» »

TV - skrite funkcije na daljincu

TV - skrite funkcije na daljincu

zavajon ::

Baje se da pri sodobnih TV sprejemnikih z daljincem z določeno kombinacijo tipk priklicati menu za nekatere nastavitve, ki pa niso nikjer dokumentirane, ker naj bi to služilo serviserjem.
Bi kdo vedel, kje/če se da dobiti navodila za priklic teh funkcij?
Imam TV Samsung CW29M66V.

lp

Azrael ::

Mogoče tu?

Ampak, zapomni si servisni menu ni namenjen navadnemu uporabniku!

Z nekaterimi nastavitvami v njem lahko temeljito sesuješ TV ali monitor in ti ga tudi servis ne bo mogel več spraviti v originalno stanje (garancija gre itak po gobe), zato raje 2x premisli kaj hočeš in si vedno zapiši vse spremembe na papir.

In izogibaj se kot hudič križa kakšnih reset ali default opcij v servisnem menuju, le to ne obnovi nastavitev pred tvojim posegom, ampak samo TV ali monitor pripravi na kalibriranje v tovarni, kar pomeni, da takrat njegova slika, tudi pod razno ni za gledat.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

MI5Ek- ::

A ve kdo mogoče zaporedje tipk za service menu za Sony KV-29CL10E?

zavajon ::

Hvala, Azrael.
Bom prečekiral.

V bistvu me moti samo to, ker imam sliko preveč odrezano, tako da je logo skoraj na robu vidnega polja.
To sem opazil šele, ko sem presnel film z TV kartico in ko sem ga gledal na TV, sem videl, da je slika ful odrezana. Zato bi rad malo zmanjšal sliko, kar se mi ne zdi tako hud poseg.

lp

balocom ::

Preveč odrezana slika? Kja se ne zgodi to če je kej narobe z elekrtoniko?:8)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Azrael ::

@balocom:

Ni nujno okvara, običajno je to kar normalno.

Bom spisal malo daljšo razlago in špilal učitelja.

Širina in višina slike je stvar nastavitev, res pa je, da ima večina televizorjev malo raztegnjeno sliko po širini. Najbolj se opazi, ko isti program posname z TV kartico na PC. Takrat se lepo vidi, da logo TV postaje, ki je na TV praktično v vogalu, na PC odmaknjen od vogala.

Zakaj tako? Običajno nastopa deformacija navpičnih robov slike (problem je ker ni in ne more biti fosforni prevleka (na kateri se pojavi slika) katodne cevi na celotni površini enako oddaljena od elektronskega topa in ker je lažje, cemeje in bolj zanesljivo narediti enostavno krmiljenje in odklon žarka elektronov katodne cevi).

Problem teh deformacij slike pri TV se iz naštetih razlogov najlažje odpravi tako, da se sliko malo raztegne po širini in težav ni več. Sploh, ker je ves TV program posnet tako, da je vse dogajanje na sredini ekrana in tega trika praktično nihče ne opazi.

Tako, da stisniti sliko po širini je možno ali z nekim trimerjem ali v nastavitvah (odvisno od TV), vendar se običajno zgodi, da se rob slike ne pojavi enakomerno glede na rob ekrana, ampak samo zgoraj in spodaj ali na sredini deli slike (odvisno od elektronike TV in konstrukcije katodne cevi). Slika se deformira v obliki sodčka ali njegovo nasprotje (hr. izraz je jastučasta slika).

Včasih se da popraviti tudi to, samo potem se ponavadi podre linearnost slike...

Skratka za te nastavitve je zelo priporočljivo na TV poslati (iz VCR ali PC) neko testno sliko: šahovnico ali kar monoskop - tisti krog, ki je bil včasih pred začetkom TV sporeda in v praksi težko brez deformacij slike sliko skrčiš po širini za več kot 1 ali 2cm. Dobiti sliko take širine, kot jo prikaže TV kartica + PC monitor na običajnem CRT TV ni mogoče.

Ampak še enkrat, kdor bo šel karkoli brskat po TV ali servisnih menujih: zapišite si vse spremembe in nikar ne spreminjajte nekaj kar na slepo srečo, ker potem pride do tega, da se nekaj časa spreminja eno nastavitev, potem še malo neko drugo in potem se s tretjo (oz. n+1) možnostjo poskuša popraviti prvo. Rezultat tega je živ obup za popravilo.
Nekoč je bil Slo-tech.

__luka__ ::

jest sm opazil to na mojmu tv-ju ampak je stvar v tem, da lahko izbiram med vec varjantami 4:3 formata in pr enem cela slika ni vidna. Ce mas kak novejsi teve, probi to mal spreminjat pa bos vidu.
the truth is out there

ReBi ::

mam podoben problem... philipsov tv smo dal na servis in nima več možnosti za 9:16 sliko :\

baje da se da to v tovrstnih menijih naštimat... mi je že en tipo pokazu kako se pride do tistga menija, ni pa vedu kombinacije tipk. dejansko gre za kodo... kje bi jo dobil? grm v bigbang z dalincom, grem v tist meni in si prepišem kombinacijo? je to dovoljeno?

Jeebs ::

grm v bigbang z dalincom, grem v tist meni in si prepišem kombinacijo? je to dovoljeno?


:\ :D Ti se hecaš a?:\ :D
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

tintorel ::

Za Sony TV:

Turn on the main power switch and enter into the stand-by mode.
Press the following sequence of buttons on the Remote Control:
info/disp (OSD)
5 (Number 5)
vol+ (Volume Up)
TV

-or-

[it]
[5] (Number 5)
[vol+] (Volume Up)
[teletext off]

-or-

On TV:
Hard Power On
On Remote:
Standby Off
[i+]
[5]
[Vol+]
Digital TV

tintorel ::

Jaz sem tudi "samo pogledal". Pa sem si razdrkal tv do skrajnosti. Kot je zgoraj opisano. Potreboval sem 2 uri, da sem ga nazaj nastavil. Pa sem bil opozorjen: najprej si napiši nastavitve na papir, potem drkaj....

tintorel ::

Turboslav ::

Evo za Philipsa:
062596 +i
Se pravi, odtipkaš te številke in nato pritisneš info tipko.
Deluje 100%, uporabljajte pa na lastno odgovornost>:D
Sir je dober

tintorel ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tintorel ()

Jeebs ::

A kdo ve za Panasonic TX-29PX10P?
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

zavajon ::

Za moj Samsung CW29M66V sem našel kombinacijo tipk za vstop v servisni menu.
Če slučajno koga zanima, je: Power -> Info -> Menu -> Mute -> Power.
Vendar ne prime vsakič, ne vem ali je treba biti dovolj hiter ali pa tipkati enakomerno.

Sliko sem skrčil na zadovoljivo raven, kot je zgoraj opisal Azrael, se mi je geometrija nekoliko pokvarila, ampak se opazi samo pri teletekstu in če je na posnetku res ravna črta, kar pa je redko.
Bom pa počakal na testni signal na HTV2 (kolikor jaz vem, ga samo še tam predvajajo) in poskušal popraviti geometrijo slike. Mislim, da to ne bo problem, ker ima moj TV za to več nastavitev kot katerikoli monitor, ki sem ga imel do sedaj v rokah.

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Adapter iz VGA na SCART

Oddelek: Zvok in slika
2713019 (6380) podtalje
»

Slika na televiziji je črnobela (tv out na notebooku)

Oddelek: Pomoč in nasveti
101577 (1266) Okapi
»

CRT monitor ostrina

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61280 (1190) Pudding
»

Vzeva 2 hišnih telefonov brez Telekoma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61082 (1007) Lincolin
»

TV-Out na TV letnik 1989 ???

Oddelek: Zvok in slika
51151 (1046) stromar

Več podobnih tem