» »

Poškodbe pri pisanju SMS sporočilc?

Poškodbe pri pisanju SMS sporočilc?

The Register - Na The Register sem zasledil novičko, da bi lahko zaradi preveč konstantnega tipkanja po mobitelu lahko dobili nekaj podobnega kot je sindrom carpelovega tunela!
No, zaradi preveč klikanja po mobitelu (pisanja SMS sporočilc) naj bi dobili TMI (Text Message Injury). Ta "bolezen" naj bi se pojavila zaradi veliko pritiskanja po mobitelu, pri čemer delamo veliko majhnih in nenadnih gibov, ker pa so gibi majhni ne povzročajo da bi kri tekla skozi prste (kar je primerljivo z motorjem brez olja)! TMI naj bi vplival na tisoče ljudi, posebaj pa na otroke (saj ti pišejo največ SMS sporočilc). Posledica primanjkovanja krvi pa naj bi bilo boleče zatekanje ter vroč občutek na koži.
Čeprav sam napišem veliko SMS-ev (kakih 5-10 na dan ), še nisem občutil nobenega bolečega zatekanja ter vročega občutka na koži.
Če pa ima kdo izkušnje z TMI, naj se mi javi

19 komentarjev

whatson ::

huh... emm... i see dead people :D

A.L.T. ::

LOL :D

lupek ::

Si rekel 5-10 SMS sporočil na dan? Jaz sploh ne razumem nekaterih zakaj si pošiljalo sporočila, ker si lahko v 30s pogovoru poveš 3X več kot v 10SMS-ih.:O

alien-w ::

hmm... bedarija. Tut jest jih precej napisem, pa nimam nikrsnega problema. Kaj pa tipkanje po tipkovnici racunala? Tm so tut hitr gibi, pa niso ne vem kako dolgi...

A.L.T. ::

lupek: pač pišem SMS-e raje kot da se pogovarjam, zdi mi se bolj diskretno

alien-w: sj sindrom carpelovega tunela se pojavi pri pisanju na računalniku in delu z miško!!:O

bzagozen ::

Lep pozdrav! Verjetno sem eden redkih Slo-Tech-ovcev, ki se ukvarja z medicinskimi vprašanji. Zato mi je v oči takoj padla definicija bolezenskega stanja; "sindrom carpelovega tunela". Moram te popraviti, kjer koli si že to prebral, je prišlo do napake. Mogoče pri prevodu. Nastalemu stanju na živcu Medianusu (nervus Medianus lat.) se strokovno in poljudno reče "sindrom karpalnega kanala" (canalis carpi lat.). Poškodba nastane kot posledica dolgotrajnega pritiska na nervus Medianus v območju karpalnega kanala in povzroča vnetje živca, zmanjšano motoriko in senzibilnost, bolečine...

:P
Več si poglej na spodnji sliki:


Z zagotovostjo ti lahko zatrdim, da skozi karpalni kanal ne poteka nobena večja arterija oz vena. (na roki sta le dve pomembni arteriju - ulnaris in radialis - in potekata izven kanala in nista ogročeni pri tipkanju.
Še enkrat ponavljam, sindrom karpalnega kanala se nanaša na Nervus Medianus, ki oživčuje prve tri in pol četrtega prsta (vidno na sliki), od tod tudi mravljinci,otekanje in bolečine. Živec se lahko tako zelo deformira, da pride do stalne deformacije.

R@C@ ::

hahahahahahahahahahahahahahahahaha.......................dogaja pa se na sloteku dogaja! Od brivnikov do medicine! lol




Sej prov drgač bi blo pa dolgcajt!:)

Tomi ::

Hm, torej nisem edini, ki sem z neračunalniškega faksa ( ok, pa Tinka je pravnica )..
Mene kaj takega zaenkrat še ne more doleteti, ker imam mogoče par ( 0-5 ) sporočil na mesec..

whatson ::

jaz pa sporocila posiljam iz interneta...
kaj pa je z racunalniskim tipkanjem??? >:D:D:D:D

Johnzy ::

Ja,jaz se pa ne ukvarjam z medicino samo ljubiteljsko :-) in tipkanje po tipkovnici je prototip nastanka sindroma utesnitve medianusa - zato so tipične bolnice, ki v skrajnem primeru potrebujejo operacijo, ženske srednjih let po poklicu večinoma tajnice, nadalje šivilje, pianisti so ogroženi itd. Skratka vse dejavnosti z dolgotrajnimi ponavljajočimi (nefiziološkimi) gibi, ki po dolgotrajnem vnetju vodijo končno v pravi sindrom karp.kanala. Pisanje SMS v tem kontekstu je pa bolj bedarija, ker ne gre za dolgotrajne ponavljajoče gibe (primerjaj s šiviljo 8 ur/dan, več kot 10 let itd...). Aja, še pri tipkanju na tipkovnico (10 prstno seveda): tisti plastični nastavki, ki izravnajo kot med roko in podlahtjo so še kako koristni....

Mate ::

haha... no tale je pa huda... Drgac da te roke bolijo ce prevech tipkas vem, ker so meze... samo so bli tud cajti ko sem poslijal po vec 10 sms ov na dan... pa me zacuda niuso nc roke bolele.

McHregec ::

Jst k sem se z eno dopisoval sem jih 20 poslal pa sem še zmeri v redu roko.:D

prfoks ::

Kaj pa če napišeš eno sporočilo na teden a lahko tudi zboliš?
:)):8)

Trdi ::

Dobro tomi, tud jaz sem z matematike :) Glede tega kanala 8-O...eh mislim, tocno to sem mislil pocedati, kar je rekel bzagozen[:] Tocno to, ja.8-)

Klemenn ::

Brez zamere A.L.T. ampak novica je brez veze pa še nevem kake veze z računalništvom nima. [:]:D>:D;(

R0K ::

ej, sicer me kej takega še ni doletelo, ampak menim da je možno. kar poglejte otroke v afriki, kaksne prstke imajo. a mislite da jim fotri pa tete kupujejo mobitelcke??? forget it, ce dobi pest riza in 1 dl vode je srecen kot ce jaz zadanem jackpot. preklet svet, ni fer...:D;(

A.L.T. ::

jebediah: ti sam neki kritiziraš......
sj vem da nima neke pomembne veze z računalništvom! pač, tak ena malce smešna novička! Pa da naute mislni da sm si jo js zmislu!! To je novička na The register!!! [:]

A.L.T. ::

aja, glede tistega o pretoku krvi si tut nism js zmislu! sj za ta karpelov (nism točn vedu kak se napiše, ampak glavno da vi veste na kaj mislim:D) vem da gre za poškodbo živca na roki...

element ::

Jest dost tipkam, pa me roka še nč ne fük@. :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sevanje mobitelov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8211799 (10833) jype
»

Google ameriškim oblastem izroča podatke o svojih evropskih uporabnikih

Oddelek: Novice / Zasebnost
4717453 (14198) madmitch
»

Obnavljanje podatkov iz mobilnih telefonov

Oddelek: Novice / Zasebnost
146569 (5862) Macketina
»

Nevarni mobilni telefoni

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
51497 (1497) G[e]c

Več podobnih tem