» »

Katera klima

Katera klima

««
129 / 130
»»

barakus ::

Karkoli ima Mitsubishi ima tudi Gree za manj denarja. Prišparaj denar ali pa vzami več funkcij za isto ceno. Obe bosta delali 20 let in več. Koliko boš imel problemov s klimo najbolj vpliva strokovnost montaže in ne firma.

djgregec ::

Jaz imam novo klimo Mitsubishi MSZ-HR35VFK, ki sem jo prejel gratis ob naročilu Mitsubishi toplotne črpalke, pa je notranja enota kr precej nadležno glasna, na najtišji stopnji se prve pol ure ventilator zaganja kot da bi pihala burja in plastika ohišja notranje enote nadležno poka vsake 5 sekund, dokler fizično z roko malo ne prisloniš na plastiko... (kar piše v navodilih da je normalno, ker se plastika razsteza pri spremembi temperature). Me je že kar nekajkrat zbudila med spanjem :) Prej sem mel Fujitsu klimo, tiha kot miš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: djgregec ()

Okapi ::

Pa to veste, da če rečeš Mitsubishi (kot firma), nisi povedal dovolj? Ker je Mitsubishi Electric in je Mitsubishi Heavy Industries, dve povsem ločeni firmi, z ločenim razvojem, proizvodnjo, trženjem.... Razlika med ME in MHI je enaka kot razlika med Gree in Daikin, recimo.

Sicer sta oba Mitsubishija dobra, ampak Heavy Industries je tisti, ki ga hočeš imeti, če bi rad vrhunsko klimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Netrunner ::

Hvala za predloge, ja saj ta gree je videti kul zadeva. Problem je, ker 3/4 fukncij sploh nevem kaj so. Nočem plačevat za neke marketinške bonbončke. Se ne bi rad zasral kot pri avtomobilu ker sem izbral slabši avto z veliko opreme namesto boljšega z osnovno. Na začetku je zdelo zelo fajn imeti tisto opremo za katero sčasoma ugotoviš da je sploh ne uporabljaš saj je nepotrebna + več stvari lahko crkne :)

Zato sem malo bolj previden pri nakupu udognih zadev ki nudijo dosti funkcij.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Ganon ::

Za trenutek odmisli uporabne dodatne funkcije. Gre za dobro klimo, to je bistvo. Lahko plačaš tudi dvakrat več, kot bi za Greejevo, če te to pomirja. Tvoja odločitev.

OutOfTheBox ::

Okapi je izjavil:

Pa to veste, da če rečeš Mitsubishi (kot firma), nisi povedal dovolj? Ker je Mitsubishi Electric in je Mitsubishi Heavy Industries, dve povsem ločeni firmi, z ločenim razvojem, proizvodnjo, trženjem.... Razlika med ME in MHI je enaka kot razlika med Gree in Daikin, recimo.

Sicer sta oba Mitsubishija dobra, ampak Heavy Industries je tisti, ki ga hočeš imeti, če bi rad vrhunsko klimo.


Tega sicer nisem vedel tako da zanimivo. Sam kar vidim montirano po bajtah, večinoma piše Mitsubishi Electric. Za Heavy Industries prvič slišim. Da ni to bolj industrijska zadeva, Electric pa bolj consumer usmerjeno?

ZveeZ ::

Mi smo imeli 5kw micko heavy industries v predprejsnjem stanovanju (mama hotel, cca 15 let od tega).
Zadeva laufala bp, kot verjetno vsaka druga klima ;)

Edit: se danes je na fasadi videt taisto zunanjo enoto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZveeZ ()

Ganon ::

Okapi je izjavil:

ampak Heavy Industries je tisti, ki ga hočeš imeti, če bi rad vrhunsko klimo.


Snake oil.

starfotr ::

Pri klimi je meni zelo pomembna funkcija sušenje uparjalnika po ugašanju klime in s tem preprečitev razvoja plesni.

Alternativa je, da je treba pustit klimo prižgano na FAN nekaj 10 minut in nato povsem ugasnit.

Arey ::

Ne vem, jz 2 leti nisem enkrat uporabil susenja pa rebra zgledajo kot nova. Zdej jih sicer posusim na par dni ker skodit ne more, ima pa to funkcijo vec al manj vsaka klima.

Karlos ::

Arey je izjavil:

Ne vem, jz 2 leti nisem enkrat uporabil susenja pa rebra zgledajo kot nova. Zdej jih sicer posusim na par dni ker skodit ne more, ima pa to funkcijo vec al manj vsaka klima.


Ne rebra, plesen se naredi v plastiki pod ventilatorjem. Ker ko se klima ugasne se takoj zapre in mrzla plastika skondenzira in tam se zredi plesen.

starfotr je izjavil:

Pri klimi je meni zelo pomembna funkcija sušenje uparjalnika po ugašanju klime in s tem preprečitev razvoja plesni.

Alternativa je, da je treba pustit klimo prižgano na FAN nekaj 10 minut in nato povsem ugasnit.


Sem prejšnji teden spraševal klima serviserja zakaj stenska klima nima tako kot kasetna, da ko jo vgasneš, da bi še nekaj časa pihala, pa je rekel da to pač stenske klime nimajo. Zdaj ne vem ali je to mislil samo za mitsubishijeve ali na splošno?

Meni je to tako čudno da pri vsej te elektroniki in senzorji ne morejo narediti še eno funkcijo, da ko preneha s hlajenjem da je še par minut na ventilator modu.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

barakus ::

Nekatere gree klime to imajo

Vanadium ::

Nekatere klime imajo to, da še 5-15 min avtomatsko pihajo (auto dry funkcija) in to bi moralo bit z zakonom v EU zahtevano, da ima vsaka klima neki timer rele, da ventilator še dela vsaj 15 min (raje več lahko bi bilo pa tudi vezano na kaki senzor vlage v klimi) po ugasnitvi. Še ventilator v sekretu sem si montiral taki da še dela nekaj časa po ugasnjeni luči (štelaš na potenciometer)

V-i-p ::

Na moji C&H je ta funkcija pod X-Fan in jo s pridom uporabljam, edini minus (v aplikaciji) je, da je včasih ne vem zakaj izključena in ročno vklopim. Drugače pa rešitev je, da pred izklopom klime daš za 15 minut na FAN pa je.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

DamijanD ::

tudi nove micke imajo to - ampak by default ni vključeno

Arey ::

Moja najcenejša Clivet klima ima "auto clean" ki jo moraš sicer sam stisnit ampak se pol sama ugasne čez nekaj časa, tko da lahko ta gumb efektivno uporabiš namesto da jo direkt ugasneš. Jz ne bi hotel da mi klima sama piha še 15 minut če tega nočem, mislim da je dost logično da ljudje hočejo da se klima ugasne ko stisneš gumb za ugasnit.

ZveeZ ::

Arey je izjavil:

Moja najcenejša Clivet klima ima "auto clean" ki jo moraš sicer sam stisnit ampak se pol sama ugasne čez nekaj časa, tko da lahko ta gumb efektivno uporabiš namesto da jo direkt ugasneš. Jz ne bi hotel da mi klima sama piha še 15 minut če tega nočem, mislim da je dost logično da ljudje hočejo da se klima ugasne ko stisneš gumb za ugasnit.

Sej xfan funkcija ugasne kompresor, dvigne lopute na max visino in ventilator nastavi na minimum.
Kar pomeni, da tistih 10min ima izpihan zrak isto temp kot je temp prostora.
Mene moti le to, da je ta interval kratek, zato ko zelim klimo ugasniti jo dam na ventilacijo. Vcasih jo nato ugasnem, vcasih pa pozabim in vrti v prazno celo noc:)

easyrider3 ::

Kot da bi živel 50 let nazaj,ko iščeš in pošlješ ponudbo serviserjem za rezervni del klime in sicer gre se za ventilator notranje enote. Bom moral odpreti spet klimo in premeriti ventilator saj na eBayu jih je nekaj različnih dimenzij.

Netrunner ::

Pri Gree klimi piše, da če hočeš imeti podaljšano garancijo moraš opravljati letni pregled iz strani poblaščene osebe. A kdo ve koliko stane ta pregled?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Netrunner ::

Sem ravnokar dobil odogvor da je 50€ + DDV .. kar pomeni da če hočem imeti 7 let garancije na gree, me potem stane poleg klime še dodatnih 250€ + DDV

mislim 350€ + ddv :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

easyrider3 ::

Panasonic je tudi kar dobra klima vse katere poznam in jo imajo so zadovoljni z njo in nekateri jo imajo že skoraj 15 let bp. Pred kratkim sem izvedel od kolega,da njegov znanec montira klime in po večini samo Gorenje pa pravi ,da vse dela kot treba. Tudi par znancev imam kateri imajo Gorenje klime že nekaj let in so zadovoljni.

profii ::

DamijanD je izjavil:

tudi nove micke imajo to - ampak by default ni vključeno


Kje pa se skriva ta funkcija? Ne najdem :)

DamijanD ::

predi ::

Sam tale Mitsubishi Electric je res bolj šalabajzeraj, kot bi človek pričakoval. Jaz imam tudi to funkcijo zgoraj, pa ta page v fizični kopiji uporabniškega priročnika ni prisoten. Samo omenjen je gumb na daljincu, kaj je njegova funkcija pa ne piše nikjer.

Hvala, DamijanD. Do zdaj sem sam vklapljal fan mode in nastavljal timer za OFF po kakšni uri.

m0LN4r ::

Sicer je vrocine ze konec, se en Bro Tip iz moje strani za tiste, ki nimate moznosti montiranja klime.
https://vm.tiktok.com/ZGe3hKdso/

Obstaja panpo novem se tole:
https://www.obi.de/p/8620890/midea-mobi...

Tiste kemping variante pozabte, presvoh vseskup, razen ce mislite hladit z njo 10 kvadratov.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Arey ::

Ni boljsega kot gledat informacije o izdelku na tiktoku, thx bro.

Furbo ::

DamijanD je izjavil:


Pri meni je pa ta tipka -sensor, kaj pa to dela?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

predi ::

@Furbo, verjetno imaš LN model s 3D i-See senzorjem, ki zaznava ljudi in temu prilagaja svoje delovanje. S tistim gumbom nastaviš mode za ta senzor.

Ganon ::

Furbo je izjavil:

Pri meni je pa ta tipka -sensor, kaj pa to dela?


Upam, da se hecaš.

sfaljk ::

KraitPay je izjavil:

Verjetno padec neustrezen, ali pa klima ni v liniji. Preveri, če se ti je klima kaj posedla, in v katero stran je "nagnjena". Poskušaj ročno povečati hitrost ventilatorja na večjo stopnjo in sporoči rezultat.
Če ti ventilator ne deluje malo "hitreje", ti klima deluje kot "razvlaževalec" in ti odvaja ogromno kondenza. Druga možnost so cevi, če ni odvzema (zamašen filter, ventilator nastavljen na malo hitrost), se pritisk zmanjša, če se pritisk zmanjša se zmanjša temperatura, če se zmanjša temperatura pride do kondenzacije; preveri če ti mogoče na začetku ne zmrzuje uparjalnik.

tl:dr
1. preveri filtre
2. preveri "izravnavo" klime
3. povečaj hitrost ventilatorja
4. preveri uparjalnik


Pozdravljeni.

Ponovno se oglašam po tednu dni.

1. filtri so OK. Mislim so očiščeni.
2. preveril montažo z vaservago. V nulo zmontirano.
3. povečal sem moč ventilatorja na najvišjo stopnjo. Nič boljše.
4. tudi uparjalnik mi zgleda OK.

Nadalje sem v pladenj pod uparjalnik zlil kar zajetno količino vode, katera je na zunanji strani lepo odtekla. Na samo intenziteto kapljanja ni imelo vpliva. Sumim sicer, da je nekaj s pladnjem oziroma zraven, saj se kaplje nabirajo spodaj poleg njega, kot je označeno na fotografiji. Niti ne znam tega dobro opisati.

 https://imgur.com/a/mmbFJ86

https://imgur.com/a/mmbFJ86



 https://imgur.com/a/NSkOUDT

https://imgur.com/a/NSkOUDT



V glvanem. Ko končam z dopustom, bom klical serviserja

ZveeZ ::

sfaljk je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Verjetno padec neustrezen, ali pa klima ni v liniji. Preveri, če se ti je klima kaj posedla, in v katero stran je "nagnjena". Poskušaj ročno povečati hitrost ventilatorja na večjo stopnjo in sporoči rezultat.
Če ti ventilator ne deluje malo "hitreje", ti klima deluje kot "razvlaževalec" in ti odvaja ogromno kondenza. Druga možnost so cevi, če ni odvzema (zamašen filter, ventilator nastavljen na malo hitrost), se pritisk zmanjša, če se pritisk zmanjša se zmanjša temperatura, če se zmanjša temperatura pride do kondenzacije; preveri če ti mogoče na začetku ne zmrzuje uparjalnik.

tl:dr
1. preveri filtre
2. preveri "izravnavo" klime
3. povečaj hitrost ventilatorja
4. preveri uparjalnik


Pozdravljeni.

Ponovno se oglašam po tednu dni.

1. filtri so OK. Mislim so očiščeni.
2. preveril montažo z vaservago. V nulo zmontirano.
3. povečal sem moč ventilatorja na najvišjo stopnjo. Nič boljše.
4. tudi uparjalnik mi zgleda OK.

Nadalje sem v pladenj pod uparjalnik zlil kar zajetno količino vode, katera je na zunanji strani lepo odtekla. Na samo intenziteto kapljanja ni imelo vpliva. Sumim sicer, da je nekaj s pladnjem oziroma zraven, saj se kaplje nabirajo spodaj poleg njega, kot je označeno na fotografiji. Niti ne znam tega dobro opisati.

 https://imgur.com/a/mmbFJ86

https://imgur.com/a/mmbFJ86



 https://imgur.com/a/NSkOUDT

https://imgur.com/a/NSkOUDT



V glvanem. Ko končam z dopustom, bom klical serviserja

Poglej ce imas v klimi morda gole bakrene cevi brez izolacije. Ce so brez, voda na njih kondenzira in nima drugam kot na tla:)

sfaljk ::

So ja. Neke tanke cevčice desno zgoraj od uparjalnika. Samo to kolikor je meni znano je tako že tovarniško.

Prilepim fotografijo ko naslednjič snamem pokrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sfaljk ()

ZveeZ ::

sfaljk je izjavil:

So ja. Neke tanke cevčice desno zgoraj od uparjalnika. Samo to kolikor je meni znano je tako že tovarniško.

Prilepim fotografijo ko naslednjič snamem pokrov.

Ne ne.. jz govorim o ceveh na katere se priklopi klima in so speljane po spodnji strani klime.
Na tistih na uparjalniku itak kondenzira ampak pade kondenz v posodo:)

sfaljk ::

Tiste cevi so bile pa lani na novo izolirane.

m0LN4r ::

Arey je izjavil:

Ni boljsega kot gledat informacije o izdelku na tiktoku, thx bro.

To je ze vsaj 3 leta standard dandanes
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

joez7 ::

Tule zgleda, da ti kondenzira na spodnji strani pladnja - hladna voda.
Nekateri rešijo z dofilanjem plina, nekje + 150g. Bo serviser najbolje vedel.
Če maš možnost malo bolj nagnit pladenj, da dosežeš hitrejše odtekanje vode?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

sfaljk ::

Hvala za odgovor.

Furbo ::

predi je izjavil:

@Furbo, verjetno imaš LN model s 3D i-See senzorjem, ki zaznava ljudi in temu prilagaja svoje delovanje. S tistim gumbom nastaviš mode za ta senzor.

To imam ja, verjetno je to za izklop al neki, ker delovanje tega senzorja se spreminja drugje.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

joez7 ::

MadMax je izjavil:

Kot pravi DamijanD.
Gre le za "amortizer", povečanje volumna vode, akumulator toplote ki jo TČ rabi da varno in uspešno naredi defrost, pa zmanjša število vklopov v primeru predimenzionirane TČ (ali kakem drugem robnem pogoju pač).
Pa če je sistem na radiatorjih (na talnem tak buffer itak običajno nima smisla), pameten monter vstavi še prelivni ventil za slučaj, da uporabnik(i) pozaprejo vse radiatorje...


DAjte si reč, preberite zahteve za garancijo. Zalogovnik je potreben v obeh primerih, tako talno kot rad. Ne glede ali je plinska povezava ali vodna. Prepreči zmrzovanje izmenjevalca - pa tudi kakega prelivnega ventila ne rabiš. Lepo loči zunanji obtok in notranji obtok - se črpalke ne tepejo. Vsaka regulacija - notranja lepo omejuje pretok vode - in tu vstopi v vlogo zalogovnik v funkciji kretnice.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

flameir ::

Pozdravljeni,

sem v procesu pridobivanja soglasij sostanovalcev za montažo klime. Danes sem dobil v nabiralnik tudi pismo enega izmed sosedov, da naj klimo ne bi bilo možno montirati, saj da v tem bloku pač ni primernega mesta za klime, ker so povsod okna in bi klime motile sosede. Pa saj tako je povsod, mar ne? Ker resnično ne morem več tako (stanovanje je na južni strani, letos poleti je bilo nevzdržno, 30 stopnij, 60-70 vlažnost), bi resnično rad letos to uredil. Načeloma če imam 50% soglasij, se lahko dogovorim z izvajalcem za montažo, ali moram kljub soglasjem še vedno dobiti neko dodatno dovoljenje upravnika?

Potrebujem torej neko čim tišjo zunanjo enoto, ker je seveda tudi meni v interesu, da ne morim sosedov. Ne vem pa, kaj lahko več naredim od tega, enostavno ne razumem tega bloka, da imajo vsi toliko proti klimom, poleti pa je notri tako vroče, da sploh ne veš kaj bi sam s sabo.

Ima kdo izkušnje, katera zunanja enota je primerna, da je najtišja možna? Morda obstaja kakšna nastavitev za to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flameir ()

Steinkauz ::

It's Better to Ask For Forgiveness Than Permission

starfotr ::

Navadno so renomirane znamke tišje, kot pa cenejše.

Predlagam uporabo kakovostnih gumi blažilcev - distančnikov in kakovostnega nosilca klime.

https://www.gumitehna.si/drobni-gumenot...

Vanadium ::

Preveri vseeno pri upravniku glede soglasij. Ko sem jaz montiral, sem dobil navodila, kaj in kako, pildek za podpise, ki sem ga nato njemu dostavil, kopijo imam pa pri sebi v fasciklu.

Okapi ::

flameir je izjavil:

Pozdravljeni,

sem v procesu pridobivanja soglasij sostanovalcev za montažo klime.
A v tem bloku nihče drug nima klime?

flameir ::

Ne, dejansko ne. Vem pa, da so nekateri že jamrali, da je vsako poletje hujša vročina in da bo nekaj treba narediti...

OutOfTheBox ::

Ne, dejansko ne.


Večina stanovalcev bloka je starostnikov? Ker si ne predstavljam da bi to mladina tolerirala.

flameir ::

OutOfTheBox je izjavil:

Ne, dejansko ne.


Večina stanovalcev bloka je starostnikov? Ker si ne predstavljam da bi to mladina tolerirala.


Da, tudi to drži. Tudi upravnika blok pravzaprav nima, ker je samoupravlanje. Je pa 49 stanovanj v bloku, 10 nadstropij, mislim, da je blok letnik 1967.

Kot zanimivost, ko sem "glavnega" v bloku lansko leto prvič povprašal, ali bi lahko montiral klimo, mi je odgovoril nekaj v smislu: "a nimate vi itak tisto malo 35m2 stanovanje", sem odgovoril da, potem pa je rekel "ja potem pa res ne vidim problema z vročino"...

Potem je rekel, da ne rabim soglasja, ampak uradno prošnjo, to prošnjo sem posredoval na skupnost etažnih lastnikov in po dveh mesecih dobil uradni odgovor, da moram pridobiti soglasja, s tem da moram seveda tudi vse obvestiti o negativnih posledicah, ki jih bo imela montaža klime za vse stanovalce...??!

Kaj mislite, kaj bi si mislili starostniki, ko jim omeniš "negativne posledice"? Absolutni rdeči alarm. No, pa tudi brez, da sem omenjal "negativne posledice" imam zaenkrat le nekje 40% soglasij, tako da se bom moral še potrudit...

PINki ::

Svašta. Pri nas po bloku (letnik 1986) namontirane klime vsepovsod-odtoki klim ni da ni kakšne izvedbe vse vidiš, balkoni zastekljeni/zazidani, eni na oknih polkna (prvotna izvedba) drugi rolete, eni brez vsega, z balkonov tende, nadstreški, prav tako v atrijih... upravnik sicer pozove k odpravi kršitve in pri tem tudi ostane.

ginekk ::

flameir je izjavil:

Pozdravljeni,

sem v procesu pridobivanja soglasij sostanovalcev za montažo klime. Danes sem dobil v nabiralnik tudi pismo enega izmed sosedov, da naj klimo ne bi bilo možno montirati, saj da v tem bloku pač ni primernega mesta za klime, ker so povsod okna in bi klime motile sosede. Pa saj tako je povsod, mar ne? Ker resnično ne morem več tako (stanovanje je na južni strani, letos poleti je bilo nevzdržno, 30 stopnij, 60-70 vlažnost), bi resnično rad letos to uredil. Načeloma če imam 50% soglasij, se lahko dogovorim z izvajalcem za montažo, ali moram kljub soglasjem še vedno dobiti neko dodatno dovoljenje upravnika?

Potrebujem torej neko čim tišjo zunanjo enoto, ker je seveda tudi meni v interesu, da ne morim sosedov. Ne vem pa, kaj lahko več naredim od tega, enostavno ne razumem tega bloka, da imajo vsi toliko proti klimom, poleti pa je notri tako vroče, da sploh ne veš kaj bi sam s sabo.

Ima kdo izkušnje, katera zunanja enota je primerna, da je najtišja možna? Morda obstaja kakšna nastavitev za to?


Vse so dovolj tihe, da jih ob zaprtem oknu verjetno ne slišiš, samo pazi na ustrezen nosilec (da se ne prenaša hrup prek vibracij)

pa mislim da ima večina klim tudi sleep/night mode, kjer se zniža obrate kompresorja in vetrnice in so posledično tišje.

Jaz bi zaključil, da težijo čisto brez razloga, zato ker lahko. Če ni spomeniško zaščitena stavba in si prvi v bloku, si dejansko v prednosti. Postavi kam želiš, nato pa na naslednjem svetu stanovalcev poskusi sforsirat pravila za to kamor se od takrat naprej lahko postavlja.

Točno tako je bilo pri nas v bloku. Preden so bila pravila je eden postavil po svoje, potem so se spomnili da rabimo pravila.

starfotr ::

S tem, ko kupite stanovanje v bloku, se morate strinjat s pravili, ki obstajajo. Svoboda je definitivno manjša, kot v individualni hiši. Je pa tudi cena nižja, zato je pač to kompromis.

Žal se pri nas praktično ne sankcionira nič. Ljudje postavljajo vse mogoče. Od zasteklitev, klim in da ne omenjam da ima vsako stanovanje različna okna. Različni modeli, barve, oblike, različice. Še nabiralniki in napisi na domofonu so različni. Kar je resnično zelo estetsko neustrezno. Med bolj nevarne posege pa spada rušenje (nosilnih) sten. Skratka, jaz sem takoj za uvedbo bolj strogih pravil. Kot prej dosledno sancioniranje prej omenjenega. In še prepoved pranja perila ponoči in tako dalje.
««
129 / 130
»»