» »

Kako povezem dva racunalnika v mrezo

Kako povezem dva racunalnika v mrezo

Marjan ::

Na obeh je sistem WinXP SP2, povezana sta preko (siolovega) switcha na katerem je tudi ADSL modem.

Oba compa se že normalno povezujeta v internet (siol), ampak ne uspe mi normalno postavit mreže. En racunalnik zazna drugega, ta pa ne prvega. Ali pa zadeva deluje samo do restarta ene mašine.

Ali moram nastavit enake ali razlicne IP, subnet in gateway ?! A lahko nekdo navede primer kako naj nastavim. Prvič to delam in se mi ne sanja kej dost o teh mrežah... ali imam sploh pravilno zvezano?

"Setup home network" sploh nima opcije, da sta compa enakovredna. Mora bit en glavni nujno?! Pa še firewall mi skoz vključuje, kjub temu, da je na obeh mašinah že Sygate pro 5.5.
  • spremenilo: Marjan ()

Marjan ::

Ehm, zdele berem Gandalfarjevo temo... bom probal tako kot tam piše!

Sambrosa ::

kaj pa iskanje,dej mal poglej tam,pa pod članke.

Marjan ::

Ja, sem zdele malo iskal in sem nastavil tako kot pravijo, IPja 192.168.0.1 in na drugem 192.168.0.2.

Pod "My network places" pokaže Shared folder tudi od drugega racunalnika, samo ko ga hocem odpret javi, da omrežje ni dostopno in da morda nimam dostopa do omrežja!

Medtem ko iz racunalnika .0.1 pa LAHKO dostopam, do Shared folder od .0.2, obratno pa ne gre!

Je mogoče problem v tem ker imam dinamični IP ?!

Bakunin ::

ti bi preko omrezne kartice preko katere gre Internet delal intranet ? 0:)

Marjan ::

Ne, jaz bi samo rad, da si ta dva racunalnika vidita in lahko prosto uporabljata Shared folder drug od drugega. Hkrati pa si delita internetno ADSL povezavo. To drugo mi je ze uspelo, prvo pa samo na pol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

Bakunin ::

Verjetno imas na kateri od postaj vkljucen pozarni zid, kar je edino pravilno, saj je prikljucena "direkt" na Internet.

Stvar bi se dala verjetno elegantno resiti z nabavo usmerjevalnika z vgrajenim stikalom. Tako bi lahko obe postaji sli na Internet brez uporabe lastnega pozarnega zidu ter bili povezani med seboj.



s-t clanek

Marjan ::

j, sem prebral članek, hvala. Vendar tam piše pod tako vezavo kot jo imam jaz:
"Allow other network users to connect through this computer's Internet connection" (Dovoli drugim uporabnikom omrežja vspostavljanje povezave prek internetne povezave tega računalnika)

Ali je to nujno potrebno? Potem lahko eden na drugem sprozi povezavo v internet?! Jaz bi raje, da vsak posebaj dostopa.

Za koliko se pa dobi usmerjevalnik s stikalom in kako to zgleda?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

Redkvica ::

Jaz se na omrežja nič kaj ne spoznam, pa mi je to reč vseen uspelo nekako vzpostaviti. Namreč, eno mapo na enmu računalniku sem dala v skupno rabo, in jo je lahk drugi računalnik uporabljal. Imela sem dva računalnika, oba vezana z mrežnim kablom v siolov svič (tisti, ki se ga dobi pri siol teveju). Na enmu sem imela windows XP, na drugem (en star bogi revež), pa windows 98. Sicer ti postopka zdaj ne znam ponovit, ker sem pač nekaj probavala, ampak hočem povedat, da se to da izvesti brez nekega dodatnega hardvera. Imela pa sem sprva nekaj težav, ki so se rešile, ko sem na obeh mašinah nastavila isto ime lokalnega omrežja.

To je bilo, da sta se med sabo videla (v bistvu samo prvi drugega). Na internet pa sta hodila kokr sta pač hodila, vsak s svojim ipejem (nimam statičnih ipejev). Saj sta bila vsak posebej na sviču, od koder gre kabel v adesel modem. Nisem se s tem nič kaj posebej ukvarjala, je kar funkcioniralo.

Če ti bo morda kaj v pomoč. Seveda je tole popolnoma laično povedano. Če je to sploh to, kar ti želiš. Hm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Redkvica ()

Daedalus ::

>Za koliko se pa dobi usmerjevalnik s stikalom in kako to zgleda?

Zgleda praktično isto kot switch, cena pa ene 10-15k. Jaz ti priporočam da kupiš router, ki ga povežeš z ADSL modemom, nato pa povežeš računala na router. Na routerju preko web vmesnika nastaviš PPPoE, vklopiš DHCP in stvar bo lepo delala. Pol nastaviš še firewall, da ne bo preveč odprtih portov>:D in to je to.

>Allow other network users to connect through this computer's Internet connection" (Dovoli drugim uporabnikom omrežja vspostavljanje povezave prek internetne povezave tega računalnika)

Hmm, če nimaš te mašine namena uporabit kot router, pol izberi drugačen način dostopa in sicer PPPoE. Tam pol na vsaki mašini posebej nastaviš dostop do neta... Pač bo vsak računalnik ločeno dostopal do modema in se preko njega povezoval na net.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Marjan ::

Redkvica, ja saj jaz imam enako kot ti, samo, da se jaz nočem sprijazniti s temle:
> sta se med sabo videla (v bistvu _samo_ prvi drugega)

Ampak ok, saj ni tako kritično, bom pa samo jaz videl tuje datoteke, oni pa mojih ne :D

Hvala vseeno. Tudi Daedalusu.. zdele ne bom dokupoval stikala ali routerja, morda kasneje, če bo potreba večja.

Bakunin ::

redkvica -

torej hodis na Internet brez pozarnega zidu? In lastne imenike delis z vsem vesoljnim Internetom ?

Ze zaradi varnosti priporocam da si kupis usmerjevalnik (z vgrajenim stikalom). Stanejo pod 20.000 SIT.

Redkvica ::

Požarni zid imam aktiviran v Win XP. Ta star računalnik sem imela pa tko priklopljen ene dva dni, ko sem robo selila iz starega na novega - pa večino časa itak ni bil na netu. Ni to 'stalna konfiguracija'. Sicer ruter imam namen kupiti, bo enkrat en brezžični, samo še nisem do tega prišla. Sicer bolj za namen brezžične povezave, kot da bi zarad varnosti mi ne bil dovolj požarni zid od XPjev.

Vseeno hvala za skrb.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nastavitve gateway-ev, mreže

Oddelek: Pomoč in nasveti
151573 (934) bobby
»

XBOX LIVE problem s konekcijo :( :( :(

Oddelek: Konzole
303037 (2754) T_F_7
»

WLan + Lan

Oddelek: Omrežja in internet
231523 (1224) jernej_0x
»

MREŽA

Oddelek: Programska oprema
151525 (1330) bojan1
»

Povezava na net preko drugega compa

Oddelek: Pomoč in nasveti
7962 (866) Tomson

Več podobnih tem