» »

navadna LED kot senzor za svetlobo

navadna LED kot senzor za svetlobo

neoto ::

Gre za zelo slabo poznano lastnost LED diodic - njihova foto-voltaičnost. Za podrobnosti poglejte link (v hrvaščini)

Zanima me, če je kdo to že prej poznal... :D

16F84 ::

Tudi z običajnega transistorja lahko narediš fototransistor. Vzameš transistor v kovinskem ohišju (primeren je recimo BC107) ter mu odbrusiš vrh. Če v odprtino vdelaš led diodo pa "dobiš" optokopler.;)

Brane2 ::

To o LEDicah je znana stvar. Eden od naš avtorjev je naredil neko zadevo kar z zelenimi LEDicami namesto s fotodiodami kot senzorji, ker so baje LEDice cenejše.

Pole tega pa mislim da je neka zadeva, ki izkorišča efekt pri oddajniku in psrejemniku za fiber in tako ne rabi internega splitterja.

V glavnem, znana stvar. Na podoben način lahko uporabiš denimo EPROM kot CMOS slikovni senzor. Seveda je efekt daleč pod efektom modernih optičnih senzorjev, pa tudi zelo varira glede na konktreten model EPROMa in serijo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

neoto ::

za tisto o kovinskem tranzistorju sem že slišal, za EPROM pa ne .... :D

VolkD ::

Z štirimi odprtimi 2N3055 boš izpistil dušo, ob poslušanju glazbene čestitke, kakršno dobiš dandanes v voščilnicah.

Z LED-ikami je pa tako, da so za to bistveno bolj uporabne nizko energijske LED diode. Tiste visoko svetilne je pa težje ( precej več luxov) pripravit do tega, da dajo kako napetost od sebe..

Kar nekaj let ( več kot 10) nazaj sem v češkem RADIO časopisu videl opisan lux meter z LED diodo (opto elementi so bili takrat še nedosegljivi). Stvar naj bi bila uporabna za fotografe.

Pri retroiženiringu neke naprave, za trening strelcev ( 4 LED na cevi puške v tulcu, okrog tarče pa je nekaj LED diod, vse skupaj gre na mikrokontroler serije 31 in dalje na PC) pa sem spustil dušo, ker nisem mogel dojeti kako naprava deluje.. Nazadnje se je izpostavilo , da diode na cevi puške ne oddajajo IR svetlobe, ampak delujejo kot senzorji 8-O ! Za dovolj zmede je poskrbel tudi proizvajalec, ker je oznake tranzistorjev, ki so ojačevali te signale, izbrisal


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Oddelek: Loža
428701 (6670) gruntfürmich
»

led obratomer + prikazovalnik prestave

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
455850 (4265) DimmniBurek
»

Termoregulator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104890 (4890) Azrael
»

Led osvetljava stopnic

Oddelek: Loža
174733 (4150) K0K0
»

LED diode na skuterju

Oddelek: Na cesti
235719 (5031) Sadida

Več podobnih tem