» »

Starinski Sansui G-401 (G-4000)

Starinski Sansui G-401 (G-4000)

Neon Dei ::

Pozdravljeni!

Doma posedujemo star reciever Sansui G-401 (ameriška verzija se glasi G-4000), ki pa mogoce malce kaže svoja leta. Zato pa rabim vašo pomoč.

Da si bomo na jasnem, reciever izgleda takole:


Sodeč po serijski številki je bil narejen avgusta, leta 1978. Glede na to, da pravijo, da je Sansui najbolj blestel v poznih sedemdesetih in ranih osemdesetih, spada ta v leta največje kvalitete. (To se mu tudi pozna, po skoraj 30 letih še vedno dela skoraj brez hib)

Ampak vseeno je nekaj stvari, ki bi jih bilo potrebno popraviti. Zato me zanima, če ima kdo kak service manual ali drugo literaturo za ta reciever (ti se prodajajo po internetu, ampak če je lahko zastonj, why not :) Prav tako bi rad izvedel, če mogoče kdo od vas ve za koga, ki bi take vintage, starinske stvari popravljal.

Torej, seznam stvari, ki jih je potrebno popraviti:
- backlight in power on light -> oboje sem že popravil, a na čuden način (probal odstraniti žarnico, preveril kontakte, vse možne finte, nato pa sem narahlo frcnil v power on lučko, in obe sta "zasvetili" brez problema. Čudno!)

- volume control je malce čuden. Ko je na stopnji 0 in bi moralo biti vse tiho, se precej glasno in prasketajoče sliši zvok v zvočnikih. Kaj bi lahko bil vzrok temu?

No, upam da imam kakšne somišljenike ali celo souporabnike tukaj, ki mi bodo lahko svetovali.

Najlepša hvala! :)
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

CaqKa ::

za volume control je verjetno "knof" že rahlo zjahan...

mislim da nebo nič narobe če te bom s to temo napotil v oddelek elektronike. sem ziher da ti bodo fantje pomagali :)

bili_39 ::

Svetujem ti obisk na servisu. Sam imam ojačevalnik iz te (podobne serije) in mi je kolega serviser lepo "zrihtal" potenciometre - šumenje na vhodnem izbirniku ipd. Malo čiščenja naredi čudež, vendar te bo prišlo skoraj dražje, če boš sam delal.
Lepo poslušanje :D

CaqKa ::

ja samo potem more najt res enega ki bo previdno delal s to enoto :)

jah ne... prej se nikak nisem spomno izraza potenciometer :>

Neon Dei ::

Hvala za odgovor. Ker želim, da ostane ta "operacija" brezplačna in želim za njo plačati le s svojim trdim delom, bi vas prosil, da mi svetujete, kako naj reciever očistim. Kak sprej? Za kontakte? Stisnjen zrak? Kako?

Pa mogoče bi vseeno bilo vredu izvedeti, kdo je ta tvoj kolega serviser, če bo slučajno potreba po kvalitetnem servisu. :)

Mimogrede, to so bili lepotci, kajne?

Sansui G-3500, manjši bratec (le po specifikacijah) mojega G-401


Najmočnejši iz G serije, Sansui G-9000 (160W @ 8 ohm, .02% THD) (no, namočnejši razen G-22000 in G-33000 seveda (najmočnejši reciever sploh - 300W - correct me if i'm wrong)


:)

Najlepša hvala!
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

MadMax ::

G-901DB.... ql igračka... ampak zajebana za prenašat (vrečo apna lažje nosiš:D )
Ja, mam tega 901, pa moram rečt, da sem našel del dokumentacije na Yahoo Groups, po skoraj dveh letih iskanja.
V četrt stoletja je prvi lastnik pač izgubil papirje.
S potenciometrom sem imel tudi jaz težave, saj je ob vsakem premiku zahreščal na vse kriplje. Mehak svinčnik dela čudeže :)

Nasveta bi ti dal samo dva: med popravljanjem WD-40 odstrani iz bližnje in dalnje okolice. Don't even think of using it! Pa če nimaš jeklenih živcev, velike doze sposobnosti improviziranja in mirne roke, ne delaj tega v lastni režiji.
Zadeva je pač nekaj vredna, zato naj ti ne bo žal dat kakih 10k za servis, če nisi 170% vase.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Neon Dei ::

@MaxMax:

Mehak svinčnik? Tell me more! :) (Nekako si sicer predstavljam, kako bi dotično zadevo uporabil, ampak "ko pita ne skita")

Kar se tiče WD-40, ti lahko garantiram, da se s tem ne bi približeval recieverju. Sem prebral, da povzroca korozijo in nabiranje umazanija. (enostavno povedano :)

Slišal pa sem, da naj bi nek produkt DeOxit, klik, bil idealen za čiščenje kontaktov (switches and pots, ve kdo prevesti?) A se da kaj podobnega dobiti v Sloveniji?

Zadevo hočem sam servisirati, ker me tako početje interesira, nič drugega :)

Še eno vprašanje imam - a lahko zaupaš v katerem Yahoo! Groupu si dobil dokumentacijo?

Thanks!
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

MadMax ::

Eh, kater group.... o zelenih bananah zihr ne :P
V Classicsansui pa 8-)

Potenciometer razdreš, previdno očistiš drsne površine in kontakte ter z mehkim (4B ali mehkejsim) porises grafitni sloj potenciometra.. narahlo s prstom obrises, namazes s kako posebno mastjo (jst mam od Festo-ta, za pnevmatiko) in zlozis skup. Pa upas da nisi prevec neenakomrno nanesel... (razstelal vzporednost levi-desni).

Une zadeve konkretno ne poznam, se mi pa zdi skor prevec univerzalna. Sicer ma pa Kontakt-chemie taboljse spreje... Kontakt spray za preklopnike in stikala ter Graphite (al kako ze) za potenciometre.

switches and pots... stikala in potenciometri, isn't it obvious? ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Neon Dei ::

Popravilo in čiščenje Sansuija je končano - za zdaj. Upošteval sem nekaj nasvetov, ki sem jih našel na internetu in zadevo pošteno uredil.

- Ob spremembi glasnosti reciever ne škripa več
- Uravnal sem skalo tunerja - ampak to me niti ne gane preveč, ker je reciever uporabljen kot "amplifier only"

Za nadaljno čiščenje (izboljšanje prevodnosti, itd.) bi potreboval izdelek, ki se ga sicer da naročiti iz Ameriki, ampak brez kreditne kartice si lahko bolj malo začnem. (Bojda tile Kontakt Chemie spreji niso bog ve kaj, prav tako jih je pri čiščenju potrebno uporabiti več - najprej Chemie Kontakt 60, potem WL (za pranje) in potem Kontakt 61 (za ohranitev stanja))

@MadMax: Ne morem dobiti članstva na classicsansui - membership pending že kar lep čas.

Skratka, če bo kdo kaj naročal na http://www.partsexpress.com naj se prosim spomni name, da vržem zraven moj sprej. :)

Lep pozdrav ... pa najlepša hvala za pomoč!
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zvočnik hrešči in izginja zvok ob dotiku le tega

Oddelek: Pomoč in nasveti
121547 (1323) Han
»

Kakšne zvočnike naj kupim?

Oddelek: Kaj kupiti
292576 (2197) Sansui
»

sumenje ob spreminjanju glasnosti

Oddelek: Strojna oprema
161765 (1544) furion
»

Kako popraviti potenciometer na zvočnikih?

Oddelek: Zvok in slika
111635 (1511) Kurzweil
»

Problem z ojačevlcem!!!!

Oddelek: Zvok in slika
6984 (894) OnTheMic

Več podobnih tem