» »

T-2: Informacije

T-2: Informacije

Temo vidijo: vsi
««
171 / 236
»»

cordoba ::

Vzel bi t4 pa me zanima, ko gledaš tv a slika kaj šteka, če dljaš na polno, oz če gledaš tv, je kaj slabši net?

ejQ ::

Če si na optiki teh problemov nimaš. Če si pa na VDSL, je pa odvisn kok sinhronizacije maš. Poklič pa vpraš.

vorantz ::

pri meni je recimo 12mbit max so rekli
se pravi bi moral omejit dl, da ne moti tv?
bah :|

sm upal da so nrdili kej dovol pametnega, da ne bi motlo

_Dormage_ ::

Meni nič ne moti TV.
TV takes priority.

kamuee ::

Imam T4 optika. Dela na polno, pri DL se ne pozna niti malo, optika-logično. Telefon dela ko puška in gsm. Edino sm opazu v tem tednu da je začel TV neki štekat slika in slipa na časovnem zamiku.

Ostalo deluje BP.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

OmegaBlue ::

TV promet ima prioriteto, kockat ti ne sme razen v primeru da imaš res zanič parico, ali pa zelo kreativen pri uporabi prenosov z interneta.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

cordoba ::

Živim v trnovem v Lj. pa žal ni optike. Se pravi na vdsl se ne splača vzeti t4?

mitja_i ::

Seveda se splača!

OmegaBlue ::

Jaz imam T4 na VDSL, na srečo je dovolj ok linija da lahko brez problema zbašem skupaj 20Mbit in TV.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

gazibo ::

Mi lahko nekdo prosim razlozi glede T4 (VDSL). V kratkem pridejo s T2 serviserji namontirat zadevo pa me zanima kako zgleda to. Telefonski prikljucek imamo na hodniku, narocili smo 2 TV prikljucka. Zdej me zanima kako zgleda ta prikljucek ? Ga je treba z kablom povezat do telefonskega prikljucka ? Verjetno ni neka wireless zadeva ? Sprasujem zato da bi mogoce vnaprej splaniral kam se mi splaca postavit router in vse ostalo

broken/link ::

od telefonskega priključka je ponavadi s telefonskim kablom (ali samo par žičk UTPja) povezan MODEM. to je tista glavna napravca, kamor maš vse vezano gor.
Potem od modema naprej pa imaš vezano vse, TV, router in vmesnik za telefon. Monter ti bo zmonitral kabel od telefonske vtičnice do modema, za vezavo od modema naprej pa moraš sam poskrbet. Če napelješ kable, ti bo tehnik lahko stisnu konektorje, povezal in stestiral, če dela vse tako kot mora :)

gazibo ::

Aha se pravi ce sem prav skalkuliral, bo na modemu tudi prikljucek (izhod) za kabelsko (TV) ?

broken/link ::

da. iz modema do TV vmesnika (ki ga priklopiš prek scarta/HDMIja na TV) gre UTP kabel.

gazibo ::

UTP ? Kaj to pomeni da se v nobenemu primeru nic ne veze na standard kablski kabel iz modema?

 kabel

kabel

OmegaBlue ::

Ne. Tega ni.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

gazibo ::

Ok to me je zanimalo. Hvala obema

broken/link ::

to je utp kabel
... to je ubistvu kabel, s katerim imaš trenutno internet na računalniku povezan (če nimaš brezžičnega) ali pa router->internet.
no, na t-2ju imaš s temi kabli vse vezano. modem->router, modem->TVvmesnik in modem->TelefonskiVmesnik

gazibo ::

E to to, zdej mi je vse jasno. Hvala ;-]


Zdej me zanima, ko gres na drugega ISPja ali dobis tudi nov IP ? Trenutno smo pri Tusu na kablu, zdej gremo pa na T2 telefonski prikljucek ?

bluefish ::

Da.

gazibo ::

Kjut

para! ::

A maš na T2 še vedno dva zunanja IPja na voljo za internete?
Death before dishonor!

NeMeTko ::

Statičnega imaš po default (na zahtevo) samo enega. Dinamičnih imaš več. Če se ne motim celo 4?
Če imaš tehtne razloge, se z nekaj papirologije da dobiti tudi več statičnih IP-jev (dokler so še na zalogi).
Če greš na IPv6, pa jih lahk dobiš, da se ti zmeša.

OmegaBlue ::

Dinamičnih dobiš 3, če imaš statičnega potem tega in +2 dinamična.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

gazibo ::

Kolko pa kaj komplicirajo pri prosnji za vec staticnih IPjev ?

broken/link ::

če si firma ne.
če si fizična oseba in če maš dober razlog se da zment. pač pošlješ prošnjo. več k zavrnit ne morjo :D

NeMeTko ::

Če si firma jih pokličeš in izraziš željo oz. potrebo.
Oni ti pošljejo RIPE obrazce, jih izpolniš, vrneš in čakaš na obvestilo o dodeljenih IP naslovih.

Podoben postopek, kot pri vseh ISP-jih. Razlika je edino v toliko, da se ti lahko pri kakšnemu ISP zgodi, da te bodo potem prestavili v kakšen 'poslovni paket' in avtomatično zaračunavajo višjo naročnino (tako je bilo včasih pri SIOL - ne vem, kako je danes).

Pri T-2 so to (pred leti) izvedli brezplačno in ob nespremenjeni naročnini.

Izi ::

OmegaBlue je izjavil:

Dinamičnih dobiš 3, če imaš statičnega potem tega in +2 dinamična.
Ni čisto res. Vedno imaš na voljo 3 dinamične, ne glede ali hkrati uporabljaš statičega ali ne.
Preverjeno uporabljam hkrati 4 različne IP-je (3 dinamične + 1 statičen) že vsa leta na T-2, najprej na VDSL in sedaj tudi na optiki.
Poleg tega, da so dinamični IPji omejeni na 3 so omejeni tudi MAC naslovi, ki so vsaj pri meni vedno omejeni na 4, sproščajo pa se na 24 ur. Če porabiš vse 4 MAC naslove potem se z novo napravo ne moreš več povezati na internet četudi vse ostale naprave ugasneš in ne uporabljaš nobenega IP naslova. Treba je počakati 24 ur, da se sprosti en MAC naslov.

MrStein ::

Ne, treba je sprostiti IP naslov.
Ali se sprosti avtomatsko (po nekje 24 urah neobnavljanja) ali ročno (DHCP RELEASE, v Windows z IPCONFIG /RELEASE ...).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Izi ::

MrStein je izjavil:

Ne, treba je sprostiti IP naslov.
Ali se sprosti avtomatsko (po nekje 24 urah neobnavljanja) ali ročno (DHCP RELEASE, v Windows z IPCONFIG /RELEASE ...).

Kaj naj bi "treba je sprostiti IP naslov" sploh pomenilo?
Statični IP naslov je tako ali tako vedno rezerviran samo zate in ga ne more dobiti nihče drug, dinamični naslovi pa so vedno vezani na MAC naslov mrežne kartice, ki ga večina Internet ponudnikov tako ali drugače zaklepa.
Vsi naši Internet ponudniki se razlikujejo samo v času v katerem je MAC naslov zaklenjen. Nekateri (slabši) ISP-ji ga zaklenejo za večno (naprimer Telemach) in moraš podati pisno prošnjo, da ti ga dovolijo enkrat spremeniti. Drugi boljši ponudniki, ki jim je bolj mar za uporabnike pa imajo MAC naslove zaklenjene samo za določen čas. T-2 na primer za 24 ur.
Ko je MAC naslov enkrat zaklenjen ti tudi ipconfig /release, ipconfig /renew ali kaj podobnega ne bo prav nič pomagalo, ker je naslov zaklenjen na serverju Internet ponudnika in ne na tvojem računalniku na katerega edino vpliva ukaz ipconfig.

Kot vidiš je o sproščanju IP naslovov nesmiselno govoriti, ko pa so ti vedno zaklenjeni na MAC addresso.
T-2 je tako liberalen, da večina uporabnikov sploh nikoli ne opazi, da imajo zaklenjene MAC naslove. Šele če v roku 24 ur direkt na modem priklopiš več kot 4 različne internet naprave boš opazil, da peta naprava ne bo več mogla dobiti nobenega IP naslova, ne glede, če vse ostale izključiš in ne uporabljaš nobenega IP naslova.
Tisto, kar je pomembno in na kar je treba paziti, ko priklapljaš internet naprave so torej MAC naslovi in ne IP naslovi.

Veron ::

čisto tako vprašanje, če je kdo "insider", bo mogoče lahko odgovoril.
Pri nas imamo od letošnjega marca novo centralo, ki je meni manj kot 1km oddaljena. Trenutno ni na voljo T2 ampak samo Telekom, pa me zanima koliko interesantov je potrebno zbrat, da se T2 loti postavljanja svojih dslamov (or what ever) v centrali?

MrStein ::

Izi je izjavil:

MrStein je izjavil:

Ne, treba je sprostiti IP naslov.
Ali se sprosti avtomatsko (po nekje 24 urah neobnavljanja) ali ročno (DHCP RELEASE, v Windows z IPCONFIG /RELEASE ...).

Kaj naj bi "treba je sprostiti IP naslov" sploh pomenilo?

DHCP strežnik upravlja z zalogo IP naslovov.
Ko klient zahteva IP naslov, server odda enega prostega iz zaloge in ga pri sebi označi kot "oddan", klientu pa pošlje podatke *.
Ko ga klient sprosti (ali ne podaljša pravočasno rezervacije), ga označi kot "prost, na voljo za naslednjo zahtevo".
Preprosto v bistvu.

* - razen, če ta klient že ima 3 naslove, potem mu ne dodeli četrtega.
* - podatki poslani klientu so IP naslov sam, trajanje rezervacije in še kaka administrativna malenkost

PS: Sem zdaj še preostanek sporočila prebral. To kar sem napisal, sem sam prakticiral skoraj vsak dan. Preverjeno je tako. Razen če so zadnje mesece kaj spremenili, ker ima zadnje čase samo en DHCP klient v uporabi. Samo dvomim, da bi to spreminjali, lahko pa kaki T-2.-jevec pove.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Izi ::

Veron je izjavil:

...me zanima koliko interesantov je potrebno zbrat, da se T2 loti postavljanja svojih dslamov (or what ever) v centrali?

Nisem "insider", ampak enkrat je bilo omenjeno, da je potrebno okoli 50 interesentov, da T-2 aktivira postopek za izgradnjo čisto NOVE centrale, ki jo zgradi v približno pol leta. Je pa bilo to še preden so skoraj bankrotirali.
Ker pa je pri vas centrala že zgrajena je po moji logiki vsekakor potrebno precej manj interesentov kot 50, da se bo T-2 zganil in uredil vse potrebno. Rekel bi, da če se vas zbere 10 bodo verjetno takoj za to.
Sicer jih pa pokliči na njihov zastonjski telefon in boš dobil točno informacijo.

Izi ::

MrStein je izjavil:

DHCP strežnik upravlja z zalogo IP naslovov.

Seveda, ampak ta zaloga je tako velika, da jo vsi naročniki skupaj ne porabimo, četudi vsi uporabimo po 3 dinamične IP-je hkrati.
Pravim, da brez IP ne moreš ostati, medtem ko mimogrede ostaneš z vsemi zaklenjenimi MAC naslovi.

Lahko pa še omenimo, da tudi če uporabljaš dinamični IP boš v praksi imel lahko tudi več let enakega, če le prižgeš računalnik vsaj enkrat na dan.

Veron ::

Izi je izjavil:

Veron je izjavil:

...me zanima koliko interesantov je potrebno zbrat, da se T2 loti postavljanja svojih dslamov (or what ever) v centrali?

Nisem "insider", ampak enkrat je bilo omenjeno, da je potrebno okoli 50 interesentov, da T-2 aktivira postopek za izgradnjo čisto NOVE centrale, ki jo zgradi v približno pol leta. Je pa bilo to še preden so skoraj bankrotirali.
Ker pa je pri vas centrala že zgrajena je po moji logiki vsekakor potrebno precej manj interesentov kot 50, da se bo T-2 zganil in uredil vse potrebno. Rekel bi, da če se vas zbere 10 bodo verjetno takoj za to.
Sicer jih pa pokliči na njihov zastonjski telefon in boš dobil točno informacijo.

sem že klical tja, pa vse kar zvem je, da ne morejo podat nobenih informacij, naj le oddam neobvezujoče naročilo, vendar pri naročilu preko spleta mi dovoli naročit samo 1/256 brez vseh ostalih storitev, ker stara centrala, katero imajo še zabeleženo je oddaljena 5km, nova pa nekje 700-800m (telekom)

MonkeyHead ::

Izi je izjavil:

MrStein je izjavil:

DHCP strežnik upravlja z zalogo IP naslovov.

Seveda, ampak ta zaloga je tako velika, da jo vsi naročniki skupaj ne porabimo, četudi vsi uporabimo po 3 dinamične IP-je hkrati.
Pravim, da brez IP ne moreš ostati, medtem ko mimogrede ostaneš z vsemi zaklenjenimi MAC naslovi.

Lahko pa še omenimo, da tudi če uporabljaš dinamični IP boš v praksi imel lahko tudi več let enakega, če le prižgeš računalnik vsaj enkrat na dan.


Če se ti zgodi da se ti zaklenejo vsi štirje maci in želiš priklopit 5-ga moreš narediti ipconfig/release na compu kateri že ima naš IP ta potem ostane brez IP-ja. Nakar vklopiš 5-ti računalnik kateri dobi IP od računalnika na katerem si anredil ipconfig/release.

Uradno je načeloma tako, da podamo 2 dinamična IP-ja. Ko je IPjev na pretek pa gre 3-4 dinamike, statika pa je tako pri fizični stranki tako samo 1.

NeMeTko ::

Veron je izjavil:

sem že klical tja, pa vse kar zvem je, da ne morejo podat nobenih informacij, naj le oddam neobvezujoče naročilo, vendar pri naročilu preko spleta mi dovoli naročit samo 1/256 brez vseh ostalih storitev, ker stara centrala, katero imajo še zabeleženo je oddaljena 5km, nova pa nekje 700-800m (telekom)


Tista hitrost je zgolj 'informativne narave', da nebi kdo pričakoval preveč. Dejansko zmožnost linije se ugotavlja ob samem priklopu in takrat lahko potem lahko zahtevaš dvig hitrosti do meje, ki jo linija dejansko omogoča.

Izi ::

MonkeyHead je izjavil:

Če se ti zgodi da se ti zaklenejo vsi štirje maci in želiš priklopit 5-ga moreš narediti ipconfig/release na compu kateri že ima naš IP ta potem ostane brez IP-ja. Nakar vklopiš 5-ti računalnik kateri dobi IP od računalnika na katerem si anredil ipconfig/release.

Bo že držalo, ampak ljudje smo vedno zmožni ustvariti nerešljive situacije :D
Enkrat sem znancem pregledoval 3 računalnike in porabil 3 MAC naslove. 1 MAC naslov je bil pa zaklenjen na moj televizor, ki ima tudi internet 8-)
Tiste 3 računalnike so znanci potem odpeljali, na TV pa se tudi ne da tipkati ukazov kot na PC. In potem nisem cel dan mogel na internet priklopiti nobenega izmed mojih PC-jev. Kaj sem pa jaz vedel, da bi moral narediti release s tistimi računalniki, ki so porabili MAC naslove.
Na T-2 so me odpravili, z izjavo, da naj pač počakam 24 ur.
Kakorkoli že, sem potem za priklapljanje tujih računalnikov, televizorjev in telefonov, nabavil še en Router. V današnjih časih, ko se že vsaka stvar zna povezovati na internet drugače ne gre.

MrStein ::

Izi je izjavil:

MrStein je izjavil:

DHCP strežnik upravlja z zalogo IP naslovov.

Seveda, ampak ta zaloga je tako velika, da jo vsi naročniki skupaj ne porabimo, četudi vsi uporabimo po 3 dinamične IP-je hkrati.
Pravim, da brez IP ne moreš ostati, medtem ko mimogrede ostaneš z vsemi zaklenjenimi MAC naslovi.

Seveda lahko. Porabiš 3 in si ostal brez. Moraš enega sprostiti, da lahko novega dobiš.

MonkeyHead je izjavil:

Če se ti zgodi da se ti zaklenejo vsi štirje maci in želiš priklopit 5-ga moreš narediti ipconfig/release na compu kateri že ima naš IP ta potem ostane brez IP-ja. Nakar vklopiš 5-ti računalnik kateri dobi IP od računalnika na katerem si anredil ipconfig/release.

Ne, nov PC dobi 99,999% nov, drug IP naslov. Tudi N-krat preverjeno v praksi.

Razen tega, če isti PC (torej isti MAC) zaženeš pod drugim OS, bo dobil drug IP naslov (na isti MAC) in to bo prav tako nehalo, ko porabiš 3 IP naslove. Lahko kar vse z istim MAC (isti PC).

Kot lepo v preprosti razlagi piše: Uradno je načeloma tako, da podamo 2 dinamična IP-ja. Ko je IPjev na pretek pa gre 3-4 dinamike

Torej je meja število IP naslovov, MAC se sploh ne omeni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

NeMeTko ::

MrStein - RFC 2131 resda opisuje dhcprelease, kjer klient sporoči strežniku, da ne bo več potreboval dodeljene IP adrese in jo tako sprosti.

VENDAR - koliko routerjev in drugih naprav, ki niso direktno Windows ali -UX ponuja možnost izvedbe DHCP Release ukaza?
Večina naprav ima implementiran samo tisti del RFC2131, ki govori o pridobivanju IP adrese, ne pa tudi release in renew možnost.

Kljub temu pa RFC 2131 določa, da naj strežnik pri naslednjem povpraševanju ponovno poskusi dodeliti isto IP adreso, če ta ni že oddana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NeMeTko ()

_Blaze_ ::

Pri nas bodo napeljali T-2 optiko konec meseca in mi je kolega razlagal da se da imeti televizijo brez set up boxa. Da UTP priklopiš direktno na televizijo in da rabiš še dekodirno kartico v televiziji. Malo sem pobrskal in nisem nič našel, tako da dvomim. Ali se to da?

roCkY ::

Da obstaja kaka "dekodirna kartica" za IPTV še nisem slišal. Je pa na neuradnem T2 forumu nekaj objav glede predvajanja mislim da na Samsungih z eno od aplikacij, ki je za to znamko na voljo.
Sicer pa razvijajo aplikacijo za PC. Ki bo pomoje kar solidna varianta za združitev PC in TV sveta. Vkolikor pa imaš ekran le za TV pa je STB optimum.

thramos ::

VLC na PC na primer predvaja IPTV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

roCkY ::

On bi rad direktno prek TV z negovim daljincem kolker razumem.
VLC je pa nekako čas povozil saj je zelo okoren, čeprav je glede na neuradni forum med T-2 uporabniki kar precej popularen. Sam že dolgo prisegam na MulticasTv in v zadnjem času Tano, ki pa mu še manjka nekaj stabilnosti.

Dami ::

Tudi jaz pričakujem še ta mesec fiber in bi rad 3 tvje (poleg pcjev) opremil s iptv. STBji odpadejo ker hočem zraven met še local media stream s serverja ter tako samo 1 box pri tvju če že treba (al pa še to ne, ker mam enega novega samsunga) ES6710). Ne vem še al bom vzel htpcje al pa kak vedno bolj popularn android box ter gor laufal (v obeh primerih) XBMC, ki naj bi tudi podpiral iptv predvajanje. Bomo vidli.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

marS ::

Zadnja dva dni mi neki šteka Youtube in vsi video streami - vimeo, RTVSLO, itd... a se še komu to dogaja?
...no more heroes...
https://ilbis.com/

;-) ::

Končno smo dobili optiko 10/10. Super hitrost in pingi ampak 5 let prepozno.

OmegaBlue ::

Ja, škoda da imaš zdaj hitrejše in boljše stvari že doma. ô_o
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

;-) ::

Prosim ?

OmegaBlue ::

"prepozno"
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

;-) ::

Nimam boljših in hitrejših stvari že doma, saj sem doma 500m iz centra mesta ampak vseeno nimamo drugih pametnih možnosti kot je T-2 optika za takšno ceno kot je. Ampak noro hitro downloadanje, cod2 serverje, streamanje itd. sem prerastel in sedaj me internet skoraj ni več "omejeval"...vzel sem samo zato ker je pač optika in plačujem manj kot prej za več kaj dobim.

Dvomim da bom sedaj bolj navdušen nad hitrostjo ali da jo res potrebujem, pred 5 leti pa bi bil vesel k radio.
««
171 / 236
»»