» »

merjenje obratov

merjenje obratov

uporcek ::

Pozdrravček vsem!

Mene pa zanima ali je težko napisati program , kateri bi meriv preko LPT porta obrate in ji obelal na rač in ob enem lahko naredi diagram z odvisnostjo od časa??? Ali pa če tak program obstaja??? :D

snow ::

Kako ti naprava podaja število obratov/minuto? Ali bi to sam meril in izračunal iz razlike časov.. ali dobiš zadevo digitalno?

Težko... hja... najbrž zate že ker to/tako sprašuješ.

Načeloma programerski del ni nevem kaj.. je pa vprašanje kako je z podatki in elektroniko in morebitnimi prilagoditvami.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

uporcek ::

Ja če znaš programirat pol ni problema je lari fari za taprave mačke!! Ja jest bi dobivala pravokotne al digoitalne impulze preko LPT porta v rač. sam računalnik naj bi pol štev impulte z odvisnostjo od časa se pravi sam jih v minuto pa to pretvor štet bi pa mogu samo te vzpone pravokotnega impulza sicer sama celicabi bla tko narjena dabi uporabil optokopler ki ni zalit v čip ampak je narejen ravno za takšne stvari se pravi da mehanska stvar optično prekine snop svetlobe kateri pada na foto-tranzistor ( uporabiv bi nekakšen disk krog, ki bi mev na enem delu zaretan zob tako da bi samo na 1 delu pričlo do prehoda svetlobe oz logične 1 ali logične 0 ). fajn bi blo da bi se dal kej mal bl natančn pogledat število vrtlajev... kej prbližat nevem kot da bi gledov sliko in jo prbližov pa to ... pa da je mal tako rečene mreže na podlagi za lažje očitavanje pa tko dalje (kot da bi opazoval potek signalov ali odziv na osciloskopu).

LP.:)

neoto ::

Problem je edino s tem, da ni rečeno, da boš s tvojo aplikacijo na PC-ju zaznala vse signale. Če bi hotela narediti to brez zunanjega mikrokontrolerja, bi bilo najboljše, da signal najprej pelješ na nek števec. Potem pa lahko z LPT-ja prebereš vrednost tega števca in ga za vsako resetiraš na 0.

WarpedGone ::

Merjenje obratov? To se dela s frekvenčno analizo.

Dobi si nek spodoben mikrofon, ki potegne tut mal višje frekvence, ukuplaš ga na zvočno in dobljen signal spustiš skozi FFT. Voila.
Zbogom in hvala za vse ribe

neoto ::

uuu, en se pa spozna. Imaš kakšen algoritem za optimiziran FFT, ki bi laufal na mikrokontrolerjih?

uporcek ::

Ja na zvočno kartico sem še pomislil samo nevem kako bi lahko natančno iz frekvenčnega spektra to ugotovu je pa res za grobo karakteristiko narest je pa ok sam mal se mi zdi škoda zvočne sam kako bi pa z samim mikrofonom počeru ??? Mal sem premišljeval v tem smisku kot je tale osciloskop prek zvočne kartice sam ni mi preveč zihr mogoče bi blo fajn da bi še kakšen tak program poiskal čeprav je to na koncu mogoče mal bolši program za obdelavo in snemaje zvoka .... možnosti je dost

HA HA sam jest rat učasih zakompliciram :D

uporcek ::

Ja kr se pa tiče števca bi pa lahko uporabil binarni števeč ca zvečjo sigurnost čene drugače sam bi biv mikrokontroler bolši sam štos je v tem če je že mikro kontroler pol je usen če je kr na com portu! Kr se pa tiče programa bi pa recimo 5 min skos mero vsako sekundo ne sam na vsake tolk cajta v tem je štos no mogoče mn kt 5 min to bi še nastavlov al pa da bi merjenje uklaplov pa izklaplov s klikam al tipko na kompu ....... možnosti je dost sam jest nimam znanja da bi sam napisov tak program:'( :(

WarpedGone ::

"Optimiziran FFT, ki bi laufal na mikrokontrolerjih"

FFT sam je že hudo optimalen algoritem glede na sam DFT, karkoli več pa je potem hudo pisano na kožo samemu čipu kjer stvar laufa. Še nism slišu za kakšen v splošnem hitrejši prinicp FT. Nisem doma na mikrokontrolerjih ampak bi bil hudo presenečen če se za vsaj nekatere od njih ne bi dobile ready-made knjižnjice s prilagojeno implementacijo FFT.

Drugač pa, hudič je v detajlih. Frekvenčna analiza že pove svoje, trik je v interpretaciji naračunanega spektra. To pa pride iz poznavanja narave stroja, ki ga meriš / poslušaš.
Zbogom in hvala za vse ribe

uporcek ::

Če bom sam poslušov kako žvižga stroj pol nebo to to pol sploh nebom mev realne obrate pa to to se bl sam sliš kako se obnaša stvar ko je obremenjen pa ne tko da to nebi bilo to :(

Jest potrebujem program k mi bo štev seveda da se tut tko da do 10 obratov natančno zmer tut to bi blo že ok sam mal sem pa tut premišljeval mogoče bi res lahko z bcd števcem mal olajšov stvar saj se mogoče na določene bite lahko časovno mer kdaj se spremeni in s tem očita čaš koliko časa ostanejo te enice in ničle na isti poziciji mogoče nastane malo problemov pri nizkih obratih sam to ni tako hudo .....

neoto ::

Razmišljal sem, da bi naredil digitalni lightshow, aktiviran z zvokom....

uporcek ::

ja to bi bla zanimiva stvar v večini primerov zvokov je to fajn ker po se po taktu spreminja program al utripanje
sam pol je mogoče fajn da narediš tut to da lahko nastaviš na določene frekvence oz da je povdark na določenih vrekvencah katere bol primerno upliva na ritem utripanja.. Sam mal je blema s tem s kje boš zajemal zvok al mikrofon al na mešalko...

neoto ::

Zdaj program laufa na računalniku, kjer se vrti muska in porabi kar nekaj procesorskega časa (FFT-ja nisem pisal sam). Drugače bi pač nekam pred ojačevalec priključil ali pa v skrajnem primeru na mikrofon.
Potem bi pa lahko za vsak kanal posebej frekvence in občutljivost spreminjal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

spektralni analizator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193347 (2398) elektro87
»

Krmilje za koračne motorje.

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
85799 (5557) mjakop
»

Prikazovalnik prestave na motorju(125ccm)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
263833 (3075) madboy
»

Izdelava dvojiške ure

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232394 (1883) neoto
»

programiranje hardwarea

Oddelek: Programiranje
111190 (1043) Red_Mamba

Več podobnih tem