» »

Napajalnik-izbira trafota in konstrukcija

Napajalnik-izbira trafota in konstrukcija

iso2000 ::

Pozdravljeni!
Lotil sem se izdelave avdio ojačevalca manjših moči - 2x20W na osnovi TDA 7375. Zadeva zahteva za delovanje napajanje od 8-18V. Napajanje bi naredil s pomočjo gretza in kondenzatorja za zmanjšanje rippple efekta. Ciljna napetost napajanja je okrog 14-15Vrms. Kakšen trafo bi potreboval? Kolikor sem se ukvarjal z računanjem bi potreboval trafo, ki da na sekundarju okrog 18V: (18V+2xUd)/sqrt(2) = 13.7V. Če je moj izračun pravilen bi dobil ven ca 14Vrms. Še glede kondenzatorja - kakšen kondenzator naj bi uporabil - Sem že nekaj računal in naračunal, da mi ob uporabi 22mF in toku 4A pride vrednost rippla približno 1V. Prosim za komentarje. Kaj menite o stabilizaciji? Ali je pri takšni zadevi sploh pomembna? Seveda pa so dobrodošli tudi drugi predlogi in izvedbe, če ima kdo kakšno idejo.
LP

zlabo ::

Narobe si izračunal.
Če daš trafo z 18VAC na izhodu, boš po glajenju dobil napetost okoli 25VDC (kar je enaka pri tem trafotu maximalni vrednosti sinusoide, efektivna pa je tistih 18V).

Torej recimo da hočeš 15VDC iz usmernika. Na vhod moraš pripeljati:
Uvh=15V/1,41
kar znese okoli 10,6VAC
Recimo da vzameš trafo 11V, po glajenju boš dobil 15.5V, od tega moraš odšteti še padec napetosti na greatzu, ki je približno 1.4V. Na koncu ti torej pride potem enosmerna napetost okoli 14-14.5 V.

Kondenzatorji?
Čim večja kapacitivnost toliko bolje!
Glede nato da imaš majhno napetost, si lahko privoščiš veliko kapacitivnost.

Jaz bi dal ene 10.000 - 22.000uF, lahko tudi več, samo mislim da nebiblo potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

OnTheMic ::

Mislim, da je Zlabo že vse lepo razložil glede tvoje napake pri računanju, upoštevanja padca napetosti na graetzu in glede kondenzatorjev.
Morda le še to, da se ne sekirat glede izračunanega 1V rippla pri 4A, ker glasba ni konstantno breme za napajalnik, ampak zelo niha. In tudi če boš kdaj pretiraval z glasnotjo v clipping, boš v odrezanih "špicah" precej bolj zaznal popačenje samega TDA čipa kot pa ripple zaradi premajhnih vrednosti kondenzatorjev. Za 2x20W bi moglo biti 22.000 uF več kot dovolj.

LP:)

iso2000 ::

Hvala obema za odgovor! Se mi je zdelo, da je nekje napaka in sedaj sta mi to razjasnila!!! Glede kondija, pa vidim, da sem trofnu pravega. No, vsak začetek je težak...:8)
LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
374664 (4023) jjedat
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383942 (3283) korenje_ver2
»

Ojačevalc za avto + SubWoofer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312730 (2398) _Dejan_
»

Kako narediti napajalnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
192737 (2462) _ID_
»

Ojačevalec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202735 (2494) stromar

Več podobnih tem