» »

Katera klima

Katera klima

««
54 / 119
»»

Bellzmet ::

Pomoje so vse te klime zelo podobne in vse "hladijo".

Dejte prosim napisat še koga priporočate za montažo? To se mi zdi najbolj pomembno.

zanci ::

Razmišljam, da bi kupil klimo. Dal bi jo v svojo sobo (cca 14 m2)

Kupujem 90% zaradi hlajenja. Računalnik mi poleti močno greje sobo. Katerega proizvajalca, kakšno moč?s

Ali je problem, če se montira z okna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zanci ()

OmegaM ::

Za 14m2 je cist dovolj in se prevec neka skorajda poljubna z močjo do 2.5 kW. Samo, da je inverter, ter da ti omogoča ogrevanje.
Jaz uporabljam klimo v 90% za ogrevanje, 3.5kW talni in 5kW Daikin za 100m2, ogrevam 100m2. S tem, da moram upoštevati 3m visoke strope.
Tak, da če iščeš klimo, išči nekaj do cca 600EUR, imaš vrsto proizvajalcev kot so Panasonic, LG, Gree, tudi Mitsubishija, HITACHI, Fuji, Haier....
V načinu hlajenja so tudi vsa kar tiha.
Glej območje gretja -15, moč 2.5 kW komplicirat pa ne rabiš. Tako, da ne rabiš nekih 12312 filtrov pa ne vem kaj vse. Med tišjim lahko zagotovo potrdim LG-je, ko greš ogrevat pa so vse bolj glasne.
Moje mnenje.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OmegaM ()

...:TOMI:... ::

Najbolj pomembno pri tem je, da se za montazo odlocis sedaj, ko monterji nimajo veliko dela. Tako bo izvedeno dobro, pa tudi ceneje, ker lahko kaksen lanski model klime ipd.
Tomi

antonija ::

zanci je izjavil:

Razmišljam, da bi kupil klimo. Dal bi jo v svojo sobo (cca 14 m2)

Kupujem 90% zaradi hlajenja. Računalnik mi poleti močno greje sobo. Katerega proizvajalca, kakšno moč?s

Ali je problem, če se montira z okna?
Predvsem cestitke za izvrsten timing. Za razliko od vecine isces klimo zdaj, ko monterji nimajo veliko dela, si lahko vzamejo cas zate, itd.

Drugace pa za 14 m^2 bo vse dobro hladilo, odloci se samo koliko problemov bi rad imel v prihodnje. Ce kupis dobro firmo bos verjetno imel manj problemov, manj servisov, ce kupis poceni imas vecjo moznost za okvare in servise. V principu; ker se vedno lahko dobis drago klimo ki se ves cas kvari ali pa poceni klimo ki vec let ne bo videla serviserja.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MadMax ::

Sem že videl montažo z okna, je monter pred postavitvijo zun. enote preveril konzole z lastno težo.
4. štuk ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

cebelar123 ::

Že nekaj časa nazaj sem spraševal kaj mi priporočate glede klime in takrat je bila najboljša opcija klima
MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ FH35VE. Tako da sem danes šel v trgovino in klimo videl v živo ob klimi Mitsubishi MSZ/MUZ-EF35VE in prišel do dileme.

Zdaj vem da MSZ/MUZ-EF35VE nima možnosti WI-FIja in pa nima senzorja za prisotnost ljudi v prostoru. Ampak je manj globoka ,čeprav se na papirju ne zdi dosti se, ko jih primerjaš to lepo opazi. Pa cena je recimo 100 evrov manj. Tako da sem zdaj v dilemi ali nabavit klimo katera bo manj štrlela iz stene "prostor ni neki ogromen da bi lahko klimo skril" in pa 100 evrov manj ali ostati pri primarni odločitvi. Mojster pride na ogled v ponedeljek tako da še imam malo časa za razmislek. Izkoristek me ne zanima ker ga imata skoraj enakega, klimo ne mislim uporabljati za ogrevanje.

Ima kdo izkušnje z MSZ/MUZ-EF35VE klimo?

Magic1 ::

Če mene vprašaš je senzor za osebe BS, pravtako wifi če ni to klima za na vikend. Edina opazna razlika je v izkoristku. Če se bo s klimo ogrevalo celo zimo, je FH kar smotrna izbira. Drugače bo EF zadostovala. Ne vem, če je kakšna razlika v kvaliteti izdelave, vprašaj malo monterje.
Magic

Bellzmet ::

Kdo ti bo pa montiral?

cebelar123 ::

Bellzmet je izjavil:

Kdo ti bo pa montiral?

Catena tako kot zgleda.

http://catena.si/

cebelar123 ::

Magic1 je izjavil:

Če mene vprašaš je senzor za osebe BS, pravtako wifi če ni to klima za na vikend. Edina opazna razlika je v izkoristku. Če se bo s klimo ogrevalo celo zimo, je FH kar smotrna izbira. Drugače bo EF zadostovala. Ne vem, če je kakšna razlika v kvaliteti izdelave, vprašaj malo monterje.


Koliko se ta izkoristek dejansko pozna , če se klima uporablja samo ko je res vroče? Recimo de je to 30 dni v letu "malo sem najbrž pretiraval" pa še to vprašanje če celi dan. Stanovanje gleda na zahod.

MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ FH35VE
ERR: 4.27
Poraba energije za hlajenje: 0.82 kWh

MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ EF35VE
EER: 3.85
Poraba energije za hlajenje: 0.91 kWh

Zgodovina sprememb…

luky ::

Kje imajo prenosne klime, ki ne rabi odvoda.

Hvala.
luky!

Magic1 ::

Pri hlajenju se skoraj nič ne pozna. Dej povej tvoje okoliščine malo bolj natančno, ker se dobil občutek, da gledaš totalen overkill.
Magic

antonija ::

Koliko se ta izkoristek dejansko pozna , če se klima uporablja samo ko je res vroče? Recimo de je to 30 dni v letu "malo sem najbrž pretiraval" pa še to vprašanje če celi dan. Stanovanje gleda na zahod.
Najbolj se pozna dobra izolacija in pravilno "obnasanje" ko je zelo vroce. Cim manj kuri generatorje toplote (vsi veliki porabniki stroma), luftaj ko je zunaj hladno (zgodaj zjutraj), pa nastavi temperaturo hlajenja na nekaj smiselnega (22oC sredi poletja se meni ne zdi smiselno, pa tudi udobno mi ni).
To velja ce hoces sparati na porabi.

Koliko bi pa s tem prisparal in koliko udobja zato zrtvujes je pa druga stvar, to se moras pa sam odlociti kaj ti je pomembnejse.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Magic1 ::

Normalna poraba elektrike za celo poletje je v rangu parih desetih evrov, torej je pri par % razlike izkoristka govora o manj kot enemu evru.
Magic

Bellzmet ::

luky je izjavil:

Kje imajo prenosne klime, ki ne rabi odvoda.

Hvala.


Sploh obstajajo takšne?

Magic1 ::

Verjetno misli prenosne, katere moraš sam potem praznit vsak dan pa še jajc so.
Magic

Bellzmet ::

Ja vem. Ampak takšne prenosne, ki "ne rabijo odvoda" (za topel zrak in vodo?). Kakor vem jih ni.

cebelar123 ::

Magic1 je izjavil:

Pri hlajenju se skoraj nič ne pozna. Dej povej tvoje okoliščine malo bolj natančno, ker se dobil občutek, da gledaš totalen overkill.


Torej stanovanje v 4.nadstropju "zadnjem". Stanovanje ima nekje neto 60m2 , torej spalnico katera se drži z vrati dnevne sobe katera ima še kuhinjo in jedilni kot " ni sten in vrat med kuhinjo in dnevno sobo" ter otroško sobo katera je povezana preko hodnika. Torej če bi imel vrata od hodnika odprta bi lahko nastavil, da del klime piha v ravni hodnik in tako hladi otroško sobo. Stanovanje ima okna praktično po celotni dolžini , katera gledajo na zahod. V stanovanju se torej kuha in ni vrat, da bi vročini preprečili vhod v dnevno sobo. Sonce poleti začne sijati nekje ob 16h-17h direktno v stanovanje in ko se blok zagreje je enako kot da si v peči. Podnevi lani avgusta v vročinskem valu vsaj 30C v sobah ponoči nekje 27C. Je pa res da sem imel 36 let stara okna.

Zdaj imam pa nova okna in zunanje žaluzije tak da ne vem kakšna bi bila razlika v temperaturi ampak po moje ne kaj dosti, ker ko se stene zagrejejo se zagrejejo. Nekako tako zgleda moja situacija.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

Zunanje zaluzije so nekaj najboljsega pri popoldanskem soncu. Samo nastavljene morajo biti tako, da nic sonca ne posije direktno na steklo. S tem precej zmanjsas segrevanje prostorov. Amapk kljub temu imam doma se klime, s tem da sem jih lansko leto laufal mogoce en mesec v celem poletju, preostanek je bilo prijetno ob jutranjem zracenju.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Magic1 ::

Zunanje žaluzije pomagajo ogromno. Moč si izbral pravilno, postavitev je zelo pomembna, nasproti vrat za na hodnik je v redu, v kolikor hočeš še kaj drugega ohladit. Na poti hladnega zraka ni faj imeti česarkoli, kar te tam zadržuje(kavč,delovni prostor). Klimo uporabljaš tako, da jo nastaviš na željeno temperaturo v vročih dneh in jo pustiš delat. Bolj ko enakomerno dela, bolj je prijetno v prostoru in bolj efektivno dela.
Magic

Okapi ::

cebelar123 je izjavil:

Torej stanovanje v 4.nadstropju "zadnjem". Stanovanje ima nekje neto 60m2 , torej spalnico katera se drži z vrati dnevne sobe katera ima še kuhinjo in jedilni kot " ni sten in vrat med kuhinjo in dnevno sobo" ter otroško sobo katera je povezana preko hodnika. Torej če bi imel vrata od hodnika odprta bi lahko nastavil, da del klime piha v ravni hodnik in tako hladi otroško sobo.
Najbolj učinkovito bi bilo, če postaviš klimo na hodnik in imaš odprta vrata v sobe. 3,5 kW bi morala biti več kot dovolj za 60 m2. Na hodniku boš imel kakšno stopinjo ali dve manj kot v najtoplejši sobi, in malo bolj bo na hodniku pihalo. Slabost takšne postavitve je, da bo montaža zaradi daljših cevi malo dražja, in mogoče boš imel problem s cevjo za odvod kondenzirane vode (ali pa tudi ne, če jo boš speljal v stranišče ali kopalnico).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Magic1 ::

Pri dosti prostorih moraš narediti en kompromis. Hodnik varjanta bi res bila najboljša za hladit vse prostore, vendar bo trpel glavni prostor na račun tega, kjer bo potem najtopleje.
Magic

cebelar123 ::

Ne gre edina možnost je stena v dnevni sobi ob oknu. Na drugi strani je balkon po celotni širini dnevne sobe. Torej bi cev v samem stanovanju bila dolga nekje max. 1m in bi že šla ven na balkon. Kaj pa pol tam naredit je pa druga zgodba.
Ali namontirati na notranji strani balkona in potem imeti klimo na balkonu za zunanjimi žaluzijami "namreč žaluzije sem montiral na zunanjo stran balkona in ne na oknih " ali se naredit norega in klimo zmontirati na zunanjo stran ograje balkona. Druga opcija je optimalna ampak bi znal kdo imeti kaj proti v bloku. Pa čeprav tu in tam ima kdo tako klimo zmontirano. Sem relativno na novo vseljen ni še nevem kako bi kdo reagiral.

Magic1 ::

Zunanja enota na balkonu, naredi balkon zelo hitro neznosen. Jaz bi jo dal stran od balkona, če se le da.
Magic

dejanslo ::

Če boš prebral nazaj, boš videl nekaj o ef35ve. Meni so jo montirali v 2014 in sem z njo še zmeraj zelo zadovoljen. Sicer več greje kot hladi, ker so bila pač bolj tak poletja, v obdobjih kot je trenutno pa je super za ogrevanje. WiFi adapter, kolikor se spomnim, lahko dokupiš za ta model za dobrih 100€. Edini minus ji dam, da se sliši ohlajanje plina v gretje mode, to je tak sicer tih in kratkotrajen zvok, ko se ustavi po gretju - sprva sem ga zamenjal za napako na ventilatorju.
There`s More Than One Way To Do It

ProGo ::

dejanslo je izjavil:

Če boš prebral nazaj, boš videl nekaj o ef35ve. Meni so jo montirali v 2014 in sem z njo še zmeraj zelo zadovoljen. Sicer več greje kot hladi, ker so bila pač bolj tak poletja, v obdobjih kot je trenutno pa je super za ogrevanje. WiFi adapter, kolikor se spomnim, lahko dokupiš za ta model za dobrih 100€. Edini minus ji dam, da se sliši ohlajanje plina v gretje mode, to je tak sicer tih in kratkotrajen zvok, ko se ustavi po gretju - sprva sem ga zamenjal za napako na ventilatorju.


Wifi ne vem koliko je sploh uporaben za klimo. pri ef35ve imaš tedenski timer, določiš naj začne npr ob 7h, konča ob 23h, in to je vse. Ko klima ohladi na določen temp se izklopi. Če izklapljaš, ko greš npr. v trgovino za 2 uri, ti potem pribija na polno, ko prideš nazaj, da spet spravi temperaturo dol.

Okapi ::

Wifi je, da ko greš na dopust za 3 tedne, en dan pred vrnitvijo vklopiš klimo in prideš domov kot gospod, v hladno.

O.

ProGo ::

Okapi je izjavil:

Wifi je, da ko greš na dopust za 3 tedne, en dan pred vrnitvijo vklopiš klimo in prideš domov kot gospod, v hladno.

O.

Torej uporaben enkrat ali 2x na leto?

dejanslo ::

Ne vem; je kdo računal, kakšne so razlike v stroških, če imaš nastavljeno temp 7-23h, ali pa si malo bolj selektiven, npr 15-23h, ali 21-23h. Sploh recimo za gretje?
Koliko bi teoretično kurilo za vzdrževanje konstantne temperature, ali bi bila energijsko gledano razlika s primerom, ko bi se prostor dalj časa segreval/ohlajal zaradi okolice in bi zato bilo potrebno ob kasnejši uri (npr 15h) premostiti večjo temperaturno razliko?
Jaz računal nisem, sklepal pa sem, da glede na to, da ne vzdržujemo temperature kar 24/7, se verjetno splača biti bolj selektiven. Zato sem tudi razmišljal o WiFi vmesniku, ker bi včasih klima po tedenskem urniku kakšne dneve delala, ko nikogar ne bi bilo doma.
There`s More Than One Way To Do It

BlueBerry ::

Je, kera prenosna klima kulkr tolk, da se da nekako ohladiti cca. 25 kvadratov mansarde (stene so 25cm, streha pa le 10cm izolacije) in je že zdej vroče.

Fixno sem že mel predračun in vse ampak odpade, ker ni računice stanovanje je tako čudno, da bi rabil 3,4 enote pa še pol fasade bi mogu razdret pa 3/4 sten in se mi niti slučajno ne splača.
Če ma kdo kako ql prenosno se priporočam, lahko je tudi dražja samo, da naredi nekaj in ne ropota preveč :)

BorutK-73 ::

Prenosne so jajc, je bolje kot nič ampak daleč od "prave" klime. Prenosna ima to napako da vleče mrzli zrek ven da hladi kompresor in s tem dela podtlak ki ti vleče vroči zrak v prostor.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Fixno sem že mel predračun in vse ampak odpade, ker ni računice stanovanje je tako čudno, da bi rabil 3,4 enote pa še pol fasade bi mogu razdret pa 3/4 sten in se mi niti slučajno ne splača.
??? V sobo, kamor hočeš dati prenosno, daj fiksno, in to je to.

O.

BorutK-73 ::

Še nekaj glede prenosnih: GLASNE SO!!, ohladijo sobo samo za 2°C (max 3°C), edini plus je razvlaževanje zraka.

Se "hladim" z prenosno že 8 let in bi menjal takoj za pravo če bi imel $$$.

Zgodovina sprememb…

BlueBerry ::

Jebeno, a tak zanič, da so?

Je bolj komplicirano Okapi ampak, če so tak zanič potem je klinac.

il ::

@BlueBerry: Popolnoma se strinjam z Okapijem in BorutK-73. Žal ni več zelo poceni fiksnih kot so bile še pred nekaj leti. Prenosno uporabi res samo v skrajnem primeru.

Magic1 ::

Meni tudi ni več jasno zakaj nimajo več poceni noname. Par let nazaj si jo lahko dobil za 200-250€, tako s enostavno montažo. Sedaj jih prodajajo za 400€, za ta denar pa dobiš že solidno firmo... Izgleda, da folk vseeno kupuje noname stuff, kljub nesramo nabitimi maržami. Mogoče morate malo čez mejo pogledat.
Magic

Bellzmet ::

Ma težava je tudi z montažami. Računajo po 250 EUR in to potem vse skupaj zelo podraži zadeve. Zaslužijo na klimi potem pa še na montaži. Dober biznis.

carota ::

Jaz bi tudi nabavil prenosno, ker sem v stanovanju le najemnik. Vem, da so fiksne super-duper in da so prenosne jajc, a drugače ne gre.

Dvosobno stanovanje ima 60 m2, a bi pomagalo že, če bi ga hladil polovico.

Kakšen konstruktiven predlog?

Magic1 ::

Edino kar lahko izboljšaš pri prenosni, je odvod vročega zraka. Če zadevo spraviš po najkrajši poti ven iz stanovanja in tistih par decimetrov cevi še izoliraš, je učinek dosti večji. A kaj ko folk nima luknje v zidu na tej višini... Priprta okna/vrata pa itak spustijo nazaj v prostor vroč in vlažen zrak, kar v večini izniči delovanje klime.
Magic

Bellzmet ::

Ja to je bistveno. Ali lahko urediš izpih toplega zraka ven? Če ne, potem ti svetujem, da pozabi na zadevo. Poleg tega, jaz imamo sicer ene 10-15 let staro prenosno klimo in je zadeva mrzlo pihala vse ok, samo kaj, ko je zadeva tako glasna, da ni šans, da sem bil v isti sobi, ko je bila prižgana. U bistvu je bil hrup tudi v drugi sobi ob odprtih vratih preveč moteč. Lahko sicer, da so novejše manj hrupne, samo imaš vseeno kompresor v sobi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Magic1 ::

50dB imeti v sobi je kar kruto, spoh ker mora zadeva v idealnih okoliščinah res delat non stop, da je kak učinek.
Magic

carota ::

V stanovanju v bloku, kjer so dokaj nova PVC okna, bi bil največji "dovod" zraka okoli starih vhodnih vrat. Na stopnišču pa je nižja temperatura kot zunaj.

Kaj pa tista "obleka", ki se namontira na okno, da gre izpuh prenosne klime ven, hkrati pa zmanjša pritok zraka noter? Se obnese?

fosil ::

Tudi če pri prenosni idealno urediš izpuh vročega zraka v resnici s tem nisi kaj dosti naredil.
Ker prenosna klima ves čas ven piha veliko količino zraka to pomeni da mora hkrati v prostor/stanovanje pritekati ravno toliko novega zraka od zunaj, to pa je topel zrak.
Tako da je dejansko bolj pomembno kako urediš pritok novega zraka, kot pa odtok vročega zraka.
Tako je!

fikus_ ::

Mislim, da morajo klime, ki so sedaj v prodaji, imeti inverter motorje in so zato dražje.

Magic1 ::

Pa res ni videt nobenih klasičnih po cenikih. To pa ni ok, inverter za nekoga, ki bo hladil parkrat na let...8-O Neumost določenih uvedb ne pozna meja.
Magic

Okapi ::

Magic1 je izjavil:

Edino kar lahko izboljšaš pri prenosni, je odvod vročega zraka. Če zadevo spraviš po najkrajši poti ven iz stanovanja in tistih par decimetrov cevi še izoliraš, je učinek dosti večji. A kaj ko folk nima luknje v zidu na tej višini... Priprta okna/vrata pa itak spustijo nazaj v prostor vroč in vlažen zrak, kar v večini izniči delovanje klime.
Ena rešitev za najemnika, ki ne more namestiti klasične dvodelne klime, je "žrtvovanje" oziroma začasna predelava enega okna. Snameš okensko krilo, montiraš enodelno klimo in nad njo pritrdiš provizorično okno, ki ti ga mora mizar/steklar narediti po meri. Lahko tudi samo z iverko in stiroporom (za izolacijo) zapreš okno, če lahko žrtvuješ nekaj svetlobe.

Tule je en tak improviziran primer.



Enodelne klime je pri nas sicer težje najti, oziroma je izbira majhna, zato pa jih lahko sam montiraš, ker ni nobenih cevi. Delujejo enako dobro kot dvodelne klime.

Ko se odseliš, snameš klimo in montiraš nazaj okensko krilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Magic1 ::

Jap, edina pametna opcija, če le imaš več kot en oken. Samo bo izvedba kar problematična, da ti ne bo ob prvem neurju naredilo poplave.
Magic

Matej_K ::

Okapi je izjavil:

Ko se odseliš, snameš klimo in montiraš nazaj okensko krilo.

Tudi za avto deluje :-)

 Redneck

Redneck

... .. .

ProGo ::

Američani imajo to lepo rešeno. Okna se odpirajo drsno navzgor, in potem okno odpreš, notri daš klimo all in one, odtok kar kaplja zunaj ven, dela dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()
««
54 / 119
»»