» »

Streznik z RAID poljem in terminali brez diskov

Streznik z RAID poljem in terminali brez diskov

shock ::

Neki sem razmišljal ampak nisem čist siguren da stvar sploh je možna izvedljiva. Rad bi imel en centralni strežnik z mnogimi diski v RAID kombinaciji, ki bi tekel pod linuxom (ali tudi windoows odvisno kater strežnik je hitrejši) in terminale (PC-ji brez diska). Rad bi vrašal a je možno ko se "terminal" prižge da preko mreže vzpostavi povezavo s strežnikom in vidi njega kot lokalni hard disk, tako da lahko kar tisti disk briše, formatira in inštalira svoj poljuben OS po mili volji. Rabil bi čimveč podatkov, če ne vsaj tiste ključne besede ki bi mi olajšalo delo pri nadaljnem iskanju. Aja seveda bi vse terminale in strežnik povezal prek gigabit etherneta.

Hvala.

[ Ko bom velik bom prebral pravila in postavi smiselen naslov teme... -- BigW ]
  • spremenil: BigWhale ()

Brane2 ::

Ravo to imam tu, le da vse delovne postaje vendarl imajo nek lokalni disk, ki pa služi smao bootanju.

Da pa se tudi brez tega. Novejše (nekatere) plate imajo že v BIOSu možnost boota iz mreže.

Tak stroj se ponavadi boota s kakega TFTPja ali česa podobnega, delo z "diskom" pa opravlja preko NFS filesystema ali česa podobnega.

Če imaš malo starejši hardver, ki se ne zna bootat iz mreže, si lahko omisliš extra mrežno in vanjo zapikaš boot eprom. Mislim, da stvar obstaja tudi v Free verziji pod imenom "Etherboot".
On the journey of life, I chose the psycho path.

shock ::

A mi lahko malo poveš kako se vse skupaj kaj obnese? A gre hitro se kaj zatika, koliko terminalov imaš priklopljenih, koliko mora biti močan strežnik da vse dela ok. A je pomembno da je strežnik zelo močan ali ni potrebno itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

Brane2 ::

Težko rečem kaj prav zelo določenega.

Stvar dela, nastavitev zadeve in prilagodite posameznih komponent je pa hudič.

Recimo izvedba RAID-a je zelo pomembna. Če je SW ali HW RAID, rabiš kombinacijo, ki potegne čimveč iz diskov, seveda pa tudi pametno redundanco. Če imaš podatke na kupu, morajo biti varni.

Sam sem razočaran nad delom HW RAIDa (3Ware Escalade 7506-12), ki mi je glavni problem.

V tem trenutku imam v centralnem serverju dva RAID-5 polja: 5x200 GB-RAID5 in 5x180 GB-RAID5
Polji sta sestavljeni s pomočjo lvm programja v en velik logični disk velikosti 1.4T

Hitrost vsega skupaj je trenutno na žalost okrog hitrosti enega samega diska.
Kot je videt, dela 3Ware zadeve bolj na ravni Tupperwarea (=lonci pa to).
Saj kartica več ali manj da je od sebe pričakovane rezultate pri RAID-0 ali RAID-1 (RAID-10 še nisem probal), pri RAID-5 je pa tema.

V glvnem, ravno sedaj sem dodal na kartico še 2x 200Gb diska, tistih 5 180 Gb diskov bom pa čez par ur zamenjal z 200 Gb.Gre torej za diskovje 12x200Gb (brutto 2.4T), ki ga bom stestiral v različnih RAID konfiguracijah. Recimo v RAID-10 bi od vseh teh diskov dobil 1.2T, vendar bi vsak disk imel svojo zrcalno sliko, pričakovane hitrosti linearnega branja bi pa bile v okolici 400-600 MB/s, pisanja pa mogoče 150-200 MB/s.
Druga varianta, ki mi pade na pamet, je 6 RAID-0 polj s po dvema diskoma v vsakem in povezava teh polj v SW RAID-5. ali recimo po 4 diske v RAID0 in povezava 3 HW RAID-0 v SW RAID-5.

V glavnem, na serverju postane ozko grlo komunikacija CPU/DMA--disk in CPU/DMA--mrežna.

Zato bi moral imeti vsaj nek HW RAID, ki offloada vsaj del bremena, pa tudi kakovostne mrežne.
Rabiš mrežne, ki ponujajo jumbo-frames (visok mtu, recimo 9000), če že ne dodatne CPU usluge, recimo procesiranje checksumov itd. Recimo kartice na osnovi Broadcomovega čiperaja so lahko v redu.

Hitrosti, prenosa, ki jih dosegam na Sambi so recimo branje 25-35MB/s, pri NFS pa recimo 60+ MB/s, vendar bi moralo iti bistveno višje.
Ko premečem diske, bom probal še enkrat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Na tej mašini- strežniku imam priklopljene praktično vse ostale mašine, recimo dve delovni postaji, vse prenosnike, ADSL modem, Wifi- AP/Switch, občasno pa tudi tri mašine, ki služijo kot Wifi serverji,

Stvar dela 24/7 in če ne bi bilo komplikacij z RAIDom, bi lahko rekel, da sem zadovoljen.

Nobena od preostalih mašin ni terminal brez diska, a tudi to bi lahko naredil z ne preveč truda.

Na delovnih postajah imam disk, vendar je ta nekritičen in služi samo bootu zadeve, da ne morim strežnika s tem, vsi podatki, ki jih obdelujem so pa itak na strežniku.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Ena zanimiva kombinacija, ki je še nisem sprobal na takem strežniku, je uporaba totalno SW raida.

Seveda to žre CPU resurse in RAM, vendar je ta bistveno man omejen kot tisti prcoljak na HW RAID kartici. Pri Opteronih si pač lahko privoščiš večglavi CPU in ti pač dodaten core kompenzira dodatno delo, ki je potrebno pri premetavnaju sektorjev.

Kljub vsemu je verjetno zdravo imeti HW RAID, če ne zaradi drugega, pa vsaj zato, da se ukvarja z iterrupti diska. Ta lahko prenese le nekaj sektorjev, ne da bi gnjavil CPU, kar pomeni točo interruptov za vsak preneseni MB, če imaš tako nastavljen hardver seveda.
Če z interrupti gnjavi HW RAID in če ta potem gnjavi CPU šele ko je recimo prenesen kak MB, pomeni to bistveno manjše breme za CPU.

No, to je teorija. Kako se bo izšlo, bom zvedel, upam da danes.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Aja, še to. Če boš delal z RAID polji, se izogibaj REiserfsu. Uporabi raje ext3.

Reiserfs se mi zdi quirky. Preveč ima odstopanja. Res je za nekatere stvari hiter (skupine veliko majhnif filetkov) , ampak včasih se pa vleče ko marmelada. Poleg tega lahko ext3 stweakaš za svoje potrebe, pa še externi journalling si lahko omisliš.
Poleg tega lahko ext3 stweakaš na velikost stripea svojega RAIDa in stvar potem organizira povezane podatke v chunkih, ki ustrezajo RAID-u...

V ta namen sem dal v mašino 13-ti disk, poleg 12-tih diskov za RAID. Ta disk je samo za zasilni boot sistema in hranjenje journala...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

crtek ::

poglej tole stran
etherboot

Matri[X] ::

Za windowse poizkusi BXP. Strojno popolnoma nezahtevna resitev. Omogoca tudi izbiro razlicnih diskov ob bootu in zascito z geslom. Podpira pa samo Windows.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
749311 (5792) levaky
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15317433 (13765) levaky
»

RAID - Katere diske kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
241698 (1398) Jin
»

[Linux] Kateri RAID postaviti?

Oddelek: Operacijski sistemi
231702 (1519) zee
»

Areca hardware RAID kartica

Oddelek: Strojna oprema
131487 (1372) Zzzzzzz

Več podobnih tem