» »

Suse to the data rescue

Suse to the data rescue

ql000 ::

Ok, najprej, da to razčistim: NE začenjam nobene kdo ma večjega vojne ampak samo posredujem izkušnje pri reševanju podatkov iz sesutega diska.

Pred parimi dnevi me kliče kolegica, ki piše diplomo (vsem dobro znana zgodba >:D ), da je crknu disk (win2000 blue screen of death hardware errorji). Danes sem se lotil reševanja podatkov in hvala lepa Suse-ju (9.2 pro) podatki rešeni.

Najprej sem probal bootat v mašino in so se začeli pojavljati že omenjeni errorji, nakar sem probal bootat v safe mode, kar pa tudi ni prineslo nobenega rezultata. V CD - ROM vstavim Ubuntuja, bootam. Ubuntu lepo zalaufa, preverim, če je automountal diske do tod vse OK. V Nautilusu hočem prit do usutega diska, komp nekaj melje vendar brez rezultata. Meni poč film. Vzamem "šraufen ciger" odvijačim pokvarjen disk in ga priklopim na mojo mašino. Bootam Suseja (sej sem probal bootat najprej v moje winse, disk so winsi že priklopli sam ne pa tudi spustil na disk ;(). Odprem YAST2, potem Partitionerja, nastavim mount point /salvage, potrditev. Zalaufam Krusaderja v root modu, poiščem disk (YAST je disk priklopu pod imenom salvage na korenski direktorij) in zadevščina deluje!

Poanto te štorije si pa sami potegnte!

Jst ::

Sam sem si na isti način rešil podatke.

Zanima me pa predvsem naslednje:

> Zalaufam Krusaderja v root modu

Kaj je to?

> YAST je disk priklopu pod imenom salvage na korenski direktorij

Jaz pa nisem mogel dostopati do podatkov kadar je bil mount point na korenskem direktoriju. Zato sem vstopne točke ustvaril v /tmp/neki_disk ali podobno.

A je kak catch{} ?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

64202 ::

Jap, mene je SuSE ze tud velikokrat presenetu, kr kar delajo stvari ko ne bi smele delat, black magic :D

btw.: SuSE 9.3 je ze za zdownloadat, za slo. najhitrejsi spegu: stran na suse.inode.at
I am NaN, I am a free man!

ql000 ::

Ko sem zalaufal Partitionerja v YAST-u sem izbral disk, katerega sem na novo priklopu v sistem. Potem imaš pa možnosti ali na novo particionirati disk ali pa mu sam daš en poljuben mount point (jaz sem si pač izbral ime /salvage (reševanje)). Ker sem mu podal mount point samo /salvage ga je pač priklopu na korenski direktorij (/). Če bi mu rekel /media/salvage bi ga pač priklopu na /media poddirektorij.

Jaz pa nisem mogel dostopati do podatkov kadar je bil mount point na korenskem direktoriju. Zato sem vstopne točke ustvaril v /tmp/neki_disk ali podobno.@Jst: krusaderja, upam, da poznaš. Kar se mene tiče je to defacto najboljši file manager za linux. Disk sem nameščal kot uporabnik in ne kot super user, zaradi tega sem Krusaderja zalufal v root modu (zalaufaš krusaderja kot navaden uporabnik, pač kam si logiran, rabiš pa recimo root pravice v krusaderju; v root način preklopiš z kombinacijo tipk Ctrl + k).

Si imel root pravice? Lepota Suseja je ravno v tem, k je dejansko čist ta prava in prva point'n'click distribucija. Sej sem rekel že v parih postih, Linuxu manjka v splošnem en YAST (Matr še Winsom to manjka!).

Jst ::

Sej do partitionerja sploh ne moreš, ne da bi vedel root pass. A si še kaj drugega spreminjal, poleg "Do not format" in "mount point"; ostalo si pustil default? Sicer mi je totalno nelogično ampak še enkrat: Izbral sem do not format, nastavil mount point ostalo pustil pri miru. Če sem dal v /nekaj sem podatke sicer videl, ampak brati pa nisem mogel. Takoj, ko sem spremenil mount point nekam, kjer je nek direktorij že obstajal (recimo /tmp/nekaj ali /home/user/nekaj), sem podatke lahko tudi bral in zapisoval. Zakaj ne vem. Zato sem spraševal, če bi moral še kaj drugega spremeniti.

Nope, Krusaderja ne poznam. Od tvojega posta naprej vem, da je to file manager. hehe.


FACA: sicer je inode res geo lokacijsko nam najbližje, vendar mi, če spremenim "Source of installation" v kakšnega nemškega (recimo tista univerza), mi Add Software neprimerno hitreje odpre okno, kot pa če imam source na inode. Že od verzije 9.0. Sem pa na Siolovem ADSLju.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kriko1 ::

Jst:
Če ne moraš dostopat do mountane particije, potem kot root editiraj /etc/fstab. Ukaz:
#vi /etc/fstab
ali
#edit /etc/fstab
Nato notri poiščeš "nedostopen" mount point, kot npr:
/dev/sda5 /windows/D vfat auto,iocharset=utf8 0 0

Opazil boš, da karkoli mountaš, suseji dajo pod opcije auto (ali noauto, neki tazga). Tole spremeni v:
/dev/sda5 /windows/D vfat users,gid=users,umask=0002,iocharset=utf8 0 0

Sedaj umountaj particijo, v tem primeru sda5 (kot root):
#umount /dev/sda5

(Pozor, sedaj boš moral mogoče spremenit pravice mape, v katero bo mountana particija, klikni z desno na mapo, potem pa pod group spremeni v read acess, in kot pod group owner, spremeni v users)
in nato še mountaj:
#mount /dev/sda5

Voila!
Povej če si imel kakšne težave, drugače pa verjetno obstaja kak config file, ki ima zapisano kaj pomeni tisti auto, ki ga dajo suseji po defaultu not, tko da bi bil postopek bolj enostaven, da ne bi bilo potrebno spreminjat za vsako particijo ročno, vendar ne vem zanj. Mogoče ve google, glede na to da ne šarim tolko s particijami, nisem se nikoli zanima... Drugače suseji so res dobra distro linuxa.

64202 ::

man mount

auto pomeni, da se zmounta ob butu (torej takrat se pozene mount -a)
I am NaN, I am a free man!

kriko1 ::

64202: Zakaj pa se potem meni tudi sama particija priklopi, če nimam auto? Ali auto pomeni da poskrbi proces iz init.d za priklop ob zagonu, medtem brez auto...?

64202 ::

defaults vkljucuje tudi opcijo auto
I am NaN, I am a free man!

ql000 ::

@kriko1: al poanta YAST-a je, da ti sploh ni treba šarat po /etc/fstab-u. Sej je fajn vedet kako zadeve laufajo v Linuxu, samo skoraj ni potrebe po tem, da šaraš po drobovju!

Jst ::

Ampak tudi v Suse-ju je potrebno vsake toliko časa šariti po konzoli, bashu, konfiguracijskih datotekah. Sicer je ta čas zreduciran na minimum in za uporabo, katero je namenjen Suse (kar najdete na cdjih oz. dvdju in na novellovi suse strani), je ta čas dejansko 0 (nič, nula).
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

openSUSE 11.3 problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
81242 (1168) franbe
»

Kako prevesti besedo mount?

Oddelek: Loža
61650 (1580) PaX_MaN
»

ntfs mount suse 10.2

Oddelek: Operacijski sistemi
131350 (1227) karafeka
»

zunanji USB disk na Suse

Oddelek: Operacijski sistemi
121355 (1228) kriko1
»

SUSE Linux - Kako mountat disk (particijo)??

Oddelek: Operacijski sistemi
71209 (1133) ql000

Več podobnih tem