» »

NVIDIA GeForce 6200, 6600 in ATi Radeon X700

NVIDIA GeForce 6200, 6600 in ATi Radeon X700

AnandTech - Po GeForce 6800 in 6600 je sedaj pod žaromete prišla še 6200, zaradi zamude pa ji družbo delata še navadna 6600 in ATi-jev Radeon X700.

Pri GF 6200 gre za kartico najnižjega razreda, ki pa za razliko od svoje predhodnice GeForce FX 5200 sploh ni videti tako zelo slaba. Za začetek je razveseljivo, da temelji na istem NV43 jedru kot GF6600. Po že splošno sprejetem kastracijskem postopku so ji odvzeli polovico senčilnikov pik (Pixel Shaders), k sreči pa ista usoda ni doletela tudi senčilnikov ogljišč (Vertex Shaders). Za voljo boljšega razlikovanja od modela 6600, so GF 6200 še malček pohabili z odstranitvijo kompresije barv in Z osi iz pomnilniškega krmilnika, kar se pozna predvsem pri višjih resolucijah in vklopitvi protiupogibanja (AA) in/ali anizotropnega filtriranja (AF).

Iz napisanega sledi, da se GF 6200 ponaša s 4 cevovodi za senčenje pik in 3 cevovodi za senčenje ogljišč. Utripala naj bi s 300 MHz in bila preko 128 oz. 64-bitnega pomnilniškega vodila povezana z do 128 MB, 275 MHz DDR pomnilnika. Frekvence in širina pomnilniškega vodila, še niso dokončno določene in bojo odvisne od domišljije posameznih proizvajalcev grafičnih kartic, zato previdnost pri nakupu vsekakor ne bo odveč.

V testih se je najnovejša članica 6. družine GeForce-ov odrezala bolje kot bi za kartico njenega razreda pričakovali. Svojega glavnega tekmeca ATi-jevega X300 je dobesedno poteptala ter se zelo približala in ponekod celo presegla na videz plemenitejšega X600 Pro, ki pa je pravzaprav le nekoli navit X300. Vsekakor dober rezultat, za kartico najnižjega razreda.

Za končno odločitev bo kritično vprašanje kakšne bojo cene te kartice v primerjavi z X600 Pro ali morda celo v istem testu testiranega X700, kateremu naj bi sicer konkurirala GF 6600 (tudi testirana tu). Priporočena cena za GF 6200 je od $130 do 150, za X700 $150, medtem ko naj bi se GF 6600 trenutno prodajale po okoli $145 do 175, čeprav imajo tudi te kartice priporočeno ceno $150. (Več o X700 in GF 6600 si preberite med povezanimi novicami) Če bojo take tudi realne cene v trgovinah, potem tu ni nobene konkurence, saj X700 pomete tla tako z GF 6200 kot tudi s 6600. Za pravi uspeh nove nVidine kartice bo nedvomno potrebna cena pod $100.

Za konec le še hitra primerjava med sicer že prej najavljenima, a komaj sedaj testiranima GF 6600 in Radeon X700, ki predstavljata spodnji del srednjega razreda. Če si pogledamo v čem se novi kartici razlikujeta od svojih nadrejenih v istem razredu, hitro opazimo, da je nVidia precej bolj agresivno nižala frekvence.
  • X700 XT: arhitektura 8x1/6, GPU 475 MHz, MEM 525 MHz, 128-bit, PCIe, cena: $200
  • X700: arhitektura 8x1/6, GPU 400 MHz, MEM 350 MHz, 128-bit, PCIe, cena: $150
  • 6600 GT: arhitektura 8x1/3, GPU 500 MHz, MEM 500 MHz, 128-bit, PCIe, cena: $200
  • 6600: arhitektura 8x1/3, GPU 300 MHz, MEM 275 - 250 MHz, 128-bit, PCIe, cena: $150
ATi-jev navaden X700 je le 75 MHz počasnejši od modela XT, medtem ko je navadna 6600 celih 200 MHz počasnejša od GT izvedenke. Tudi pri pomnilniku je nVidia zelo samozavestno spustila frekvenco za 50%, medtem ko je ATi svojemu počasnejšemu modelu odvzel le 33% pasovne širine. Rezultat takega ravnanja je, da je nVidia kljub prepričljivi zmagi 6600 GT nad X700 XT, močno izgubila boj med 6600 in X700.

Zaključimo lahko torej, da je nVidia z modelom 6200 zadela v polno, s 6600 pa žal močno zgrešila cilj. To je seveda voda na ATi-jev mlin, saj bo tako X700, sploh pri trenutnih cenah, uspešno zastopal njihove barve, dokler ne najdejo ustreznega odgovora na 6200, ki jim je s prikazanim fino stopila na prste.

28 komentarjev

Frgazor ::

za agp mislijo še kaj nardit ali je to to?

Nejc Pintar ::

pomojem bo treba kr nove plate naštelat...
Lahko je biti prvi, če si edini!

jeryslo ::

za agp različice naj bi prišle šele čez nekaj mesecev

Krofojed ::

Mislim, da 6200 ne nameravajo narediti v razlicici AGP, 6600 (GT) pa. Lahko se pa tudi motim.

blabla ::

A je katera od novejših kartic brez ventilatorja? Sem še na MX 400 in ne mislim poslušati še enega ventilatorja v kišti.

Izi ::

blabla, mislim da zaman čakaš na nove grafične brez ventilatorja.

Seveda pa nagravžno glasni mali ventilatorji ne sodijo na grafične, zato je edina prava možnost nakup Zalmanovega hladilnika za grafične kartice. Potem ne rabiš nobenega ventilatorja pa lahko kjub temu navijaš grafično.
Seveda boš moral odšteti dodatnih 5 prešernov za hladilnik :\
Jaz man ta hladilnik na 9700 PRO brez ventilatorja in navito, pa mi že več kot eno leto dela brez problema :))

speed machine ::

Blabla na AnandTech piše:
This is the card that's the focus of attention obviously. NVIDIA sent us a reference card that, unfortunately, used a fan. We were hoping that the 300MHz 0.11-micron GPU would feature a passively cooled design much like ATI's X300, but we were left disappointed with the initial reference design. There is hope, however. NVIDIA claims that a passive design is in the works and it should be possible; we tend to believe NVIDIA here, as the heatsink on their sample to us was about 3mm thick beneath the fan. There's clearly room for improvement there.

Upanje vedno umre zadnje.:D
//

AtaStrumf ::

6600 AGP naj bi se v AT laboratorijih pojavile še ta mesec, s prihodom v trgovine enkrat koncem novembra (takrat kot HL2 :\):

In talking about AGP versions of recently released cards, NVIDIA has given us an update on the status of the AGP version of the highly anticipated GeForce 6600GT. We should have samples by the end of this month and NVIDIA is looking to have them available for purchase before the end of November. There are currently no plans for retail availability of the PCI Express GeForce 6800 Ultras - those are mostly going to tier 1 OEMs.

Tr0n ::

Go 6600 GT PCI-E! :D

mavec ::

Mja no tole ta poteza od Nvidie totalno bedna poteza. Radeon R520 rulz !!!!!!!!!!!!

njok ::

Pohvale AtaStrumfu za novico (novice)!

AtaStrumf ::

Hvala, hvala :D.

ricola78 ::

Mislim da ati-ju ni treba delat nove grafične, mogoče kakšne verzije x700SE, ker je po moje itak pretirano število teh različnih izvedenk, ki neukega uporabnika samo zmedejo. ATI bi lahko ukinil 9250, ki razen je tega da podpira dx8.1 performančo tako švoh, da bi blo skoraj isto če bi gor pripopali le 64MB rama, al pa še majn. To je očitno zavajanje kupcev. Je pa res da želijo pokrivati čim večjo tržno nišo in se kupcu ful hudo zdi da je kupu za slabih 15kSIT grafično z 128MB ali celo 256MB in po možnosti še z 64bit vodilom. Poznam kar nekaj ljudi, ki se kao spoznajo na računalnik in pol kupijo kakšno TNT2 M64 in ko ga vprašaš kakšno grafično ima, reče da ima 64MB kartico. ROFL:D
It's nice to be important but it is more important to be ... cool or smth.

Grey ::

Mislim da ati-ju ni treba delat nove grafične, mogoče kakšne verzije x700SE, ker je po moje itak pretirano število teh različnih izvedenk, ki neukega uporabnika samo zmedejo.

Tuki pa pridemo na vrsto tisti, ki zadevi skoz sledimo in nato svetujemo:)).

keber ::

Kaj neki je to protiupogibanje? :\

(hint-hint-hint ::: antialiasing = glajenje robov ::: hint-hint-hint)

fizolcek ::

Izi: glede na to da ma Gigabyte fanless 6800, se pomoje sploh ni bat, da ne bojo prisle tud fanless 6600, sicer je pa vprasanje, ce je kaj razlike v ceni, ce kupis navadno, pa potem sam das heatpipe gor ali pa ze kupis tako.

Dr_M ::

pa kdo rab fanless?
ce te moti un kurcev ventilator, si kup kramp, pa pejt jarke kopat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jaffa ::

Dr_M : Ti si pa vedno pripravljen pomagat. 8-)
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Dr_M ::

seveda :)

ne res, ob takih neumnostih, res ne morem bit tiho :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Izi ::

Dr_M, če te take malenkosti tako razburjajo bo zate res bolje da greš kopati jarke.

Drugače pa, v mojerm krogu znancev, ki se skoraj vsi ukvarjajo z računalništvom (in če človek preživi po 12 ur ali več na dan za računalnikom), nas je 90% takih ki nam je prva stvar ob nakupu nove grafične, da vržemo kurčev (kakor si se izrazil) ventilator v smeti in namestimo spodoben hladilnik. Kdo pa bo poslušal cel dan tisto neznosno brenčanje (pre)malih ventilatorčkov.

Dr_M ::

Izi: jarki niso zame, sm prepameten za njih, za razliko od tebe :)

drugac pa tut jest prezivim precej casa za racunalnikom in verjem, moja kista je precej glasna, pa me prav nic ne moti.
jest vedno dam preformance pred glasnostjo. da dubim najvec za svoj denar, ne pa da stran zmecem miljone za masivne neuporabne hladilnike.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zvery1 ::

Dr_M..
V vsaki temi sodelujes, in odkar berem tvoje poste vem, da je tvoja zelja se cimvec kregat in pametovat.Tko da bi blo fino da se mal pomiril, pa komu pomagal brez tega, da ga najprej napades.Niso vsi tako pametni kot ti.
Pa brez zamere...
LP

No zej si pa privosci en napadalen post in me napadi...me boli qrac itak sem povedal svoje pa se ne mislim vec s tem ukvarjat.
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

Izi ::

Quote Dr_M:
jarki niso zame, sm prepameten za njih, za razliko od tebe

Dr_M, tale tvoj stavek kratko in jedrnato pove vse o tebi.
Prvi del pove da imaš zelo visoko mnenje o sebi, drugi del, da za sebe misliš da si najpametnejši in tretji del da smo vsi drugi precej manj pametni od tebe.
Če se ne boš spremenil (potrebna bo verjetno tuja pomoč) boš imel v življenju precejšnje probleme.
Zdi se da si en velik mamin sinček in takoj ko kaj ni po tvojem mnenju napadeš, kar za sodelovanje v forumih ni zaželjena lastnost.
Zato se prihodnje poskušaj brzdati ali povsem opusti pisanje tvojih komentarjev. S tem nam boš naredil veliko uslugo.

MATiCEK ::

LOL :) Resnica boli ne ... lepa kajla 8-)

Jaffa ::

Kak se daste eni tak sprovocirat... Pa sej bo (z leti) minilo... 8-)

Dr_M ::

Prvi del pove da imaš zelo visoko mnenje o sebi, drugi del, da za sebe misliš da si najpametnejši in tretji del da smo vsi drugi precej manj pametni od tebe.

precej si v temo brcnu. ne, nism najpametnejsi clovek na svetu, ze na tem forumu jih je neki precej pametnejsih od mene, ampak to ti zagotovo nisi. :)

Zdi se da si en velik mamin sinček

tebe mamica nikol ni naucila, da ne sodis drugih po sebi? :)

seveda vcasih napadem koga, ampak samo ignorante... ker sovrazim ignoranco :)
ampak dobr, tut ignoranti morjo bit, da se jest lohk zabavam :)


Jaffa: ja z leti bo boljse (upam), ko bo ljudi pamet srecala (upam)
mene je na sreco ze zdavni :) :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Poldi112 ::

Za moje pojme je visek ignorance prepricanje, da vsi enako razmisljajo kot ti. Kar seveda ni res. Samo zato ker so tebi najpomembnejse tocke v 3dmark to se ne pomeni da zaradi njih tudi ostali z veseljem prenasamo hrup. Tudi jaz imam downclockan xp2500+mobile samo zaradi tisine. Itak ne rabim za vsakodnevno delo take hitrosti. Ko pa laufam kaksno zahtevno aplikacijo in jo nameravam lep cas uporablati, pa pac malo zvisam obrate ventilatorju in procesorju. Ampak da bi se mi pa graficna kartica drla se mi zdi pa nedopustno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

franci ::

Se podpišem pod zadnji post. Jaz ko dobim kak špil, cel sistem navijem. Ko pa stvar obrnem pa spet odvijem.
(S tem odvijem tudi ventilatorje)

Sicer je pa stvar posameznika, kolko ga moti hrup. Tko da ne se kregat:\
Hello, hello, hello, how low?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadgradite mi grafiko na mojem starem Celeronu :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
724666 (3863) jest10
»

Geforce 6800 XT ali nVidia vrača udarec

Oddelek: Novice / Grafične kartice
364959 (3515) AtaStrumf
»

ATi Radeon X700 PRO je hitrejši od nVidia GeForce 6 6600 GT (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
694461 (3416) EvilDare
»

ATi X700 XT

Oddelek: Novice / Grafične kartice
202563 (2563) Tilen
»

GeForce 6600 in 6600 GT (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
684478 (3103) kuglvinkl

Več podobnih tem