» »

linux shutdown

linux shutdown

alum ::

kako iz konzole izklopiti racunalnik? " shutdown now" izvrsi le logout, medtem ko racunalnika ne zaustavi...je za izklop potrebna kaksna nastavitev v biosu?

Nerdor ::

željena komanda je:
- na kratko: poweroff ali halt
- malo daljše: shutdown -h now (ugasne računalnik), za reboot pa: shutdown -r now
Pozabil si mu dodati parameter ukazu. (glej pomoč s ukazom: "man shutdown" ali "info shutdown")

Počasi se boš že navadil.. :)
... for lifetime!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

alum ::

no tudi poweroff in shutdown s parametrom -h ne delujeta kot bi morala...

system sicer izvrsi zaustavljanje in zaustavi vse procese, vendar se racunalnik ne izklopi...na koncu izpise se power down, to je pa tudi vse...fizicno torej se vedno gori (monitor prikazuje sliko, cdrom je se aktiven - da se ga odpret in zapret)...mislim, da je finta v power manegementu, vendar nevem tocno, kako (beri "kje") bi to nastavil...

BigWhale ::

APM/ACPI

Nerdor ::

V jedru moraš dodat podporo APM/ACPI, pa bo delalo ..
... for lifetime!

Nerdor ::

Probali bomo brez kompajlanja kernela. Torej probaj s temi ukazi pod konzolo (predvidevam, da si na Fedora/Red Hat distro): "service apm status" in "service acpi status", kaj ti izpišejo?

Drugače pa, vtipkaj pod konzolo "ntsysv" Zaganl se ti bo texovno-grafični (v slengu ncurses) program za določanje servicev, ki se ti zaženejo ob boot-u. Tu najdi APM in ACPI opciji in jih obkljukaj. In to je to.. poročaj, kako ti je kaj uspelo.
... for lifetime!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

karafeka ::

Lahk pa tut v boot opcijah v grubu (oz lilu) dodaš ACPI=force

A plata ti pa podpira to a ne?

alum ::

ok hvala za pomoc...ce se se kje zatakne se slisimo:))

christooss ::

Kako pa to naredis v ubuntu?

Karafeka A to v /boot/grub/menu.lst vpises
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Nerdor ::

Najlažje in najpreprosteje, s uprabo debconf textovnega programa v konzoli.
Če tega programa ni, apt-get install debconf in to je več ali manj to. In v debconf-u poišči kaj za pokljukat pri rubrikah APM in ACPI.
... for lifetime!

christooss ::

Ce napisem debconf mi vrze vn rabo

debconf [oprions] command [arg]

Ce napisem man debconf mi odpre debconf(1) na konc man paga pa mi napise naj pogledam se debconf(7) kako zdej odpret to?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

karafeka ::

cHRü$tooß

Karafeka A to v /boot/grub/menu.lst vpises


Jaz sem acpi=force vpisal v /boot/grub/grub.conf

Zgleda pa tak:

title=Gentoo 2.6.9 Linux DRM in IRDA
root (hd0,4)
kernel /boot/kernel-2.6.9-DRM-IRDA root=/dev/hda5 video=radeonfb:1024x768-32@60 acpi=force

Tole zgoraj je samo primer, ker pod kernelom 2.6.9 mi pod Gentoojem dela brez tega... acpi=force sem dodal pri kernelu 2.6.8 (al pa 2.6.7, ne vem več), da se mi je računalnik ugasno s poweroff. Seveda pa moraš imet acpi podporo v kernelu, pa tut plata ti ga mora podpirat (to je bolj problem več kot 5,6 let starejših plat).

64202 ::

Ce komu kaj pomaga, v slackware-u odkomentiras vrstico 'modprobe apm' v /etc/rc.d/rc.modules.

Drugace bi pa morali vsaj fedore/mdk/suse to ze imeti vklopljeno po defaultu.

karafeka ::

Tole je vse skupaj v eni vrstici, da ne bom potem jaz kaj kriv :).

kernel /boot/kernel-2.6.9-DRM-IRDA root=/dev/hda5 video=radeonfb:1024x768-32@60 acpi=force

Nerdor ::

debconfig je. Drugač pa lahko ta APM in ACPI kernel modul vklopiš s priročim tekstovno-grafičnim "modconf" (ali pa je "modconfig", mal sem pozabil :\ ) To sem govoril za primer Ubutu linux-a. (ker je pač Debian based in (verjetno) ima modconf program)
... for lifetime!

Nerdor ::

offtopic:
karanfeka: video=radeonfb:1024x768-32@60 kaj to pomeni 60Hz ? A nebi bilo pametneje imeti 1024x768-32@85 ? Če imaš LCD monitor pa niti ni pomembno več v katerem refresh rate-u je.
ontopic: itaq je pomembena beseda na koncu acpi=force Samo, če ni v kernelu podprto se bojim, da tudi ta vrstica nebo kaj dosti pomagala.

Ok, našel sem nekaj linkov na to temo: unoffical acpi daemon, Linux Power Managment, acpid na sf.net-u.

Se mi zdi, da se ta acpi uporablja za prenosnike? Je to res?
... for lifetime!

karafeka ::

Nerdor
A nebi bilo pametneje imeti 1024x768-32@85 ? Če imaš LCD monitor pa niti ni pomembno več v katerem refresh rate-u je.


Ja to je osveževalna frekvenca, ampak samo v konzoli, X-i majo potem svojo. Hja sigurno bi blo boljše 85 al pa več, sam potem mi je skoz prikazovalo samo ločljivost 640x480.

itaq je pomembena beseda na koncu acpi=force Samo, če ni v kernelu podprto se bojim, da tudi ta vrstica nebo kaj dosti pomagala.


Sej to sem napisal že prej:
Seveda pa moraš imet acpi podporo v kernelu, pa tut plata ti ga mora podpirat (to je bolj problem več kot 5,6 let starejših plat).



Aja, ACPI se uporablja tudi ali predvsem za prenosnike v smislu varčevanja v energijo (naj me kdo dopolni, ko na "prenosnem" področju nisem več doma). Seveda pa je prisoten tudi na namiznih računalnikih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu oz. Mint in Realtek 8139D Ethernet

Oddelek: Operacijski sistemi
6898 (808) kpkp
»

Gentoo kernel problem

Oddelek: Operacijski sistemi
251498 (1242) zee
»

Skoraj že obupal pri inštalaciji Linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
141419 (1238) Brane2
»

Linux & ugašanje računala

Oddelek: Operacijski sistemi
6967 (907) dr.J
»

ACPI, APM, diski in Linux! :)

Oddelek: Operacijski sistemi
8972 (860) Jebiveter

Več podobnih tem