» »

Mrtev računalnik

Mrtev računalnik

Han ::

Med predvajanjem DVD filma se je slika nenadoma ustavila, v zvočnikih pa se je ponavljal zvok ustavljenega prizora v nedogled - računalnik je povsem zamrznil...

Mislil sem si: Windows 98 pač. Pritisnem reset, računalnik se ne zbudi. Ugasnem, počakam pol minute, vklopim, nič. Vajo še enkrat ponovim, hočem v bios, nič - na ekranu ni slike, ker sploh ni signala iz grafične kartice...

Odprem mašino, odklopim vse razen grafične in poskusim znova: spet nič. Vržem ven spomin, vklopim: osnovna plošča (zvočnik) bi morala začeti piskati - nič - vse tiho in črn ekran. Poskusim s svojo grafično (Asus GeForce) in spominom (Micron), še vedno nič (ventilator na grafični se vrti!). Z DIP stikali nastavim frekvenco procesorja, vklopim, nič. Ker plošča nima mostička za brisanje CMOS (reset biosa), vzamem ven baterijo, počakam nekaj minut, vklopim: ne dela.

V vsakem primeru se zažene napajalnik, vsi ventilatorji, disk in DVD, na tipkovnici pa svetijo vse lučke. To je pa tudi vse. Na sumu imam ali procesor (Athlon 1 GHz) ali matično (ASUS A7V133-C). Slednji sem v petek povsem normalno zamenjal BIOS z zadnjo finalno verzijo 1007 še predno sem na novo postavil particije na disku, ga formatiral in naložil nekaj programov. Vse je do trenutka zamrznitve delovalo brezhibno.

Prosim za mnenje. Računalnik je nov. Je fuč procesor ali osnovna plošča?

Huey P ::

Nič ni fuč...
Če bi bil procesor fuč se PC nebi niti prižgal (vem iz izkušenj>:D), če pa matična pa bi morale svetiti lučke (tak eni pravijo)...

..::DOOM III: The Legacy::..

_Mortal_ ::

A ni to mal čudn če bi matična crknla da bi lučke gorele
Is reading in the bathroom considered as multi-tasking?

Huey P ::

Tak sem slišal...
..::DOOM III: The Legacy::..

Han ::

Lepo prosim, ne takole modrovat... Rabim mnenje iz prve roke, strokovnjaka, lastnih izkušenj.

Sam mislim, da je procesor fuč. Na žalost nimam pri roki drugega, da bi se prepričal...

Huey P ::

Han; Še enkrat preberi moj prvi post. Naj ti osvežim spomin:

Če bi bil procesor fuč se PC nebi niti prižgal (vem iz izkušenj),

...
..::DOOM III: The Legacy::..

TESKAn ::

Če procesorja ni, se zbudi in začne piskat. Dej torej proc vn pa vklopi - če bo pc zvočnik začeu tulit, pol je procesor hin najbrž...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Han ::

Huey P, tvoj prvi post je čuden. Najprej praviš, da nič ni fuč... Če bi bila matična fuč, bi morale svetit lučke. Tole mi ne gre skupaj, sorry.

Če bi bila matična fuč, po moje ne bi svetila nobena lučka, vključno s tisto na sami matični.

Če je procesor fuč, pa je jasno, da se na matični ne zažene niti BIOS, ki drugače preveri, če je vse v redu (zato nič ne piska, če odstranim spomin!).

To, da se PC ne zažene, če je procesor fuč, se mi zdi skrajno neverjetno, saj napajalnik na delujoči osnovni plošči zagotavlja delovanje vsem komponentam... In ko vklopim računalnik, "deluje vse". Ne požene se edino BIOS, zato tudi ni slike na ekranu...

Huey P ::

Ko se je meni proc zjebal mi PC ni delal - NIČ se ni prižgalo...

..::DOOM III: The Legacy::..

chucki ::

Jst bi reku da je plata hin!!!
AMD Ryzen 5 5600/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 32gb/1TB SSD
Gigabyte RTX 3060 Ti /SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + ASUS TUF A17 with RTX 3070 Ti

XsenO ::

Poskusi dati notr in nato ven tisti kabel od napajalnika v matični plošči. Mogoče je malo slabo postavljen
1 + 1 = 1

tejo ::

Jest sem imel točno take probleme.

Rešil pa sem jih tako, da sem računalnik naložil v fičota, se peljal po kacinovem klancu proti Kranju pa nazaj in potem je doma dalal čisto normalno.

Take probleme sem imel 2x in tudi 2x sem jih rešiil na enak način.

Brane2 ::

Dandanes je folk vajen, da se mora rac. oprema dobit na kilo za jurja in temu primerno je tud skopnela kakovost izdelave. Nekoč daaavno je bila pozlatitev kontaktov neredka na konektorjih, danes pa se to dela bolj iz nekih levih zlitin, katerih edina kakovost je da so videti zlate barve. Zarad tiega prihaja do oksidacije kontaktov.
Ta je ponavadi najvecji problem pri SIMM modulih, saj so tam sticne povrsine delcek milimetra po kontaktu.
Odpri mashino in preveri, kako lezijo vsi kabli, nato poglej, ce ni kaksna kartica padla ven iz konektorja (ker mehanika drzi not samo eno stran kartice, se na drugi strani to rado zgodi).
BTW poglej, ce lezi hladilnik se lepo na procesorju, ce je cist (ni zabasan s prahom) in ce ventilator se dela. Poglej tudi, ce procesor se lepo lezi v podnozju.
Ce imas SLot-A procesor (=cegu varianta), ga previdno snemi in spucaj kontakte kot bi jih na SDRAMih...
Nato snemi SDRAM-e previdni in poglej kontakte na modulih, Te najlazje in najvarneje spucas s trdo radirko za kemicni svincnik (saj ves, tiste motro-rdece radirke-uporabi modri/trdi konec). V tej radirki je malo kvarčnega peska, ki lepo odstrani vrhnjo oksidirano plast in kontakti bodo spet zasijali, ne da bi jih opazno spraskal

Han ::

XsenO: če bi blo z napajalnim kablom kaj narobe, se verjetno ne bi vrteli vsi ventilatorji na plošči...

tejo: posodiš fičota, da popravim PC?

Brane2: daj, preberi prosim od začetka.

Mislim, krneki... :\:O:(

sash ::

No tud jaz sn mel ko sn nov kompjuter domov prvleko, in je sloka kr tak zamrznla in se nato ni več vklopo. Ker ma plata not LED diagnostiko sn preko te diagnostike ugotovo da je procesor pokojni, sn pelo naslednji dan nazaj in so mi takoj menjal proc, od takrat dalje dela ko ojgn. Probaj podobno, al pa probaj sam proc pr kakaem kolegu ! >:D

Sodom ::

Huey P: Če procesorja ni se računalnik vseeno prižge, samo ni slike na monitorju, pa lučka za disk sveti!
I am falling fast, I'm right in the final hour
future turns to past, been sent to hell and back

Brane2 ::

Han:
Ne stekam, kaj sem to pozabil prebrati na zacetku.
To, da se ti lampe na KBD prizgejo, a ne ugasnejo, pomeni, da KBD sicer je koncal interno inicializacijo, pac pa CPU zmrzne v tistem delu, kjer bi moral ukazati KBDu, naj zmigne z LEDicami.
Athlonu se takrat pac strklja in razlog je lahko karkoli, najceneje zate pa je, da ob pomanjkanju komponent, ki bi jih lahko menjal in tako skusal izolirati napako, za zacetek premeces stvari in spucas kontakte...
Manj ko 15 min dela, ki lahko zaleze...

Binji ::

Ce das proc vn ti bo zcnla plata piskat (vsaj pr meni je), tko da ce ne piska pol je plata sla.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Han ::

Brane2: Na začetku sem dovolj jasno napisal, kaj vse sem poskusil, vključno z drugo grafično (Asus GeForce MX), ki je po mojem skromnem mnenju boljše izdelave kot ATI Radeon VE, čeprav tudi s slednjo ni nič narobe. Kontakti, stiki ipd. torej niso kamen spotike, ker so komponente nove in kvalitetne.

Ti pišeš o zastarelih SIMM moduli, pa Slot procesorjih itd., ki so preteklost. SDRAM sem prav tako izločil, ker se plata ne zbudi s tistim, ki deluje na drugi plošči (tudi po tem, ko sem ga dal nazaj in kljub temu, da ima že načete kontakte).

Mnenja so dobrodošla, a v njih prosim ne obnavljat tega, kar sem že poskusil.

Mene je predvsem zanimalo, kako se obnaša sistem, ko crkneta procesor ali plata...

Ikarus ::

Mogoče malo off topic, Han:

Če je povsem nov računalnik, zakaj ne uveljaviš garancije pri prodajalcu?

Mogoče ne bi bilo slabo, če bi napisal, kje si kupil računalnik, mogoče so že drugi imeli podobne težave z isto trgovino in si jo velja zapomniti?

Han ::

Ikarus, računalnik sem dvignil v petek popoldne in ker je danes nedelja, sem pač vprašal za mnenje, da serviserju olajšam delo, sebi pa prihranim čakanje...

Garancijo bom seveda uveljavil, vendar se v podrobnosti ne bom spuščal, ker imam z dotično firmo čisto poseben odnos.

XsenO ::

Han: Nisem hotel reči da je s kablom narobe. Mislil sem da je narobe oz slabo konkten. Imel sem podobne težave ko sem menjal matično ploščo. Lučke in ventilatorji so delali toda ostalo je zgledalo kot da je mrtvo. Nato sem dal še nekrat notri tisti kabel dobro ga porinu notri in je vse lepo delalo.
1 + 1 = 1

Han ::

To sem storil takrat, ko sem odstranil baterijo...

Javim jutri, kako bom opravil na servisu.

Han ::

Crknil je procesor - AMD Athlon 1 GHz (AXIA, 266 MHz bus). :(

mobisuxguru01 ::

RIP:D

Yohan del Sud ::

ja pa čudno ni nič piskalo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne odziva

Oddelek: Pomoč in nasveti
398817 (8264) Pšenični
»

Kaj je crknilo, plata ali procesor?

Oddelek: Strojna oprema
262382 (1600) Pyr0Beast
»

Odpovedal računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
351934 (1416) gt55gre
»

Zagon računalnika, ekran se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4312201 (11588) k0lar
»

problemi z računalnikom. dela zgolj dve sekundi

Oddelek: Pomoč in nasveti
81076 (902) boych

Več podobnih tem