» »

Predstavitev sistema za sintezo slovenskega govora

Predstavitev sistema za sintezo slovenskega govora

Lugos - Kiberpipa, četrtek 30.5 ob 19:00 Jure Leskovec bo predstavil sistem za sintezo slovenskega govora Govorec. Govorec je računalniški program, ki na vhodu sprejme besedilo v slovenskem jeziku in ga preko zvočnikov naglas prebere. Sistem je bil razvit na Inštitutu Jožef Stefan. Najprej si bomo ogledali osnovne probleme in postopke, ki jih je potrebno rešiti pri sintezi govora. Vsakega od štirih korakov, ki nastopijo pri sintezi govora, si bomo posebej ogledali: razčlemba besedila, pretvorba črk v glasove (foneme), nastavljanje govornih parametrov in naglaševanje ter združevanje osnovnih govornih enot. Na koncu bo sledilo še nekaj besed o Microsoftovem Speech APIju, s katerim je združljiv Govorec, ter obvezno poslušanje govora Govorca ter nekaterih tujih sintetizatorjev govora. Prosojnice za predavanje lahko najdete na http://ai.ijs.si/jure/mat/govorec-cyber...

13 komentarjev

Sumo ::

Sem testiral ta program in sem ugotovil da je dokaj beden :) Vecino besed namrec popolnoma narobe naglasi/izgovori... Ampak pomoje je za slepe se vedno zelo uporaben, ko se enkrat navadijo nanj.

Han ::

Od različice 1.0 sta minili že skoraj dve leti, pa še vedno ni uporaben. Poznam invalidno osebo, ki ne more govoriti, ki je paralizirana od vratu navzdol, in ji je računalnik edino komunikacijsko sredstvo s svetom. Nad Govorcem je zelo razočarana...

Upam, da bomo kdaj dočakali vsaj takšno kvaliteto kot jo nudi Dragonov NaturallySpeaking za angleški jezik.

Boeing ::

a bi dal kdo kak link, da lahko še ostali sprobamo zadevo... ?
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Sumo ::

Hellios ::

En zelo dober program za sintezo govora ima mobitel. Vsi mobitelovi uporabniki napišite tole sporočilo: povej xxxxxxxx bla bla x so telefonska številka sprejemnika,(pošiljate lahko na vse telefone v sloveniji; 070, 040, 031, 041, 01, 02....) bla bla pa sporočilo, tole vse skupaj pošljite na 1919 in v roku nekaj minut bo sprejemnika poklicala številka +38641181919 in mu povedala katera številka in kdaj je poslala sporočilo on pa bo slišal tisti bla bla. Isto ima mobitel z glasovni pošto, pokličete eno številko (ne vem katero) in vam začne brat mejle v inboxu (tiste ki jih nastavite na pinkponku) Ta storitev deluje tako z angleškimi mejli in slovenskimi, smajlijev pa ne zna brat;(

tha_man ::

No ja, no ja... še na dobri stari Amigi sem imel v basicu napisan program za govorjenje v nemščini ki se je presenetljivo dobro obnesel tud za slovenščino - bolje kot Govorec.

minmax ::

jure bo verjetno z veseljem poslušal vaše predloge... :)

Icematxyz ::

Kakšno je kaj stanje z sintezo govora v slovenskem jeziku?

Govorec tako nikoli ni bil na nivoju zanima pa me če se je kaj premaknilo na tem področju in že obstaja kakšen natural voice za slovenski jezik združljiv z Microsoft Speech API.

Z besedo natural voice mislim natural voice po tujem vzoru in ne to kaj predstavlja govorec. :\

Je v praksi kje možno poslušati dobro sintezo slovenskega govora? Virtualna Lili voditeljica na TV slo vrjetno ne uporablja sinteze govora?

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Približno 2 leti nazaj je uporabnik mtosev predstavil programček VB Speaker 1.6

Kakšnih posebnih reakcij, ne v plus, ne v minus na tem forumu ni bilo, zato menim, da na tem področju vlada mrtvilo.
Nekoč je bil Slo-tech.

kulSMS ::

Ta VB Speaker 1.6 se mi zdi da nekako bolj obvlada angleško (takih je pa na internetu kar nekaj), v Slovenščini se mi zdi da je govorec precej boljši. Pa VB Speaker ne pozna šumnikov.

mtosev ::

Ta govorec je zame nula, ker je tako slabi da se nic ne razume :\
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Irbis ::

Nova verzija Govorca je zdaj tule: http://govorec.amebis.si/

kulSMS ::

seveda se razume. Kakšno besedo mogoče malo čudno izgovori, večina jih je pa dokaj normalnih (se jih brez problema razume). (poleg MMC govorca moraš inštalirat še tistega navadnega, ker drugače res čudno govori)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenski sintetizator govora eBralec

Oddelek: Programska oprema
386092 (2280) Irbis
»

Pretvorba govora v tekst

Oddelek: Programska oprema
388490 (3370) Laki_ laik
»

Program za pretvorbo govora v tekst

Oddelek: Loža
84432 (4000) ToniT
»

Prepoznavanje govora

Oddelek: Programska oprema
357042 (4667) Blop
»

Predstavitev sistema za sintezo slovenskega govora

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
135501 (4348) kulSMS

Več podobnih tem