot pin mod za 133fsb). Lahko pa bi se ne hotel več bootat pol (bi blo treba reset biosa na razne načine za ga spet obudit!)

Vprašanje je, koliko si upaš reskirat; sam proc dela na default voltaži (99%) na 2GHz; vsaj mislim tako, če hlajenje ni glih katastrofa ... Jest osebno bežim od miniaturiziranih in komplicirano razstavljivih stvari ko od živega hudiča ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem s tualatin na abit st6-raid/ abit bh6

Oddelek: Navijanje
412159 (1785) Pyr0Beast
»

Pentium M 740 1.73 GHz/533 FSB a bo deloval na Intel 855 chipsetu?

Oddelek: Strojna oprema
141647 (1549) mtosev
»

Celeron M 350J

Oddelek: Navijanje
412335 (1200) sirotka
»

Dothan vs. FX (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
905666 (3963) Spajky
»

Moj Tualatin 1.2 GHz je Skinhead !

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
403171 (2097) Boky

Več podobnih tem