» »

Izdelava "daljnogleda" za dig. fotoaparat

Izdelava "daljnogleda" za dig. fotoaparat

iskra ::

Že nekaj dni se obračam ponoči v postelji z mislijo na dodatek za moj dig. fotoaparat, ki bi mi približal objekte bolje kot samo tisti 3x optični zoom. Na idejo, da bi sam izdelal dodatek, sem prišel, ko sem lani pri vajah iz gradiv (metalurgija in to) na faxu skozi mikroskop napravil nekaj zelo lepih slik kristalnih zrn direktno skozi okular.

Če je to delovalo, potem bi lahko tudi sam z dvema lečama (kot so pač daljnogledi narejeni večinoma) napravil nastavek za moj objektiv.

V bistvu iščem razpršilno in zbiralno lečo, željena povečava pa je nekje od 20 do 30x. Ve kdo kje kupiti pri nas te zadeve? En čas nazaj so se mi po predalih še valjale neke leče (ena 60mm od grafoskopa in kup ~15mm od enega starega fotoaparata) pa so bile že malo spraskane in sploh neuporabne.

Bi bila zadeva izvedljiva? Zakaj ja in zakaj ne? Če kdo ve za cene leč, naj mi jih prosim napiše skupaj s povezavo (google pač ni nič našel na temo leče).

Sploh vsak info dobrodošel :D
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

iskra ::

Še vedno nihče ne ve kje se da kupit leče?? :\
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

TylerDurden ::

V ljubljani izdelujejo grafoskope - Vega se mi zdi, poskusi tam, pa prej pojdi na posvet k kakšnemu optiku.
Let\'s make some soap ...

frenk ::

jest bi tud nekaj tazga delou...al to mislš delat fixn zoom al spremenljivga?...samo zakaj nebi delal recimo 60x in več?

iskra ::

Sem tudi razmišljal na večje povečave ampak postane že malo velikost problem. Sem si nekako tako zastavu zadevo, da se da use skupi spravit u eno kolkr tolko majhno in prenostno škatlo 8-) Če bi šel na 60x zoom bi rabil že večje leče, da ne izgubim vse svetlobe v eni majhni in tako postane vse skupaj veliko. Ampak bi res mogu dobit leče v roke da se prepričam :\

Glede zooma pa ne vem še kako bi naredil ... U bistvu bi mogu dobit leče in cevi in use skupi na kup dat pa pogledat kolko se da zadevo uredit.

Tisti Vegovci ki prodajajo grafoskope ne vem kolko bi mi lahko pomagali, ker so grafoskopi sestavljeni samo iz ene leče, jaz pa rabim dve različni. Pa hvala za nasvet anyway :D
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

frenk ::

kerga fotkiča pa maš?...kako boš pa delal pritrdilni mahanizem?...kje boš dobil cevi?

Highlag ::

Dobr ste me nasmejali. Z dvema lečama 60x zoom. Če bi blo tolk simpel, nebi takšni objektivi stali +€3000. Z dvema lečama dobiš kvečjemu fiksno povečavo pa ne v rangu 6ox mogoče do 20 poleg tega bi bila distorzija slike takšna, da slika nebi bila dobra. Zoom objektivi imajo tudi po 8 leč, od katerih so nekatere za zmanjšanje distorzije lepljene v sendvič. Poleg tega se leče pomikajo po notranjosti v odvisnosti ena od druge in ponavadi ne linearno. "Cevi" so še najmanjši problem pri vsej stvari.
Never trust a computer you can't throw out a window

iskra ::

Za okvir bi vzel kar kake cevi iz črne plastike. Pritrdilni mehanizem pa bi naredil tako, da bi v bistvu dal fotoaparat na objektiv in ga pršraufu s tistim standardnim vijakom spodaj skupaj. Vse skupaj pa bi potem dal na neko stojalo (3pod al kaj takega) preko drugega vijaka, ki bi ga dal nekako v težišče celotne zadeve.

Najverjetneje bi uporabil plexi za izdelavo držal za cevi in fotoaparata. :\ Maš kak boljši predlog? Če me prime bom kaj izrisal v 3D ...
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

scenic ::

Lol, kaj pa svetlobna jakost, čas proženja, izostritev in podobne zadeve, priporočam nakup tele adapterja mal čez 25 jurčkov za Canon serijo A.
Sam imam širokokotnega in seka.

Lp

Scenic

iskra ::

~Highlag: hvala za pojasnilo :D Se pravi, da smo se premaknili na 20x zoom max. Sej nekako sm slutu, da sem bil ravno prav skromen, ko sem si zamislil 20-30x zoom :D

Koliko pa imajo naj daljnogledi zoom? A niso navadno daljnogledi sestavljeni iz samo dveh leč? No, še nekaj prizem in ogledal je vmes, če me spomin ne vara :)
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

iskra ::

~scenic: s fotoaparatom sem slikal skozi mikroskop in daljnogled (slednje sem preizkusil pred pol ure) je fotoaparat sam izostril sliko. Problem je samo premajhna odprtina na obeh instrumentih tako da sem dobil tisti efekt s krogom kot na koncu risanke :P

Tiste dodatne leče odpadejo, ker stanejo nenormalno več, kot so vredne. ;(

Zaenkrat pa imam Sony DSC P71 in bom pač malo expreimentiral z njim (v mejah normale - brez posegov v notranjost [zaenkrat])
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

scenic ::

Tudi sam sem z daljogledom že slikal in dobil zanimive slike sploh z različnimi daljnogledi, če bi zadevo lahko fiksiral bi bilo lažje, seveda pa je daljnogled čisto nekahj drugega kot doma narejena zadeva, čeprav sem gledal že skozi doma narejen teleskop.

Lp

Scenic

iskra ::

In kje je kolega, ki je sam delal teleskop nabavil leče? :D >:D
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

Highlag ::

Mal mešaš pojme Iskra:

Zoom: Z funkcijo Zoom lahko dinamično spreminjaš zorni kot, ki ga gledaš naenkrat. In s tem spreminjaš povečavo .

Dalnogledi nimajo zooma, ker pri njih povečave ne moreš spreminjat. Imajo pa povečavo okoli 10x. (govorim o ročnih). Takšni so povprečni daljnogledi, ki jih imajo lovci in podobne druge ustanove:D . Seveda obstajajo verjetno kakšne variante z zoomom, samo so verjetno za navadnega uporabnika predragi.
Never trust a computer you can't throw out a window

frenk ::

highlag: ah to pa ne daljnogled z zoom-om stane če me spomin ne vara že cca. 20k sit...to vem ker sm jih prodajal:)

iskra ::

ok tnx mate :) Si me že usmeril na fixni zorni kot. Še vedno se išče par leč ... kak predlog?

Kje ste DIY zvezdogledi? :D
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

CaqKa ::

poleg tega je fora da 20x povečava pomeni da morš z roko bit 20x bolj pri miru.. oziroma da je tak sistem 20x bolj občutljiv na tresljaje.. :)

iskra ::

To bo rešeno s stojalom in samo sprožilcem ali pa z ustrezno obtežitvijo, ki bo preprečevala majhne pospeške. ;)

LEČE LEČE LEČE!!!! :|
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

CaqKa ::

si ti nebi rajši šel pogledat kolko taka stvar stane v trgovini in koliko bi tebe stalo da to sam narediš? pomojem ne prideš z stroški dobro skoz.

iskra ::

Edini velik strošek bodo leče. Če grem iskat tak objektiv za svoj fotoaparat, ga ne bom našel nikjer. Pa tudi stal bi en kup denarja tako da odpade.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

CaqKa ::

kolega mi je danes nekaj pripovedoval o neki digiskopiji.. tak da guglaj z tem keywordom..

iskra ::

Nice! Tnx mate! 8-)
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup daljnogleda-prosim za pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8427177 (22847) JebatGa
»

Nakup cenejšega TELESKOPA

Oddelek: Loža
61293 (1086) jest10
»

Daljnogledi

Oddelek: Pomoč in nasveti
374379 (3678) jest10
»

Leca (opticni element) za gledanje na blizu (zelo blizu)

Oddelek: Znanost in tehnologija
101211 (1104) Okapi
»

KJe bi dobil kakovostno namizno lečo z vdelano svetilko ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
344778 (4273) Brane2

Več podobnih tem