» »

25 hladilnikov na preizkušnji

25 hladilnikov na preizkušnji

Thermalright XP 90C

Slo-Tech - Ni preteklo toliko let, da se ne bi spominjali, kako smo hladili, za današnji čas, mlačne procesorje. Četudi smo procesor navili, so povsem zadostovala aluminijasta hladilna rebra. Tisti, ki so želeli iztisniti zadnji MHz, so namestili še ušesa parajoč ventilator, zloglasna, majhna (60 mm) Delta, je bila najpogostejša. Kasneje so izdelovalci hladilnikov aluminij skoraj povsem opustili. Zamenjal ga je baker, ki veliko bolje prevaja toploto. Poleg tega so bili hladilniki zasnovani tako, da so lahko sprejeli večje ventilatorje (80 in 92 mm), ki so povzročali manj hrupa, zaradi velikosti so pa bili običajno zmogljivejši od manjših bratrancev. Zelo priljubljen, tudi v naši skupnosti, je bil Thermalright-ov model SK7.

Danes proizvajalci stavijo na vroče cevi (ang. Heatpipes). V testu 25 sodobnih hladilnikov, ki so ga opravili na Behardware, jih kar 16 uporablja to tehnologijo. Testirali so vse najzmogljivejše modele najbolj priznanih izdelovalcev tovrstne opreme (Thermalright, Swiftech, Zalman …). Regulirali so tudi voltažo ventilatorja. Ko brskamo po medmeržju, pišemo seminar, ali odgovarjamo na elektronsko pošto, procesor skorajda ni obremenjen, tako da se tudi segreva veliko manj, kot pri polni obremenitvi. Takrat povsem zadostuje, da ventilator žene samo 5V. Poleg tega tako dobimo uvid v samo zasnovo hladilnika. Pri nekaterih se zmožnost odvajanja toplote ne poslabša pri nizkih vrtljajih ventilatorja, drugi pri tem niso tako uspešni in so tako manj primerni za tiho hlajenje.

In zmagovalec? Že nekaj let, praktično vse od predstavitve modela SLK-800 naprej, svetovni vrh kroji podjetje Thermalright. Tudi tokrat se izkaže, da v tem trenutku na trgu ponujajo najzmoglivejše hladilnik, model XP-90 C.

Glede na to, da se bliža poletje in s tem višje temperature, je čas, da zamenjate svoj lanski model z novim. In če smo morali še ne dolgo tega, pri slovenskih prodajalcih dobesedno moledovati, da uvozijo kakšen »eksotičen« hladilnik, ki je bil v tujini nekaj povsem običajnega, danes temu ni več tako. Tudi zmagovalca lahko kupite pri nas, olajšal vas bo za slabih petnajst tisočakov.

Še povezava do testa: klik!

28 komentarjev

Jaka83 ::

olajšal vas bo za slabih petnajst tisočakov.

Hmmm, približno enako, kot za odličen vodni blok. Ja ja vem, potem rabiš še radiator, pa pumpo, pa cevi, pa ... Samo vseeno ti da mislit. Meni je že nekaj let nazaj. :D

Drugače pa QL tole.

kuglvinkl ::

Ja, poanta teh zveri je, da je z njimi mogoče precej naviti procesor, pri tem pa ne oglušeti.
Your focus determines your reallity

ERGY ::

Skoda ker ta model Thermalright XP 90C ni tudi za Socket A. Drugace pa nevem kjerga se splaca uzet za AMD oz jst bi rabu za Socket A.

Lp

kuglvinkl ::

SI 90, Al model za AXP, zadnji kralj.
Your focus determines your reallity

M.B. ::

Zanimivo, ko piše o teh zgodovinskih 60 mm ventilatorjih. Ravno meni se vrti na 999.69 Mhz AMD Duronu.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Jaka83 ::

M.B.: In kako kej ušesa? ;)

Beat-O ::

A ne bi bil toplotne cevi precej boljši prevod za heatpipes kot vroče cevi??
http://www.toshl.com/

Spajky ::

Jest pravim, če nekateri delajo vodne bloke sami, zakaj pa ne tud kak zračni konjski hladilnik ali pa vsaj kakega poceni iks predelat (jest sem tko predelal svojga za male pare) ... 15 jurjev? To jer r o p ! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

M.B. ::

@Jakoslav SPati ob njem je bolj težko. Druga če pa se ga skoraj ne sliši. Nimam nič boljšega za primerjavo. Ko bom imel pa 80 mm pa bom lahko rekel, da je glasen.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

nodes ::

po vse teh hladilnikih je misel na vodo enostavno neumestnost

Ajnstajn` ::

ali ni tale Thermaltake - Big Typhoon boljsi od tegale XP90 C ???
Saj pa bolj hladi kot XP90 C?
//

hokuto ::

Tha_Man itak, da vroce cevi niso primeren prevod saj ne gre za hotpipes. Toplotne ali vrocinske bi bilo bolj primerno.

Sicer pa a ni ucinkovitost tople pipe :P odvisna od njene lege/usmerjenosti in ce ja, zakaj je vecina teh hladilnikov zasnovanih tako, da je njihova optimalna lega v desktop ohisjih, medtem ko nas ima vecina towerje, sploh pa tisti na "enthusiast" trgu, ki so mu tej hladilniki primarno tudi namenjeni?
doke!

HriBB ::

Pa koj kurac pi*dite nekateri tok... če vam izdelek/storitev ni všeč je pač ne kupite/naročite. Sej živimo v svobodni državi, nihče vam ne meri s pištolo v glavo in pravi da MORATE to storiti... Zanima me, koliko se vas pritožuje ko si z adsl+ISDN-jem prenese s spleta najnovejšo igrico/film...
jaja

Zlate ::

HriBB, what?!?
A nisi ti mal falu temo, kaj? :P
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

gabl136 ::

@Ajnstajn`: med to zmešnjavo je itaq težko določit absolutnega zmagovalca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gabl136 ()

mavec ::

Nekaterim pač bolj ustreza vodno, drugim zračno hlajenje. Mene prav nič ne moti zračno hlajenje oz. brnenje, še spim ob njem pa sploh nimam težav, ne vem zakaj se vsi toliko pritožujete načez. Sicer pa a vsi spite poleg računalnika oz. z njim ?
Tale XP-90 mi je odličen zračni hladilnik, sicer pa si nameravam kupiti XP-120.

antonija ::

Heatpipeji delajo cist lepo obrnjeni na glavo ce majo dobro "wick structure" na notranji strani sten. Sicer gravitacija zmeraj dobro pride, sam ce je kapilarni vlek dost dobro optimiziran, pol ni panike za tistih nekaj procentov.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

ghaefb ::

Ja, Thermaltake BigTyphoon je boljsi od Thermalright XP90, samo je zanimivo kako sposoben je XP90, saj je brez ventilatorja.
Pomojem ce das zravno se vent, dobis se boljse razultate.

Ce kupoval hladilnik bi sigurno izbral - BigTyphoon-na...
_ghaefb

Eagle ::

Big typhoon res najbol hladi ja, pa še ful je ugodn cenovno, pri jae-tu ga majo samo za 9.800sit! pa še ena prednost, da podpira vse sockete, tak da pomoje dosti bolsa izbira kot pa XP-90 C.

Ajnstajn` ::

ghaefb : XP90C mora imeti ventilator, komu so pa potem namenjeni st. vrtljajev in voltaza???
sam cudno da ni narrisan, ker sem na neki sliki gledal in je bil narisan.
//

WhiteWolf ::

Hm, sam tale Big Typhon res rula. Ne vem ce si ga se kje ne omislim >:D
"Maximus Decimus Meridius: What we do in life, echoes in eternity"

keber ::

Ampak prevajat na pa slo-techu res ne znate.

Vroče cevi? Kaj pa raje toplotne? Saj prevajajo toploto, ne vročine.

M-man ::

Samo eni ste pa res težaki!
Alea Iacta Est. (Julius Caesar)

Suli ::

60°C je vroče ali toplo?:\

Jan987 ::

Točno tak hladilnik z točno takim ventilatorjem kot je zgoraj opisan za staromodnega sem jest dobu zravn Anthlon xp 2400+ 2000Mhz!

nodes ::

Pentium inside
"vroča energija"

apollo007 ::

in kje se bi dalo dobiti zmagovalni hladilnik
... in še vseeno se vrti ...

Jan987 ::

če sprašuješ mene: ta hladilnik sem dobil kot box hladilnik kupljeno pa je bilo v jae. Ima tud AMD NALEPKO!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalnik za TEC element

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
453772 (3030) Pyr0Beast
»

Slo-Tech NEST 06 slike

Oddelek: Slo-Tech
357952 (4201) Good Guy
»

Kje dobit gumice za obesit diske?

Oddelek: Kaj kupiti
151541 (1100) Jackal
»

Avtomatsko krmiljenje ventilatorjev v računalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61498 (1321) Blisk

Več podobnih tem