» »

Katera klima

Katera klima

««
25 / 120
»»

bond007 ::

Ja B klasa (COP 3,5 - skoraj A :)) ), pri teh temperaturah je seveda COP bistveno nižji, vendar očitno tam 2kw (toplotne) moči zadostuje za ogrevanje 40m2 mansarde. http://www.ceneje.si/dom-in-vrt/ogreval...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

flood ::

@pyro

inverter
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

Pyr0Beast ::

flood je izjavil:

@pyro

inverter


Then you're fucked :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

bond007 je izjavil:

Ja B klasa (COP 3,5 - skoraj A :)) ), pri teh temperaturah je seveda COP bistveno nižji, vendar očitno tam 2kw (toplotne) moči zadostuje za ogrevanje 40m2 mansarde. http://www.ceneje.si/dom-in-vrt/ogreval...


Skoraj A, samo ceneje ! :D

Koliko ti kaj lavfa kompresor sedaj ? 24/7 ali kaj počiva vmes :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bond007 ::

Počiva ene 4 ure ponoči (nižja temp., da se lažje spi), ponavadi nastavim timer, da se zalaufa 2 ure preden ustanem. Čez dan laufa pomoje 90% časa pri zunanjih -8 do -10, tako da tam pri -15 bi ji zelo verjetno zmanjkalo sape. Je sicer backup peč na olje, ampak je kwh toplote tam 3x dražja (imamo še 25% (50%) popust na štrom pri GEN I). Za špice pokrit pa niti ni važna cena kurilca, ker je takih dni max par v letu.
Je pa zanimivo koliko muzike dobiš pri cheap klimah za svoj denar - stala je isto kot 200L kurilca (ki ga bi sicer skuril v enem mesecu), pa te greje za skoraj drobiž. Da dobiš za to ceno še možnost super hlajenja, je pa itak že skoraj neverjetno. Bomo videli, kako dolgo bodo še te cheap klime delovale, glede na to kako so obremenjene...

Pyr0Beast ::

Se ne sekiram tudi če mi ta isti moment crkne :)
Poceni in dostopno.
Kupiš novo, od stare pa lahko še vedno ponucaš uparjalnik in izmenjevalca. Sam bi tako zadevo predelal najraje na vodo + zalogovnik
Toplotni izmenjevalec je 50€ po komadu za 12kW. Ker poleti se mi je kompresor prižgal 1x na 15 minut za kake 5 minut, nato pa ugasnil :P

Sam sem edino opazil da ventilator na zunanji enoti počasi odhaja, mogoče je to samo sedaj pozimi - ležaji malce šumijo.
Pa kompresor včasih (1x na mesec) ne zalavfa zaradi trapastega krmilnika ki ga vklopi prehitro (če spremenim temperaturo ravno ko se izklopi)

Klimo imam predelano na SSR-je - da mi releji ne klikajo. Sem mislil da bom moral vsak mesec triake menjat, pa kar dela in dela :))

Ti imaš že privzeto elektronsko krmiljenje ? Brez klikanja ?

Ker če vzameš, ima klima s 350€, 290€ osnove brez davka. Od tega je ene 50€ marže ziher, pa še kake 20€ prevoza. Pa verjetno še kdo vmes zasluži, za 220€ klimo narediti je pa kar podvig imo.
Če že kompresorje tržijo na 150€+
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bond007 ::

Moja kar veselo klika, ampak me ne moti - vsaj vem, da dela :) Predelava na vodo + zalogovnik misliš za poleti, da bi prostore hladil, (sanitarno) vodo pa ogreval?

Pyr0Beast ::

Nah, samo za hlajenje. Mogoče še talno gretje da bi si uredil za zimo :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

goblinsly ::

Pozdrav,

Ponovno sem malce prišel pogledati če se je na področju klim že kaj spremenilo. Gre za prostor okoli 20m^2, višina stropa je 2.5m .

V tem stanovanju ne vem koliko časa bom, zaradi tega iščem opcijo ki bo čimanj boleča za odstranitev. Speljati cevi ven ne bo problem, saj je okoli oken lesen okvir, ki ga je več kot dovolj za potrebne cevi. Večji problem je zunanja enota. Iskal sem kakšno klimatsko napravo z manjšo zunanjo enoto vendar nisem nič konkretnega našel. Glede prenosnih klimatskih naprav raje ne bom vprašal iz znanih razlogov ( glasnost, neučinkovist, itd. ). Glede financ sem zelo omejen, videl pa sem, da se da danes že zelo poceni dobiti klimo, tudi za 200€.

Tisto kar me bolj matra pa je cena montaže. Ali so cene že kaj padle na bolj realno raven ? Sam bi ubistvu vse okoli klime naredil sam ( vrtanje, speljevanje cevi ), rabil bi samo polnitev, za katero pa se mi zdi malce neumno dati 100€.

Samo še eno vprašanje glede klimatskih naprav. Koliko so kaj uspešne pri samem filtriranju zraka ? Npr. cvetni prah za alergike, navadni ( hišni ) prah, itd. ?

Yugos ::

če bi hotel samo en prostor ohladit,recimo tam 15m2, kaj bi blo najcenej z montažo vred?

Yugos ::

samo za eno sobo je to preveš keša, pol daš raj še 200 pa maš za cel flat... jestv hočem samo eno sobo ohladit...

energetik ::

Potem nabavi klimo v akciji v Šparu ali Bauhausu. Ne vem, ali imajo že ali pa bodo imeli.

Magic1 ::

Iverter, z montažo je prišla okoli 800€(200k sit). Zdaj bi vzel Mitchubishi.
Magic

Yugos ::

Magic1 je izjavil:

Iverter, z montažo je prišla okoli 800€(200k sit). Zdaj bi vzel Mitchubishi.


kerga bi vzel maš kak link?

Magic1 ::

Poglej malo naokoli, najosnovna inverter je čist ok. Le če imaš prostor večji od 50m2, glej za močnejšimi. Kolega je ravno vzel eno v akciji v Harvey Normanu, pomoje še vedno ni bila najcenejša, vendar ti dajo obroke na 36 mesecev.
Magic

Yugos ::

kako dobit cenejšo montažo, je bolo kaj govora o tem?

Magic1 ::

Cene montaž so okoli 200€. Če se malo pogajaš, ali če nadeš akcijo dobiš tudi za 150€. Vendar glej komplet, ti nič ne pomaga če ti nekdo ponudi 100€ cenejšo montažo, če pa ima 100€ dražjo klimo.
Moje mnenje je, da se ti splača kupit kvalitetno klimo le če boš tudi ogreval z njo. Če jo uporabljaš samo za hlajenje, kupi najcenejšo za 250€, ki jo sam lahko namontiraš(preprosta montaža- al nekaj takega). Vendar mora biti dvodelna, z zunanjo in notranjo enoto. Prenosne so jajc.
Magic

Yugos ::

Magic1 je izjavil:

Cene montaž so okoli 200€. Če se malo pogajaš, ali če nadeš akcijo dobiš tudi za 150€. Vendar glej komplet, ti nič ne pomaga če ti nekdo ponudi 100€ cenejšo montažo, če pa ima 100€ dražjo klimo.
Moje mnenje je, da se ti splača kupit kvalitetno klimo le če boš tudi ogreval z njo. Če jo uporabljaš samo za hlajenje, kupi najcenejšo za 250€, ki jo sam lahko namontiraš(preprosta montaža- al nekaj takega). Vendar mora biti dvodelna, z zunanjo in notranjo enoto. Prenosne so jajc.


sam jest sem 3 nadstropje, ne vem če se upam sam montirat....

Yugos ::

sem mislu če bi jo v kuhinji montiral, bi lahko na balkon zunanji del dal!

Je kje kakšne postopek na netu kako montirat sam, bi potem v Bauhausu mašino za dan sposodil!

Magic1 ::

Dobiš navodila, ja pa bormašino si boš moral sposodit s cca 5cm(premer) svedrom.
Magic

Yugos ::

Samo sem videl navodilo, res je zajebano ko treba elektroniko naštimat in cevi ter plin!




To men ne deluje neki kar lahko kar tako sam narediš...

Okapi ::

Imaš take klime, ki so narejene tako, da jih lahko sam montiraš (že napolnjene s plinom, samo cevi vtakneš skupaj).

O.

Yugos ::

Okapi je izjavil:

Imaš take klime, ki so narejene tako, da jih lahko sam montiraš (že napolnjene s plinom, samo cevi vtakneš skupaj).

O.


je to povezano z cenovnim razredom?
Slabše se samo montira, boljše rabiš monterja?

Magic1 ::

Sem ti napisal, da rabiš klimo z enotavno montažo. Ravno najcenejše imajo to opcijo(ne vse). Če boš sam montiral kako, ki te opcije nima, ti znajo zelo komplicirat z garancijo in še zajebaval se boš ter rabil črpalko.
Take ponavadi dobiš v trgovinah(sezonske prodaje), poglej mal spar, tuš, merkator.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

#000000 ::

Te klime ki jih montiraš sam, imajo par problemov, ponavad je kabel oz. cev v kateri so kabli in cevi omejena na vsega nekaj metrov 2-3 in je pol je ponavad problem da kakor si si zamislil postavitev ni možna.
Glede samomontaže je pa v bistvu tko, da rabiš enako materijala razen cevi in vakumirat ti je ni treba, to dvoje pa je v dokaj poceni.

Aja btw. če kdo rab montažo ali popravilo bilokatere (razen avtomobilske) klime kontakt na ZS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Yugos ::

kako pa zračunaš kok Kw rabš za 60m2?

energetik ::

Čist odvisno do izolacije, števila oken, lege sten, povprečnega števila oseb v prostoru, številu električnih naprav itd. Nemogoče povedat samo glede na kvadrate.

Okapi ::

Pa tudi kilovati v resnici niso pri vseh klimah enaki. Ampak kot pravijo, 3,5 kW naj bi bilo za 60 kvadratov načeloma dovolj.

O.

mat xxl ::

Yugos je izjavil:

kako dobit cenejšo montažo, je bolo kaj govora o tem?



Neumne želje, išči solidno, pa kvalitetno montažo, najceneje je na koncu najdražje, če pa še živce šteješ, pa še kake stroške odprave napak, povodnji pa odurno drago..... sam vem za monterja, ki v povprečju porabi še enkrat več časa, kot ta hitri, vendar navadno nikoli ne hodi 2 x , naslednjič ga vidiš po ene 3 letih, ko pride prvič očistiti zadevo, zmontira pa tudi bolj zakomplicirane primere zmeram totalno v nulo, recimo vse spoje cevi za odtok vode je oblekel še v termoskrčljive božirke da je milion %, da ne bo puščalo......

Če pa iščete poceni, je pa najceneje, da sam zmontiraš če znaš !

nx6325 ::

Mi tudi kupujemo klimo za mansardo 55 m2. Ena spalnica, otroška soba. Jedilnica, kuhinja in dnevna v bistvu en prostor. Bi se pa uporabljalo v glavnem za hlajenje v res vročih dneh, ker je v mansardi kar vroče ;). Mogoče pa včasih tudi v prehodnih obdobjih za dogrevanje.
Gledal sem tele tri klime:

https://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd...

https://www.enaa.com/oddelki/mojDom/izd...

http://www.makspro.si/index.php/stenska...

Kaj pravite?

goblinsly ::

Jaz iščem hlajenje za 20m2 prostora ( višina 2.5m ). Pri teh klimah me ( poleg cene ) moti tudi velikost. Z notranjo enoto sicer ne bo težav, z zunanjo pa so težave. Gre za mansardo, zunanjo enoto bi lahko namestil le na "obok" od okenj, ki pa je ravno malce manjši kot velikost zunanje enote. Pravtako se mi zdi čudno da so velikosti več ali manj enotne, pa je vseeno ali hladiš 20m2 ali 200m2.
Ali je letos pričakovati za moje zahteve kakšno klimo za okoli 250€, ki jo lahko namestim sam ( se pravi brez potrebe kompresorja ali kakšne druge naprave, ki je nima ravno vsak doma ).

fosil ::

Mene pa zanima kako je kaj s širjenjem hladnote v sosednje prostore?
Lahko postaviš samo eno notranjo enoto v stanovanje, ali moraš v vsak prostor dat svojo enoto?
Tako je!

Magic1 ::

fosil je izjavil:

Mene pa zanima kako je kaj s širjenjem hladnote v sosednje prostore?
Lahko postaviš samo eno notranjo enoto v stanovanje, ali moraš v vsak prostor dat svojo enoto?

Odvisno od postavitve prostorov in klime. Meni naprimer lepo dela ena za dva prostora. Sem pa jo potavil tako, da piha čez en prostor v vrata od drugega. Razlika v temperaturi prostorov je stopinjo ali dve.
Magic

Oldi ::

Prenos v sosednje prostore je zelo slab, samo nonstop odprta vrata in klima v prostoru z največ viri toplote in vlage (kuhinji) je zasilna rešitev, seveda samo do sosednjega prostora (če je vmes predsoba pozabi). Klima v predsobi je pa kaatstrofa, posebej če si občutljiv.
Sicer pa ni tak problem temperatura ampak vlaga in veliko bi naredil že s simbolično cirkulacijo zraka med prostori, če ne gre drugače večji prenosni ventialtor na tleh namesto vrat.

Pyr0Beast ::

fosil je izjavil:

Mene pa zanima kako je kaj s širjenjem hladnote v sosednje prostore?
Lahko postaviš samo eno notranjo enoto v stanovanje, ali moraš v vsak prostor dat svojo enoto?


Vsak prostor svojo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Se da čisto lepo hladit celo stanovanje z eno notranjo enoto, če je strateško postavljena in so vrata v sobe odprta. Če postaviš še kakšen ventilatorček ali dva, pa sploh.

O.

Oldi ::

Da ne bo kdo meril učinek po temperaturi prostora, ključna je vlaga in vlaga v prostoru s klimo je enormno nizka, v ostalih pa visoka (če se zrak ne meša). In ko prideš prepoten v prostor s klimo, te pot začne enormno hladiti, ko pa stopiš v drugo sobo pa skoraj neha. Dokler nisem z vlagomerom tega preveril in doumel, mi je bilo počutje v tako hlajeni hiši nedoumljivo.
Rešitev je bil en bogi sušilnik zraka s 170W kompresorčkom, ki osuši vpihovani zrak v sistem prezračevanja in klima je v minulih dveh letih vsako poletje morda obratovala par ur, pa še to, ko smo pozabili vklopiti razvlažilnik. Skratka s 170W sem klimatiziral pol bajte, čemur se sicer "vsi" smejijo, očitno nihče ne razume problema vlage.

energetik ::

Problem je, da ta sušilnik zrak tudi ogreva, zaradi toplote kondenzacije in zaradi izgub. Poleg tega je vedno bolj neučinkovit, če se relativna vlaga manjša. Tisti podatki na sušilniku v L vode/dan so podani mislim da za T=32°C in 80% RH, kar je podobno razmeram v tropskem deževnem gozdu. Če je v sobi za naše kraje bolj običajnih ~27°C pri 70% RH, je precej manj učinkovit.
Poleg tega rabiš praktično v vsaki sobi po enega, jaz sem ga imel v 70m^2 stanovanju s 3,5m stropi prižganega 24/7, pa praktično ni bilo učinka. Mogoče je padla vlaga v 12h za kakšen %, kar se je izničilo takoj, ko sem za 5min prezračil stanovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pyr0Beast ::

V vsak prostor svojo klimo

Pri ceni 300€ za A klaso je karkoli drugega neumnost
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Buggy ::

Je kdo naletel na kaksne posebne probleme pri montazi klime (ogrevanje) v novejsih montaznih hisah. Predvsem me skrbi paropropustni sloj, ki ga pri vrtanju cez steno prebijes/poskodujes, ter s tem riskiras potencialno zatekanje kondenza v montazni steni.

Kako je pri novejsih klimah, ki imajo tudi ogrevanje resen odvod kondenza iz klime...je se vedno potrebno delati odtoke (v zleb) ali je to kako drugace reseno?

Katero klimo/model bi trenutno priporocali, da bi bilo mozno ogrevanje cim dlje v jesen, ter da je mozno na eno zunanjo enoto priklopiti dve notranje in seveda da je primerno tiha in ne ravno najdrazja?

Pyr0Beast ::

Jaz sem zabil zadevo s najlonskim kitom oz. neko glini podobno packariji ki ne razpade pod vplivom vode ter izdatno nafilal s purpenom.

Paropropustni sloj - sam ga nimam - edin problem je presuh zrak pri ogrevanju.

Če samo greješ - notranja stran klime ne rabi odvoda kondenza
Zunanja pa ga + ogrevanje če zmrzuje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

blze ::

Živjo.

Kakšno najcenejšo klimo naj dam za hlajenje 15m2 prostora? Eventuleno se naj bi občasno pozimi ogrevalo tale prostor?

Hvala za pomoč.

Lp, Blaž
uživejte
blze

energetik ::

Interšpar, Bauhaus - osnovno zadevo. ~2,5kW hlajenja, 2,8kW gretja. Majo ponavadi v tem času akcije.

Ali pa če najdeš kje pri kakšni firmi akcijo z montažo - Panasonic ali Samsung.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

barakus ::

Ali je šel kdo že dejansko računat, če se splača kupit dražjo klimo v smislu kakega mitsubishija s COP 5? Koliko so te številke sploh realne in če je to glavni vir ogrevanja pozimi, priporočate nakup učinkovitejše klime, se na dolgi rok splača?

Pyr0Beast ::

Ne se ne.

Good enough is good enough.

Še posebej če vzameš v račun da zadeva slej ko prej - crkne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

barakus ::

Lahko ponudiš kak izračun kot argument?

Pyr0Beast ::

Za 320€ sem dobil A klaso klime. COP 3 pa še nekaj drobiža. 12500!BTU
Za 500€ ti COP 5 klime z isto močjo dobil ne boš, dobiš 9000BTU ali še kaj slabšega.
Pa če rečeš 700€ za enako moč je to cirka 400€ čistega štroma - praktično celo leto ogrevanja in hlajenja.

Tako da če rečeš da imaš 1/2 prihranka vsako leto si šele s končanim 3-jim letom na 0. Si ziher da bo klima po tem času delovala brez težav (Beri glede panasonic inverterjev z zaribanimi kompresorji)?
+ Klimatska naprava zgublja izkoristek s časom - kompresor dobi luft, sistem rahlo pušča, rebra se povijejo in zabijejo s prahom.
+ Visoki COP ratingi v testih ne bodo odražali enako visokih v realnem svetu, namreč takrat ko najbolj potrebuješ toploto - je ni in tiste klime, ki imajo grelec vgrajen bodo le tega vklapljale ter še dodatno zbijale izkoristek.
+ Upoštevaj defrost ki bajno zmanjša moč klime in tudi njeno učinkovitost - da se tlaki vzpostavijo traja ~0.5h da doseže max. učinkovitost.

V trenutnih razmerah mi klima lavfa ~0.5h na dan - v takem režimu ne bo nikoli dosegla max. učinkovitosti

Če zmečeš 400€ v izolacijo prostorov boš verjetno več dosegel (žaluzije 1, nato ostali heci)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

barakus ::

Ja taka klima kot sem gledal pride min. 800€ + montaza. Ampak za ta denar bi pricakoval, da bo klima delala 10 let bp in kompresor dihtal, če ne, potem pa morda res ni smisla...

Izolacija... eh ja... stara bajta, bi blo treba celo fasado, pa streho še preden se oken lotim, ampak to je prevelika investicija... Zaenkrat bi rad poskrbel, da pozimi ne zmrznem :D. So pa temp pozimi od 0 do 5.

Pyr0Beast ::

Najcenejše prideš čez z drvmi. Nato klima.

Če že sedaj kuriš z radiatorji ali kaloriferjem pa definitivno klima.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

easyrider3 ::

Mislim da tiste klime klasične za malo denarja niso in nikakor ne morejo primerjat z dražjimi z invertersko tehnologijo. Jaz trenutno gledam da bi kupil klimo samo za eno sobo kjer spiva z ženo in dvema otrokoma.V sobi imam še televizor LCD 102 cm in računalnik mi tudi skoz dela tako da se vse zelo greje in je poleti nagravžno vroče. Gledam že od lanskega leta za klime in nikakor ne gledam za klime katere nimajo inverterja in tako sem prišel do zaključka da bi najverjtneje kupil tole klimo,ker je nasjtišja od vseh in tudi vsi monterji pravijo da so MITSUBISHI najboljše klime. http://www.harveynorman.si/oddelki/bela...
Gledal sem tudi za Panasonicove ampak za tisto ceno kolk so ceneje me ne prepričajo,pa tudi včeraj sem videl v mercatorjemu katalogu neko Gorenje klimo za 290 EUR ampak to je poden prema MITSUBISHI. ČE ŽE BOM KUPIL KLIMO POTEM NAJ BO TUDI DOBRA IN TIHA IN DA LAHKO ZRAK USMERJAM V VSE POZICIJE LEVO-DESNO in GOR-DOL saj jo mislim itak plačati na obroke in potem mi ni važno,če je 200-300 EUR dražja od ostalih.

http://www.gospodinjski-aparati.si/apar...
Po kakovosti so najboljše klime: 1.MITSUBISHI
2.TOSHIBA
3.IN OSTALI PROIZVAJALCI

Zgodovina sprememb…

««
25 / 120
»»