» »

Poceni Wi-Fi antena za razdaljo tudi do 10 km

Poceni Wi-Fi antena za razdaljo tudi do 10 km

shock ::

Te dni sem si malo zafrkaval s povezavo točka točka (5 km) z brezžično povezavo. Na začetku sem razmišljal o nakupu antene, ki bi nesla tam do 5 km. Ampak končna ugotovitev je bila, da je to čist metanja denarja stran. Po internetu dobiš razne razne rešitve in to čist poceni. Za primer povezavo do 1 km s kvaliteto linije nad 80 (85-90) stane material okoli od par 100 SIT do 4 k SIT (če želiš imeti kupljene konektorje). No moj končni izdelek zgleda takole:


Seveda to je samo beta verzija 0.0.1b, tako da ne bi mislili da je to končni izdelek.

RECEPT
Za izdelavo rabite naslednje:
- satelitski krožnik (v trgovinah sem videl da stanejo tam okoli 2k SIT oz na bolhi)
- biquad anteno
- nekaj metrov 50 ohmskega koaksialnega kabla (priporočam H-500 ali H-155, odvisno koliko kablovja boste rabili)
- Konektorji (tudi brez se da, samo ne priporočam)

Prvo sem naredil biquad anteno, več info na tej strani. Za izdelavo te antene ne rabiš biti kdo ve kakšen mojster jaka, samo načrta se moraš držat. No teoretično lih za ta primer je antena narejena za 10 kanal (2.457GHz)



Ko imaš to biquad anteno enkrat narejeno lahko se povežeš brez problema tam do 1 km. Če pa želiš več pa enostavno daš to anteno v žarišče satelitske antene (namesto LNB-ja) in usmeriš v določeno točko.



Končni rezulrtat:
Pri razdalji 5 km sem imel v ad-hoc načinu, kvaliteto signala 88%, sprejem -55 dBm in šum -83 dBm.

Seveda brez naše vodje nismo mogli nič naredit. Svaka mu čast.



P.S.:
Vse kar rabiš imeit tukaj je dobra volja, malo inspiracije in potrpežljivost pri nastavitvi satelitskega krožnika.

Lep pozdrav, Borut.
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

T(he) Boss ::

Zelo zanimivo, kaksni so pa kaj povprecni prenosi ?

profii ::

kje si dobil parabolo? se to kje da tako kupiti al morš satelitsko tv uničit?

pivmik ::

Vau, tako kot si povedal zgleda res lahko in poceni za napravit. :)
kje si dobil konektorčke in kolko so stali?
Ja, bi prosil, če lahko poročaš o dejanskih prenosih, hitrost prenosa podatkov(prenasanje datoteke).
LP, Gregor GRE^

profii ::

konektorje in kable se dobi u HTE u lj. konektorji niso spet tak pocen. kabl je 190sit/m (H-155). za 15 m kabla pa konketorje (za ruter+mrežna) sem dal ~10k.

iskra ::

Mene pa še zanima koliko šanse je, da butne strela v to reč - tudi sploh me zanima kako je z vremenskimi vplivi na delovanje povezave. Nekaj podobnega bi si omislil v Ljubljani, kjer imam par sošolcev v vidnem polju v sosednjih blokih pa nimajo interneta.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

profii ::

iskra vreme ne upliva tako zelo na povezavo. če so dost bliz tvoji sošolci (manj k 500m) bo dost da daš samo uno biquad anteno. strela pa ti tudi ne bo usekala not če maš dovol bliz hiše useskup.

iskra ::

Ja u bistvu so zravn še dosti višje stavbe. Mora bit obvezno vidna razdalja al gre lahko malo na ovink? Je pa nekje 500m ja.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Fl[A]sH ::

Ja more bit vidna razdalja, ne sme bit dreves ali pa his! V glavnem antene se morejo "videt" med sabo!
Mi imamo povezavo na okol 850 m pa je bilo eno drevo vmes pa ni delalo, potem pa smo prestavli anteno in zdaj dela okol 1,5 do 2 MB/s na 54 Mbit-nih D-Linkovih AP-jih!

Aja se to, vreme zelo vpilva na delovanje teh anten, zato obvezno zascitite anteno pred dezjem, v tem primeru BiQuad, ce imate pa tako anteno podobni tisti televizijski, Yagi al kak se ji rece, ne vem tocno, pa morate kr celo dat v kakso plasticno cev al kaj podobnega!
Drugace ko je dez ne dela, preverjeno! 8-)

shock ::

Žal na drugi strani sem imel kartico, ki je delala na 11b, tako da prenos je bil tam okoli 500-700 kB. Konektorje pa sem kupil v HTE-ju za 2k 1 komad (rp-sma za H 500 koaksialca): Na začetku sem bil malo skeptičen, da bo delovalo pol koa sem stestiral zadevo sem bil kar lepo prijetno presenečen. Kar se tiče satelitskega krožnika, sem imel že prej doma, samo neizkoriščena je bila zadnjih par let (imel sem analogen sat sprejemnik). BTW lahko bi na temforumu odprli nov oddelek wireless lan al kaj podobnega

Pyr0Beast ::

Zanimivo, bi vleklo čez streho na razdalji 70m ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fl[A]sH ::

Ja kaj bi imel zunanje antene al bi mel one navadne antene, AP ali router pa znotraj hise ali zunaj nje?
Ker ce bi mel znotraj potem je ze spet ena stena pri tebi pa ena pri sosedu/kolegu!
Ce bi pa mel zunaj, v kaki plasticni skatli bi pomoje vleklo, najboljse je pa da probas!
Probaj se v eni rac. trgovini zmenit ce ti posodijo da sprobas, ponavadi ti posodijo!

Pyr0Beast ::

Zunaj seveda, itq je pa vse gips :D
Se mi zdi problem predvsem to kre se pri visoki freq valovi kr pecej odbijajo od sten.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Vuli ::

Kaj bi raBIL pa, če bi hotel imeti povezavo oddaljeno enih 15km?
Oziroma iz doline na hrib, ki je visok 2200m?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Karen ::

Predpogoj je vidna linija. Sicer pa sem na enem forumu že zdavnaj bral (mislim da wlan-sat) da so Poljaki povezali 42km distanco.

c0dehunter ::

Bi se to dalo izkoristit pri mobitelovem internetu tut? Verjetno bi bil problem z tole bi-quad anteno, ker za UMTS je frekvenca 2100 MHz.
Problem je pa tudi, ker kjer bom trenutno preživel 2 tedna je ravno za enim manjšim gričem, ravno toliko da ne dela UMTS, ampak le EDGE - obstaja kaka "zbiralna" antena? Pa še to - kje lahko izvem lokacije mobitelovih oddajnikov najbližje meni?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Alexius Heristalski ::

Za UMTS se dobi tole.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

akasa ::

Jsr mam pa eno vprašanje. Če lahjko dam kabel od tv antene(predvsem me zanima če se bo povezava zgubila)

Pyr0Beast ::

lahko daš, samo več izgubiš kot profitiraš ponavadi. Antenski kabel ni namenjen mikrovalovom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Jao13 ::

Odločil sem se, da bi naredil na morju z biquad antenami prenos Wi-Fi signala iz Bara, ki ima brezplačen internet do apartmaja. Ker zračne linije direktno do apartmaja ni bi naredil eno bazno postajo na opuščenem stolpu cca. 10 m visok, tako da bi preusmeril wi-fi signal do apartmaja. (Naredil sem tudi shemo kako naj bi to izgledalo)

Blizu bara bi postavil wi-fi sprejemnik in le tega povezal z biquad sprejemnikom, ta bi pošiljal signal na stolp kjer bi signal prejemala druga biquad antena ki pi signal prek kabla šel do tretje biquad antene, ki bi prek zračne linije pošiljal signal do apartmaja. V apartmaju pa bi imel potem sam svoj router z internet povezavo. :D Ideja se mi zdi optimistična a nekako tudi realna sprašujem pa se ali bi to res delovalo, ker nimam izkušenj z Wi-Fi prenosom po zraku sprašujem to še tukaj. Budget pa tudi pomojem nebi bil zelo visok.

Pomojem bi biquad antene moral dati na satelitske krožnike, da bi bil signal dovolj močen ali se motim?

 WiFi

WiFi



Hvala za vse odgovore.

Jao13 ::

Jao13 je izjavil:

Odločil sem se, da bi naredil na morju z biquad antenami prenos Wi-Fi signala iz Bara, ki ima brezplačen internet do apartmaja. Ker zračne linije direktno do apartmaja ni bi naredil eno bazno postajo na opuščenem stolpu cca. 10 m visok, tako da bi preusmeril wi-fi signal do apartmaja. (Naredil sem tudi shemo kako naj bi to izgledalo)
https://slo-tech.com/forum/t188151/p352...
Blizu bara bi postavil wi-fi sprejemnik in le tega povezal z biquad sprejemnikom, ta bi pošiljal signal na stolp kjer bi signal prejemala druga biquad antena ki pi signal prek kabla šel do tretje biquad antene, ki bi prek zračne linije pošiljal signal do apartmaja. V apartmaju pa bi imel potem sam svoj router z internet povezavo. :D Ideja se mi zdi optimistična a nekako tudi realna sprašujem pa se ali bi to res delovalo, ker nimam izkušenj z Wi-Fi prenosom po zraku sprašujem to še tukaj. Budget pa tudi pomojem nebi bil zelo visok.

Pomojem bi biquad antene moral dati na satelitske krožnike, da bi bil signal dovolj močen ali se motim?

 WiFi

WiFi



Hvala za vse odgovore.


Razdalja je 200 metrov daljša stranica in cca 90 metrov krajša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jao13 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DIY WiFI antena

Oddelek: Omrežja in internet
131481 (1123) Daniel
»

Razširitev pokritosti brezžičnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
112928 (2673) flisko
»

Antena

Oddelek: Omrežja in internet
91441 (1242) Spajky
»

ADSL naprej prek zraka

Oddelek: Omrežja in internet
283418 (2269) Audi
»

Home-made antena

Oddelek: Omrežja in internet
51390 (1206) overlord_tm

Več podobnih tem