» »

Katera klima

Katera klima

««
55 / 119
»»

energetik ::

fosil je izjavil:

Tudi če pri prenosni idealno urediš izpuh vročega zraka v resnici s tem nisi kaj dosti naredil.
Ker prenosna klima ves čas ven piha veliko količino zraka to pomeni da mora hkrati v prostor/stanovanje pritekati ravno toliko novega zraka od zunaj, to pa je topel zrak.
Tako da je dejansko bolj pomembno kako urediš pritok novega zraka, kot pa odtok vročega zraka.

Tole je sicer res, ampak klima bo še vedno delovala s svojo nazivno močjo, kjer mislim da je vključen vpliv pritoka zunanjega vročega zraka. Ta vpliv je omiljen s tem, da se kondenzator hladi s sobnim zrakom, kar poviša EER. Poleg tega vročih rebrih izpareva skozi izpuh kondenzat, kar dodatno poveča učinkovitost.
Jaz imam v (najemniškem) stanovanju urejeno tako, da odprem 1 okensko krilo in namesto njega postavim belo vezano ploščo, ki ima luknjo za izpuh. Zadeva super deluje in je enostavno odstranljiva.
Koliko pa prenosna ohladi, je pa odvisno od toplotnih pribitkov v stanovanje in ne kar pavšalno 2-3°, kot je nekdo zapisal. Meni naredi bivanje v stanovanju poleti povsem znosno, ko je nisem imel je bilo neznosno.

BlueBerry ::

Ok torej nabavim fiksno imam 2 štuka torej rabim dve, zgoraj je mansarda in nikakor ne morem stlačit navadne notranje enote tako, da rabim kaseto, predračun:

Mitsubishi MXZ 2D42VA zunanja enota, SEER/SCOP
5,70/4,20, energijski razred hlajenje/gretje A+, moč
hlajenja/moč gretja kw 4,20/4,50, DC inverter, razvlaţevanje,
ekološki plin R410a ZA DVE NOTRANJI ENOTI

Stenska notranja enota za multisisteme s tedenskim
tajmerjem, energijski razred hlajenje/gretje A/A, moč
hlajenja/moč gretja kw 2,50/3,60, DC inverter, razvlaţevanje,
ekološki plin R410a

štiripotna kasetna enota za multi sisteme MXZ, maska SLP
in IR daljinec, hlajenje 2,6 kw, gretje 3,2 kw


Vse skupaj z moontažo 2kEUR bo vredu?
lp

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

za multisplit enoto je to kar v redu cena. jaz sem sicer dal 2k€ za 7kW zunanjo enoto in 3,5+1,8kW notranje.
imam pa MSZ-EF35VE2S notrajno enoto.

drgač pa super klime, sploh kar se tiče velikosti zunanje enote. je ful majhna in pa tiha. sliši se samo ventilator. notranja enota je lahko prav tako tiha. predlagam pa 7kW za 55m2. Pri meni je tako in mislim da je ravno prav.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

BlueBerry ::

Spodi mam 30 kvadratno sobo zgori mansarda pa 25 precej manjši volumen.
Vroče je pa zgoraj, ko pri norcih, ker streha ni izolirana.

Kdo ti je montiral, priporočaš koga?

BorutK-73 ::

Magic1 je izjavil:

50dB imeti v sobi je kar kruto, spoh ker mora zadeva v idealnih okoliščinah res delat non stop, da je kak učinek.

Moja ima čez 60Db.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

en upokojenc... sam nimam telefonske.

moraš pa vedet da te split enote ne omogočajo gretje na eni klimi in hlajenje na drugi istočasno.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

antonija ::

In pa ce se pokvari zunanja enota to nobena notranja ne dela vec.

Kljub temu imam doma od Mitsubishija split klimo (1 zunanja, za zdaj 3 notranje) in dela super. Se mi se ni zgodilo d abi hotel eno nadstropje hise segrevat, druga pa hladiti istocasno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BlueBerry ::

Haha, dobra :)

Pri nas nikoli ni premrzlo vedno pa je prevroče tko, da bolj razmišljam kam pelat toplotno kot pa kako bi še dodatno grel.
lp

cebelar123 ::

Odločitev je padla naročil sem vseeno klimo MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ FH35VE. WIFI modula nisem dokupil, če ga bom kdaj potreboval se bom kasneje odločil za njega.

antonija ::

Jaz sem letos gruntal da bi dokupil wifi module za vse tri notranje enote, pa bolj kot razmisljam manj se mi zdijo uporabni. Edino za kar bi jih lahko imel, je da bi kakšen rPi ali pa arduino vklapljal in izklapljal klimo glede na druge senzorje v prostoru, ampak namesto tega pac prizges klimo pa bo delala na nastavljeno temperaturo. Ce bi pa hotel bit zelo picajzlast bi si pa nastavil dnevni in/ali tedenski program pa spet ne rabim modulov.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tony710 ::

Upam da ne sprasujem bedarije ampak ali je mozno na 1 zunanjo enoto priklopit 2 ali vec notranjih. Imam namrec zunanjo enoto v dnevni in notranjo v dnevni. Zdaj pa bi rad imel klimo se v ostalih sobah. Pa me zanima ali moram za vsako posebej napeljat se zunanjo enoto ali lahko to prikljucim kar na obstojeco.
Lepo prosim za nasvet nekoga ki se spozna na to.

antonija ::

Ce imas notranjo in zunanjo enoto v dnevni potem moras biti zelo jezen na monterja >:D

Split klima (vsaj moja) ima do vsake notranje enote speljane svoje cevi in kable (paralelna vezava). Ce tebe prav razumem bi jih ti rad imel zvezane serijsko, ampak si ne predstavljam tocno kako naj bi to delovalo (ko bi se plin prvic razsiril bi moral nazaj v kompresor, ne pa naprej na druge notranje enote...)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tony710 ::

In kaj potem predlagas? Torej vsaka soba svojo in in out enoto?

Btw, kako ves ali je klima split ali ne? Sorry ampak res ne vem ker smo se komaj vselili tako da ne vem kaksna klima je v dnevni, vem le da je ena cheap gorenje :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tony710 ()

energetik ::

Tony710 je izjavil:

Upam da ne sprasujem bedarije ampak ali je mozno na 1 zunanjo enoto priklopit 2 ali vec notranjih. Imam namrec zunanjo enoto v dnevni in notranjo v dnevni. Zdaj pa bi rad imel klimo se v ostalih sobah. Pa me zanima ali moram za vsako posebej napeljat se zunanjo enoto ali lahko to prikljucim kar na obstojeco.
Lepo prosim za nasvet nekoga ki se spozna na to.
Jasno da lahko več notranjih priklopiš na 1 zunanjo. Ni pa cenovno nič bolj ugodno, za štemat je pa lahko še več. Edina prednost je manj zunanjih kišt na fasadi.

Tony710 ::

Ja kiste..ampak po moji kmecki logiki bi rekel da je vseeno bolje da ima vsaka notranja svojo lastno enoto, ali ne? Zaradi boljsega delovanja mislim.
Ker ne vem kako to potem laufa poleti pri 35 st. Ko so vse enote prikljucene na full in to na eno enoto?
A pa pravis da ni nic ugodneje? Nic, potem bo pac za vsako sobo svoja kista.

antonija ::

Btw, kako ves ali je klima split ali ne?
Na klimi poisces njeno oznako modela in gres na stran proizvajalca pogledat kaksno klimo imas. Razen ce ves kam si spravil papirje od klime, tam tudi verjetno pise.
Drugace imajo pa split klime vec prikljuckov kot navadne (za vsako notranjo enoto ki jo lahko gor priklopis imas svoj set prikljuckov; vsaj pri meni je tako)

In kaj potem predlagas? Torej vsaka soba svojo in in out enoto?
Pomojem je zelo odvisno od situacije in osebnih preferenc. Jaz sem hotel na fasadi cimanj "smeti", pa ker sem ravno celo bajto obnavljal (podiral stene, ven metal pode, itd.), mi je bil najmanjsi problem potegnit se nekja metrov cevi in kablov, na vse notranje enote nastimati odtoke, itd.
Ce bi moral za vsako enoto razbijat samo za klime, bi moral se enkrat premisliti.

Je pa tako kot je energetik napisal: Split zunanje enote so povecini n-krat drazje od navadnih, pri cemer je "n" stevilo notranjih enot ki jih podpirajo. notranje enota so pa itak enake. Tako da nek prihranek v denarju to ni, plus vse "slabosti" split klim ki so navedene par postopv visje.
Amapk kot vidis imamo se vedno split klime doma in smo z njimi zelo zadovoljni.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

energetik ::

Tony710 je izjavil:

Ja kiste..ampak po moji kmecki logiki bi rekel da je vseeno bolje da ima vsaka notranja svojo lastno enoto, ali ne? Zaradi boljsega delovanja mislim.
Ker ne vem kako to potem laufa poleti pri 35 st. Ko so vse enote prikljucene na full in to na eno enoto?
A pa pravis da ni nic ugodneje? Nic, potem bo pac za vsako sobo svoja kista.
Tako kot je antonija zapisal, zunanja kišta se veča s številom notranjih enot. Glede izkoristka pri delni obremenitvi je pa tako, da velik kondenzator ugodno vpliva na izkoristek, predimenzioniran kompresor pa obratno. Vendar pri inverter klima verjetno tudi to ni več problem.
Antonija, split klima je vsaka, ki ima ločeni zunanjo in ntoranjo enoto, ti govoriš verjetno o multisplit klimi..

Tony710 ::

Lepa hvala za odgovor antonija in energetik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tony710 ()

Tony710 ::

Glede na to da na gorenje strani nic ne pise kateri tip klime je ta model, bom vprasal kar tukaj ce morda kdo ve.
Na zunanji enoti pise split type ac, model: KAS35Z

Okapi ::

Split pomeni, da je ločena notranja in zunanja enota. Multi-split pomeni, da lahko na eno zunanjo enoto priključiš več notranjih. Govorim na pamet, ampak tvoja Gorenje je skoraj gotovo navadna split, se pravi za samo eno notranjo enoto.

antonija ::

Google najde na gorenje.ba strani 3 zunanje enote ki ustrezajo tvojemu opisu, pa vse tri podpirajo eno notranjo enoto.
http://www.gorenje.ba/primerjava-izdelk...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tony710 ::

Ok, tolk da vem. Hvala za pomoc. Torej najbolje da kupim eno dobro panasonic multisplit klimo pa notranje enote v vsako sobo.
Ker se ponoci niti spat ne da. 9. Stuk in ko to zacne nabijat not...
Kaj nuca klima le v dnevni ce pa so ostale sobe kot v peklu.

Magic1 ::

To je pomanjklivost klim, če imaš veliko prostorov, boš veliko plačal za udobje, oziroma boš naredil kompromis s hodnikom. Jaz sem si tako uredil, da dve klimi ogrevata in ohlajata komplet stanovanje cca 80m2.
Magic

Okapi ::

Jaz imam eno notranjo na hodniku za tako veliko stanovanje. Je pa res, da imam nekoliko specifično razporeditev (+ dobro izolacijo) - iz hodnika v dnevno nimam vrat, iz dnevne v kuhinjo tudi ne, in iz kuhinje na hodnik tudi ne, tako da lahko zrak prosto kroži po praktično vsem stanovanju. Samo spalnica je izven kroga, ampak je ob odprtih vratih tudi dobro ohlajena. Na hodniku je 1-2 stopinji bolj hladno, kot bi bilo nujno potrebno, to je pa tudi edina slabost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Amdforce ::

Jaz imam micko fh45 ali 50, sem pozabil, montirano tako kot okapi na hodniku in gleda v dnevno, vrat povecini ni in je cel flet lepo hladen. Je pa res da ko je vrocinski val laufa skos ampak na nizji hitrosti vpihavanja zraka. Stanovanje ma 110m2 ter stropovi preko 3m. Je pa tudi pri meni hodnik zato bolj hladen kot ostale sobe, ampak se prezivi....

wini ::

Če hočeš kvalitetno klimo, pa da dobiš čez 15let rezervne dele brez težav vzemi Daikin ali Mitsubishi.
Jst sem ravno 2 dni nazaj montiral novo zunanjo enoto mitsubishi msz-ef35ve2, pa zdej čakam da pride prjatu priklopit vse skupaj.

Magic1 ::

Pa tudi da ti bo delalo kako desetletje.
Meni že devet let ogreva in hladi Panasonic inverter. Vmes sem menjal le ležaje notranje enote. So stari bili rahlo preglasni za spanje(okoli 30dB, daleč od kašne hude glasnosti). So pa razlike v ceni med firmami dosti majhne in če kupuješ malo dražjo verzijo, itak vzameš Mitsubishi.
Magic

Ganon ::

Je Mitsubishi boljša od Panasonica?

Robert ::

Kupujem klimo za do 25m2 (brez Wi-FI-ja, inverterska, možnost ogrevanja, hlajenja) in da ima čim manjšo zunanjo enoto, ne glede na ceno - kaj priporočate ? Malo sem razmišljal o Coolwex klimi.

cebelar123 ::

Včeraj sem končno dobil klimo MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ FH35VE. Prva opažanja so klima v bistvu ne zgleda tako veliko, tako da je vizualno zelo lepa.
Za 1x se mi zdi da je senzor prisotnosti bedarija saj tudi če nastaviš da piha mimo piha vseeno še malo v tebe "ker kolko sem ugotovil ima funkcijo v tebe in ob tebi" ne pa čisto drugam tako kot sem si jaz to predstavljal.
Ob prvi kuhi bom pa še preizkusil čiščenje zraka.

pia2001slo ::

Zdravo,

zanima me mnenje o klimi ki jo ima trenutno Mečkator v svoji ponudbi - Vivax 3,5kw - primarno bi se uporabljala za hlajenje dveh sob v mansardi (postavitev na hodniku),gretje le kot nadgradnja vsega (ni nujno) - cena je 510 EUR (v petek in soboto je lahko še -20% - se pravi 400EUR)

hvala

OmegaM ::

Glede izkusenj kar pac poznam, bi se lahko priporocil gree. Sicer drazja, ampak bojda zelo dobra kitajska roba. Ker vivax, gorenje, tudi samsung, sinclair,... Kitajci

Kdor uporablja klimo se za ogrevanje, potem se svetujem grelni kabel
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OmegaM ()

fantasycamp ::

Kupujem klimo imam ogledan Daikin 4,0kw, se vam zdi za 60m2 dovolj močan?

http://www.klimaa.si/klima_32_daikin_ft...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Dovolj.

fantasycamp ::

Okapi je izjavil:

Dovolj.


česa?

Okapi ::

:)) A si v par urah pozabil, kaj si vprašal?

cebelar123 ::

Okapi je izjavil:

:)) A si v par urah pozabil, kaj si vprašal?

:))

ProGo ::

Ponedeljek je dan za zadetek.

OmegaM ::

Bo dovolj ja.
Glede vse teh informacij, moči,..., proizvajalci znajoo manipulirajo z podatki o izkoristku.
Glede koliko moči je odvisno tudi pri kakšni temperaturi, ker recimo nekateri poročajo o izmerkih pri -15 in dejansko imas tisti ta pravi podatek, potem pa imas kup drugih podatkov za druge klime, ki pa ne veš pri katerih temperaturah so bili zajeti podatki.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Okapi ::

Glede moči je tudi pomembno, koliko časa mora klima sploh delati. Je precej drugače, če mora klima na vso moč delati vsak dan celo leto v kakšnem Dubaiu, ali pa mogoče 15-20 dni na leto pri nas. V prvem primeru jo je verjetno koristno malo predimenzionirati, da ne dela ves čas na vso moč, pri nas pa to ni treba.

OmegaM ::

Sam se strinjam z Okapijem.
V vsakem primeru se placa pogledat za kaksno vecjo moc, se posebaj ce je razlika minimalna.
Zna hitro bit manjsa poraba, prej ohladi/ogreje.
Ampak spet odvisno kaksna kvadratura, ...
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Magic1 ::

4kW so za večino prostorov zadosti. Dvomim da ima kdo večji prostor, kot ga taka klima v hiši lahko ohladi. Problem pride pri kakšnih ogromnih steklenih/mansardnih močno obsijanih površinah, ali pri smotanih uporabnikih, ki mislijo, da bo klima čudeže naredila, če jo prižgejo za eno uro na dan. Pa nobena moč ne bo pomagala pri hlajenju čez labirint.
Magic

Okapi ::

V "labirintu" pa pomaga par strateško postavljenih ventilatorjev, ki pihajo zrak od tam, kjer je hladnejši, tja, kjer je toplejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ProGo ::

Okapi je izjavil:

V "labirintu" pa pomaga par strateško postavljenih ventilatorjev, ki pihajo zrak od tam, kjer je hladnejši, tja, kjer je toplejši.

Pomaga ja, da te boli glava od hrupa in prepiha.

fantasycamp ::

Okapi je izjavil:

:)) A si v par urah pozabil, kaj si vprašal?


Dovolj je ponavadi beseda ki jo reče eden od adminov preden zaklene, moram rečt da sem že navajen na njo...

Okapi ::

ProGo je izjavil:

Okapi je izjavil:

V "labirintu" pa pomaga par strateško postavljenih ventilatorjev, ki pihajo zrak od tam, kjer je hladnejši, tja, kjer je toplejši.

Pomaga ja, da te boli glava od hrupa in prepiha.
Očitno še vedno živiš v prvih letih 20. stoletja in še nisi videl sodobnih ventilatorjev za zračenje prostorov.

energetik ::

fantasycamp je izjavil:

Kupujem klimo imam ogledan Daikin 4,0kw, se vam zdi za 60m2 dovolj močan?

http://www.klimaa.si/klima_32_daikin_ft...
Še enkrat - kvadrati nimajo veze. Pomembno je koliko je steklenih površin proti soncu, koliko je izolacije, predvsem pa kaj se dela v teh prostorih.
Za 60m2 dobro izoliranih prostorov z zunanjimi senčili, kjer občasno bivata npr. 2 osebi in ne kuhata, bo 4kW že overkill, lahko bi pa ista klima bila bistveno premalo za manj kvadratov v kakšnem neizoliranem bloku brez zunanjih senčil, kjer živijo npr. 4 osebe, ki na veliko kuhajo, pečejo, sesajo, gledajo TV cel dan, pa še kakšna 2 PCja vžgana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

fantasycamp ::

energetik je izjavil:

fantasycamp je izjavil:

Kupujem klimo imam ogledan Daikin 4,0kw, se vam zdi za 60m2 dovolj močan?

http://www.klimaa.si/klima_32_daikin_ft...
Še enkrat - kvadrati nimajo veze. Pomembno je koliko je steklenih površin proti soncu, koliko je izolacije, predvsem pa kaj se dela v teh prostorih.
Za 60m2 dobro izoliranih prostorov z zunanjimi senčili, kjer občasno bivata npr. 2 osebi in ne kuhata, bo 4kW že overkill, lahko bi pa ista klima bila bistveno premalo za manj kvadratov v kakšnem neizoliranem bloku brez zunanjih senčil, kjer živijo npr. 4 osebe, ki na veliko kuhajo, pečejo, sesajo, gledajo TV cel dan, pa še kakšna 2 PCja vžgana.


Točno to imamo 2 pcja vžgana, tv se gleda, poleti nismo kuhali ker smo imeli cel dan 30stopinj, smo na vrhu, prisojna stran, tko da bo poleti spet mordor...

Magic1 ::

Če boš zasenčil okna in klimo pustil delat non-stop v vročinkih valih, potem bi moralo bit zadosti. 5°C zbit pa ja ni problem. Pozimi uspešno kurimo, ko je treba nadoknadit 20°C+.
Magic

energetik ::

Magic1, pozimi imaš čisto drug problem, v glavnem izgube skozi (neizolirane) stene, hkrati vsaka dejavnost v stanovanju ogreva.
Poleti imaš pa večino pribitkov skozi okna (sonce!) in od dejavnosti. Čeprav tudi skozi stene ni samo 5K razlike. Veš na koliko se segreje fasada, ki je večino dneva na soncu? Če je zunaj 30, ima fasada večji del dneva vsaj +40-50°, tako da imaš do notri vsaj 15K razlike.
««
55 / 119
»»