» »

Katera klima

Katera klima

««
65 / 120
»»

jakan123 ::

Se pravi, če na hodnik zmontiram vrata in ga zaprem na vrhu stopnic bi z eno klimo hladil ob sobi? Kakšno klimo vzeti? Katero?

Okapi ::

Ja, če zapreš stopnice in imaš odprta vrata v obe sobi, boš brez problema z eno klimo na hodniku hladil obe sobi. Če je mansarda dobro izolirana, bo dovolj 3,5 kW klima, če ni, pa raje malo močnejša.

BorutK-73 ::

Jaz tako hladim tri sobe, edino ko je res vroče sem vklopil namizni ventilator da je hitreje razpihalo mrzli zrak po sobah.
So pa vrata obvezna, ali pa kakšna zasilna pregrada(rjuha), če ne ti bo mrzli zrak šel v spodnje nadstropje (mrzli zrak je težji od toplega in pada proti tlem).

billy ::

Lahko bi se tudi tako naredilo da bi bila klima v sobi ena na čisto levi steni, potem pa bi pač pihala direktno skozi hodnik v drugo sobo. ene klime imajo nekje 12m "domet".

Lahko imaš recimo micko FH ki ima dvojne lopute in montiraš tako da bo ena loputa usmerjen skozi vrata, skozi hodnik, v drugo sobo, ena loputa pa v prvo sobo.

Seveda malo odvisno tudi od sob, se rabita oba vedno hladni, je mogoče ena soba "delovna", druga pa spalnica, itd?

Jinto ::

a mi lahko kdo da morda nasvet glede popravila klime.

klima je stara nekje 10 let, deluje v redu, razen tega da ventilator na notranji enoti ruži (ležaj).

Zamenjava ventilatorja/motorja na notranji enoti stane 160 eur. Se splača popravit, ali je vsota že previsoka?

klima je tale

cebelar123 ::

billy je izjavil:

Lahko bi se tudi tako naredilo da bi bila klima v sobi ena na čisto levi steni, potem pa bi pač pihala direktno skozi hodnik v drugo sobo. ene klime imajo nekje 12m "domet".

Lahko imaš recimo micko FH ki ima dvojne lopute in montiraš tako da bo ena loputa usmerjen skozi vrata, skozi hodnik, v drugo sobo, ena loputa pa v prvo sobo.

Seveda malo odvisno tudi od sob, se rabita oba vedno hladni, je mogoče ena soba "delovna", druga pa spalnica, itd?


Sem mislil da ne gre ločeno levo desno usmerit zraka. Ampak najbrž gre ročno.

Zgodovina sprememb…

billy ::

Ne, levo desno ne gre, no vsaj pri FH ne, ne vem če obstajajo druge znamke ki to gre.

Ampak saj narediš tako pozicijo klime, da bo zrak iz ene lopute "treščil" v zid sobe, kjer je klima, zrak druge lopute pa bo šel skozi vrata, skozi hodnik in v drugo sobo.

PALOMINO ::

Pozdrav,

bom še jaz pristavil svoj pisker.
Iščem klimo (stensko) za prostor 30m2 (višina stropa 2.5m). Dobro bi bilo, če bi pihalo še v sosednjo sobo velikosti 14m2.
Med sobama so samo vrata - ni hodnika.

Je pa morebiten problem ker je v večji sobi praktično cela stena v oknih in soba je obrnjena na vzhod. Čez stekla sonce konkretno pribije. Res je, da so žaluzije ampak se tudi te segrejejo na kar lepo temperaturo.

Ker imam v planu dat še letos tudi alu rolete, sem razmišljal o sledeči klimi:

https://www.ga.si/aparati/klimatska-nap...

Dobil sem tudi ponudbo od Mitsubishi in Daikin. Obe sta cca. 500 eur dražji. Spec. pa na papirju praktično enake.

Mnenja, predlogi?

billy ::

Klima samo za hlajenje ali tudi gretje pozimi?

jakan123 ::

Koliko je pa razlike med 3,2kW in 3,5kW? Se veliko pozna?

billy ::

Preveč splošno vprašanje, odvisno od izkoristka klime. Micka FH 2.5kW da več od sebe kot kakšna noname 3.5kW...

jakan123 ::

Electrolux X3 3,2kW in Electrolux X5 3,5kW

billy ::

Bo potrebno več napisat, kakšna uporaba, kako velik prostor, izolacija, itd...

jakan123 ::

2 prostora. Sem pisal že na prejšnji strani, edino pri površini sem napačno napisal. Sem zmeril in je ena soba 15m2, druga pa 25m2. Vmes je hodnik. Hodnik bi zaprl in montiral klimo na hodnik. V večjo sobo bi mrzel zrak razpihal s pomočjo ventilatorja. Prostor je max 2.20m, večino manj, ker je mansarda. Izolacija je nek tervol, ne hudo izolirano. Ves prostor je v lesu.

MadMax ::

billy je izjavil:

Preveč splošno vprašanje, odvisno od izkoristka klime. Micka FH 2.5kW da več od sebe kot kakšna noname 3.5kW...

Kaj točno ima izkoristek veze z deklarirano močjo?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

billy ::

Ne vem, praviš da nič?

Recimo 2.5kW FH serija zmore do 3.5kW hlajenja in 5.5kW gretja, do -15 stopinj.

Kar so boljše cifre, kot recimo nekatere 3.5kW klime.

lukao, če gledaš elektrolux, potem pač vzami močnejšo...ziher je ziher :)

MadMax ::

Nekaj nad deklarirano zmore vsak inverter, nekak do pol ure in do 25%. Po tem boost času pa preide na nazivnih 2.5kW.
In pri -15 sigurno nima COP 5 kot je deklarirano.
Ampak kaj ima to opraviti z izkoristkom mi pa nisi odgovoril...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

energetik ::

jakan123 je izjavil:

2 prostora. Sem pisal že na prejšnji strani, edino pri površini sem napačno napisal. Sem zmeril in je ena soba 15m2, druga pa 25m2. Vmes je hodnik. Hodnik bi zaprl in montiral klimo na hodnik. V večjo sobo bi mrzel zrak razpihal s pomočjo ventilatorja. Prostor je max 2.20m, večino manj, ker je mansarda. Izolacija je nek tervol, ne hudo izolirano. Ves prostor je v lesu.
Te podatki ne povedo praktično nič o tem, kako močno klimo potrebuješ. Ne vemo niti ali je hiša ali blok.
Za natančno določitev moči klime boš moral navesti goro podatkov. Sicer pač vzami, kar se ti zdi ok. Močnejša škodila ne bo. Še vedno pa bo morda 2x prešvoh.

konspirator ::

Jinto
Razdri in sam nekje kupi ustrezen ležaj.


PALOMINO
Za tvoj primer bo dovolj izbrani samsung, ki je btw med najtišjimi (19 dB v silent mode, max 38), micke za jurja so od 20 dalje - podatek za notranjo enoto.
Na 1a je 849 eur z montažo
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_...

Samsung notranja enota je trikotne oblike, zato je lahko bližje stropu, če si slučajno na tesnem s prostorom.
14m2 je 3.5*4 kvadratura, pomoje bi bil tudi 2.5 kW model dovolj, edino stena v oknih ti sedaj služi kot topla greda.
Iz zunanje strani bi jo moral zasenčiti.
Karkoli boš vzel, klima naj bo potem poleti 24/7 prižgana, temp nekje 23-24C in ne bo težav s pregrevanjem prostorov.
Daj tloris obeh prostorov in smer severa.


lukao
Kakšen poseben razlog za Electrolux ?

https://eshop.petrol.si/sl/petrol/elect...

na +300 dobiš top šit robo (gretje in hlajenje):
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_...

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

Zgodovina sprememb…

hoyladri ::

Jinto je izjavil:

a mi lahko kdo da morda nasvet glede popravila klime.

klima je stara nekje 10 let, deluje v redu, razen tega da ventilator na notranji enoti ruži (ležaj).

Zamenjava ventilatorja/motorja na notranji enoti stane 160 eur. Se splača popravit, ali je vsota že previsoka?

klima je tale



Razdreti boš moral klimo, sneti veternico in motor in razstaviti pokrove ščitov motorja (pritisneš od mizo in skoči ven)
Ležaji noter so kakšni 32x8

Dokler ruži še ni problema, če tuli je problem.
Dobro je zamenjati, samo klima bo bp delala še lep lep čas.

RC14 ::

konspirator : Zgleda mamljiva zadeva tale samsung in niti predraga ni zadeva. Pa po podatkih, je notranja enota izredno tiha, ker ima zaradi trikotne oblike notranje enote, vgrajen večji in tišji ventilator.

Imaš kakšne izkušnje glede te samsung klime, ki je trikotne oblike (AR12KSWSBWKN ) oz mogoče kdo drug ve kaj o teh klimah kako se obnesejo ? Predvsem me zanima tišina notranje enote (žal imam rahel spanec in ob ropotu ventilatorja ne bi mogel zaspat).



Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

billy ::

Pa sploh potrebuješ klimo, ki je ON, med spanjem? Koliko temp imaš recimo zdaj sobo, in koliko bi želel?

Midva narediva tako, da se klima vklopi nastavi na 24 stopinj v dnevni sobi, čez noč, spima pa v sosednji sobi, pa je čisto kul. Klima v spalnici bi bila odveč. Je pa nekako 25 stopinj not, kar je še ravno ok za spanje, saj če bi bila sila, pa bi se pač klima v dnevni nastavila na še manj.

BorutK-73 ::

Mitsubishi DM35VA + montaža

769,91 €
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_...

RC14 ::

billy je izjavil:

Pa sploh potrebuješ klimo, ki je ON, med spanjem? Koliko temp imaš recimo zdaj sobo, in koliko bi želel?

Midva narediva tako, da se klima vklopi nastavi na 24 stopinj v dnevni sobi, čez noč, spima pa v sosednji sobi, pa je čisto kul. Klima v spalnici bi bila odveč. Je pa nekako 25 stopinj not, kar je še ravno ok za spanje, saj če bi bila sila, pa bi se pač klima v dnevni nastavila na še manj.



Kadar je zunaj zelo vroče in predvsem sparčno, bi mi klima delovala tudi ponoči. Seveda na minimumu,toliko , da ohranja temperaturo. Koliko imam v vročih dneh v stanovanju ne vem zdj točno,(trenutno sem na morju), mislim pa da okoli 28 stopinj. Ampak kot pravim, ni problem toliko v temperaturi,ampak ko sparina udari v stanovanje je neznosno. In ponavadi je potem zvečer zunaj recimo 25 stopinj, v stanovanju pa še vedno 28 stopinj in niti malo prepiha. In v takšnem je težko spat.

In klimo bi montiral v kuhinji, nasproti klime pa so vrata (oddaljenost cca 3m) za sobo kjer tudi spim oz se največ zadržujem v stanovanju.
lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RC14 ()

billy ::

Potem raje tja klimo, kjer si večino časa, ponoči pa narediš tako kot jaz

Gregor P ::

Sam jo imam namenoma na hodniku in ne v sobi, kjer spim. Imam kljub temu vse (prostore) lepo ohlajeno, nič pa ne piha vame (sicer klima ni hrupna, tako pa jo še manj slišim).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

billy ::

Hodnik meni ne ustreza zaradi zime in grerja, ker je plan z klimo ogrevat in takrat bi se segrela tudi spalnica, kar pa ni zaželeno.

Edino če dve enoti not, ena hodnik ena dnevna in potem odvisno če se greje ali hladi, se eno uporablja ;)

konspirator ::

Premisli tudi o talni enoti, cena so od dobrega 1000 eur naprej (daikin, mitsubishi, toshiba, fujitsu).
http://www.topelektro.si/klimatske-napr...

filter za talno
http://www.topelektro.si/klimatske-napr...
http://catena.si/klimatske-naprave/daik...
http://catena.si/klimatske-naprave/tosh...

mitsubishi so do 1400 dalje.
http://klimashop.si/kategorija-izdelka/...

Hodnik je slaba izbira za postavitev, sploh za gretje.
Klimo postaviš tam, kjer se največ zadržuješ, če gre za razmeroma (za pretok zraka) zaprt prostor, potem raje namesti dve enoti (enaka filozofija kot pri wifi, namesto super duper močnega ruterja postaviš dostopne točke po hiši+ navaden router).


Daj tloris prostorov.

Zgodovina sprememb…

hoyladri ::

RC14 je izjavil:

konspirator : Zgleda mamljiva zadeva tale samsung in niti predraga ni zadeva. Pa po podatkih, je notranja enota izredno tiha, ker ima zaradi trikotne oblike notranje enote, vgrajen večji in tišji ventilator.

Imaš kakšne izkušnje glede te samsung klime, ki je trikotne oblike (AR12KSWSBWKN ) oz mogoče kdo drug ve kaj o teh klimah kako se obnesejo ? Predvsem me zanima tišina notranje enote (žal imam rahel spanec in ob ropotu ventilatorja ne bi mogel zaspat).



Lp



Je skoraj neslišna pri hlajenju, vsaj zaenkrat dokler je še nova. (lanskoletni model)

Karlos ::

Pozdravljeni

Na klime se ne spoznam kaj dosti, sem pa dobil tole ponudbo. Imam ca. 70m2 veliko stanovanje, ki pa se je letos ob najtoplejših dneh segrelo do max 26 stopinj (zelo malo direktnega sonca), tako da sem mojstru rekel, da rabim shladiti za 2-3 stopinje ter jeseni/spomladi malo segreti stanovanje dokler ne zagreje peč na drva.
Predlaga mi spodnjo ponudbo, po moči je rekel da bo dosti močna oz. da bo nekaj malega rezerve, pa da švohnejše tudi niso kaj bistveno cenejše, ter da ne prodaja neke cenene robe.

Dobava in montaža klimatske naprave
Mitsubishi MSZ-DM 35VA
Hladilne moči 3,5 kw. Energijski razred A+ 1

za 850€

V glavnem, najbolj me zanima če je cena kolikor toliko OK?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

konspirator ::

Ena srednja žalost iz Mitsubishi ponudbe, gretje ima do -10C.
Letos pravega vročinskega vala (še) ni bilo.Koliko imaš relativne zračne vlažnosti v stanovanju ?

Dokaj draga ponudba.
http://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd_...
http://www.klima.si/akcijska-ponudba/mi...

Zgodovina sprememb…

Karlos ::

konspirator je izjavil:

Ena srednja žalost iz Mitsubishi ponudbe, gretje ima do -10C.

Realno bomo verjetno greli tam do zunanjih 10 stopinj, kar bo manj bomo prižgali peč na drva. Če imaš predlog za boljšo klimo z montažo do 850EUR kar na dan z besedo.

Edit: vlaga trenutno 58%. V bolj vročih dneh mislim, da je bila ta 78% (če sem prav gledal).
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

Marko Pek ::

Preveri Gree meni super laufa (bojda Daikinova tehnologija notri) http://www.prava-klima.si/klimatske-nap...

barakus ::

Harvey Norman ima invertersko klimo Sinclair za neverjetnih 299EUR. Kaj pravite se splace? Jaz imam eno kitajsko neinvertersko, ki je imela podobno ceno ze 10 let in sem super zadovoljen.

https://www.harveynorman.si/klimatska-n...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

BorutK-73 ::

Če jo boš imel samo za hlajenje ja.

Anney ::

Danes sem zagradil prehod med kuhinjo in sobo, ostala so samo še vrata na hodnik in kasneje v kuhinjo, prej je klima lepo hladila oba prostora (odprt prehod), zanima me če je smiselno pustiti 20cm ali kakšen cm več lino zgoraj pri stropu, bo kuhinja zaradi tega kaj hladnejša? Ali jo hladim preko hodnika.



Kuhinja je direkno za zagrajenem prostoru, vrata so na hodnik. Hodnik je bil lepo ohlajen pri odprtih vratih.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

radmannsdorf ::

Če mene vprašaš, ni smisla. Pri nas klima iz zgornjega stanovanja seže v moj spodnji štuk, po ovinkih....nekje 15-20m daleč. Pri tebi bo zrak ohlajen v nulo, ker imaš verjetno samo par metrov. Ne skrbi.

Anney ::

Res je samo par metrov, edino kuhinja je cel dan na soncu, so pa žal samo notranje zaluzije. (nekaj pomagajo) :)
Sicer pa še vedno lahko mavčno ploščo izrežem ali odstranim. Bom pustil tako, pa da vidimo, pustmo se presenetiti.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Spajky ::

Vgradi snemljivo "okno" za poleti nad kuhinjskimi vrati. Tako bo iz hodnika bolje vleklo hladen zrak v kuhinjo in vleklo topel iz nje na hodnik. Tudi napa z ventom na min in izhodom s cevjo v zračnik ven pomaga (one šmensi-fensi nape, ki samo mešajo-filtirajo zrak nad štedilnikom so neuporabne) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

radmannsdorf ::

nepotrebni stroški. klima bo hladila kot pr norcih brez vseh ostalih vgradenj in predelav. 100% :)

Anney ::

Malo z zakasnitvijo :)
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

evgen02 ::

Pozdravljeni
Zelo veliko sem že prebral o raznih klimatskih napravah na tem forumu in drugih straneh ampak vseeno me zanima ali mi lahko svetujete iz prve roke.
Kupil sem stanovanje veliko 70m2. Je letnik 77 brez nove fasade. V stanovanju so vgrajena nova okna in verjetno od takrat naprej vse skupaj kar fejst dihta. V zimskem času je potrebno kar precej gretja da stanovanje ogrevamo na ca. 22°C. Poleti smo ob zračenju ponoči in zapiranju oken ob najhujši vročini do konca dneva zdržali, da temperature ni prerasla 26,5°C, kar je zadovoljivo. S tem pa smo zadrževali vlago v prostoru, ki je prihajala do ca 72%. Posledično smo v treh kotih fasali tudi plesen, ki jo bomo sedaj verjetno težko odstranili.
V vmesnem obdobju je stvar tudi kritična saj začnejo s kurjavo sredi oktobra... Vlažnost pa težko iztrebiš oz. jo znižaš. S klimo bi si vse te stvari malo izboljšal, ali to drži? Torej bi potreboval klimo za hlajenje/ razvlaževanje poleti in za gretje v vmesnih obdobjih pa tudi po potrebi kadar temperature ne bi bile tako nizke, ker je gretje preko radiatorjev kar zajetno drago. Katero klimo mi priporočate.
Hvala za vse odgovore in lep dan

energetik ::

26,5@72% je vsaj meni že daleč od zadovoljivega, v takem švicaš ko konj.
Ja, klima bi problem povsem odpravila, vključno z vlago.
Če hočeš P/P potem navadno split klimo, raznih bonbončkov ne potrebuješ. Kakšno moč potrebuješ, ti pa tukaj lahko vsak samo šloga. Za enakomerno temperaturo po večini prostorov bi verjetno ob 70m2 stanovanju rabil vsaj 2 enoti, sploh pri gretju. Vendar bo že z 1 enoto vsaj s stališča vlage OK, pri odprtih vratih v prostore.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

3,5 kW bo čisto dovolj za hlajenje in ogrevanje v prehodnem obdobju, ko centralna še ne dela.

Scorpia ::

Katero znamko izbrati, sem se odlocil, da bom imel ogrevanje na klimo. Stanovanje tja 55m2, ampak bom ogreval samo dve sobi. Za ta namen sem se odlocil vzeti multi split. Gledam katero znamko vzeti pa se kar ne morem odlociti. Kaksne so Panasonic proti Mitsubishi? Proracun imam tam okrog 2k vkljucno z montazo.
////

konspirator ::

Od kitajcev sta ok Gree in Midea.

Kaksne so Panasonic proti Mitsubishi?

Dacia vs Bentley, če gre pri Mitsubishi za fh serijo.

Panasonica se večina monterjev otepa, verjetno ne brez razloga.
Če imaš možnost vzemi talno izvedbo (za gretje je dosti boljša postavitev kot pri klasični stropni).

Sobi, ki ju misliš ogrevati sta blizu ?

Zgodovina sprememb…

Scorpia ::

Ja sobi sta ene do druge. Predlagas kaksnega monterja ali stran kjer si lahko ogledam ponudbo tudi to talno.
////

MadMax ::

konspirator je izjavil:

Kaksne so Panasonic proti Mitsubishi?

Dacia vs Bentley, če gre pri Mitsubishi za fh serijo.

Panasonica se večina monterjev otepa, verjetno ne brez razloga.

Če primerjaš low budget panasonica s top micko, potem primerjava skoraj drži, ampak je brezpredmetna.
Če pa primerjaš primerljivo (daš v primerjavo panasonic HE, ali low budget micko) pa je tvoja izjava povsem mimo.

Otepajo se pa zaradi zgage, v katero se je panasonic spravil pred 10 leti s poceni kitajskimi kompresorčki.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Scorpia ::

Dacia vs Bentley, če gre pri Mitsubishi za fh serijo.

Sem pogledal ponudbo, problem je da pri multi splin ni fh serija, ampak imajo svojo oznako samo za multi... Imam dve ponudbi (Panasonic/Mitsubishi), cenovno sta skor isti, tko da bo treba še razmisliti.
////
««
65 / 120
»»