» »

Brezžična mreža!!!

Brezžična mreža!!!

roby3102 ::

Živjo zanima me če bi se dal nardit brezžično mrežo za računalnik in sicer da bi lahko povezu dva računalnika na razdalji do 300m. Seveda bi naredil to stvar sam zanima pa me kje bi lahko dobil načrte za to stvar. 8-)

Roby15

jype ::

Kaj pa je vmes? Zrak? Stene? Zelezobeton? Jedrski reaktor?

Naceloma za to rabis samo dve PCI 802.11 mrezni kartici (802.11b za 11Mbit/s, 802.11g za 54Mbit/s) in dve antenci. Ce je vmes zrak (in mogoce kako okno), potem bo slo 300 metrov, ce ne rabis mocnejse antene (usmerjene, z reflektorji). Rabis tudi zico od kartice do antene, ki mora biti zelo kvalitetna, saj sicer izgubljas na kvaliteti signala (razmerje signal/sum je vedno vecje).

Take kartice stanejo nekje od 5 do 15 jurjev.

Lahko pa kupis dva access pointa (15-30 jurjev) in ju postavis do 100m od racunalnika (tok kot gre ethernet po UTP kablu) in seveda ju postavis tako da se anteni cim bolje vidita med seboj (vmes mora bit cim manj ovir, najbolje samo zrak). Potem seveda rabis se dve mrezni kartici, za v vsako masino eno.

Vsak, ki lahko prestreza ta radijski signal, ima precej dobre moznosti, da poslusa, kaj se na omrezju dogaja, zato uporabi najmanj WPA, se bolje 802.1x za varnost. WEP ni varen, zakaj ne pa ti lahko odgovori google.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

rfmw ::

"Seveda bi naredil to stvar sam zanima pa me kje bi lahko dobil načrte za to stvar"

misliš samo povezati kupljene naprave, kot je predlagal jype, ali misliš sam razviti celo zadevo (modemi, oddajniki, sprejemniki, antene, ...).

če misliš sam razvijati oziroma izdelati naprave, boš ugotovil, da čim višjo bitno hitrost hočeš, tem bolj kompleksna, draga (jasno več kot wifi kartice) in visokofrekvenčnega znanja potrebna naprava bo.

za samogradnje poglej semkaj>:D
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

gaso ::

a ni dost bolj prirocna stran za začetnika tole?

Mi smo testiral vidno razdaljo na 500m in vlece povsem brez problema s homemade antencam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gaso ()

pujsek_ ::

Če maš čisto linijo , potem se ne rabiš ničesar bat, z čisto linijo so problematične razdalje nad 15km...:\

overlord_tm ::

klik pa tuku upraš

LP:D

pitagora ::

Lep pozdrav tole je pa kar dobro za poskusit samo jaz imam spet nekaj vecjega nekje 8 km
razdalje pa me zanima ce bi bil pripravljen kdo sodelovat po moznosti nekdo z adsl povezavo...
ali pa tudi kdo drug...
Nekako takole panoramska kamera in ta ista ponudba na internetu... ali pa to izvedds in potem das ponudbo enemu izmed spletnih ponudnikov in ti placuje za objavo... pazi moja ideja ..
LP
OKO

pujsek_ ::

8km je že zadeva stestirana... in ni nobena umetnost!
Mislim da je najdaljša wlan povezava v slov. iz krškega v novo mesto, preko samo dveh bridgov!!!8-) to je okoli 50-60km...

matter ::

omg to pa morjo bit ogromni odzivni časi :P
Mi mamo vidno, 5 wireless.
Je pa pač ena omni homemade antena zunej na glavnem :)
Me pa zanima kako bi delala zadeva če bi vsi imel multipoint bridge vklopljene.
Seveda vse dlink :P

pitagora ::

60 km uffff,
kako se pa tole napaja
ker za panoramske kamere bi rabil soncne kolektroje pa back packe akus
zakaj je pa ta brezicna mreza sploh misljena,
jaz bi jo uporabil za to kar sem povedal....
ostalo me pa samo zanima info...
lp
OKO
lp pitagora

pujsek_ ::

Torej kaj rabiš za 8km te zanima!
To je kolk-tolk dober wlan material od linksysa, d-linka, asusa, ciskota... Vidno linijo pa dva talerja, komat okoli 24dBi! NAčrte za zadevo boš našel na wlan-forumu! No rabiš še dostopno točko pa clienta, z ćim manj antenskega kabla!:)

pitagora ::

Vidno polje je, linksysa, d-linka, asusa, ciskota-prevedi ali pa imam prav tole so pa komponente ki jih rabim,
dostopna tocka-?, client-?
pa cim manj antenskega kabla...?
samo sprasujem-? saj nimas nic proti-kam bi pa prisli ce bi ljudje nehali sprasevati.....
LP
OKO
lp pitagora

matter ::

Če boš hotu met vidno točko, pol skor sigurn rabš dlink opremo, ker omogoča da AP dela kot client, tako ga maš lahko na podstrehi in z mrežnim kablom v mrežno kartico, kjer dolžina ni omejena. In pa kaka 2 metra kabla do AP in s streho recimo.
Tko da maš pol 2 AP kjer eden deluje kot AP drugi kot klient.

jype ::

D-linkovi access pointi imajo tudi fajn konektor za anteno. Ne vem vec tocno kje se dobi pigtail, ampak na webu ga ziher lahko kupis. Pigtail je kratek kabelcek od access pointa do kabla za anteno, ki naj bo cim krajsi in cim boljsi. Jaz imam pol metra dolg kabel, ki pride direkt iz antene in dela ko sus. Antena je neka yagi made in california, ki jih vidis povsod, z reflektorjem (http://sui.neko.si/antena/). Vlekla je 7.7km na ljubljanski grad ~512kbps, zdaj pa jo mam za to da grem z laptopom na bliznji hrib in mi tam dela internet.

Ce imas dve taki anteni in 30mW oddajnik (to je s tako anteno malo vec kot je zakonsko predpisano, ampak ce so antene usmerjene s tem obicajno ne motis nikogar) lahko komot peljes signal nekje med 15 in 20 km. Seveda se morata anteni direktno videt, vmes je lahko samo zrak. Presenetljivo megla, dez in sneg povezavo zelo malo zabremzajo, le v mocnem snezenju se prenos dejansko spusti na malo nad polovico. Ampak to so zgolj moje prakticne izkusnje in izvajal nisem nobenih resnih meritev.

Sicer je pa danes verjetno primarna funkcija wifi omrezij ta, da lahko s prenosnim racunalnikom hodis okol po bajti, in ti internet povsod dela.

sinko999 ::

če boš šel kupovat pigtal na net te ponavadi pride dražje.

Primer za dlink.
On ima SMA priključek.

Potem rabiš kupit
1 sma konektor cena 1k
1 tip N konektor (vložek za kabel RG68, maš ga tudi za RG213!)cena 1k
0,5m ali manj kabla H155 cena 200 SIT/m

To je za primer trgovine v Mb je na Sokolski ulici (da ne bom delal glih reklame).
Potem pa imaš ponavadi 10 min dela da to lepo skup sestaviš.
Ni? ni ve?no !

pujsek_ ::

Tako je @sinko999 no glih za tisočaka ne vem kje ga boš kupil, za kabl pa ok!

Glede ostalih, vidim, da folk nima kaj dost izkušenj o wlanu! Vsi kolk-tolk APji majo možnost na AP-ju kot client, vse masince kaj se v večini uporablja imajo RP-SMa konektorčke razen (Linksys) Asus ima še malce boljše možnosti, tako da ne rabiš AP-jev ali ruterjev imeti na client mode! ampak kr multi bridge, hybride...
WL-300g AP od Asusa ni najbolj uporaben, ker ima mcx konektorček in še ta je skrit v notranjosti mašine! Tako da je pri uporabi zunanje antene zelo slaba zadeva! Ruter WL-500g je 2ksit dražji ima RP-SMA konektorcek in ga lahko zlahka preklopiš v samo delovanje AP-ja...

Tako možakar najbolje da kupiš kar asus mašine wl-500g & wl-138g in antene nardiš sam ali nabaviš kakšne hom made! Drugač pa vse kaj rabiš in kako se poveže na vse možne načine, najdeš na wlan portalu...

sinko999 ::

@ pujsek

jast sem povedal koliko stanejo deli od pig taila
tako da pride končna cena na ~2200 SIT, ti pa si jih prodajal po 4000 SIt.

LP
Ni? ni ve?no !

pujsek_ ::

Hehe jaz sem jih prdajal?? Jaz nisem nikoli uporabljal pigtailov, kr to je kup železa med mašino in anteno, k sam slabijo in popačijo signal! Folku sem pa ponudil pigtaile pri kiviju k so bili najcenejši od 4k! Pri trivalu če ti ga naredijo še zdaj pride pigtail 4ksit oz. še več RP-SMA na N-tip! Podaj potem folku link kje ga dobiš za 2ksit???

Kar se pa tiče zadeve, pigtaili za wireless bodo naslednji mesec tako šli iz uporabe oz. se bodo uporabljaji še samo pri tovarniških antenah k majo priključni N-tip konektor!!!

V dobavi imamo namreč RP-SMA konektorje za vse uporabne wlan antenske kable, ki se uporabljajo pri nas... Konektorčke bomo ponudili gostom in članom wireless portala!




Potem rabiš kupit
1 sma konektor cena 1k
1 tip N konektor (vložek za kabel RG68)

Kdo ti te v sloveniji da rp-sma konektorček za 1000sit in kje si našu kabl RG-68???

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pujsek_ ()

Pyr0Beast ::

Jst se tut zanimam za wireless mrežo. Povezal bi se s prijateljico ki ima ADSL in je oddaljena približno 150m. Povezava pa gre malo čez streho in beton.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pujsek_ ::

@racunalo
150m je neka skrajna razdalje, pri kateri je že treba uporabit zunanje antene... Tako, da je mrežo enaka kot vse ostale (AP in PCI client, pa zunanje antene)!

Zgoraj omenjeni konektorji in ostali antenski material za wlan; kabli, antene, pigtaili že na zalogi...


Več pa najdete na wlan antenski material...

Pyr0Beast ::

Pa bi lahko uporabo za mrezo en p1 15 ram 1g HD, pa montiral antene na glavno k je visoka 15m, pa se vid do vseh prjatlov.
Mislim pa met povezano s štirimi.2 ADSL 2 IGRCE pa nočem da mi seva v glavo k mam PC v spalnici
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pujsek_ ::

Kaj boš z P1 brezveze... Na podstrešje daj ruter in zunanjo anteno ven! Če hočeš imet 15m antenskega kabla potrebuje ta kabel ali LMR400!
RF kabel

Pyr0Beast ::

Hja kok bi pa vse to koštalo.
Pa kako se ruter prkluč na PC. Z navadnim kablom za mrežo al z wireless kartico
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pujsek_ ::

Z UTM-jem na mrežno karto... tisti ki ma ruter ne potrebuje wlan mrežne!

Pyr0Beast ::

Kako bom pa od sosoede potegnu.
Nuca ona Wlan karto al bi se dalo pr njej sam v router vkuplat
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pujsek_ ::

Daj si malo tukaj preber... osnove wlan


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brezžični internet v sosedjo stavbo

Oddelek: Omrežja in internet
4510157 (7902) chort
»

Asus 500g router in 138g mrežna kartica - prekinjanje povezave

Oddelek: Omrežja in internet
181521 (1289) Airskull
»

Modifikacija WLAN kartic (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
588088 (5912) pujsek_
»

Wireless Povezava Med Dvema Satelitskima Antenama

Oddelek: Omrežja in internet
151301 (1073) Hrenowsky
»

Wireless LAN - Prosim pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
101501 (1388) pujsek_

Več podobnih tem