» »

rušenje metelkove !?!?!?!

rušenje metelkove !?!?!?!

«
1
2

Zerg ::

Spostovani,

kolektiv kluba Gromka vas v imenu celotnega Foruma AKC Metelkova mesto
in zainteresirane javnosti naprosa, da kot prijatelj, prijateljica
Metelkove spodaj objavljeno informacijo nemudoma razsirite po vseh moznih
informacijskih kanalih vsemu moznemu zaveznistvu. Hvala lepa! Sveze
informacije sledijo prav kmalu!

Po dvanajstih letih boja z mlini na veter - ne glede na to, katera
politicna opcija jih je poganjala - smo spet tam, kjer ni muh. Uradna
informacija se glasi: v sredo, 1. 6. 2005 se zacne rusenje AKC Metelkove
mesta.

Ocitno gre zdaj zelo zares.

Od objektov, ki naj bi se v bliznji prihodnosti rusili, je prva na
vrsti Mala sola* (gl. spodaj!).

Verjetno nam ni treba se enkrat poudarjati pomena, ki ga ima AKC
Metelkova mesto za prepoznavnost Ljubljane in Slovenije.
Bi pa se enkrat poudarili, da tici izvirni greh ilegalnosti, ki nam jo
oblasti vsa ta leta ocitajo, prav v njihovem ilegalnem rusilnem aktu
septembra 1993. Z njim je bila AKC Metelkovi mestu de facto odvzeta
možnost pridobitve dovoljenj, potrebnih za nemoteno delovanje.
Torej lahko govorimo o dvanajstih letih izrednih razmer.

Kljub izrednim razmeram in skoraj popolni prepuscenosti svoji lastni
iznajdljivosti in prostovoljnemu delu, se je v tem casu AKC Metelkova
mesto dobesedno dvignila iz rusevin.
Bogata lastna produkcija in enormno stevilo gostovanj iz domovine in
tujine so dobro dokumentirane in vsakomur na razpolago.

AKC Metelkova mesto je kulturno-socialni fenomen, ki je marsikje v
svetu bolj znan od drzave, v kateri se nahaja.
Na Metelkovi vsak dan vidimo vodnike, ki skupinam tujih turistov
razkazujejo epicenter ljubljanske kreativnosti in s tem polnijo mestni
proracun.
Hostel Celica je prejel nagrado za najuspesnejsi turisticni projekt v
Sloveniji.
Umetniska produkcija AKC Metelkova mesto zastopa Slovenijo na
najeminentnejsih svetovnih razstavah (npr. Bienale sodobne umetnosti v Sao
Paulu, Brazilija).
Metelkovski umetniki postavljajo drzavotvorne spomenike (tako kip
Edvarda Kocbeka - akad. kipar Bostjan Drinovec).
Medijsko smo bili (zlasti v zadnjih petih letih) navzoci tudi v
nekaterih eminentnih prezentacijah in dokumentarcih na tujem (Die Zeit,
Falter, BBC World Services, BBC TV, Los Angeles Times, Seattle Times,
Washington Post, Tageszeitung, ARD, ZDF, Arte, tako francoski kakor nemski
...)
AKC Metelkova mesto ima poglobljeno studijo svoje lastne zgodovine,
umescenosti in pomena (Bratko Bibic, Hrup z Metelkove. Tranzicije
prostorov in kulture v Ljubljani. Mirovni institut, Ljubljana 2003).
Nastevali bi lahko v nedogled ...

Delovanje AKC Metelkova mesto je bilo tudi v najtezjih razmerah vedno
javno in transparentno, kar za delovanje javne uprave nikakor ne moremo
trditi. Taktika pogajanj s figo v žepu je bila vsa ta leta njihova
stalnica. "Razlogi" za diskreditacijo AKC Metelkova mesto so se neprestano
spreminjali, namen je ostajal ves cas isti - rusenje in odprodaja
golega zemljišča.


*Mala sola je pomozni objekt / umetnina / spomenik leta 1997 zruseni
starejsi stavbi z imenom Sola. Projekt, ki ga je poleti 2002 izvedla
mednarodna rokodelska asociacija "Axt & Kelle" iz Nemcije, je nastal s
pomocjo studentov Fakultete za arhitekturo, pod mentorstvom dr. Marte Gruev
in vodstvom mag. arh. znan. Petra Gabrijelcica. Notranje stene
pomoznega objekta Mala sola sta poslikala slikarja Tina Drcar in Bine Skrt.



Za podrobnosti se lahko obrnete na:

- Inspektorat RS za okolje in prostor, vodja OE Ljubljana, Tomaz
Miklavcic, tel: 01/ 420-4400, e-mail: irsop.oelj@gov.si

- MOL - Mestna uprava, direktorica Darja Glavas, tel: 01/ 306-4530,
e-mail: darja.glavas@ljubljana.si

- MOL - kabinet zupanje, tel: 01/ 306-1010, e-mail:
danica.simsic@ljubljana.si

- AKC Metelkova mesto, Natasa Serec, gsm: 031/ 655-968, e-mail:
natasa.s@guest.arnes.si

- AKC Metelkova mesto, Miha Zadnikar, gsm: 041/ 933-362, e-mail:
miha.zadnikar@kinoteka.si

- AKC Metelkova mesto, Andrej Morovic, gsm: 040/ 236-336, e-mail:
andrej.morovic@guest.arnes.si


Vljudno vas vabimo na ogled prvega v vrsti inkriminiranih objektov, ki
so predvideni za rusenje, in sicer v torek, 31. 5. 2005 ob 13.uri v
Mali soli, AKC Metelkova mesto.


Metelkove ne damo!

Lep pozdrav,

kolektiv kluba Gromka in Forum AKC Metelkova
flip - flop - fly

Dr_M ::

tazadn cajt, da se tist podre. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Ziga Dolhar ::

Hmmm, gre to o tisti precej "zmajani" stavbi zraven Celice?
https://dolhar.si/

jype ::

Ne samo, da za kulturo ni denarja, tut tisto, kar si sama zrihta, je treba podret.

Verjetno rabijo plac za garazno hiso, da se bo dalo vec pleha strpat v Ljubljano.

Zerg ::

mislm da na udaru ni samo una bajta zravn Celice ampak žal kr celo Metelkova mesto (vse kar je od Masarykove ceste do celice)

METELKOVA RESIST!!!
flip - flop - fly

Matev ::

Bodo kak nov nakupovalni center tam zgradili?

Thomas ::

Sej Metelkova je predvidena za rušenje že 10+ let. Zamujajo že precej.

iration ::

> Bodo kak nov nakupovalni center tam zgradili?

Tako je pač v civiliziranih državah, lastnik se sam odloči, kaj in kako bo postopal s svojo lastnino.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Phoebus ::

Mah kultura, kultura.... nek kulturnik dela nastope, na katerih si pušča kri...in to je kao noro dober art ipd.... metelkova je - roko na srce - izjemno alter scena... poleg tega pa še razpadajoča in grda in ne vem, lepo bi bilo, če bi bilo mesto okoli postaje, kamor pridejo turisti, lepo- na pa da pride model na postajo in pade direkt v neko alter sceno...

Daedalus ::

Meni pa ni jasno, kaj vas Metelkova tolko moti? Meni je čisto všeč - pač alter scena, z občasno zanimivimi koncerti, svojevrstno publiko in utripom. Vedno se mi pač ne da skakat po mestu in sedet v nekih šminkerskih kafičih z neko konvencionalno glasbo in ponudbo. Pomoje Metelkova čisto lepo spada k Ljubljani in ne vidim razloga, zakaj bi pa res vsak kos asfalta moral bit okupiran od kakih nakupovalnih središč/poslovnih centrov/garažnih hiš. Naj ostane še nekaj "čudakom."
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

hunter01 ::

Potem praviš da gre Celica tudi po gobe?
To bi bila pa velika skoda ker je vse skupaj zelo simpatično. Od kafiča do hostela v bivših zaporih. Osebno se mi zdi to prava atrakcija za mlade turiste.

cirecire ::

Kulturna scena my ass.

Na Metelkovi kraljujejo razpadajoče stavbe in kupi smeti. Tista podrtija tam sigurno ne sodi v center mesta.

Drugač pa je tam zbirališče narkomanov in dealerjev vseh vrst, takih in drugačnih anarhistov, toplovodarjev...

Glede kulturne in politične scene pa je Metelkova vedno bila center od koder so se po Sloveniji širile ideje anarhizma, ekstremnega levičarstva, jugoslovanstva in antislovenstva.

Daedalus ::

cire, to bo. Smo malo nestrpni a ne, pa dajmo ono sodrgo pregnat nekam:| Se mi kr zdelo, kaki "argumenti" se bojo začeli pojavlat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

gfighter ::

Metelkovo je treba ohranit in razvijat naprej ne pa rušit. Strinjam se, da tiste podrtije res ne spadajo v center mesta, ampak če bo pa na tistem mestu zrasel še en nakupovalen center, imam pa stokrat rajši takšne stavbe, kot so zdaj. Metelkova si je ustvarila ime, gostila je že veliko skupin vseh alter scen in ostaja eden redkih koncev mesta, kjer se takšne scene sploh lahko razvijajo in skrbijo za raznolikost kulturne ponudbe v mestu. Celica je lep primer tega, kar bi tam lahko bilo, če bi država primerno podprla vse skupaj in uredila status Metelkove tako kot bi bilo treba. Saj, zaradi mene naj podrejo tiste stavbe, ampak samo, če bo namembnost Metelkove ostala enaka kot je bila do sedaj, ne pa da se za eno vzpenjačo najde toliko in toliko milijonov, za mladino je pa vsakega tolarja škoda.
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

jype ::

cire: ti se pa spoznas na sceno tam... Kaj pa hodis tja dilat, da si tako obvescen? Verjetno so ti bolj od Metelkove vsec poslopja davcne uprave in lokali, v katerih ti ni treba gledat, kako drzava skrbi za kulturo? Kam pa naj gre clovek gledat sodobno slovensko glasbo (npr. Begnagrad), ce ne na Metelkovo? Kje se lahko zbirajo marginalne skupine, ne da bi se jim bilo treba bati nasilja? Komaj cakam, da bo homoseksualcev vec kot heteroseksualcev, da bo nas cire lahko hodil v edini "hetero-only" plac v Sloveniji, kjer ga ne bodo postrani gledali.

Na Metelkovi se nic ne koljejo. Roznik je treba podret, ker se tam zbira nevarna mladina.

Ce bodo slucajno dokoncali vzpenjaco, bom sponzoriral kaksni teroristicni skupini, da zadevo podre, ker ji nasprotuje velika vecina prebivalstva Ljubljane, pa to mestnih oblasti, ki bodo itak polovico tistega denarja pospravili v svoj zep, ne moti. Naj rajsi ze enkrat zaprejo staro mestno jedro (vse kar je znotraj obvoznice, recimo) za motorni promet.

jype ::

cire> Glede kulturne in politične scene pa je Metelkova vedno bila
cire> center od koder so se po Sloveniji širile ideje anarhizma,
cire> ekstremnega levičarstva, jugoslovanstva in antislovenstva.

Zanimivo. Vse to (z izjemo "jugoslovanstva") je preganjala tudi Jugoslovanska oblast. Madonca, cire, a si ti od partije?

Thomas ::

Jest ne razumem, zakaj se Alternativa tako malo ceni. Da mora bit v enih ruševinah. Sicer je to totalna špekulacija in ne mislim resno s tem - ampak to je bila že obsesija starih Slovanov. Pokopavali so svoje mrtve najrajši kar v Rimske ruševine. Bolj je scufano in podrto, bolj je imenitno.

Ampak kaj zdej narest?

IMO - tisto gnezdo porušit in magari to isto zemljišče nameniti stavbam, ki bodo namenjene isti populaciji. Nej tam naprej umetniško ustvarjajo in vse, kar počnejo že zdaj. Na pretežni strošek države, oziroma mestne občine Ljubljanske.

Bodimo realni, tisti ljudje tam delujejo kot eno pleme in država ne sme iti v vojno z njimi. Bilo bi povsem kontraproduktivno. Namesto tega naj država tam začne izvajati ene projekte, ki bodo morda celo tamkajšnjim prebivalcem donekle prealternativni. "Varne sobe" recimo, kjer se pripoznanim narkomanom garantira igla, zastonj heroin in osnovna higiena. Da se mafija razbije, da niso narkomani njeni sužnji. Seveda je to lahko za marsikoga kontroverzno. Ampak če celo USA vlada ni zmožna svoje meje zapreti za kokain in heroin, ga je EU še toliko manj. Zato naj država pač z dumpingom sesuje preprodajalce in naj zato zrihta te varne sobe že enkrat.

Zakaj bi vse to tlačil na Metelkovo? Če so že ravno začeli z raznimi revolucijami tam ... je to primeren prostor, da se nadaljujejo.

Druga taka revolucija, ki bi se jo na Novi Metelkovi lahko šli je pa ta, da se jim pusti anarhistično ekonomsko svobodo. Ena taka "brezcarinska cona", kjer so davki vsaj pol manjši ali nikakršni za deficitarne dejavnosti. Nega ostarelih na domu, pomoč pri čiščenju javnih bolnic, priprava hrane in pranje za klošarje. Nudenje medicinske pomoči njim ... Tam ima lahko bazo naprimer tisti, ki po domovih opismenjuje otroke, ki majo v šoli same cveke ...

IMO je prihodnost Metelkove v integraciji.

jype ::

Juhu. Thomas, a si z napacno nogo vstal? Bolj bi se pa s tabo tezko strinjal :)

Tudi meni se zdi performans kjer si tip vrta luknje v kolena bolan, pa ga pac ne grem gledat. A Metelkova je se vedno edina kvazi-institucija, kjer lahko tip pokaze svoj point in dokler ni protizakonito naj pac to dela: kolena so itak njegova (btw, a ni tega delal v Kopru?).

Trenutno me bistveno bolj kot za alternativce, ki so v adolescenci (in se pojajo po Metelkovi), skrbi za tiste mlajse, ki imajo danes bistveno manj moznosti, da postanejo misleci odrasli, kot smo jih imeli mi. Saj so nas poskusali indoktrinirat, ampak imeli smo neke vrste socialni mir. Ce si danes stigmatiziran zaradi katerekoli reci, je s tabo bolj ali manj konec. Ni cudno, da se mularija obnasa vedno bolj nasilno, saj jo direkt teramo v to.

Kakorkoli, po moje se komot mestne oblasti lahko zmenijo z Metelkovci, da namesto da najamejo bagre, denar dajo tistim tipom tam. Ocitno so ze pokazali, da znajo skrbet za kulturo (ceprav mogoce komu take vrste kultura ni vsec) in pac podpisejo neko pogodbo, v kateri se obvezejo zrihtat kar je zrihtat treba, pa da lepo zabelezijo, za kaj so denar zapravili, da ne bo potem kaksnih bedastih skandalov.

Proti rusitvi objektov tam se grem pa takoj podpisat, dokler je odnos mesta do fenomena Metelkove tak, kot je.

Po pravici povedano sem bil na Metelkovi trikrat, dvakrat "sluzbeno". Pa mi je vseeno vsec, da tak prostor obstaja, ker je to eden bistvenih delov sodobnega mesta. Tudi Frankfurt in Berlin imata svojo "alterinfrastrukturo", ki mi je vsec. Tistim, ki jim gre na zivce, pa lahko mesto postavi prometno signalizacijo: POZOR, ALTER SCENA, da se bodo lahko obmocju izognili v velikem loku.

Daedalus ::

Thomas - ni keč v tem, da bi se alternativa tako malo cenila - Metelkova je pač kraj, kjer se je lahko "naselila." Ker drugače mestne oblasti alternativi ne namenijo ničesar - in je tako prepuščena sama sebi. Pa se kljub temu čisto dobro znajdejo in furajo pač eno svojo sceno, s koncerti, gledališkimi predstavami, predavanji... Pa za razliko od raznih prenapetežev v kakih Ljubljanskih kafičih/nočnih klubih/ulicah, se mi še nikol ni zgodilo, da bi mi na Metelkovi kdorkoli težil in probal preizkušati, kdo je močnejši...

Kar se pa tiče integracije - se popolnoma strinjam. Ni slaba ideja, da se lokacija lepo uredi - samo naj pri tem urejanju občina upošteva še koga drugega, kot lastno voljo. Drugače pa že zdaj deluje na Metelkovi skupina za pomoč mladostnikom, ki majo težave (ena moja prijateljica tam dela že dve leti), bi pa bilo dobro, če bi se uredile še kake druge dejavnosti. Kolkor jaz poznam ljudi tam, se ne bi bil problem dogovoriti z njimi - če bi občina poiskala nek demokratični pristop. Ne pa da se obnaša kot da obstajajo samo njeni (občinski) interesi. Samo nagovarjati slovensko zaplankanost, da ne poskusi izrinit vsega, kar ni po "standardih" - je pa že druga zgodba.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Mr.B ::

Rušiti, pokajet v tomačevo. Mogoče se boste tam lahko nekateri sredi dneva pikali...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Daedalus ::

Kje je pa tvoj problem? Še en z cire sindromom mogoče?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

10 giga singlemode u zilo! To ne mors dobit u Tomacevem, u centru se pa gvisno da zment!

Matev ::

V molotov coni so se zbiral narkomani in ker delam blizu ter puščam avto tam sem opazil, da so bili vedno kakšni avtomobili brez tablic... pokradeno.

Take cone morajo biti izolirane, če že obstajajo.
Metelkova se mi zdi iz tega stališča kar OK.

suntrace1 ::

Na Metelkovi je več policijskih patrulj kot v Fužinah in se še res nikoli nisem počutil ogroženo, prej sem se zabaval in spoznaval res zanimive ljudi z vseh vetrov.Tud če imam samo jurja v žepu in se mi gre ven, lahko vem da mi na Metelkovi ni hudega in na koncu obdelam vse lokale.
Še uni hostlarji grejo kar tja na žure in če bi bilo pol res kar prbijajo (tipa cire-oza-na-možganih) eni, tega ne bi videl. Žurov je zmeraj nekaj dobrih vsak teden, za vse okuse (jazz, punk in pink na istem mestu), razstave so tud kar zanimive in poleg tega, kam sploh lahko še greš v Ljubljani?

V obalno riviero stare Ljubljane, kjer se folk samo kaže in pljuckaš tisto pivo ves anemičen na stolu? V Globala, na najbolj izrojeno sceno , kjer se res dila in fu*a 16 letnice po wcjih, medtem ko na pultih vlečejo linije kokice, zraven pa te varnostnik nabuta ker si ''težil'' 10im njegovim prijateljem ?

Sam tko je, da Metelkova ne nosi kup denarja mestu in pač ni interesa da bi se obdržalo. Ves čas se govori, kako naj bi se namenili prostori mladini in raznim umetnikom (se še spomni kdo Cukrarne in ostalih lokacij), v resnici pa bodo zgradili kup drugih ''bolj produktivnih'' zgradb z kamero na vsakem vogalu in varnostnikom na vhodu, ki bo pazil da ne zakleneš kolesa na njihovem parkirišču.

Pač danes se meša '' civilizacija'' z vladavino kapitala. Pa naj vse pogradijo in skomercializirajo do konca ter vzgajajo kulturo potrošništva, sam bo pač ostala samo debilna in zafustrirana raja. Sem prepričan da je na lokaciji Metelkove več možganov (tistih z visoko izobrazbo), kot jo premore celotna stara Ljubljana z vsemi diskotekami za faktor 10. Fun factor - 10**6

Roadkill ::

Po mojem bi se blo najboljš čim manj vtikat v Metelkovo.
Ker bo na koncu kak talentiran arhitekt, ki metelkove še videl ni, narisal dve svetleči bajti in tri gugalnice - da se bo mladina lahko igrala...
Ü

Tear_DR0P ::

metelkova kot taka je neurejena, prav bi blo da se tam en kup stvari podre

sam prav je tud da se da potem na kup en dnar in se povabi ljudi na javni natečaj kaj naj na metelkovi zraste, v žirijo pa predstavnike metelkove. alterscena propada ker ne nosi denarja - to je zelo žalostno

vem pa za več blazno brihtnih ljudi, ki so se iz alter scene dvignal, kot pa iz mainstreama. Mainstream je za množice, v množicah pa je povprečna možganska moč zelo nizka.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

meatwaad ::

Glede kulturne in politične scene pa je Metelkova vedno bila center od koder so se po Sloveniji širile ideje anarhizma, ekstremnega levičarstva, jugoslovanstva in antislovenstva.


To je zelo res pa tudi drog ni ravno malo. Nimam nic proti ampak ce kdo tako zelo pogresa YU naj izvoli nazaj cez mejo - in nasvidenje! :D

gzibret ::

Pravite, da je neurejena. Pa saj to je zaščitni znak Metelkove. Kako pa bi izgledala, če bi jo pretvorili v Disneyland? Dejte no bit malo resni.

Metelkova OK takšna kot je, da sama živi tako kot hoče. Noter je en kup barov in prizorišč, kjer se da zelo kvalitetno nažurat (recimo Gromka, Miz-Art...). Pa če prideš v Tiffanija ob 7 zjutraj, ker se ti ne ljubi iti spat, te ne bodo napodil, ampak ti bojo dali za pit. Tam trajajo žurke najdlje v Ljubljani. Jebat ga, gayi so dosti bolj sproščeno ljudstvo kot navadne ovce (pa nisem gay, da ne bo kdo mislil).

Metelkova je OK izključno zaradi tega, kakršna je. Takšne scene, na videz razpadajoče, ampak z milijoni detajlčkov, ki jih ovca, ki gre skozi, niti ne opazi, so unikat v Evropi, saj nikjer še nisem videl česa podobnega. Je živ organizem, ki se nenehno spreminja in izboljšuje. Če pa koga motijo smeti, pa naj gre v enega izmed Šparovih ali Mercatorjevih Disneylandov.

Metelkovo je treba ohranit. Alter sceno tudi. Uniformiranost pa v kanto!
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> Metelkovo je treba ohranit. Alter sceno tudi. Uniformiranost pa v kanto!

Metelkova all over the Big Kura?

Boljš da ne, vseen. IMO.

gzibret ::

Nisem mislil all over the big kura, ampak ano pero alter scene pa lahko pustimo. Zaradi pestrosti, če druga ne.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Ni dobr, da nam je pestrost taka svetinja. V imenu tega bi lahko pustili tudi kakšno štajersko veselico z noži.

Ne moremo. Totalitarnost zakonov pač mora veljati, lahko ohranimo samo kaj duha Metelkove. Če je tam kaj pozitivnega.

Tudi Štajersko veselico lahko ohranimo le v meri, ki ne gre čez zakon. Kot družba. Če pa kdo prireja petelinje boje ... jih pač prireja. Država mora iti nadenj, po zakonih. Če pa tisti s petelinjimi boji premaga posebne enote policije in še NATO, ki skuša rešiti policijo ... potem bo pač zgodovina manj civilizirana, od takrat naprej.

Država, ki pa ne naredi reda na veselici, kjer si z noži parajo trebuhe, ali kjer dilajo heroin ... je pa protizakonita. V nasprotju s svojimi zakoni.

Bad thing, IMO.

jype ::

Ja. Se dobro, da so tam dilerji predvsem zato, ker so tam narkomani, ki hodijo v zdravstveni dom po metadon, ne pa zato, ker bi se zadrzevali na Metelkovi sami odvisnezi.

perci ::

Nekateri tule vidijo res samo zdravstveni dom, kjer pač narkomani hodjo po metadon.

just_a_cook ::

Jaz sem ZA, da se PORUŠI.
To je samo podpiranje lenobe in anarhije pod krinko umetnosti in drugačnosti.
==================
Just a cook

Daedalus ::

Ne bi rekel, da je Metelkova resen problem, kar se tiče drog. Drugače bi na Metelkovi meli vsakoletno akcijo pobiranja igel in ne na Fužinah. Pa kolko sem iz pogovorov z mojo prijateljico (tisto, ki v okviru študija dela na Metelkovi) razbral, je tam največ pač malo drugačne mladine. Pa seveda lokalni in globalni posebneži.

Samo, je že tak: - Tale s čupo/raztrganimi hlačami nam pa zgleda sumljiv, a ne? Ziher se fiksa, al pa kaj prodaja, kajnende, Polde?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jype ::

just_a_cook: kaj natanko je podpiranje lenobe? To, da se pusti folku, da popravi del stare vojasnice in ga uredi v funkcionalno povrsino, na kateri lahko marginalne in alternativne skupine ljudi uzivajo tisto, cesar jim uradna oblast tako in tako ne zmore omogociti?

Ja, seveda so tudi minusi tega, da metelkova obstaja, ampak dalec odtehtajo minuse, ki bi jih mesto dozivljalo, ce Metelkove ne bi bilo.

Ziga Dolhar ::

Skvoterji?
https://dolhar.si/

Bellzmet ::

No jaz tut upam, da bojo vse podrl in to čimprej.

lp

BigWhale ::

> Tista podrtija tam sigurno ne sodi v center mesta.

Tista podrtija sodi v center ravno toliko, kot prizidek hotela lev, tisti vijolicni polkrozni artefakt.

Juhuhu urbanizem! Nekaterim pa tezijo, ce si bajto na napacni strani parcele postavijo... ;)

BigWhale ::

No, ce je bivanje tam nevarno, podirajoce se strehe in tako naprej, potem je treba zrihtat.

iration ::

Mislim da se vsi strinjamo, da lahko lastnik naredi s svojo lastnino kar želi.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Matev ::

Skvoterji se s tem zagotovo ne strinjajo.

bluefish ::

če bodo namesto trenutnih objektov zgradili kakšno fakulteto (kot je bilo že nekajkrat omenjeno) se strinjam. V nasprotnem primeru pa se lahko lotijo vsaj kompletne prenove, ker je trenutni videz res ...

aljazh ::

Mislim da se vsi strinjamo, da lahko lastnik naredi s svojo lastnino kar želi.


Se ne strinjam, ker to ni res. Lastninska pravica na nepremičninah je danes daleč od tega, da bi lahko počel s svojo stvarjo kar želiš. Vedno bolj je omejena, v določenih primerih lastniku ne ostane več drugega kot le "gola lastnina".

Že ustava v svojem 67. členu določa, da se lastninska pravica lahko omejuje za zagotavljanje njene ekonomske, socialne in ekološke funkcije.

Primeri: Urbanistično urejanje, ki lastniku nepremičnine prepoveduje, da bi gradil kjerkoli in karkoli; omejitve na področju kmetijskih zemljišč in gozdov.

Dr_M ::

Primeri: Urbanistično urejanje, ki lastniku nepremičnine prepoveduje, da bi gradil kjerkoli in karkoli; omejitve na področju kmetijskih zemljišč in gozdov

popolnoma izven konteksta.
ampak ce zadeva ni pod spomeniskim varstvom in je v razpadajocem stanju, bodo se veseli ce se zadeva porusi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

aljazh ::

Iration je govoril o lastninski pravici na splošno ("Mislim da se vsi strinjamo, da lahko lastnik naredi s svojo lastnino kar želi.") in podal sem splošen odgovor.

Ne trdim, da je v primeru Metelkove tako, želel pa sem opozoriti na (ne tako redko) zmotno prepričanje, da lahko lastnik s svojo lastnino počne kar želi (ius abutendi).

jype ::

Poleg tega, ce se na vasi lastnini naselijo skvoterji, pa vi to dovolite (nekaj let nic ne ukrenete), lastnina ni vec popolnoma vasa. Priseljenec zaradi vase implicitne privolitve dobi dolocene pravice (tako so to razlagali pravniki na primeru tiste bajte od zeleznice za pivovarno union, ko jo je zeleznica hotela nazaj).

Zdi se mi, da gre pravica predvsem na racun vzdrzevanja objekta in infrastrukture, kar "prebivalci" Metelkove zagotovo pocnejo, ker ce je kdo bil tam, ko je odsla vojska, potem bi vam bilo cisto jasno, da metelkova ne zgleda "grdo".

Po moje tako in tako zgleda lepse kot katerikoli posh place v Ljubljani, ker je v svojem namenu najbolj Metelkova najbolj funkcionalna (ja, tudi vizualno).

Ce pa lahko ocitate dipl. arhitektom, akademskim slikarjem in kiparjem ter ostalim prostovoljcem nesposobnost oblikovanja, potem pa najbolje, da se preselite v Portoroz. Tam imate vedno vec sodobnega (ne)urbanizma in vedno manj Metelkove.

poweroff ::

Ma kakšni narkomani. Iz Metelkove jih sami obiskovalci in metelkovci preganjajo. Zbirajo pa se tam zaradi metadonskega centra v zdravstvenem domu.

Poleg tega je "mala šola" umetniški projekt, ki ga je celo Mesto sofinanciralo, gre pa za projekt med drugim tudi Fakultete za arhitekturo...

Glede čudnih umetniških projektov... na Metelkovi jih je bilo res ene par, jih je bilo pa nekaj tudi drugod po Sloveniji, celo v Cankarjevem domu. Tisti tip pa sije v koleno vrtal v Kopru in Izoli, celo sondo si je spustil do srca po žili...


Če bi šlo mestni upravi res za ureditev, bi se lepo usedla skupaj z Metelkovci, pa bi pospravili tiste smeti (mimogrede: gre tudi za kupe gradbenega materiala, ker zraven nekaj zidajo).

Ampak če je problem, da domnevni levičarji ne smejo imeti možnosti kulturnega udejstvovanja in je dovoljen samo zbor za republiko - potem naj se tako pove. Naj se jasno pove zakaj so nekateri proti - zato, ker so alternativci napačne politične barve.
sudo poweroff

Mr.B ::

Ma ne seri. Kaj misliš da je plan rušenja metelkove narejen po zadnjih volitvah? Malo se strezni....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

leonius ::

bil je narejen že prej, vendar je stvar oblasti, če plan izvršuje ali ne...


ampak v MOL pa imamo levico:/
IMHO

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leonius ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Diskoteke - Nočno Življenje v Sloveniji?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6518953 (4512) ETI3n
»

Droga, Metelkova, policija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511332 (8548) St235
»

Kaj bi postorili, če bi postali župan mesta Ljubljane

Oddelek: Loža
472456 (1559) Boeing
»

Katero stavbo bi najraje podrli (SLO)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
896142 (4217) Kilgore T

Več podobnih tem