» »

Kako nastanejo naključna števila?

Kako nastanejo naključna števila?

keber ::

Zanima me, kakšen je algoritem, da npr. kalkulator ali pa Excel ven vrže naključno število (funkcija RAND)

Alec999 ::

vecinoma gleda funkcija rendom ... systemsko uro ali pa kristal na maticni in na podlagi tega izpljune "rendom" stevilko.

Lp,
Alec999

Brane2 ::

Večinoma gre tu za psevdonaključna števila, ne pa za popolnoma naključna števila.

Ta števila torej niso naključna, vandar se zunanjemu opazovalcu, ki ne vidi vseh notraanjih spremenljivk lahko zdijo naključna.

Implementacija se od stroja do stroja razlikuje, niso pa vsi algoritnim enako dobri.

Tako je Sinclairjev Spectrum enostavno kar pobiral binarne vrednosti iz svojega ROMa, mnoge implementacije ob tem uporabijo še notranje stanje ure in mnogih drugih spremenljivk zato, da pripravijo čimmanj očitno sekvenco.

Naredi Google search na "software pseudorandom number generation" ali kaj podobnega ...

Brane2 ::

Aja, tu ne upoštavamo strojev, ki dejanjsko imajo RNG sklop v čipovju, vendar tudi ti mnogokrat uporabijo random number samo kot seme za pseudorandom sekvenco.

Razlog za to je v počasnosti mnogih RNG sklopov, ki jim je treba dati čas, da se spomnejo "kar ene cifre".

Jst ::

> Aja, tu ne upoštavamo strojev, ki dejanjsko imajo RNG sklop v čipovju

Brane: Prvič slišim! Lahko poveš kaj več? Kakšen link? Anything.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

borchi ::

ja, brane2, mene tut zanima kateri čipi imajo rng. ker ko kompajlaš linux kernel mislim, da maš ene opcije za podporo intel in amd random generatorju?!
l'jga

Brane2 ::

Poglej si dokumentacijo kernela. Vem,d a sem brskal po tem, ko me je to zanimalo in tega je že davno.

Poleg tega, mislim da na Intlovih straneh najdeš podatke za to. Išči datasheete in application note za njihov čipset.

Če se ne motim, je tsvar v njihovem Northbridgeu v čipsetih od i810 naprej.

Generator je počasen, ker mora izfiltrirati ves šum, ki ga v njem povzročajo ostali sklopi, saj bi v naspreotnem primeru preveč predvidljivo "obarvali" naključno vrendost.

Kot vem, gre za pobiranje šuma na neki interni diodi.

drejc ::

Mathematica uspešno uporablja rule110 za rng, če se ne motm.

Al pa nucaš kr radioaktivni razpad.

Obstaja še kej bolšga?

pivmik ::

A ni tudi random zgeneriran na podlagi napetosti računalnika/matične, ki vedno malo niha?

Drugače pa itak nič ni random.
LP, Gregor GRE^

Thomas ::

To sem jest enkrat že vse razložu.

Ampak se mi ne da iskat. Preslabo deluje iskanje in sem resigniran.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nicnevem ::

>Drugače pa itak nič ni random.

Kaj pa radioaktivni razpad, ki ga je že nekdo omenil, ali pa če že nič druzga kvantne fluktuacije...

keber ::

Se mi je zdelo, da boste vsi začeli koplicirat z kvantnimi fluktuacijami in kerneli pa nevemkaj.

A mi potem lahko nekdo bolj po kmečko razloži, kako deluje random number generator v kalkulatorju za jurja pa pol?

Thomas: imaš prav glede iskanja, ker sem vedel da si to že kdaj ugotovil. Mogoče bi bilo treba počasi razmišljati o nadgradnji foruma.

Thomas ::

Takale logika jih poganja nekako:



do

seed1 = seed;
seed1++;
seed1 *= 75;
seed1 %= 65537;
seed1--;
seed = seed1;
random = seed1 % nr;

loop




Kar se pa tiče iskanja ...

Totalno indeksiranje - "Google+" - je možno narest zelo hitro. Mamo narejeno, pravzaprav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje v zvezi z rand() funkcijo

Oddelek: Programiranje
494894 (4084) fireice
»

Varnost generatorjev naključnih števil

Oddelek: Novice / Varnost
486063 (6062) Thomas
»

Random le ni tako zelo naključen?

Oddelek: Znanost in tehnologija
91282 (1282) gumby
»

[C] Random funkcija

Oddelek: Programiranje
92214 (2045) primozsu
»

[C] generator naključnih števil

Oddelek: Programiranje
363302 (2820) Thomas

Več podobnih tem