» »

Lasersko hlajenje

Lasersko hlajenje

Dax ::

Hy!

Neki cajta nazaj sem v Življenje in tehnika zasledil članek o nekem eksperimentu, s katerim so se približali absolutni nični na ne vem kateri decimalki. Vsa zadeva niti ne bi bila tako zanimiva, če ne bi znanstveniki bakrene ploščice hladili z laserjem.

Princip je nekako tak, če sem jst prav zastopil. Temperatura je v bistvu hitrost gibanja molekul (atomov) po prostoru. Počasnejše kot so, nižja je temperatura in obratno.
V poskusu so uporabili nekakšen laser, ki je upočasnjeval molekule in s tem dosegel ekstremno nizko temperaturo.

Če je kdo kej bolj tehnično podkovan kot jst, lohk plis še mal razloži o zadevi...

Boeing ::

Laser kot tak je v bistvu izvir svetlobe z določenim presekom žarka in natančno določeno valovno dolžino... torej, z laserjem se da, vsaj kolikor je meni znano, samo segrevat (rezanje kovin itd...)... Kako bi z laserjem hladil, pa še baker povrhu...hab' keine ahnung...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

HEKO ::

Haha, jaz pa poznam nekoga, ki strela ledene lasere ---> Sub-zero! :) :) Drugače, pa tud jaz mislim, da so laserji samo za segrevanje......:D
Be good, be bad ---> JUST KEEP ON OVERCLOCKING...[Heko]

Dax ::

Nism meu čist tak laser v mislih. Oni so u bistvu fotone (delci, ki sestavljajo svetlobo) nekako tako fokusirali, da so s trki z molekulami le te upočasnjevali in tako še dodatno nižali temperaturo.

msmiha ::

To bi bilo zelo zanimivo če bi se dalo naredit.8-O Ne znam si pedstavljat kakšni laser bi moral to biti. Ker laser je res samo za segrevanj. Ni mi pa jasno kako bi lahko laser upučasniv mulekole ?! Ali še maš to revijo. Povej mi katera številka je bila pa si jo bom probal v šoli sposodit. Še bolj lepo bi pa bilo če bi ti to skeniral pa objavil tu gori.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Bungee- ::

Laser <--- Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation oziroma dost po domace usmerjen snop fotonov. Ko foton zadane ob kaj se mu zmanjsa hitrost, posledica tega je da odda energijo, ki pa je v vsakem primeru tudi toplotna .... posledica, kadar sije sonce je toplo ;))) In tudi z laserji je tako, da ko snop zadane snov se ta na tistem mestu zacne segrevat, v najhujsem primeru pa uparevat ... torej teoreticno to nekako ne bi slo ....
S kladivom in dinamitom je mozno vse! - Poanta je samo v doziranju.

frudi ::

heh, seveda se da hladit z laserjem .
če vas zadeva zanima, mate tukaj stran z precej preprosto razlago, kako se to dela.
prijetno branje...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

luni ::

mislim kake si folk vse ne zmislja...

samo tako hlajenje za overclockanje ne bi bilo uporabno... nekako dvomim, da bi zadevo uspel izolirat tako, da nebi zravn zmrznil se ti pa pol tvojega stanovanjskega bloka
Artificial Intelligentia


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Laser praznuje 50 let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
186516 (5632) Highlander
»

Superprevodni silicij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
254418 (3368) Pyr0Beast
»

laserski pogon, ki pospešuje drug laserski pogon, ki pospešuje naslednjega... (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
799548 (7838) gzibret
»

Odboj svetlobe

Oddelek: Znanost in tehnologija
282342 (2075) Highlag
»

Superprevodnost

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
202250 (2066) TESKAn

Več podobnih tem