» »

Halo, Titan!

Halo, Titan!

dr.J ::

Saj gotovo že veste: mala sonda Huygens, ki se je okoli Božiča odcepila od Cassinija, je pristala na Titanu. Veličastno!

Linkov je mali milijon; tule sta dva za pokušino:

http://www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygens/

http://saturn.jpl.nasa.gov/home/index.cfm

OldSkul ::

Treba bo začet delat sonde z jedrskim pogonom, ker tako ne moremo več. Sonda je do Saturna potovala 7 let in seveda v tem času je tehnologija tako napredovala, da imajo še mobiteli boljšpe fotografije kot pa ta sonda. Pa je vse skupaj stalo neki čez 2 milijardi USD. No upamo, da so vsaj kakšni drugi podatki zanimivi.

BigWhale ::

Ja toliko o 'evropskem sranju'... Kot je nekdo pripomnil nekje, sem ze pozabil kje...

Sadar: In tisti GSM aparat (jasno, da ne cel Mobitel d.d.) das za pet minut v vesolje in je neuporaben... Kaj sele, da bi sedem let potoval proti jupiterju,... ;>

rh^ ::

ja sam vseno ni bil point v temu, da je nevem keri telefon bolj napreden kot pa Cassini, vednar to, da pač tehnologija tako hitro napreduje, da po 7-letnem potovanju je vse kar je na tisti sondi že "zastarano".

c3R4R ::

Danes novo, jutri staro...:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

OldSkul ::

Sploh ne razumem kaj maš zmeraj toliko za povedat. Jaz sem povedal svoje mnenje, ki drži, ti samo neki onesnažuješ ta topic.

Pa uživaj v odgovarjanju na moj post ;)

minmax ::

ni bil prolbem le v fotografiranju...

domnevno drug problem je, da je sam datalink zelo počasen in, da je bila sonda pri življenju cirka 2 uri (i might be wrong, though)

OldSkul ::

Na strani klik lahko preberete kaj je šlo vse narobe in kaj je šlo dobro.

rh^ ::

7 let so čakali na tisti 2 uri? Niso mogli mal močnejše akumulatorje dat noter :\

Dman ::

Je pa res 7 let kar precej časa. Če bomo kdaj hoteli pošiljati v vesolje človeško posadko (kaj dlje od Lune), bo treba uredit drugačen pogon.

Kakšen je trenutno rekord človekovega bivanja v vesolju (orbitiranja okoli Zemlje)? Bo kar precej manj.

DrAndy ::

Huygens je pošiljal svoj signal še veliko dlje, kot so sploh pričakovali.

Predvidevali so namreč, da bi lahko na površju v delujočem stanju zdržal le nekaj minutk.
Zagotovo vem le to, da nič ni zagotovo.

WinsuckeR ::

Lahko samo rečem- končno sem videl svoj najljubši planet

Drugače pa- če so imeli to pred 7mimi leti- kaj imajo zdaj? >:D Govori se v veliko stvareh..

keber ::

Glede zastarelosti naprav:
Takele sonde pač morajo imeti "proven technology", ne "cutting-edge technology". Kamere so seveda danes že boljše kot pred osmimi leti, ko so nastale te od Huygensa in Cassinija. Važna je zanesljivost v vseh mogočih razmerah, ne pa najvišja kvaliteta podatkov oz. najbolj optimalno razmerje teh dveh pojmov.

Sicer pa se je nekdo usajal, da so še slike, posnete z mobitelom boljše. Vedite, da so tiste slike posnete ob svetlobi, ki se lahko primerja z oblačno nočjo pod mesečino na Zemlji. Pa poskusite slikati to z mobitelom >:D

Problem kratkega delovanja sonde pa je v geometriji Cassinijeve orbite, ki je sprejemala podatke od Huygensa, saj je približno dve uri po pristanku Cassini "zašel" za horizont. Spet bo primerno blizu Titana šele 15. februarja, do takrat bi pa verjetno crknile še tako dobre baterije. Oz bi bila sonda neprimerno dražja (kar pa se verjetno ne bi splačalo)

Tudi fotoaparata na marsovskih roverjih, narejena pred slabima dvema letoma, sta precej slabša od digitalcev, ki jih danes kupite v trgovini za 100 jurjev (da dražjih sploh ne omenjamo). Ampak ta dela na Marsu, vaš digitalc pa ravno ne bi, sploh pa ne toliko časa.

Ampak seveda, s časom bo boljše. Naslednji rover na Marsu bo že lahko poleg vsega ostalega posnel tudi visoko ločjivosten video (obdelala ga bo sama kamera), imel pa bo tudi precej večjo samostojnost (za kar so seveda potrebni boljši procesorji)

Pa še to: že dolgo nazaj sem nekje bral, da je moč glavnega procesorja na Cassiniju primerljiva s procesorjem 486, čeprav smo leta 1997 poznali nekajkrat hitrejše. Torej "proven, not cutting-edge". Če pa kdo trpi za kvaliteto slik, pa naj počaka: slej ko prej bo na Titanu spet kaka sonda z n-krat boljšo opremo. :)

Sicer pa se mi zdi trenutno najbolj tehnološko napredna vesoljska sonda Gravity Probe-B. Ker to je pa za moje pojme res čudo od čuda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keber ()

BigWhale ::

Hm.. Drugacen pogon? Drugacnega pogona ni. Za cloveka ne. Vsaj ne, ce noces priti tja zdruznjen in v obliki kasice... ;)

c3R4R ::

Na Titanu je CH4...

KLIK
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Thomas ::

Kaj bodo zdaj rekli tisti, ki pravijo, da sta nafta in zemeljski plin izključno iz odmrlih rastlin in živali?

Nič pametnega.

Mogoče to, da na "Titanu je tudi bilo življenje!"?

Heh ...

BigWhale ::

Jah, krave so tam gojili... ampak so nehali, zaradi preobilice metana, ki so ga proizvedle ;)

c3R4R ::

Al pa so mel prevec smetisc...:D
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

Scorpia ::

Na titanu je veter. A niso mogli naredit veternico, pa bi delal dost dalj časa:))
Včasih je treba prastaro tehnologijio uporabiti>:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cassini preživel spektakularen spust skozi Saturnove obroče

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
215779 (4084) BigWhale
»

Znanost in tehnologija II.

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
154968 (4429) [MYTiX]
»

Saturn (Cassini-Huygens)

Oddelek: Znanost in tehnologija
102328 (2162) BigWhale
»

Cassini

Oddelek: Znanost in tehnologija
71521 (1306) keber

Več podobnih tem