» »

Projekt: SCSI U320 RAID0

Projekt: SCSI U320 RAID0

bastadu ::

Imam možnost dokaj poceni dobiti disk Seagate CHEETAH 36.8GB U320. Ker imam računalnik v mreži, kjer dostikrat drugi vlečejo od mene večjo količino podatkov, mi sistem začne počasi odzivati, sem razmišljal, da bi si za sistemsko particijo naredil RAID polje iz dveh takšnih diskov, podatke pa imel na IDE/S-ATA diskih... Kontroler, ki ga imam v mislih je Adaptec 2120S U320 RAID Ker sem na SCSI področju bol newbie me zanima, če lahko pričakujem kakšne probleme s kabli? Se bo dal dobiti takšen kabel, ki bo imel možnost priklopa dveh diskov z 68 pinskim konektorjem? Na kontrolerju je 68-pinski LVD priključek... Hvala za nsavete!
  • spremenilo: bastadu ()

der_Alte ::

To bo nekaj čudnega. Popolnoma enako dosežeš s tem, da prestaviš podatke na drug ATA disk. Je ceneje in niti ne tako počasneje, sploh če se držiš pravila "en disk na en IDE kanal". Sploh pa, če vlečejo podatke s tistega IDE diska, misliš da bo kaj pomagalo? >:D
Si sploh prepričan, da je disk "kriv" za slabo odzivnost? Da nimaš kakšne 3kome ali pa stare RTL-ke? Obstaja en kup braindead omrežnih kartic, ki ponavadi v povezavi z braindead gonilniki naredijo "štalo".

bastadu ::

Že nekaj časa sem razmišljal o WD Raptorju, ampak me prideta 2 zgoraj omenjena SCSI diska ceneje... Ne samo, da bi rad podatke razdelil od sistema, hočem da je na sistemski particiji dobra odzivnost in velik prenos...
Si sploh prepričan, da je disk "kriv" za slabo odzivnost? Da nimaš kakšne 3kome ali pa stare RTL-ke? Obstaja en kup braindead omrežnih kartic, ki ponavadi v povezavi z braindead gonilniki naredijo "štalo".
Hm, mrežna je Intel PRO/1000, ena boljših mrežnih na trgu... seveda deluje v 100mbit načinu.

Dr_M ::

mene pa zanima, kero server plato mas? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bastadu ::

Kakšno server plato:P

Mašina bo kot workstation...

Dr_M ::

uprasu sm iz cist enga preprostga razloga...

sm preprican, da pri unmu kontrolerju nisi opazu, da je za PCI-X, 64bit/66MHz.
zato sm uprasu kero server plato mas :)

SCSI U320 bos tezko najdu za 32bit pci, sploh z pa z raidom. navadnga se se mogoce najde kje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bastadu ::

A ni tale PCI-X obratno kompatibilen s 32bit PCI?

edit: sem že sam našel, da je kopatibilen z navadnim PCI slotom, klik:\
Seveda se zavedam, da zadeva ne bo izkoriščena, ampak to bi bila kar dolgoročna naložba in se zna znajt tale kontroler tudi v kakšni ta pravi plati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Dr_M ::

potem lahko pol kartice vn gleda, pa useen dela?? hecno :)

no ja, dolgorocno tole ni nevem kasna dobra nalozba. tut v serverji bo PCI-Express zamenju PCI-X. mogoce ne tok hitr, kot pri desktop racunalnikih, ampak vseeno.

ravno v tem je fora pci-expressa. povsot bomo lahko uporabljali isti hardware :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

bastadu ::

potem lahko pol kartice vn gleda, pa useen dela?? hecno :)
Ja dobesedno visi nekaj pinov v zraku:D

Nekaj me še zanima: Ali so SCSI standardi med samo združljivi, na primer ali lahko dam U320 disk na U160 kontroler in obratno?

b ::

Ja, seveda lahko. Ce ima enak prikljucek, potem pase skupaj. Problem je lahko le, ker je SCSI standardov malo morje in med sabo niso ravno kompatibilni. Zadnje case je sicer vse bolj ali manj LVD, ampak ce imas kaksen starejsi SCSI hardver, imas lahko probleme.

Pac, ce bos dal 320 disk na 160 kontroler, bos imel na vojlo najvec 160MB/s prenosa... bistveno vec, kot je disk sposoben ustvarit. Tudi dva diska na istem 160 kontrolerju bosta se sla s polnim throughputom, vec pa verjetno ze skoraj ne vec, ce imas sodobne diske.

bastadu ::

Zadnje case je sicer vse bolj ali manj LVD, ampak ce imas kaksen starejsi SCSI hardver, imas lahko probleme.
Zadeva bo bol ali manj novejša...

Maximalni prenos tega U320 diska bi naj bil nekje med 70 in 80MB/s, prepusnost 32bit 33MHz vodila pa je 132MB/s, tako da tudi če bi bila dva takšna diska v RAID0 pomoje ne bi bil dosti prikrajšan od PCI-X vodila, saj pri RAID0 praktično ne dobiš podvojene hitrosti obeh diskov, ampak nekaj manj... PCI-X vodilo pokaže svoje zobe, kadar imaš 4, 6 ali celo več diskov v RAID0, 0/1... Prepustnpst tega vodila je namreč (64bit, 133MHz) 1GB/s8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Dr_M ::

prepusnost 32bit 33MHz vodila pa je 132MB/s

ja, samo v teoriji. realni prenos je pod 100MB/s. seveda spet odvisno od chipseta itd.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Caligula ::

Sam tole prek mreze k ti steka jz dvomim, da bo kej disk popravu. To so bol Windowsi kilavi.

bastadu ::

Windowsi so 2000 Pro, za mene še kar najboljši... A ni logično, da je disk manj odziven, če nekdo od tebe vleče 10MB/s?

Caligula ::

Je logicno ampak so prej windowsi ozko grlo. Vsaj po mojem skromnem mnenju.

bastadu ::

Kako bi lahko bili windowsi ozko grlo??? Saj to je program, ki teče na boljšem hardwearu hitreje, jaz ne vidim tu nobenega ozkega grla... Ne rečem kakšni Win9x, ampak kar je 2000+ je pa že zelo dopolnjeno za zelo zahtevna opravila...

b ::

Glej, SCSI diski se ti bojo gotovo bolje obnesli za opravila, kjer je potreben hkraten dostop do razlicnih delov diska... TCQ does little wonders sometimes.

Ampak SCSI diski so:
* glasni
* dragi

ce hoces to imet v workstationu, tudi prav.

Enak ucinek bos dosegel, ce bos stvari, ki jih uporabniki vlecejo od tebe, prestavil na drug disk, stvari ki jih pa ti pocnes imel na prvem. Seveda ne potrebujes SCSI diskov.

Tako bi naredil jaz.

bastadu ::

Hm, sem začel razmišljati, da bom raje še malo počaku pa nabavu Raptorja... Pri naših severnih sosedih se ga dobi že za okoli 40kSIT:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

TylerDurden ::

Jaz sem pravkar nadomestil 4 stripane 36gb SCSIje s 4 stripanimi 200Gb SATA diski. Razlika v hitrosti je minimalna.

Gre za pinnacle liqid silver video montažo. Edine probleme sem imel s kontrolerjem, ampak ko sem dal noter LSI megaRAID sata kontroler je vse začelo delovat tako kot je treba. Srce sistema je kontroler, vsa ostala jajca do 25 jurjev (promise, sillicone image itd...) niso delala. LSI stane 60 jurjev, ima 64biten PCI, 64 mb rama pa hladilnik za čipset, skratka konkreten kontroler.
Let\'s make some soap ...

bastadu ::

Upam, da te ne bom razočaral, ampak 60kSIT za SCSI kontorler sploh ni velika reč. Tisti pravi Adapteci te pridejo takoj 200 ali 300 jurejev8-O

Dr_M ::

LSI megaRAID SATA!!! kontroler


je pa LSI sigurno vsaj za eno stopnjo visje kot adaptec...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bastadu ::

Ne bo 100% trdil, ker ne poznam LSI-ja, ampak kolikor sem čul, je Adaptec že kao standard v SCSI in če kupiš Adaptecov kontroler, ne moreš zgrešit...

b ::

Ampak tu ne govorimo o SCSI kontrolerju, ampak SATA.

Baje so tudi 3ware kontrolerji OK, ampak se mi zdi da so se drazji od 60 jurjev. Noja, kaksen model verjetno tudi manj. Pri teh SATA (RAID) kontrolerjih nisem toliko domac.

Za domaco uporabo pa navadno seveda taksen kontroler ni potreben.

bastadu ::

Uf, spregledal, da se je šlo za S-ATA kontroler:8)

Ja tudi 3ware so baje ful vredu, cena pa je seveda tudi temu primerna:P

Zakaj so tile Raptorji pri nas tako dragi? Pod 50kSIT se ga spljoh ne da dobiti:(

TribesMan ::

Upam da se zavedaš da so SCSI diski prav brutalno glasni... še posebej med tem ko kaj brskajo in iščejo... Mam enega v enem računalniku v pisarni (Daedalus vrag ti jebo...) glasen je tako da z levo roko preglasi ostalih 6 mašin v pisarni :D Je pa en Seagateov...

Pomojem se za domačo uporabo ne splača hecat s SCSIjem... kupi dva SATA diska pa RAID 0 pa gasa... pa boš za manj cene dobil več diska... pa še mir bo pri hiši :D

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SCSI ultra 320

Oddelek: Strojna oprema
6692 (524) bbf
»

Diskovje za obdelavo videa

Oddelek: Kaj kupiti
251717 (1259) SplitCookie
»

vrednost scsi diskov

Oddelek: Strojna oprema
111393 (1190) Shark-357
»

Linux na SCSI diskih

Oddelek: Operacijski sistemi
121515 (1291) civic_
»

Pomoč - Raptor.

Oddelek: Strojna oprema
492154 (1542) billy

Več podobnih tem