» »

Zbogom Socket A

Zbogom Socket A

The inquirer - Socket A in AMDjeve procesorje Athlon, ki smo jih uporabljali na tem podnožju, verjetno poznate domala vsi, ki ste se v zadnjih letih vsaj malo zanimali za računalniško tehnologijo.

Prvi procesorji na podnožju Socket A so se pojavili leta 2000: to so bili 700 MHz Athloni, nekoliko kasneje pa se je pridružil še 600 MHz Duron. Zadnji procesorji na tej platformi so bili Semproni, ki se prodajajo še danes.

The Inquirer poroča, da se po več kot petih letih služenja Socket A poslavlja za vedno. Slika verjetno pove več kot tisoč besed.



Socket A je definitivno posebnost v zgodovini računalništva. Pri zelo hitrem razvojnem tempu, ki ga narekuje računalniška industrija, se je uspel obdržati na trgu več kot pet let, zadnji procesorji na tem podnožju pa imajo skoraj štirikrat višjo frekvenco delovanja kot prvi primerki.

44 komentarjev

Moonman ::

R.I.P.


profii ::

R.I.P. lepo nam je bilo v Socket A družbi.

kody ::

zbogom

tri plate....
prva 2000 leta, 2002 in 2004

PrimozR ::

Po vsej verjetnosti eden boljših socketov. Žal ga nism nikol uporablu (stupid Intel), ampk se je dokazu. Dvomm da bo še kdaj kkšen socket tko razširjen.

Utk ::

Pismo no, sej je samo socket...ki ga normalno ne bi treba menjat nč bolj pogosto kot to, če se ne bi z menjavanjem več zaslužlo. Mi pa v jok:\

frudi ::

socket-7 je bil v uporabi še dalj časa in je prenesel razpon frekvenc od 75Mhz do 450MHz (6x povečanje).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Jan987 ::

jest ga bom verjetno še nekaj časa uporablov.

Jaka83 ::

Ja, in dodatne luknje za dodatne pine bi kr sam na plati naredil ane. :\

Sami ::

To je legenda, pri meni bo še kar nekaj časa.8-)
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Azrael ::

Bom tukaj vprašal. Ali tudi na čisto prvih SocketA ploščah delajo npr. Bartoni, Semproni, oz. procesorji z višjim FSB, brez kakšnih predelav, kot je pri Socket370? Dejstvo, da bo procesor downclockan in neznan ali narobe prepoznan za matično pustimo ob strani. Zanima me samo ali taka kombinacija dela in to brez škode za procesor in matično? Hvala.
Nekoč je bil Slo-tech.

RejZoR ::

Kakšen RIP neki!? :P Na moji plati se še vedno poti napiljen Athlon XP 2400+ (Socket A Tbred):D
Verjetno nisem izjema ;) Poleg tega pa priznajmo da se je ta socket obdržal hudičevo dolgo. V ta slot sem skor 5 let nazaj zatlačil procesor AMD Athlon4 1GHz (Tbred).

Me zanima če bo Socket 939 dosegel tako slavo kot jo je Socket A...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jRk0 ::

Res legendaren socket. mam ze od leta 2000 =) kt133 in nforce2ultra. carsko=)
You fuck up once, you loose two teeth.

Geo ::

Mam nf2(Soltek) + Sempron 2500+, in ta socket je res dober, ej kolko cajta je pa Socket 478 ze na trgu?
SHIT!!! I did it again...

mazy ::

legendarna podnožja.
v domovih uporabnikov bojo procesorji k7 doma še ziher 5-10 let.

Jan987 ::

v kakšnih zastarelih šolah pa še dlje. A se komu sanja zakaj majo šole (vsaj naša) vse računalnike celerone?

gabl136 ::

Glede delovanja brtonov na starejših platah je odvisno...sem že naletel na kako plato, ki jih uradno ni podpirala, pa je delal vse Ok. Sam da ti bo pa delal n kaki KT100/133/133A plati pa dvomim (no, mogoče na KT133a, ker so že narejene za 0,13 mikronov:\ )...drugače tiu pa za ziher ne vem povedat...skode pa ne bi smelo bit!!:))

Matri[X] ::

Zato ker so cenejsi od Pentiumov.

Jan987 ::

pa AMD

Jakob_X ::

Zato ker pri razpisnih pogojih napisejo da mora bit procesor intel tolk pa tolk MHzjev in podobne fore. Zmaga pa najcenejsa ponudba in ne tista, ki je najboljsa. Pac kruta realnost.

mtosev ::

Jaz poleg Socketa 478 (P4 3.2E Proscott) mam Socket A ABIT KT7A Rev 1.3 (Duron 1800). :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

mtosev ::

Vsi kateri ste napisali R.I.P. očitno ne gledate da ma toliko ljudi Socket 462 in da nebo naslednjih 5-10 umrl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

PrimozR ::

s478 je bil v veljavi od Northwoodov, preživu je pa tut neki Preshotov, ampk ne tolk dolg. DObr, je tut kr precej dolg živu, ampk ne tolk dolg. Zdej še zmer se prodajajo proci in plate, ampk recmo da socket 'umre' ozt. začne umirati (to pa 100%) k pride vn nov. Tak primer je s754 in 939, ki se pa tut ne bo dalj časa obdržov, ker nasledn let baje pride podpora DDR2 in s1027.

AtaStrumf ::

KT133A (Duron 800>Athlon 1400)> SIS735 (Athlon1400) > KT333 (Athlon1400>Athlon1733@2200)> nForce 2 Ultra 1. (Athlon1733@2200) + KT400 (Duron1300@Athlon2000) > nForce 2 Ultra 2. (Athlon1733@2200) + KT400 (Duron1300@Athlon2000) >>> [prehod na SOCKET 754] K8T 800 Pro (Athlon 64 2200) + KT400 (Duron1300@Athlon2000) > nForce 3 Ultra (Athlon 64 2000 @ 2200) + KT400 (Duron1300@Athlon2000); in tale KT400 platka bo še nekaj časa ostala v službi. Slava Socket-u A, S754 in S939 ne bosta dočakala niti približno teh let, sploh 754 je bil nateg in pol.

C_maniak ::

kt266a + athlon xp 1700
nforce 2 + athlon xp 2400 M

lepi spomini :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: C_maniak ()

cekr ::

Zaradi ene usrane plastike in malo pleha imate toliko za napisat ???:\ ?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

CoolBits ::

Zarad takega kosa usrane plastike si tud ti lahko brezvezen komentar napisu razen če pišeš z dlančnika al pa telefona...:D

Myth ::

Malce ironično pa vendar moram pripomniti. Kdaj pa je Intel rekel za kaj r.i.p? Tako da iz moje strani še en plus za Intel. :D

/joke off
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

bond007 ::

Intel tako hitro zamenjuje podnožja, da še RIP ne uspe reči >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

simnov ::

Upam da bom čez kakšen mesec še dobil kakšnega rabljenega amd athlon 3200+ 400fsb

PrimozR ::

Oh no... Intel s478 se je obdržu... neki cajta. Sam tale zabluz s precotti pa 4GHz (uspel jim je samo 3,8) je pač povzroču 'odhod' s478, sam z uporabo P4C800 Deluxe lahko nanj daš še clo s479!

B-D_ ::

RIP moji compi še naprej nikol ne bodo ogrevani by amd

Poldi112 ::

Super. Ker ce bi jih ti hvalil bi mislil da je res kaj narobe z njimi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

PrimozR ::

B-D_ raj vidš da stanovanje ni samo ogreto, ampk da kr 'gori' v njemu k maš P4ke ane.

Jan987 ::

eni pač zagovarjajo pentiume in ne morjo dojet da je pač amd boljši (cena/kvaliteta/)

PrimozR ::

Ne sej Intel je dober, pač za avdio/video, sam resnica je da z AMD64 po performance in pa tut price/perfomance DALEČ vodi AMD pa tut na splošno v igrah in v splošnem delu. Intel pa kot sem že prej oemnil kraljuje v avdio/video kompresiranju/editanju/itd.

H4rVeSteR ::

to so bli cajti...
***I have a dream***

Vesoljc ::

@azreal
teme o tem so že bile, prebrski na ST (kt7, itd...)

čipset kt133(brez A!) za šalo sfolga tbreda, kot si sicer omenil je downclockan, ampak dela... in to na 23C :)
z malo truda pa prepričaš plato da prešalta v višji nabor množilnikov (do 22x se mi zdi), kar zna biti zadosti tudi za tbreda.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

rfmw ::

In kaj ima socket skupnega s core frekvenco? Socket A zunanja frekvenca se je uspela dvigniti iz 100 MHz na 200 MHz in to je to.:8)
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

Pyr0Beast ::

Prasci
Moj 2400+ se bo nakuhaval še kakšnih 5 let >:D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tiborrr ::

Mene pa zanima, kje dobiti te zadnje procesorje? Znajo biti hudo dobri navijalci >:D
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Jaka83 ::

Pomoje grejo med poševnooke, al jih pa tisti ljudje v haljah zgoraj pokupijo. :D

frenk ::

socketA uporabniki še nismo za v smeti...sm 100% da bojo na nestu na OC contestu pri vrhu socketA userji>:D

PrimozR ::

Socket A in pa s939, ti bodo kraljeval IMHO.

Azrael ::

@jackass88,Vesoljc:

Hvala za info.

Imam matično Gigabyte GA-7VMM, podpira te procesorje in potem če nanjo postavim nepodprt procesor, bo le ta delal downclockano, ker kot razumem plošča ne podpira visokih množilcev in FSB več kot 133MHz ali se motim?

Chipset je VIA KLE133.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socket 939 ali 754?

Oddelek: Kaj kupiti
231773 (1314) ross|e20
»

AMD: Shanghai

Oddelek: Novice / Procesorji
373999 (2654) Pesimist
»

Rabim starejso maticno! (abit nf-7 al nakj podobnega)!

Oddelek: Kaj kupiti
5905 (824) falotXP
»

Zbogom Socket A

Oddelek: Novice / Procesorji
444186 (3061) Azrael
»

Prihodnost in zružljivost (PLOŠČE)

Oddelek: Kaj kupiti
101174 (885) Max Payn

Več podobnih tem