» »

popotovanja

popotovanja

«
1
2

charna ::

tukaj pišite vsi tisti, ki ste že potovali in tisti, ki bi radi potovali okrog po svetu in sloveniji:)

prav bi prišel kakšen dober popotniški nasvet, kam potovati, zakaj in kako

preko agencije na potovanje ali nahrbtnik na ramo pa lov na pustolovščine?
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.
  • spremenila: charna ()

STASI ::

Z agencijo skorja nikoli saj si preveč vezan na oglede, ki jih oni vodijo in ne moreš včasih videti to kar bi hotel.
Zadnje čase vse prek interneta preverim (par let nazaj je bilo zelo malo stvari na netu) in prek emailov uredim(nastanitve, karte...)
Skoraj v vseh primerih me je ceneje prišlo kot če bi vzel podoben aranžma pri turistični agenciji.
Primer: V Egiptu sem šel na goro Sinaj v lastni režiji in sem porabil maxsimalno 10 eurov (prevoz+hrana), če bi pa šel z agencijo bi odštel 45 eurov + hrana. Pa še je takih primerov(potapljanje prek agencije v Egiptu ti pri nas zaračunajo 10000sit v egiptu pa dobiš za 3000sit)....
Kam potovati? Tja kamor ti dovoljuje tovja denarnica. :D Drgač pa meni najljubša popotovanja? Škotska(poleti), Skandinavija(čisto vseno vedno mi je bilo lepo tam), InterRail popotovanja(najmanj 2 coni da kaj vidiš), Egipt(če se gre tja potapljat obvezno Dahab in ne kak Šarm el Šejka ali Hurgada)...
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

charna ::

potovati tako da te stane čim manj je res prava umetnost

meni lušne države za pogledat pa so nizozemska pa španija pa finska pa tudi italija, seveda pa vstran od teh glavnih turističnih bomb, kjer je folka velik sam na plažah itd. pa počnejo vsak dan isto vseh 14 dni oz pač odvsino kako dolgo so kje:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

nicnevem ::

Letos nameravam s par kolegi obiskati bolj vzhodni del Evrope - Poljska, Pribaltske države...Zaenkrat se še nismo uspeli dogovoriti na kak način bi potovali. Najraje bi šli z avtom zaradi neodvisnosti, pa tudi mislim da bi bilo vseeno ceneje kot na primer z vlakom. (se motim?). Pet komadov v enega karavana, mogoče kombi, tako da bi se stroški bencina kar lepo porazdelili.
Problem je le v tem da je težko dobiti kakega karavana oz. kombi. Baje na študentskem servisu posojajo kombije, ampak ne vem če bi bil kdo pripravljen dati v najem zadevo za na Poljsko...:\

Pozna kdo kako poceni rent-a-komb/karavani opcijo? Mogoče kak drug nasvet?..bi bil zelo hvaležen :)
(nekomu pač moram težit, glede na to da mi manjka izkušenj)

charna ::

Tachyon, fora je v tem da ni strošek samo bencin, ampak tudi cestnine, parkirnine in tako naprej;(
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Gwanaroth ::

Silverstroval sem na Poljskem [Krakow], bil gor 5 dni.. potni stroski so recimo isti kot pri nas [cestnine, bencin], je pa zivljenje gor 30-40% cenejse kot pri nas. [plato piva: 24x0,5L, 6,7%vol -> 2500 SIT] ..samo za primerjavo :D

V 5 dneh, s 30.000 sit sem si marsikaj privoscil :P
Lights often keep secret hypnosis..

STASI ::

No glede Baltskih držav. Bil sm tam 4 leta nazaj. Bencin ali dizl je bil skoraj zastojn. Zdej je tko dizl kot bencin 95 okoli 170 sit/l. Poglej na stran Amzs za ceno bencina po Evropi. Cestnin pa tega skoraj ni, kupiti je potrebno vinjeto za Avstrijo in Češko. Res pa je da so se te države fulspremenile od takrat (za info: sama Praga se je v 2 letih ful podražila).
Poceni renta kombi ima Premik, nekje v bližini Leclerca ma to sma sem sma enkrat bil tam. Aja kombi je okoli 11000 sit na dan. Bom kolega povprašu za gsm če te zanima.

kjer je folka velik sam na plažah itd. pa počnejo vsak dan isto vseh 14 dni oz pač odvsino kako dolgo so kje


Tega jest tud ne prenesem. Moram imet aktivne počitnice (kolesarjenje, potapljanje, hoditi okrog....)
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

nicnevem ::

@charna
> Tachyon, fora je v tem da ni strošek samo bencin, ampak tudi cestnine, parkirnine in tako naprej;(

...vseeno mislim da bi me prišlo ceneje kot potovanje z vlakom. Problem je tudi v tem, ker bi rad obiskal tudi kake manjše kraje/vasi /gradove in bi bilo potrebno tam najeti avto -> spet dodatni stroški.

@Gwanaroth
> [plato piva: 24x0,5L, 6,7%vol -> 2500 SIT] ...

hehe... eden izmed razlogov da me vleče v tisti konec ;)

@STASI
> Bom kolega povprašu za gsm če te zanima.

Lepo prosim :)

Bencin se je na žalost podražil - cene na Poljskem so namreč celo malo višje kot pri nas...škoda.


..pa hvala za replye.

STASI ::

Cena za bencin je od danes v estoniji!
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

charna ::

točno tako aktivne počitnice, ko nekaj doživiš in maš pol za vedno lep spomin. da spoznaš kulturo, običaje, karakter ljudi in tako naprej.

pa brez fotoaparata nikamor in nikol:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

no če je kombi na dan 11000 sit, potem se ziher bolj izplača s svojim avtom potovat, kjer rabiš samo denar za bencin in če so kje te cestnine, vinjete pa parkirnine:\
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

smilyxx ::

Jah za potovanje je tud zlo priročen avtodom. Jst sm s starši prepotoval kar velik del Evrope z Avtodomom. Šli smo trikrat, prvič Francija, drugič Francija, Švica in tretjič Skandinavija.
Ponavadi smo bili v avtodomih z nadagradnjo, a za v Skandinavijo smo najel avtodom za 4 osebe, ki je narejen iz povišanega kombija. Samo ga ne priporčam za več kot 2-3 ljudi, ker se je nemogoče obrnt v avtodomu.
Najem pa pride tam od ene 18-25k na dan. Samo računaj da imaš v to vključeno spanje, vedno an voljo wc in tuš, pa še kuhinjo. Tko da mal razmislte kaj se splača. Je pa res da so cestnine mal dražje.
Save water.
drink beer.

STASI ::

charna: v kombi gre 9 ljudi in pol to ni več tolk!
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

sparklyslo ::

Ko sem šel prvič v jugovzhodno Azijo sem jo vzljubil bolj kot vse ostalo. Tja grem najraje in še se bomo vračal.

Tko da priporočam jugovzhodno Azijo.

Posamezni držav namenoma ne omenjam saj so prav vse zelo lepe in nekaj posebnega.
Je pa res, da te nekaj stane letalska karta, ampak ko si tam, vse odtehta tiste cekinčke.
Pa če imaš vsaj malo žilice in domišljije nikar ne potuj z agencijo.

charna ::

del Kitajske je v jugovzhodni aziji, tako da se cepite - ptičja gripa:\ no sicer pa se itak treba zdravstveno zavarovat s cepivi in zavarovanjem preden greš na pot. ali se motim?
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

STASI ::

tako da se cepite - ptičja gripa


S katerim pa? :D Če se ne motim cepivoje šele v alfa oziroma beta fazi testiranja. :D

Se pa je priporočljivo cepit proti hepatitisu in podobni nadlogi.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

Jok3r ::

Jaz sem bil lansko leto v Kanadi (Montreal). Letalska povratna karta pride 180k. Je res nepopisno 1x morsa to doziveti. :) Rad bi pa se sel v San Francisco, ce mi bo uspelo. :D

|CyGNUS-x ::

Čez teden dni grem v Prago pa me zanima kako je kaj tam s cenami. Bil sem Avgusta 04 v Brno pa je blo ful pocen pijača pa hrana. Pa reče dons profesor, da so cene približno enake kot pa pri nam. Pa me zanima kako je s tem? Recimo pir je biv mavo več kot 100 sit. Kolk pa je kaj v Pragi?
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

username ::

Jaz pa razmišljam o Grčiji (Rodos, Krf, Kreta). S punco bi šlla za dva tedna z lastnim avtom. Čas: maj/junij ali september/oktober (izognitev najhujši vročini in sezonskim cenam).

Celotna zadeva bi izgledala tako:
- z avtom iz LJ do Benetk ali Ancone (še mal na hitr Benetke ali srednjo Italijo pogledat, 1x prespat)
- na trajekt do Krfa ali naprej do Patrasa (če je cilj Rodos ali Kreta)
- cestna vožnja do Aten oz. Pireja, na trajekt za Kreto ali Rodos
- na otoku pa potem bivanje 7-10 dni (kakšni urejeni hoteli ali penzioni, po možnosti vsaj 2-3 različni kraji) - Kako je z nastanitvijo, če ne greš preko agencij? A se splača kar tam poiskat hotel/sobo ali je boljše vsaj za prve par dni rezervirat po internetu/preko agencije?
- pot nazaj - podobno (le v obratni smeri) kot pot tja.

Koliko bi to stalo?
verjetno ne manj kot podobno dolgo letovanje preko agencije (mogoče še več), ampak bi bilo nekaj malo drugačnega...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

charna ::

hja STASI saj to je pa problem ne:\

ko prideš domov, pa potem za ziher v karanteno za mesec dni:D (reason: možna ptičja gripa)

username, če bosta že šla proti jugu italije se je fajn ustavt tudi v Reggio Calabria8-)

|CyGNUS-x, ja glih en prijatelj je pred dnevi povedal, da kao najdražje pivo 120 sit:))
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

|CyGNUS-x ::

@charna:
Kdaj pa je bil gor? Gremo pa še v Češke Budjevice ( nemško vsem verjetno bolj znane kot Budweiss:D ). Tako, da si bom tam verjetno nakupili še popotnico za domov:)) .
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

perci ::

Kdor je rekel, da je v Pragi najdrazji pir 170 SIT vas je krepko nategnil. To že ene 4 leta ni več res.

root987 ::

Kakšne so pa cene v Berlinu? Kot prestolnica Nemčije so verjetno precej visoke - koliko so kaj pice, šnicli, pivo, ipd.

@|CyGNUS-x: Dej prnes še kaj za mene, pa dobiš iz berlina kak spominek. :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

metalc ::

V Pragi je odvisno od pira (sicer pa, kdo pa bo sredi Češke pil dražjega uvoženega :D) in tudi od lokacije. V centru (oz. tam, kjer se gužvajo turisti) je lahko obupno drago (U Fleku npr. 50 kron za 4 deci), če se pa spraviš do kakšnega "hostinca" v predmestju ala Žižkov ali Smichov (karta za bus, tramvaj ali metro stane simboličnih 8 ali 12 kron, res se ti ne splača švercat, ker so tudi kontrole), pa je takoj 20-25 kron že kar veliko, če si privoščiš kakšen golaž z 2 ali 3 piri, 100 kron lahko zadostuje s trinkgeldom vred. Če hočeš še ceneje, se pa spravi ven iz Prage, mislim, da je v Kutni Hori (rudarsko mesto 70 km iz Prage) prišel celo 16 kron. Krone pomnoži z 8, da dobiš tolarje.

Bob Rock ::

Js sn bil u Pragi pred kake tri četrt leta. V diskotekah je cena pijace podobna kot pri nas, razen piva. (Domace) pivo je tudi v samem centru bilo zelo poceni. Ni res, da je najdražje pivo 170 al kolk je prej en reku, sam jih je pa velik razlicnih piv v razponu 100-150 SIT. Men osebno najjace Staropramen.
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

IgorGrozni ::

username:
Vleči s sabo avto na otok ? Kjer imaš veliko prostora za vožnjo in so razdalje velike, npr.celinska Grčija je to smiselno.
Za otoke pa bi predlagal potovanje z vlakom( letalom) do pristanišča, pa z trajektom do otoka, tam prevoze z ladjicami( saj je otok), najem avt. ni drag, če pa si bolj športen pa vzami bicikl s sabo !.
Cenovno pa izračunaj stroške bencina do traj., traj. , prehrane na trajektu, piva za zbijanje dolgega časa, cigaret, ki jih skadiš, ipd., pa izgubljenega časa na ladji , ki ga očitno nimaš veliko, tjah jaz zagovarjam vlak+bicikl.

Ostali : Tale cena piva je sicer pomembna, a če se greš pribijat v tuje kraje, se raje konkretno pribij doma, tako pribit lahko odpotuješ kamorkoli( Mars recimo..:D ), pa še najceneje je !
Izkušnje vseskozi malo pribitega na poti in pribitega doma pa se tudi ne razlikujejo veliko.

Pred 14 dnevi sem po prišel iz Indokine.
Priporočam ! in Priporočam :

1. Ne potuj z agencijo ! Vedno, prav vedno in povsod lahko najdeš prenočišče.
2. Ne potuj v njihovem poletju (marec-junij) vroče, ko pes in ne v deževi dobi( junij-oktober). Potuj pozimi(november-februar, 30 st. C).
3. Ne jej v penzionih, gostilnah ( kjer so turisti), najboljše je ulica, prej opazuj, kako pripravljajo hrano in koliko ljudi(domačnov) jo kupuje. Boljše in cenejše.
4.Minimalno prtljage( ene 6 kg z nahrbtnikom).Kar rabiš- dokupiš. Lahka bombažna oblačila so zračna in udobna ( 300-1000 SIT)/kos. Po pranju v pralnicah( 3-4x) začnejo razpadat. Ne rabiš spalke. Vzami raje kapno( prevleko za odejo) če že moraš.
5. Uporabljaj vlak, bus, čolne, podzemna, nadzemna, ipd. Išči redne linije.Nabavi zemljevide.
6.Velemesto v Aziji je kot vsako velemesto na svetu.Smog, hitrost, neprijaznost in vsakdo poizkuša zaslužit na brzino.
7. Azija se pospešeno razvija. Ruralni predeli so prijaznejši in cenejši, zanimivejši !
But make no mistake, če pričakuješ da so cele države romantično podeželske, si se zmotil.
9.Tuširaj se dvakrat na dan minimalno, roke peri večkrat.
10. Še enkrat, domača hrana, pijača in voda( ne rabiš vode izpod Mont Blanca, Fructal sokovi so brozga) je izvrstna in vedno 5 min. stran. Zato se prehranjuj po malem, ko začutiš lakoto. Ne prehranjuj se z dvema Gargantua obrokoma na dan.
11. Vzami počasen tempo premikov, naslednji kamni( svetišča, parki, ..ipd )niso nič bolj zanimivi kot prejšnji, ljudje so zanimivejši, vendar za njih rabiš čas.

Cena za potovanje en mesec je cca.250 ksit( všteta letalska). Letalske kupuj last minute.Če si vztrajen in svoboden, lahko znižaš ceno z cenejšo letalsko tudi na 170-200 ksit.

˝Full Moon party˝ je butasta veselica, Chinese New year je zakon. Ljudje so pošteni in prijazni( razen velemest), delovni, a žal brez smisla za humor in brez domišljije ( moje osebno mnenje).

LP. IgorGrozni

sparklyslo ::

pri 3. točki (IgorGrozni) bi dodal: jej tam kjer je več ljudi. Ni važno samo ali so domačini ali turisti. Veliko večja možnost je, do boš dobil bolj svežo hrano in ne neko pogreto od predvčerajnim. Jej njihovo domačo hrano (ne pa hamburgerje, šnicle in pomfri). Pijača naj bo brez ledu.

12. Ne dajajte denarja majhnim otrokom, ki jih starši pošiljajo beračiti. Saj vem, da zna biti to na samem mestu precej težko, ampak vseeno. Morda mu raje kupite kaj za jesti. Denar mu itak vzamejo neprimerni starši.

na ˝Full Moon party˝ se zbira množica blesavih turistov, ki bi se radi poceni zadeli...
Za nekatere ljudi (domačine) si putojoča banka in te tako tudi obravnavajo, saj je možno, da imaš pri sebi več denarja kot pa ga oni zalužijo v celem letu.

STASI ::

root987: V berlinu bil pred 2 tednoma. Ja cene so višje kot pr nas, Za normalen šnicl pod 10 euri nisem videl ponudbe. Pivo jao jao, ni blo poceni kokr majo ful piva Nemci. Če me spomin ne vara za dva pira sem dal okoli 7 eurov (+ - 1 euro). Se pa splača it na kak sushi. Smo šli an all you can eat sushi in palčali 15 eurov na osebo in se dobesedno nažrlli ga pa za sushi je to ful poceni, ker v ljubljanski Sushi mami sem dal za en tak osnovni meni plus pijača 5000 po osebi, se pa nisem ga tko najedu k v Berlinu.

Če te ne moti fast food ti priporočam hranjenje s kebabom in podobnim(če si v Berlinu za največ dva dni).

Če rabiš hostl ti priporočam ta hostl je na lepi lokaciji pa še neki posebnega je. Smo bli 4 in smo dobili kar stanovanje in nismo bli v samem hostlu.


jaz zagovarjam vlak+bicikl.

Jest tudi. Pred parimi leti smo s kolegi šli malce za kolesom po Grčiji. Je blo ful v redi. Za spanje smo plačali samo enkrat v campu drgač smo pa to na plaži spal. Edin kar predstavlja minus potovanja s kolesom po Grčiji je temperatura. Bil sem v septembru pa je blo še zmeri vroče k pr norcih. Aja drgač sem pa v Grčiji s kolesom se po avtocesti vazu(5-10km):D
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

STASI ::

IgorGrozni to me je vedno zanimalo. Kako je v tistih koncih kej s kumunikacijo. A razumejo kaj angleško al je bolj tko tko?

Kako veš da te ne nategnejo na štantu in ti dajo turistično ceno?
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

metalc ::

Ah ja, Armenija...

1. Samo za hardcore travellerje (izkušnje z interraila po Skandinaviji niso zadostne!)
2. Težko drugače kot v lastni režiji. Če že hočeš agencijo, si tam poišči kakšno.
3. Najcenejše letalo prek Prage, ki stane "borih" 350€ povratna. Naslednja najcenejša prek Dunaja je že kakoh 50% dražja. Sem srečal tudi Slovence, ki so se tja privlekli z vlakom preg Srbije, Bolgarije, Turčije in Gruzije in so poleg časa nekaj zapravili še za vmesne vize. Vedi, da lahko tja prideš po kopnem samo iz Gruzije ali Irana, meji z Azerbajdžanom in Turčijo (razen letala Istanbul - Erevan) sta zaprti.
4. Nikar ne hodi tja pozimi. Zaradi azerbajdžanskega in turškega embarga dobijo malo energentov in takrat vsi zmrzujejo. Tudi sredi poletja ni priporočljivo, ker se boš skuhal. najbolje junija ali septembra.
5. V Erevanu je nekaj astronomsko dragih hotelov. Varianta je zato, da živiš pri kaki ženski, ki ti računa do 10$ po osebi na dan. Poleg tega, da je ceneje, boš iz prve roke videl, kako živijo, povedale ti bodo vse, kar moraš vedeti itd. Če me vprašaš na privat, ti lahko dam telefonsko od ene, samo če bo tako višala cene, bo kmalu dohitela hotele0:). Drugje kar malo sprašuj, kje je kako prenočišče in kmalu ti bo kdo pripravljen za nekaj $ odstopiti posteljo.
6. Najbolje, da se lociraš kar v Erevanu, kjer dogaja, in se voziš na (pol)dnevne izlete v okolico. Armenija je komaj kaj večja od Slovenije, tako da to deluje za severno polovico, na jugu bo pa malo težje:(
7. Iz Erevana vozijo sesuti busi in t.i. maršrutke (kombiji) na vse konce. V nekatere predele vsakih nekaj minut, spet v druge samo nekajkrat na dan. Če vas je več, se lahko komot zmenite s kakim domačinom, da vas za primerno plačilo (eh, bencin zaradi embarga ni ravno najcenejši) zapelje v svojem avtu. Drugače so proti njihovim celo naše ceste zakon, ob njih se vselo pasejo krave in prašiči, na neki kao avtocesti pa sem videl edinega kolesarja.
8. Nekaj ljudi celo zna angleško, drugače je pa ruščina (ali pa armenščina, če si car) zakon. obvladanje njihovih hieroglifov ni ravno življenjsko pomembno.
9. Tudi v boljših restavracijah se za pribl. 5$ lahko že kar nažreš in napiješ, drugače pa na ulici njihova hitra hrana stane 100-200 SIT. K sreči je to krščanska država (so prvi, ki so se pokristjanili), tako da s pivom ni problem. Imajo ene tri pivovarne, ki varijo nekaj podobnega Unionu. Pol litra, postreženega na elitni lokaciji v Erevanu, ni dražje od 200 SIT. Znan je tudi njihov konjak, ampak je ogabno drag.
10. Na letališču zamenjaj samo toliko denarja, kot ga nujno rabiš. Drugače povsod drugje po ugodnih tečajih menjajo $ in €, v središču Erevana je tudi nekaj bankomatov, ki preverjeno delujejo. Drugače pa lahko razen v dragih hotelih plačuješ samo z gotovino. Izogibaj se bankovcev za 20.000 dramov ali več, ki so vredni že celo premoženje.
11. Zanimivih samostanov, cerkva, arheoloških ostankov je povsod dovolj in večinoma sploh ni vstopnin (muzeji so seveda izjema) razen sveč za ok. 15 SIT v cerkvah. Kopat se lahko greš v jezero Sevan.
12. Razen kaotičnega prometa na erevanskih ulicah se res nimaš prav ničesar bati. Ljudje so izjemno prijazni, če zanš rusko, ti bodo z veseljem pomagali in kljub bedi so te pripravljeni povabiti na kosilo ali vsaj kavo, da jim le poveš kaj o Sloveniji. Izjema je letališče, kjer čekirajo obupno počasi, varnostniki so mi nekaj čisto brez veze težili, pa še hoteli so dodatnih 20$ takse...

IgorGrozni ::

STASI:
Angleščina:
Ker je Amerika velik kapitalski vlagatelj v tem koncu je vpliv viden tudi pri znanju jezika. Pa ne bi zanemarjal recimo takšnih prijemov, kot je predvajanje filmov na TV v originalnem( holly. angleščina) jeziku in podnapisi v domačem jeziku.
Je pa tako, manj šole kot potrebuje poklic človeka, starejši kot je, manjše je njegovo znanje angleščine.
Voznik taxija ti bo vedno odgovoril ˝yes, yes, ..˝in pokimal, peljal te bo pa v p* mat*. Pokažeš na zemljevidu, je bolj ziher, ...ipd..., ne predpostavi preveč znanja !

Bolj izobraženi, bolnišnice, gospodarstvo, podjetja, ipd.ki jih izobražujejo svetovalci iz angl. gov. področja, so zelo dobri govorci. Tudi francosko je mogoče občasno konverzirati ( dobri stari časi kolonializma).

Kupovanje:
Najprej se ti zdi, jebemti, tile pol časa v življenju (in v vsej zgodovini) izgubijo samo z določanjem cene, ni čudno, da so revni.
Imel sem jih za obsedene z denarjem, zaslužkom, proglasil sem jih za kapitalizem v primarni obliki,vse življenje štetje žvenketajočih kovancev, vse povezano s tem....

Je pa to učenje elementarne blagovno-denarne ekonomije na terenu.
Stvari, ki jih kupuješ imajo svojo vrednost in svojo ceno.Te dve pa nista enaki. In ti z pogajanji poizkušaš določiti ceno, ki je blizu vrednosti. Kako ?
Razmerja med glavnimi skupinami blaga so približno enaka po vsem svetu ( ...jezus, na koncu bi se dalo še potrditi delovno teorijo vrednosti iz tega spoznanja ,:\ ) . Med prenočiščem, hrano, obleko, prevozi,...ipd. Za začetek pride prav tudi razmerje med BNP recimo Evrope in tiste države, kjer si.
Potem, če je v Nemčiji tako in tako prenočišče 100 EUR mora biti od oka, tam kjer si ene 8x manj za podobno, ipd.
Iz razmerja med skupinami blaga sklepaš na posamezni predmet.Ko upoštevaš tudi trenutne tržne razmere na lokaciji, ... konkurenca, sezona, število kupcev, kupna moč in tvojo potrebo/željo ipd.. si blizu prave cene.
Potem pa cenkaš, da potrdiš svoj razmislek na trgu.
Tvoj problem je ( in oni to vedo), ker 100 % razlika v ceni po lokalni valuti zate predstavlja pišljivih 200 tolarjev. In mudi se ti..., vrag si ga vedi kam ?
Pravilo je, da so štanti, hrana, Guest hausi na turističnih, he, he na ˝sucker street˝, kot je Khao San road v Bangkoku takole ene 3x previsoke, ali taxiji brez taximetrov na izhodu iz letališča ene 4x predragi, ipd.

Izkoristi ˝odtujenost˝ odnosov med ljudmi ( kapitalistični proizvodni odnos) cenkaj in spoznavaj njih odnos do sveta, drugih ljudi, intime,.. preko trgovanja.
Pri njih cenkanje, kot tudi jezik( kjer spremembe v naglasu posameznih črk spremenijo pomen besed, čustveno vpleten ne moreš pravilno naglasiti, potem pa govoriš nesmisle...) ni nič osebnega (čustvenega) in lahko med cenkanjem/pogovorom mislijo/opazujejo karkoli.

To počno že tisočletja, mi pa tudi, le nas so naučili, da sta vrednost in cena vedno enaki in da MI ne mislimo samo na denar in da je iskrenost pot v nebesa... .Ja, seveda. Potem pa svizec...
Zato se zabavaj, bodi iskriv pri razlogih za znižanje, v neizgovorjenem premisleku pa zvit !
In če te oberejo, se boš počasi naučil, da te ne bodo več in ne bodo te za veliko-vsaka šola pa nekaj stane.

Na koncu koncev pa denar ni tako pomemben :D

LP.IgorGrozni

Zgodovina sprememb…

IgorGrozni ::

Sparklyslo:

Tam kjer so domačini je boljša hrana ! Pil sem z ledom, preživel,.....arghhhh... evo, me že tifus grabi...!

Otroci pač delajo to kar lahko, tudi ti si pospravljal stanovanje, pleskal ograje, pri njih pa je ˝delo˝ beračenjem ( ali pri nas, harmonika pred Prešernom.).
Kaj tako tiščiš k sebi tisto tvojo civilizacijo (fičnike).
Razdajaj malo, daj no. Za pokoro lahko podariš malo dnarja tudi našim klošarjem, jaz jim, če ga le zbirajo za liter.

In ne, ne obravnavajo te kot potujočo banko. Le če se obnašaš kot banka. Jaz plačam, zato sem car. Nepotrebni nakupi, šopirjenje z domačinkami, brezobzirno vedenje, saj veš, kot ameriški ( najbolj izrazito) turisti, saj si jih videl...

LP. IgorGrozni

|CyGNUS-x ::

>>Kakšne so pa cene v Berlinu? Kot prestolnica Nemčije so verjetno precej visoke - koliko so kaj pice, šnicli, pivo, ipd.

Drage. Berliner Pilsner je bil 2€, šnicl 10€. Sm bil v Berlino okrog novga leta, remember?
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

mile ::

En pozdravcek iy Gvatemale. Kurc, sm mogu pridet mal na slo-tech pogledat :)

R0K ::

Men se zdijo cene v Berlino čisto ok.

1x dražje kot pri nas, kar pač odtehta da je velemestno in nemški BDP, proti našem.

Sicer pa če nisi lih študent in picajzl - en evro gor alpa dol, pa gre :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: R0K ()

IgorGrozni ::

STASI:

Sorry, če sem malo zakompliciral razlago. Ker sem imel tudi jaz problem kako ? In ali me bodo nategnili 8-O ali ne in ker kot zahodnjak potrebujem racionalizacijo pri odločanju, sem si naredil eno takole shemo.
Verjetno pa je še kakšna, ki je boljša in enostavnejša.

LP.IgorGrozni

p.s.: Pivo in cigareti so najdražja hrana:| , pivo je v vrednosti 3-5 porcij nudlov (curry-a), cigareti pa 2-3 porcije.

kopernik ::

mile:
dej malo opisi, kako je, kaksni so ljudje, hrana, ipd.

charna ::

mile a ti si dejansko zdaj v Gvatemali?
8-O
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

eno vprašanje... če greš princip vlak+kolo , si lahko v tujini izposodiš kolo, ali moraš svoje vzeti s sabo? in koliko stane izposoja kolesa?

lep pozdrav:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

snow ::

Zdej po ponekod majo kake izposojevalnice koles. Jaz sem se vozil po Montrealu s kolosem, izposoja pa je prisla 40 CAD (~6000 sit) za en dan.

Aja pa tudi v Halifaxu (Nova Škotska) se je dalo izposodit kolo, sta se dve kolegici furali naokol. Cene pa nebi vedel.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

Se je že kdo potepal po Japonski?
Kaj si je ogledal, kaj se splača videt, kak nasvet?

A se da samo z angleščino prit skozi dost ok?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

charna ::

kaj pa Italija pa grčija?:\
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

snow ::

Italija - Sicilija, dost fino, tak dost slow motion folk, restavracije in to se odprejo povečini šele zvečer. Zanimivo si je ogledat Etno a ne, pa razna mesta ob obali - Palermo,... (heh pozabu imena). Sli smo pa tja prek Neaplja, z ladjo... nekako dobis obcutek, da se italjani ravno se sekirajo za semaforje.. tak da ko mas zeleno luc, pazi :) Na hitro videl to mesto, čedno :)

Grčija - otok Rodos. Ubistvu bil tam na morju ne na potovaju, ko sem bil še manjši(mlajši), pač večino časa v hotelu nekaj malega tudi okoli po otoku, kupi kamenja in nasadov oljk... :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

charna ::

ja napoli pa jug italije je zanimiv:) ali pa sicilija, morda srečaš kje kakšnega mafijaša:D
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

mile ::

Zdaj smo ze v Hondurasu :)

Ljudje so dost kul , ceprav tok macet in pusk se nisem videl v zivljenju... za kaj vec pa zdele nimam cajta

root987 ::

Kak si se pa na internet povezu? Nekako sem vedno živel v prepričanju, da tam še niso slišali za internet... :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

STASI ::

Kar se tiče izposoje koles. Naprimer v Copenhagnu dobiš na kolo na podoben način kot pri nas v nakupovalnih središčih vozičke. Not daš 20 kron pol pa k nehaš uporabo ga sma nazaj na parkirišče postaviš in tko k pr nas v Sparu dobiš nazaj 20 kron. Parkirišča so raztresena po celem mestnem središču.

Na Nizozemskem je ceneje kupit rabljeno kolo in ga potem prodaš.(če ga uporabljaš dalj časa)

Vlak in kolo je možno v celi Evropi samo pr nas maš probleme. Na Nizozemskem je neki običajnega kot tudi na Danskem. V Nemčiji maš tud kr dost tega.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

gzibret ::

Glede koles. Jadranska obala je zelo neprijazna za vožnjo koles. Na trajeku za Pag sem lani plačal cca 50 KN za kolo + 12 KN za osebo (za primerjavo avto=100KN). Torej plačaš skoraj toliko kot za avto ;( . ROP!

Koles pa sploh ne moreš vzeti na potniške ladje ala brzobrodske linije, katamarane itd.. Edina opcija, ki jo lahko probaš je ta, da vzameš prednje kolo in zic dol in pecikl prineseš na ladjo kot osebno prtljago. Pri bolj trdoglavih mornarjih tudi to ne pali več. >:D
Vse je za neki dobr!

sparklyslo ::

IgorGrozni:

Em, tifusa morda nisi dobil, paziti pa se moraš Hepatitis-a (A), ki zna biti precej zahrbten, izbruhne pa kasneje, kot si lahko misliš.
Tko, da če si doma nekaj tednov še ne pomeni, da ga nimaš, da se ne boš preveč veselil... :)
No, saj ne mislim nikogar strašiti, ampak potrebno se je paziti. In da, osebno poznam primer nekoga, ki je umrl zaradi te bolezni,
ki jo je dobil na potovanju po naši preljubi in takozeločisti Evropi.

Otroci pač ne delajo to kar lahko... Na cesto jih pošiljajo starši, namesto da bi jih poslali v šole.
Jaz pač menim, da je otrokom potrebno zagotoviti otroštvo, kot se spodobi. Ne pa jih pošiljati na cesto, ki se
kasneje spreobrne lahko tudi v (neprostovoljno) prostitucijo.
Ta problematika je ponekod zelo zakoreninjena, in tudi lokalni vodiči ponekod posebej izpostavijo ta problem.

In ko sem bil nazadnje v Saigonu sem že dobival občutek, da ga turizem močno kvari, upam da na koncu ne bo kot kak Bangok.

daisy25 ::

Ojla!
Jaz grem Julija v ZDA na obisk k sorodnikom (NY, CT, MA), pa me zanima, če je bil kdo v kratkem tam, kakšne so cene, kako je na letališču (grem na JFK) ipd. Čim več informacij, prosim!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanja po svetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6221045 (11854) VolkD
»

Zasoljene cene poletnega dopusta pri sosedih (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17038478 (28522) ThinkPad
»

Potovanje v New York ali San Francisco? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10336153 (32840) Miha_T
»

TGV novi rekorder med vlaki (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7311090 (8769) Vantage
»

dopust za 2 za okrog 400.000SIT

Oddelek: Loža
223353 (118) Pujcek

Več podobnih tem