» »

Stoječa svetilka brni

Stoječa svetilka brni

White666 ::

Vem da tole nima nikakršne veze z računalništvom pa me vseeno zanima, če kdo ve.

Kupil sem stoječo svetilko z nastavljivo jakostjo svetlobe. Če jo le delno prižgem svetilka brni (zuji), če pa dam do konca je pa tiho.

A mogoče kdo ve, če se da kj nardit? Zadevščna je prav tečna.

Thx

2tiLen ::

Nej uganem... kupu si jo v OBI-ju... mam isti problem. hehe


Kdo kej ve?

White666 ::

Nope . Kupu sem jo v Baumaxu.

Prinesem domov - brni - nesem nazaj - mi dajo drugo. Isti problem !

Brni tam okol žarnice. Nimam pojma kaj bi to blo.

cekr ::

Jest sem jo pa kupu v Merkurju pa tudi brni.

Problem je v transformaciji iz enega v drug nivo napetosti. Sicer ne vem, kako je vse speljano, samo verjetno je kakšna serijska napaka v jedru pretvornika, ki potem otresa.
To so ponavadi napake transformatorjev v feromagnetnem jedru.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Kaboom ::

tudi hi-quality šalterji z nastavitvijo svetilnosti za že vgrajene luči ružijo - vsaj naš pred 5 leti je brnel - ampak šalter je ponavadi nekje na steni oddaljen pa ne moti.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

OnTheMic ::

Pri teh svetilkah ni nobene transformacije napetosti. Zadeva brenči zaradi sekanja omrežne napetosti, ki ga izvaja triak.
To je najenostavnejša (in najcenejša) regulacija svetilnosti, ki pa žal povzroča brenčanje, ki je najglasnejše ravno nekje pri 50% svetilnosti. Takrat namreč triak odseka sinusno napetost ravno na sredini "sinusnega vala", kjer je napetost najvišja in je zato tudi motnja najmočnejša.
Za lažjo predstavo poglej TALE LINK.
Brenčanje, ki se najbolj sliši iz žarnice (čeprav tudi triak malce brenči), se da precej odpraviti z dušilko, ki jo zaporedno vežemo med triak in žarnico. Poenostavljena razlaga je TUKAJ.

POZOR! Opravka imate z omrežno napetostjo!:|
Če nimate izkušenj z "ubijalsko" elektroniko, raje to "modifikacijo" prepustite kakemu štromarju, ali pa se preprosto navadite na brenčanje...

LP:)

EDIT: Še ena dobra stran z razlago, kako se znebiti tega brenčanja: KLIK!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OnTheMic ()

neoto ::

pa misliš da bo triak zdržal še eno dušilko zraven?
Pri meni posebej piše, da stikalo ni primerno za induktivna svetila.

gumby ::

"induktivna svetila" so misljene fluo cevi, visokotlacne zarnice in podobno. vse, kar potrebuje dusilko, v glavnem

OnTheMic ::

Tu ni potrebna tista velika dušilka za neonke in podobno. Dovolj je, da na feritni valj premera recimo 1 cm naviješ lakirano žico. Več ko je ovojev, bolje duši. Zadeva pa izgleda takole:


LP:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dimanje LED lučk - problemi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
83117 (2819) Pyr0Beast
»

Zatemnjevalnik luči brenči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81868 (1640) Azrael
»

Lučke, ki jih lahko uravnavaš s stikalom(kako močno svetijo), problem!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51604 (1279) Highlag
»

dimer- moči 3kW

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152720 (2565) gumby
»

Izdelava DC/AC pretvornika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102044 (1959) Pyr0Beast

Več podobnih tem