» »

Windows bankomati

Windows bankomati

Finance - Že letos lahko pričakujemo prve bankomate v Sloveniji, ki bodo temeljili na operacijskem sistemu Windows NT. Do zdaj so bankomati delovali pod OS/2, zato bo dosežen velik napredek v smislu multimedijske predstavitve ter uporabniškega vmesnika. Možna bo tudi priključitev tiskalnika in s tem izpis podatkov, lažje pa se bodo znašli tudi slepi, saj bo možna tudi uporaba zvoka. Vendar tudi slabih strani ni malo. Windowsi niso znani po svoji varnosti, zato bi spreten heker verjetno lahko vdrl v sistem. Pojavlja pa se tudi vprašanje uporabniške prijaznosti v smislu "kje so tiste tipke Ctrl+Alt+Del", vendar vseeno upajmo na najboljše. Klik!

26 komentarjev

R0K ::

Uff, očitno bom zdej raje dvigovol dnar kr na bankah :D

Predator ::

in pol jamrajo banke da majo stroške... pa da bo treba obrestne mere zvišat... pa delovni čas je muchos prikladen ( na zadnje sem bil v banki 2 leti nazaj ko so mi kartico ukradli in sem šel canclat, drugače je pa vedno zaprta ko sem jaz v kamniku )... da ne govorim o fenomenalnem 5 dnevnem potovanju babčnega nakazila denarja v belgijo in stroških ki so bli večji od nakazila....

- da še dodam raje naj v bankomat namesto muzike in traparije dodajo več drobiža ( mogoče celo opcijo da si izbereš kako želiš plačilo ) ker ko z bankovcem za 5k plačaš neko drobnarijo te vsi grdo gledajo....

kar se pa varnosti tiče pa ni linux nič bolj varen kot windowsi tolk da nehite s tem ( mislim da je slowwweb enkrat celo en link pastal ), samo če je hack za windowse pač prizadane 100000krat več ljudi ker pač linuxa noče imet večina; sistem je tolk varen kot ima administrator, ki sedi za njem pojma

dr.J ::

Zgleda, da bo imel Škulj še dosti posla. :D

Gandalfar ::

to o varnosti bankomatov je en velik bull zato, ker ne vem zakaj bi bili manj varni kot recimo os/2. Zadeva temelji na NT sistemu ampak to se zmeraj ne pomeni, da lahko kar prides tja in se priklopis gor. Prav tako od kej vam mnenje da bo lahko heker vdrl v bankomat, ce je na cisto locenem omrezju.. itd. Ne vem zakaj bi bila tako slabsa resitev z stalisca varnosti kot OS/2 ..

z stalisca cene licenc morda ampak varnosti..

gumby ::

BSOD na bankomatih... noro>:D

Xplicit ::

pa glih dons sm mislu nest en kes na banko, pa sm se ocitno premislu :D

Beat-O ::

Zaenkrat je še na ločenem omrežju, če pa bi se banka odličila še za npr. menjavo valuto pa bankomat rabi stalne podatke in kaj hitro bi se zgodilo, da bi bili bankomati povezani v internet.

mspiller ::

Predator:
kar se pa varnosti tiče pa ni linux nič bolj varen kot windowsi tolk da nehite s tem ( mislim da je slowwweb enkrat celo en link pastal ), samo če je hack za windowse pač prizadane 100000krat več ljudi ker pač linuxa noče imet večina; sistem je tolk varen kot ima administrator, ki sedi za njem pojma


Oh, really... Da Linux-a ne uporabljajo desktop uporabniki (v glavnem), se strinjam, drugace pa Apache uporablja 60% streznikov... Kar pomeni da ostane za IIS 30%. Pa sam poglej kok je blo exploitov za IIS pa kok za Apache... Pri cemer so na IIS-ju bli vsi uporabniki v nevarnosti (veckrat v zadnjem letu)... Apache bug je bil open_ssl bug, ki ga pa uporablja tam okoli 2% strezniov. Da ne nadaljujem pr SQL Serverju, IE (recmo to k je un s Klik-om naredu preko IE) k mi bo kar slabo postalo... Oba mata bug-e, sam resnost, pa kolicina, se pa pac ne da primerjat, pa popularnost gor al pa dol...

Pa ne mi rect da je zaradi tega ker vec uporabnikov uporablja Apache bolj varen (hint: Windows kot desktop platforma), da ne omenim da je microsoft javno priznal da njihovi sistemi niso varni (na slashdot-u je bil clanek o tem)...

http://www.netcraft.com/survey/

Daedalus ::

Upam samo, da bojo dodali reset tipko, drugače zna biti hudo>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

cekr ::

Po drugi strani, pa bi lahko vse te novosti delovale tudi na OS2.

jerry2000 ::

Noro! Jaz sem do malo prejle mislil, da je to zafrkancija!

msmiha ::

Bomo videli kako dolgo se bo sistem obdržal. Dokler ne bo prvi bankomat začel metati ven denarja kar sam od sebe:D
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

CaqKa ::

a zdajšni bankomati pa nimajo printerja?

kockish ::

Toliko bedarij na kupu pa se ne... Za zacetek, Microsoft je priznal, da 9x/ME sistemi niso varni, ne pa NT. Pa vsi tisti ki toliko bluzite o nekih BSOD ali pa "zdej bom kar na banki polagal denar", "zdej bo lazje shekat" ipd. To je NT sistem, ne pa 9x. Je mogoce manj stabilen in varen od OS/2? Malo morgen. Pa ocitno imate vsi linux tule, a ne?

mspiller ::

lordkocka: Microsoft je priznal da njihovi produkti (ne samo win9x) niso varni... slashdot
Jest osebno ga mam, kot streznik za adsl-jem... (firewall, apache, ssh, sftp). Workstation-i so se vedno windowsi... Jah sej nt je lohka stabilen in vse, sam kaj ko vsebuje luknje kot so IIS, IE, ...

Gandalfar ::

mspiller: in na bankomatu bos delal preko IEja in IISja ane ^_^

frudi ::

nihče me ne bo prepričal, da tisto okence s sporočilom o nekakšni napaki, ki ga je kaka dva tedna nazaj en večer prikazoval bankomat v študentskem naselju v rožni, ni bilo točno takšne oblike, kot bi pričakoval pod NTji.

vsaj na tistem bankomatu sigurno ne laufa več OS/2, tako da je ažurnost te novice nekoliko vprašljiva :).

pa tudi kakega blaznega napredka v smislu multimedijske predstavitve in uporabniškega vmesnika ni na dotičnem bankomatu... ampak mogoče so si mislili 'dober je, za koga je (študente)' :D
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

david ::

correct me if i'm wrong - IE in IIS sta luknji?!? 8-O :D

mspiller ::

Gandalfar: jest sem samo odgvoru na post Predator-ju, ki je govoril da majo winsi zato vec lukenj odkritih, ker se vec uporabljajo (tuki je prsu notr IIS)... Drugace pa glede multimediskih predstavitev za slepe, itd, kaj misls da bojo uporabljali... Verjetno WMP, ali pa kako third-party zadevo, za katero bojo mastno placali (poleg NT licence za vsak bankomat posebej). In potem se bo bankart spomnil, da hoce uporabniku prikazovat kaksne novice (ponudbo, itd...) za kar bojo uporabil kak prijeren IE (kot ga imajo infotocke od telekoma), za strani pa bojo rabil se interno IIS streznike (tko bojo uporabil kompletno Microsoft resitev...). Res da bo to vse v posebni DMT zoni, cisto locen, sam vseen se splaca zamislit... Sicer pa bomo vidl...

lp, Matej

mspiller ::

davidka: v bistvu samo ce od dalec pogledas, ko se priblizas, vids da je to v bistvu vec lunkenj, samo med luknjami je malo placa... >:D >:D >:D

andrej ::

kolko je meni znano so ze pred leti (3 ali vec) bli nekateri bankomati na NT-jih. Pa saj, ce bi DOS teko odzadaj sploh uporabnik ne bi vedo. saj niti dosti stvari ne tece gori...

City ::

Trenutno, saj kar se določenih bank pri nas tiče, bankomati ne uporabljajo interneta, vse teče po intranetu in čez vmesni strežnik, ki skrbi za dodatno varnost, tako da nategancije ne bo ali kakšnega hekanja ker ni nič za hekat.

pirat ::

Ja, dejstvo je, da so vsi bankomati preko posebne najete linije (največkrat najeta analogna linija hitrosti 19,2 kbs) preko modema povezani direktno na vozlišče matične banke in njenega internega omrežja. Da bi vdrli v bankomat imate zaradi dodatno varovanega dostopa še precej manj možnosti, kot da bi vdrli v delovno postajo, v neki banki. Tudi sam sistem Windows NT je na način, kot bo pripravljen in inštaliran na bankomatih precej varnejši in tudi stabilnejši od OS/2.
LP, Robert

totimato ::

Kaj mislijo s tem da bo tiskalnik?
Saj je že sedaj.
Kako pa sedanji bankomati izpišejo potrdila in stanje?

Multimedija... saj na bankomat ne greš reklame gledat, ampak denar dvigovat.

Nevem, no, meni ni preveč všeč.

lp

undefined ::

Mene pa zanima, kaj je narobe z obstoječimi sistemi? Zvok pa že tako al tako dela. Mutijo nekaj brez veze.

BluPhenix ::

To obstaja v sloveniji ze kar nekaj casa, skoraj pol let

Bankomat v studentskem naselju Rozna dolina (pri menzi) ze ima Windowse NT.

(kako vem? ii kako, error z rdecim x zraven, one service failed to load during startup :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjalni Tecaji Euri v Kune.

Oddelek: Loža
326715 (4515) OvCa77
»

Napaka banke - imam možnost povračila?

Oddelek: Loža
345617 (4166) Invictus
»

Želja po odprtokodnem OS/2

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
373258 (2121) CaqKa
»

Bolnišnice in Windows: je že kdo umrl zaradi črva ali virusa? Računalniškega seveda . (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
625454 (5454) BigWhale
»

Windows bankomati

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
263207 (3207) R0K

Več podobnih tem