» »

Miselni procesi na namizju

Miselni procesi na namizju

OSNews - Washington times poroča da je družba Cyberkinetics Neurotechnology Systems razvila sistemi, imenuje se BrainGate, ki omogoča tetraplegikom stvari, kot so deskanje po internetu, pisanje elektronskih sporočil, igranje video igric, telefoniranje in operiranje s televizijskim daljincem.

Sistem so že poiskusili na eni osebi. Pacient pa je lahko premikal kazalec miške. FDA (Agencija za hrano in zdravila) je znanstvenikom že dovolila izvedbo na še štirih tetraplegikih.

Poiskus zahteva kirurško vrtanje v glavo. Nato pa pacientu nad centre, ki so odgovorni za premikanje rok in nog, vstavijo elektronsko vezje, ki živčne signale pošilja racunalniku v procesiranje.

Se povezava do originalne novice. Več o tem pa si lahko preberete na tej povezavi.

27 komentarjev

Vesoljc ::

novička je že rahlo stara, ampak sem prepričan, da jo večina še ni zasledila 8-)

miška, kwa je že to?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Z-lot ::

Morda se bo s tem zgodilo enako, kot je bilo z sms-i, namenjenimi gluhonemim... :>

CWIZO ::

Wow, the future is here!
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

shock ::

Upam da bojo naredili še kakšen voziček, da se bojo s pomočjo misli "sprehajali" naokoli brez spremstva. Take stvari za tetraplegika so največje sanje. Jaz si res ne morem predstavljat da bi cel dan sedel na miru.

znovak ::

Po moje je ena stvar brskanje po škatli računalnika, druga stvar je pa vrtanje v glavo živega človeka in postavljanje elektrod (lahko so super minijaturne)....brrrrrrrrr. Me kar trese ko samo pomislim na ustvaranje modernih Frankestajnov.
Ne da sem proti pomoči takim ljudem, ampak to je biološki otpor na brskanje po glavi (to je samo moj občutek, a verjamem, marsikoga - razen medicinarjev:8) - brez zamere prijatelji):P
Z.Novak

Nagi Bator ::

Resistance is futile...

CCfly ::

Ni ga čez firewire priključek za ušesom ;P
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Marjan ::

Tudi že brez vrtanja lobanje gre - elektrode na površini glave. Samo je privajanje malce daljše - dva tedna za osvojitev premikanja kurzorja po ekranu.

G-man ::

Ja, res je novica že stara ene dva tedna, če koga zanima bolj podrobno, kaj je sploh delal ta preizkušanec:

link

Tetraplegiki, že že, hvala bogu. Ampak kaj pa po drugi strani- Matrix, anyone?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

CWIZO ::

V matrici so ljudem dajali vtis da so nekje kjer niso.
Tole je pa nekaj cisto drugega.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

nicnevem ::

> Tole je pa nekaj cisto drugega.

Peljemo se že nekako v to smer, no, brez tiste bedarije izkoriščanja ljudi kot energijskega vira za stroje...World of warcraft kot Virtual reality, hehe
Čeprav, kot sm že omenil, najpomembnejša tehnologija, ki bo iz tega izšla, bo povečanje umskih zmogljivosti možganov.
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

CWIZO ::

ja nekako je podobna tehnologija, samo da tukaj mi nadziramo racunalnik in ne on nas:D
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

nicnevem ::

In tako bo tudi ostalo.

...upam da kdo zgoraj posluša ;)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Nejc Pintar ::

očitno do matrice res ni več daleč...
ampak bo pa kul ko se boš prklopu na usb pa zlil svoje misli v beležnico :)
Lahko je biti prvi, če si edini!

CWIZO ::

Si predstavljate kaksen bo to filing, ko bos junaka v FPS igri kontroliral z mislimi? To bo pa potem res FPS8-O
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Ziga Dolhar ::

Ja, pol folk ne bo mogu več dajat komentarjev o fošljivosti pri testih mišk :-).

Pa kroglična ali laserska -- pha!
https://dolhar.si/

PARTyZAN ::

Jah pol bodo pa pac testi "celad" z elektrodami :D

Boeing ::

hudo...

no, od tu do kiborgov, vsaj teoretično, ni več daleč.

Me je pa osebno zelo fascinirala novica nekaj časa nazaj, da so slepemu na eno oko uspeli vgraditi kamero, pazi! - z zoomom, in da se je siromak stvar celo naučil uporabljati in da dejansko vidi - megleno, ampak vidi.

J
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

nicnevem ::

> očitno do matrice res ni več daleč...

Sam da ne bo pomote...js nikakor nisem za The Matrix (movielike), kar mi je pri ideji všeč, so le možnosti, ki jih odpira popolnoma funkcionalna VR, to je vse...
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Matev ::

Ne da sem proti pomoči takim ljudem, ampak to je biološki otpor


si ti malo neprivoščljiv
kaj koga briga kaj se tebi zdi

če njim pomaga ne vidim razloga za odpor do tega z strani kogarkoli
sploh pa ne odpor zaradi povsem banalnih osebnih razlogov

snow ::

Za kake napetosti gre tole na glavi? Tiste ko niso direkt na notranji strani lobanje.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

Marjan ::

Sej pravim cca. 100mikroVoltov na površini glave, direktno na možganih pa 1-2miliVolta.

(išči pod EEG).

snow ::

In zdej ce si to navesim na glavo, naredim en interpretator teh signalov... recimo ce je vsota onih signalov na sprednji strani glave tolk gre kurzor gor, itd. itd. pol pa zalaufam program v winsih in probam neki naredit. Pol ko pa vidim kak tam zadeva laufa, pa popravljam svoje misli... Tak jaz zadevo razumem.

Sam bi rabu enega elektrotehnika met, da mi mal zadeve zmontira :D
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

B-D_ ::

Natanko tako je...

Kako pa misliš, da si se naučil govorit? Preizkušal si kakšne rezultate dajejo različne kombinacije dražljajev glasilkam... zato pa te nadležna mala bitja neprestano nagonsko brez smisla čebljajo.

In potem prideš do situacije:

Mali: Aug hau gauf fau fauu guf ugu guuf fuk

Mamica: iiii... prvo besedo je izgovoril!!!


Sedaj je isto, le da dražljaje preizkušaš na ekranu... slej ko prej se naučiš kako vsako tipko na tipkovnici zadeti tko kot sedaj obvladaš (upam) slepo tipkanje. Miške pa ne boš premikal po ekranu... enostavno boš poslal klik na tiste koordinate pa bo problem rešen. Kurzor je samo prva stopnja uvajanja, recimo temu nekakšna pomožna koleščka.

Nejc Pintar ::

tukaj manjka le še povratna informacija iz računalnika, tako ne boš rabil več monitorja, zvočnikov, etc. in bo račujnalnik le še pripomoček za lažje razmišljanje in pomnjenje informacij, nekakšna nadgradnja možganov
Lahko je biti prvi, če si edini!

BaToCarx ::

Ultimativni hacker tool. 8-)

Samo če bo računalnik lahko sledil dovolj hitro.:D

Nejc Pintar ::

Debata se nadaljuje tukaj
Lahko je biti prvi, če si edini!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Storm podira rekorde - ponovni naval spama

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
384707 (3162) Jst
»

Hekanje volilnih naprav

Oddelek: Novice / Zasebnost
325284 (3917) elhombre
»

Centrifuga z 20 G-ji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
284809 (3844) AIRMAN
»

Znanost in tehnologija VIII.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
394194 (3307) Lex
»

Miselni procesi na namizju

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
273867 (3246) Nejc Pintar

Več podobnih tem